18xx

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: 18xx

Post autor: kmd2000 »

@KrzysiekL

jak znajdę czas, możemy też wytoczyć na stół moją kopię 1889, jednak nie wcześniej niż październik, bo mam okres urlopowy
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

Już jest pierwsze info o błędzie w druku, który nie zostanie naprawiony:
"the back side of the 64 tile is missing the "OO""
Galatolol pisze: 11 wrz 2018, 14:37
Elemele pisze: 11 wrz 2018, 14:31 Co do 1830 to nie zgodzę się z Galatololem - imho warto czekać na nowe wydanie, bo poprawione zostaną błędy na samej mapie (kwestia błędnie nadrukowanych lub nie kosztów budowy) oraz nie będzie już kart dwustronnych.
Rzeczywiście. Pamiętałem o błędnych żetonach torów, ale i tak dodawali poprawione, więc to pominąłem. Zapomniałem o planszy i dziwnych kartach (dwa typy pociągów – na szczęście takie, które nigdy nie koegzystują – na jednej karcie).
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: 18xx

Post autor: kmd2000 »

Elemele pisze: 12 wrz 2018, 13:18 Już jest pierwsze info o błędzie w druku, który nie zostanie naprawiony:
"the back side of the 64 tile is missing the "OO""
Galatolol pisze: 11 wrz 2018, 14:37
Elemele pisze: 11 wrz 2018, 14:31 Co do 1830 to nie zgodzę się z Galatololem - imho warto czekać na nowe wydanie, bo poprawione zostaną błędy na samej mapie (kwestia błędnie nadrukowanych lub nie kosztów budowy) oraz nie będzie już kart dwustronnych.
Rzeczywiście. Pamiętałem o błędnych żetonach torów, ale i tak dodawali poprawione, więc to pominąłem. Zapomniałem o planszy i dziwnych kartach (dwa typy pociągów – na szczęście takie, które nigdy nie koegzystują – na jednej karcie).
Pełen profesjonalizm...
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: 18xx

Post autor: KrzysiekL »

kmd2000 pisze: 12 wrz 2018, 12:36 @KrzysiekL

jak znajdę czas, możemy też wytoczyć na stół moją kopię 1889, jednak nie wcześniej niż październik, bo mam okres urlopowy
Dzięki! Daj znać. :)

W razie czego dysponuję stołem 180x90 i drugim 160x80.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Zapraszamy wszystkich chętnych w sobotę/niedzielę do Spodka w Katowicach. Jeśli będą chętni to wytłumaczymy zasady i pokażemy na czym polegają 18xx.

Wprawdzie jedna gra mało potrafi powiedzieć o całym systemie 18xx. Dopiero grając drugi, trzeci, czwarty i kolejny raz, powoli odkrywamy jak działają na siebie poszczególne zasady. Może przy piątej grze zaczyniemy czuć mechanikę. Przestajemy wtedy biernie obserwować przebieg gry, ale zaczynamy na niego wpływać. Dlatego tak ważna jest osoba wprowadzająca. Ona sama często przebiegu gry nie zmieni, ale może pokazać nowicjuszom, co zrobić aby np. ZMIENIĆ STAN. To hasło jest bardzo ważne, bo w czasie gry, w danym momencie jest zawsze tylko jeden gracz wygrywający. Jest to taki gracz który ma największe dochody w danej rundzie operacyjnej. Takiej osobie zależy aby ten stan utrzymać, bo wygrywa i czym dłużej ten stan się utrzyma tym większą szansę ta osoba ma na wygranie całej gry. Więc teoretycznie jest jej na rękę aby niczego nie zmieniać i to inni gracze muszą odpowiednio zareagować i zmienić STAN GRY. Najprostszym sposobem jest uruchomienie kolejnej fazy gry, po to aby pociągi które generują niektórym tak duże dochody, zardzewiały i odpadły z gry. Takie zagranie powoduje że gra nabiera tempa, rozpędza się jak pociąg i niektórym zaczyna pojawiać się pot na czole, bo jeszcze niedawno wydawało się że wygrywają grę, a tymczasem nie mają gotówki w swoich spółkach na zakup nowych pociągów i grozi im bankructwo.

Odwrotna sytuacja jest w grach euro, nawet tych najbardziej skomplikowanych: Dominant Species, Arkwright, Galerist, Vinchos czy Panamax. W grach euro często w czasie pierwszej gry wiemy już jakie zrobiliśmy błędy i możemy zaplanować sobie jakąś strategię na kolejną rozgrywkę. Tam wszystko jest dużo prostsze. Szybko można w nich rywalizować z innymi bardziej doświadczonymi graczami. Niemniej nagroda z poznania 18xx jest dużo cenniejsza.

