Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Witam,

Chciałbym zlecić/stworzyć wykonanie gry na wzór Monopoly/Eurobiznes, ale z wymiennymi kartami na planszy.
Załóżmy, że:
Na planszy jest 40 pól - 36 to pola prostokątne i 4 kwadratowe.

W grze będzie 50 lub 60 różnych pól prostokątnych, które gracze ustawią na planszy wg własnego uznania.

I teraz, jak to zrobić?

Myślałem o:
- pola prostokątne z magnesem, wtedy plansza z materiału, który będzie przyciągać magnes, ale takie rozwiązanie będzie chyba drogie
- foliowe "koszulki" na planszy, do których można byłoby wsuwać pola, ale to chyba trudne do wykonania
- plansza z "wcięciami" na prostokątne pola, jak np. tutaj:
Obrazek
- lub prostokątne pola z np: dwoma dziurkami, dziurki w planszy i w zestawie gry plastikowe "zaślepki", takie jak do mebli, dzięki którym można byłoby przypiąć pola do planszy

Co myślicie?

Macie jakieś inne pomysły?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: Brylantino »

Najłatwiej po prostu kafle z tektury, które kładzie się na planszy. W najnowszym City of Gods też jest takie rozwiązanie i się sprawdza. Ew można przełożyć całą grę na wersję karcianą, gdzie z kart stworzy się plansze. Tanio, szybko, intuicyjnie.
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Mógłbyś rozwinąć?

Kafle, czyli jak?
I gra karciana tworząca planszę, czyli ?
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: KonradT »

Plansza z kart to np. Wiochmen Rejser, Pax Renaissance.
Obrazek
Obrazek
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Nie, nie... to odpada
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: ShapooBah »

saminiemi pisze: 04 gru 2018, 21:23 Myślałem o:
- pola prostokątne z magnesem, wtedy plansza z materiału, który będzie przyciągać magnes, ale takie rozwiązanie będzie chyba drogie
Zbyt drogie w wykonaniu, chyba, że gra ma oscylować w granicach 300 zł i to ma ją wyróżniać z tłumu
- foliowe "koszulki" na planszy, do których można byłoby wsuwać pola, ale to chyba trudne do wykonania
Tańsze w produkcji, ale zbyt łatwo zniszczyć
- plansza z "wcięciami" na prostokątne pola, jak np. tutaj:
Obrazek
jedna z lepszych Twoich propozycji, przy czym gabarytowo gra rośnie
- lub prostokątne pola z np: dwoma dziurkami, dziurki w planszy i w zestawie gry plastikowe "zaślepki", takie jak do mebli, dzięki którym można byłoby przypiąć pola do planszy
Bałbym się o trwałość takiego rozwiązania w perspektywie dłuższego grania.

KonradT przedstawił najtańsze, najprostsze i najczęsciej wykorzystywane modularne rozwiązanie, jeżeli jednak zależy Ci żeby plansza nie rozjechała się w trakcie gry to jedyne co mi przychodzi do głowy to stworzenie kafelków na kształt Puzzli.

Edit: Fajnie gdybyś też uzasadnij dlaczego jakieś rozwiązanie Ci nie odpowiada, bo kręcenie nosem na zasadzie to nie to, pokaż mi coś innego, sprawia, że nie bardzo jest w co się wstrzelić, w jakich obszarach szukać.
Jednym zdaniem: We need feedback!

Edit2: A tak prezentuje się plansza zrobiona z samych kafli do niczego nie przytwierdzonych, ale domyślam się, że to też odpada:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 gru 2018, 09:21 przez ShapooBah, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: KurikDeVolay »

Nowy Arkham Horror pokazuje, że puzzle ssą. Kilka gier i już są przecierki. Najlogiczniej brzmi chyba plansza z podwójnego kartonu, z zagłębieniami na wymienne kafelki.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: Koziełło »

A ja tak sobie pomyślałem, że u takiego Rosenberga w takiej Agricoli po prostu kładzie się karty na planszy i nikomu to nie przeszkadza w świetnej zabawie. Jeśli gra jest dobra - nie musi mieć wodotrysków niepotrzebnie podnoszących koszt wykonania. No - chyba że celujemy w KS i dodatkowe SG :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: rastula »

Koziełło pisze: 05 gru 2018, 09:54 A ja tak sobie pomyślałem, że u takiego Rosenberga w takiej Agricoli po prostu kładzie się karty na planszy i nikomu to nie przeszkadza w świetnej zabawie. Jeśli gra jest dobra - nie musi mieć wodotrysków niepotrzebnie podnoszących koszt wykonania. No - chyba że celujemy w KS i dodatkowe SG :D

"Gra podobna do Monoply" :), wiec nie zaczynajmy dyskusji o "dobroci" :)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: Brylantino »

saminiemi pisze: 04 gru 2018, 23:30 Mógłbyś rozwinąć?

Kafle, czyli jak?
I gra karciana tworząca planszę, czyli ?
Coś takiego - masz planszę główną, na której kładzione są kafle, aby zmieniać działanie pewnych obszarów.

Obrazek
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: alpha »

saminiemi pisze: 04 gru 2018, 21:23 (...) z wymiennymi kartami na planszy (...)
W grze będzie 50 lub 60 różnych pól prostokątnych, które gracze ustawią na planszy wg własnego uznania.
Czy raz ułożone karty mają tam leżeć do końca gry, czy też te karty mają w trakcie gry wędrować po planszy?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Karciana plansza odpada. Ta gra ma mieć taką planszę jak w Monopoly, tylko żeby karty były wymienne i to wszystko.