Podsumowując: zapraszamy serdecznie, nie tylko do Spodka, ale także na nasze cotygodniowe spotkania.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

No, niestety pierwsze gry mogą być słabe, ale warto się zawziąć i próbować dalej. Ja zacząłem świadomie planować dopiero podczas ósmej partii (z tym że każda z rozgrywek była w inny tytuł, jeśli się trzyma na początku jednego, to pewnie szybciej ten moment przyjdzie).
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Parę dni temu spotkaliśmy się w Sosnowcu z Magole i Tolisem na granie osiemnastkowe.

Ur: 1830 BC

Gwóźdź programu. Tolis kiedyś grał i chciał sobie odświeżyć ten tytuł, a ja akurat zrobiłem samoróbkę. Bałem się, że może być średnio, na szczęście rozgrywka mnie nie zawiodła. Gra zachowuje cechy 18xx, ale jednocześnie jest wyraźnie inna (w końcu to Splotter). Zaadotpowanie osiemnastkowych mechanizmów do starożytnej Mezopotamii jest imponujące.

W grze inwestuje się w typy terenu (kto ma więcej w obrębie danego królestwa, jest jego królem). Królestwa stawiają zbiorniki na wodę, pompy i kopią kanały, a spływająca (i przechwytywana) rzekami woda nawadnia ziemie, co zwiększa ich wartość.

Gra ciekawie zmienia paradygmaty gatunku i nie mogę się doczekać kolejnych partii.

Czas gry: 2h40

1857

Grałem w to wcześniej raz, w 6 osób, i było niezwykle brutalnie (gra się zresztą zakończyła dość szybkim bankructwem). Na 3 graczy (świadomych zagrożenia) tego niestety już nie ma, a nic innego gra nie oferuje – no może poza ekstremalnie biedną planszą. No i się dłuży. W większym gronie chętnie dam kolejną szansę, w mniejszym pas.

Czas gry: 3h50

1848: Australia

Póki co moja ulubiona osiemnastka. Poszedłem w strategię, która poprzednio dała mi zwycięstwo (kombo Tasmania + pobliska spółka, do tego kupowanie tanio udziałów Banku Anglii), tym razem niestety nie dało to nic przy wartości dwóch firm Magole.

To co najbardziej lubię w tej grze, to jak zaimplementowano dużą firmę, która wchłania mniejsze: jej dochód to stała liczba plus wartości wcielonych stacji. Elegancko. Nie ma żadnego liczenia tras dla pięciu posiadanych pociągów mogących wyruszyć z 10 stacji na planszy.

Niestety okazało się, że znów graliśmy z paroma błędnymi zasadami. Mam podejrzenie, że jedna z poprawek może sprawić, że gra zacznie mi się mniej podobać... (celowe utopienie spółki będzie jeszcze mniej opłacalne)

Czas gry: 3h40
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Parę dni temu miałem okazję grać, po raz pierwszy od w sumie zawsze, z nowicjuszem. Byłem ciekawy, ile zajmuje kompletne tłumaczenie reguł: wyszło ok. 30 min. (normalnie tłumaczy się tylko różnice)

Rozgrywka (graliśmy w 5 osób) trwała 3h30min. Skończyliśmy szybciej niż Kanban obok (4 osoby, 3 nowicjuszy) i niewiele później niż Tzolkin (4 osoby, 3 nowicjuszy) (wliczając tłumaczenia). Więc to tyle à propos stereotypu jakoby należało rezerwować cały dzień, by zagrać w osiemnastkę – mało tego, 1849 (bo w to graliśmy) nie jest jakimś wyjątkiem; znajdzie się pewnie kilkadziesiąt tytułów o podobnym lub krótszym czasie rozgrywki. Wcześniej dwukrotnie byliśmy szybsi niż Brass Birmngham (z tłumaczeniem i nowicjuszami).

To, że wystarczy wytłumaczyć jedynie różnice, jest chyba największą zaletą gier 18xx. Po pierwsze zajmuje to po prostu znacznie mniej czasu, po drugie osoba tłumacząca nie musi czytać całej instrukcji na nowo za każdym razem. Ponadto można grać za każdym razem w inną pozycję (niewielkie różnice w regułach potrafią wiele zmienić), ale jednocześnie to wciąż ta sama rodzina, więc da się jednocześnie zaspokajać potrzebę ciągłe grania w coś innego (na co cierpi wielu planszoholików) i zgłębiania (bo mimo wszystko te gry mają ze sobą wiele wspólnego).

Teraz nowicjusz ze stolika z Kanbanem, chcąc zagrać w Vinhos, znów będzie musiał poświęcić kilkadziesiąt minut na wysłuchanie tłumaczenia. Nowicjusz od Tzolkina tak samo przed partią w Teotiuhacan. A nowicjuszowi z naszej grupy wystarczy 10-minutowe objaśnienie różnic i startujemy z nową osiemnastką :)

Co do samej gry 1849, to po dwóch partiach jestem raczej na nie. Mam wrażenie, że niewiele się w niej robi, a z góry ustalony porządek wychodzenia spółek może jeszcze bardziej to pogłębiać (np. ostatnio nikt nie chciał otworzyć piątej, za to każdy by się rzucił na szóstą). Nowicjusz natomiast był zauroczony i na pewno jeszcze z nami zagra (a mieliśmy wątpliwości, bo to jednak nie jest najlepsza gra na start).
Ostatnio zmieniony 28 lis 2018, 19:05 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: 18xx

Post autor: kmd2000 »

A jak wypada '49 w porównaniu do '89? Czy czujesz się podobnie skrępowany?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Nie pamiętam 1889. Ale te gry się znacznie od siebie różnią.
No i dodam, że zdecydowana większość lubi 1849.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: 18xx

Post autor: warlock »

Zrobiłem preorder na 1830 jako pierwszą 18XX, wcześniej zastanawiałem się nad 1846 ale raz, że jest sporo droższa, a dwa, że czytałem że ma mniej interakcji między graczami od 1830 (o ile to prawda ;)). Kompletnie nie wiem czego się spodziewać bo nigdy nie widziałem żadnego gameplaya, ale liczę na to, że da radę w to pograć na 4 osoby (bo znalezienie 6 będzie mocno problematyczne).
Ostatnio zmieniony 28 lis 2018, 13:04 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

warlock pisze: 28 lis 2018, 12:45 Zrobiłem preorder na 1830 jako pierwszą 18XX, wcześniej zastanawiałem się nad 1846 ale raz, że jest sporo droższa, a dwa, że czytałem że ma mniej interakcji między graczami o 1830 (o ile to prawda ;)). Kompletnie nie wiem czego się spodziewać bo nigdy nie widziałem żadnego gameplaya, ale liczę na to, że da radę w to pograć na 4 osoby (bo znalezienie 6 będzie mocno problematyczne).
Bardzo dobry wybór, cenowo też to nieźle wygląda. Nawet sam się zastanawiam czy nie kupić sobie drugiego egzemplarza. Bo w nowym wydaniu są poprawione niektóre elementy. Z kolei w starym wydaniu są scenariusze i dodatkowe elementy do nich, ciągle nie wiem czy w nowej wersji one są też dodane czy też nie? Na pewno jest mapa z drugiej strony. I na pewno nie ma o nich mowy w instrukcji (tych dodatkowych scenariuszach). Więc prawdopodobnie z nowej i starej wersji można by zrobić jedną poprawną i pełną :roll:
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

warlock pisze: 28 lis 2018, 12:45 Zrobiłem preorder na 1830 jako pierwszą 18XX, wcześniej zastanawiałem się nad 1846 ale raz, że jest sporo droższa, a dwa, że czytałem że ma mniej interakcji między graczami o 1830 (o ile to prawda ;)). Kompletnie nie wiem czego się spodziewać bo nigdy nie widziałem żadnego gameplaya, ale liczę na to, że da radę w to pograć na 4 osoby (bo znalezienie 6 będzie mocno problematyczne).
Bardzo dobry wybór, ale ze swojego przykładu wiem, że ta gra pokazuje pazur po 2-3 rozgrywce, jak pozna się zależności między firmami i ich lokalizacją. A jak już się wciągniecie, to koniecznie kup żetony pokerowe, bo przyspiesza to grę i łatwiej też kontrolować przeciwników (od razu widać, jaką gotówką dysponują oni i ich firmy). W razie czego zapraszamy na Śląsk, np. przy okazji Pionka na rozgrywkę.
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Z tego co pamiętam, 89 jest podobna do 30
Nie wiem czy to dobry dział, ale spyta, czy ktoś nie ma tej ładnej wersji 89 ( zrobionej w PnP tak jak to robi All- Alboard Games) i nie chciałby sprzedać ?
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Sprawdziłem w najnowszej instrukcji i z niej jasno wynika, że nowa wersja nie ma żadnych komponentów do scenariuszy, poza mapą z drugiej strony. Pewnie dlatego cenowo wygląda lepiej niż poprzednia edycja.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

magole pisze: 28 lis 2018, 13:18 Sprawdziłem w najnowszej instrukcji i z niej jasno wynika, że nowa wersja nie ma żadnych komponentów do scenariuszy, poza mapą z drugiej strony. Pewnie dlatego cenowo wygląda lepiej niż poprzednia edycja.
Lookout zapowiadało, że komponenty do dodatkowej mapy będą jako dodatek... I pewnie wtedy suma wyjdzie lepiej niż stara wersja. Oczywiście lepiej dla Lookout ;)
adalbert
Posty: 940
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: 18xx