Mój najnowszy pomysł jest taki i wydaje mi się najlepszy.

Dwie plansze o wymiarach: 52x52cm i grubość 0,5cm. Pola do gry o wymiarach: 8x3,875cm i grubość też 0,5cm.
Jedna plansza cała, czysta, kwadratowa. A druga plansza z nadrukiem i wycięta laserowo wg wzoru (czarne zostaje, białe do wycięcia):

Obrazek

Sklejamy planszę nr 2 z planszą nr 1 i dzięki temu prostokątne pola do gry można "wciskać" jak puzzle do powstałych "dziur" w planszy.

Dobre? Czy nie bardzo?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: KurikDeVolay »

Dokładnie o tym myślałem, ale musisz dorzucić jakieś wcięcia/wycięcia/skosy, żeby karty można było łatwiej wyjmować. Planujesz podzielić się w przyszłości jakimiś informacjami o projekcie?
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: ShapooBah »

Brylantino też o tym pisał w swoim przykładzie.

Co do twojego projektu, to albo białe pola bedą większe od kart, albo jedna krawędź bedzie otwarta (łatwość wyciągania) albo wytniesz jedną krawędź na zasadzie [ ) grzybka, żeby można było palca wsadzić pod kartę.
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Teraz pytanie, gdzie można takie coś zrealizować?

Widziałem drukarnie, które oferują wycinanie laserowe papieru/kartonu, ale pasowałoby jeszcze profesjonalne sklejanie tych dwóch plansz, bo samemu w domowych warunkach to można łatwo spieprzyć...
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: Koziełło »

saminiemi pisze: 05 gru 2018, 12:47 Dobre? Czy nie bardzo?
Jeśli to będzie dokładnie tak jak na rysunku to nie bardzo. Chodzi mi o narożne kwadraty na styku z centralnym kwadratem. Tam jest za mało kartonu i to nie będzie się dobrze trzymać. Jeśli chcesz - możesz iść w całości po bandzie i spróbować zrobić "wsuwane kieszenie" a'la Sagrada, tylko czy na pewno warto?
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Koziełło pisze: 05 gru 2018, 13:06
saminiemi pisze: 05 gru 2018, 12:47 Dobre? Czy nie bardzo?
Jeśli to będzie dokładnie tak jak na rysunku to nie bardzo. Chodzi mi o narożne kwadraty na styku z centralnym kwadratem. Tam jest za mało kartonu i to nie będzie się dobrze trzymać. Jeśli chcesz - możesz iść w całości po bandzie i spróbować zrobić "wsuwane kieszenie" a'la Sagrada, tylko czy na pewno warto?
No przecież to będzie sklejone jakimś HIPERMOCNYM klejem, którego żadna siła nie rozklei
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: Brylantino »

Te cienkie belki między wycięciami, też nie wydają się dobrym pomysłem - ogólnie będzie to bardzo podatne na uszkodzenia itp.

Czemu jest to takie ważne, aby ta plansza była? Bo dalej nie napisałeś skąd taka decyzja?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: playerator »

Z dodawania wyszło mi, że plansza będzie miała 1 cm grubości..?

Nikt nie wymienił drugiego klasyka. W Talismanie karty kładzione na planszy dają radę.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: autopaga »

Skąd pomysł na 0,5cm? Tektury introligatorskiej używa się 2mm do kafli, a do plansz jeszcze cieńszej. Według mnie najlepsze są kafle nakładane na planszę. Generalnie cokolwiek by nie było, ważniejsza jest sama mechanika. Jak rozumiem interesuje Cię tylko jeden egzemplarz gry?
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Te 0,5cm to grubość orientacyjna, też mi się wydawało, że to za dużo.

Tak, zależy mi na tym żeby gra była maksymalnie zbliżona do Monopoly. To ma być prosta gra, tylko pola muszą być wymienne. Raczej nic innego nie wchodzi w grę
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: KurikDeVolay »

Możesz też naszykować ramkę podklejoną tekturą, ułożyć elementy: stały kwadratowy środek, kwadratowe narożniki i tych 24 pól, po czym przykryć to pleksą. W trakcie gry nic się nie przesunie.
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł.

Zamiast wycinać i kleić tektury, to może lepiej byłoby wydrukować taką planszę z wgłębieniami na prostokątne pola na drukarce 3D? :idea:
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: autopaga »

Chyba nie wiesz jakie są stawki za wydruki w takim formacie.
saminiemi
Posty: 9
Rejestracja: 04 gru 2018, 21:13

Re: Gra podobna do Monopoly z wymiennymi kartami

Post autor: saminiemi »

Dobra, wykminiłem już co i jak. Obejdzie się bez wymiennych kart jednak :D Za dużo z tym pieprzenia.

Czy możecie powiedzieć mi gdzie mogę zlecić wykonanie takiej gry w małej ilości (5-10szt.) ?

Chodzi o to, że najpierw kilka z nich muszę wysłać do odbiorców i dopiero jeżeli uzyskam akceptację to będę mógł zlecić większą produkcję. A na razie gdzie bym nie napisał to "produkcja od min. 500szt" :| :|
ODPOWIEDZ