Post autor: adalbert »

Zrobiłem preorder na 1830 jako pierwszą 18XX
Gdzie, jeśli można spytać?
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Ja zrobiłem w Planszostrefie .
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: 18xx

Post autor: warlock »

adalbert pisze: 28 lis 2018, 13:32
Zrobiłem preorder na 1830 jako pierwszą 18XX
Gdzie, jeśli można spytać?
Planszostrefa ;).

OK, skoro w tym pudle nie będzie komponentów do scenariuszy to już wiem skąd wynika niższa cena ;). Ale z drugiej strony to dobrze - nie będę rozproszony miliardem wariantów, :).

/edit: http://lookout-spiele.de/wp-content/upl ... EN_WEB.pdf - tu jest instrukcja do tej wersji Lookout Spiele. Przeglądałem dzisiaj starszą edycję od Mayfair i bardzo się cieszę, że wywalono z niej milion wersji rozgrywki i wariantów, bo jako początkujący w ogóle nie wiedziałbym za co się brać ;). A tak został jeden tryb do rozpracowania, a reszta pewnie wyjdzie w jakimś dodatku.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

warlock pisze: 28 lis 2018, 13:45 /edit: http://lookout-spiele.de/wp-content/upl ... EN_WEB.pdf - tu jest instrukcja do tej wersji Lookout Spiele. Przeglądałem dzisiaj starszą edycję od Mayfair i bardzo się cieszę, że wywalono z niej milion wersji rozgrywki i wariantów, bo jako początkujący w ogóle nie wiedziałbym za co się brać ;). A tak został jeden tryb do rozpracowania, a reszta pewnie wyjdzie w jakimś dodatku.
Tutaj masz rację, ich poprzednia instrukcja pozostawiała wiele do życzenia i nasza pierwsza gra była koszmarkiem.
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Nie grałem w dodatki, ale chyba szału nie robiły , jak spojrzałem na oceny bazika( nie udziela się może na forum, ale na 18xx zna się jak mało kto)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

warlock pisze: 28 lis 2018, 12:45 Zrobiłem preorder na 1830 jako pierwszą 18XX
Jeśli dla wszystkich to będzie pierwsza gra z gatunku, to jest ryzyko, że się odbijecie.
Zaleca się częste kupowanie pociągów, bo to pcha rozgrywkę do przodu.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Galatolol pisze: 28 lis 2018, 16:50
warlock pisze: 28 lis 2018, 12:45 Zrobiłem preorder na 1830 jako pierwszą 18XX
Jeśli dla wszystkich to będzie pierwsza gra z gatunku, to jest ryzyko, że się odbijecie.
Zaleca się częste kupowanie pociągów, bo to pcha rozgrywkę do przodu.
Druga rzecz, nam to pomogło w czasie pierwszych gier: mniejszy bank. Pełny ma 12 tys., instrukcja z wariantami ma jako opcję bank mniejszy o 7,5 tys. Jest to o tyle bezpieczne, że skróci grę o 1-2 cykle, ale nie spowoduje że gra skończy się w trakcie uruchamiania firm ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Hej, 18-stkowi kolejarze co to za 1883 w Planszostrefie? Liczba graczy 2-4 czyżby jakaś 18-stka pod mniejszą ilość graczy
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

vinnichi pisze: 04 gru 2018, 10:36 Hej, 18-stkowi kolejarze co to za 1883 w Planszostrefie? Liczba graczy 2-4 czyżby jakaś 18-stka pod mniejszą ilość graczy
Osiemnastka lamiaca dogmaty, z rzutami kostek, celami osobistymi, wydarzeniami na kartach itp. Eksperyment.
magole pisze: 03 gru 2018, 08:05 Pełny ma 12 tys., instrukcja z wariantami ma jako opcję bank mniejszy o 7,5 tys.
Czyli tylko 4,5 tys. w banku? W sumie ma to sens dla partii zapoznawczej.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2018, 10:50 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