Paperback (Tim Fowers)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Paperback

Post autor: kmd7 »

O, na taką obywatelską postawę liczę :D. Też chciałem brać w ciemno ale po lekturze wątku czuję lekkie zaniepokojenie, mając cały czas nadzieję, że niesłuszne. Bo u mnie zagrać = kupić niestety, w przeważającej większości tytułów. Z drugiej strony cena Paperbacka to nie poziom Gallerista albo - Food CM :D. Ale z trzeciej - po co kupować, jeśli ma leżeć na półce? Takie tam dylematy ...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Paperback

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wrażenia po pierwszej partyjce dwuosobowej z jedenastolatkiem.
Co do balansu to wogóle nie zwracałem na to uwagi, po prostu układasz jakieś słowo, zliczasz kasiorę i kupujesz jakąś kartę, ani przez chwilę nie wpadłem na to żeby kminić dlaczego W kosztuje tyle a Ń tyle.
Tworząc słowo można się zawiesić, choć z drugiej strony jest co robić w oczekiwaniu na swoją kolej.
Scrablle + Dominion= Paperback.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Paperback

Post autor: Ink »

kmd7 pisze: 07 lis 2018, 10:05 Ja czekam z niecierpliwością na pierwsze opinie, bo tytuł bardzo mnie interesuje. Zakładam, że powiązania i częstotliwość występowania liter w słowach zostały dopasowane do specyfiki j.polskiego przez wydawcę (nie wiem, np. można by się wspomóc punktacją za litery w Scrabble, gorzej ze zbitkami liter) Naiwnie liczę, że chcą zarobić i wypuszczą jak najlepszy produkt, bo niby dlaczego nie?
Chociaż po ostatnich zawirowaniach wspieraczkowych (tak, wiem - to nie CF) nie jestem już tak pewien ;)....

Zrobiłem kilka zdjęć porównawczych obu wydań, zainteresowani mogą sobie zerknąć: Paperback w miękkiej oprawie
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Paperback

Post autor: citmod »

Ink pisze: 08 lis 2018, 23:09
kmd7 pisze: 07 lis 2018, 10:05 Ja czekam z niecierpliwością na pierwsze opinie, bo tytuł bardzo mnie interesuje. Zakładam, że powiązania i częstotliwość występowania liter w słowach zostały dopasowane do specyfiki j.polskiego przez wydawcę (nie wiem, np. można by się wspomóc punktacją za litery w Scrabble, gorzej ze zbitkami liter) Naiwnie liczę, że chcą zarobić i wypuszczą jak najlepszy produkt, bo niby dlaczego nie?
Chociaż po ostatnich zawirowaniach wspieraczkowych (tak, wiem - to nie CF) nie jestem już tak pewien ;)....

Zrobiłem kilka zdjęć porównawczych obu wydań, zainteresowani mogą sobie zerknąć: Paperback w miękkiej oprawie
Super, dzięki! Upewniło mnie w decyzji, że będę musiał kupić. Choć uważam, że taki tekst/zdjęcia powinny pojawić się ze strony wydawcy. Pokazałoby to profesjonalne podejście do tematu, które najwidoczniej mieli podczas lokalizacji tej gry.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Paperback

Post autor: Neoptolemos »

Ja też już po jednej rozgrywce i jest spoko. Trochę za szybko się skończyła - nie bardzo zdążyliśmy za mocno "zbudować talię", tym bardziej, że odrzucania z gry jest mało - ale pierwsze wrażenie jednak optymistyczne.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Paperback

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy kupowanie kart jest opcjonalne czy obowiązkowe?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Paperback

Post autor: cezarr »

Jak rozumieć tekst: "Podwójna premia słowna dla sąsiadującej karty" z litery N (o koszcie 5)?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Paperback

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

cezarr pisze: 09 lis 2018, 21:11 Jak rozumieć tekst: "Podwójna premia słowna dla sąsiadującej karty" z litery N (o koszcie 5)?
Jeśli sąsiadująca karta daje ci np. 2 na zakupy to teraz da ci 4.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback

Post autor: baldar »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lis 2018, 21:08 Czy kupowanie kart jest opcjonalne czy obowiązkowe?
Opcjonalne . Mozesz , nie musisz.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Paperback

Post autor: cezarr »

Jestem po dwóch partiach solo. Gra się super! :)

Bardzo podoba mi się, że inaczej niż w Scrabble nie opłaca się taktycznie układać jakiegoś mini pseudosłowa, byle tylko nie wystawić nic przeciwnikowi. Z drugiej strony, w Scrabble solo nie grałem...

Ale dość o Scrabble. Paperback bardzo mi odpowiada. Co rundę wymyślanie jak najlepszego słowa z coraz to innych liter. Uwzględnianie ich działań specjalnych stwarza dodatkowe wyzwanie. Wersja solo fajnie pomyślana. To, że na koniec zostajesz z ostatnią, najdroższą kartą i masz na nią tylko kilka podejść, przypomina walkę z jakimś wypasionym bossem na koniec gry przygodowej. :)

I jeszcze bardzo łatwo można sobie skalować poziom trudności (porażka przy 4 czy 5 znaczniku na karcie sławy), a na BGG opisane warianty jak jeszcze sobie to urozmaicić (np. każdy znacznik to +1 do ceny, albo oddawanie nie kupionych kart wirtualnemu przeciwnikowi).
Bardzo się cieszę z tego zakupu. :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Paperback

Post autor: warlock »

A dla mnie rozgrywka trzyosobowa bez większej satysfakcji z układania słów, polski język z naszą odmianą wyrazów dziwnie się tu sprawdza. Potem wychodzą takie potworki jak "wrzosów", "sarenek" itd. (no chyba że kumpel źle to wytłumaczył i odmiana jest niezgodna z zasadami). Jakoś tak nie miałem wrażenia, że gra premiuje moją kreatywność ;). Ale zagram jeszcze parę partii, może się w to wgryzę.

Aha, take that w tej grze kompletnie mi tu nie pasuje.

Z gier słowych tysiąc razy bardziej wolę odpalić Słowotok na telefonie :D.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Paperback

Post autor: cezarr »

"Udało" mi się pierwszy raz przegrać solo w wersji trudniejszej z instrukcji (4 znacznik na karcie kończy grę) z dodatkową zasadą, że każdy znacznik na karcie sławy to +1 do ceny. Nabrałem za dużo kart z małą liczbą punktów i mi sie na koniec wrednie wyciągały. Nauczka na przyszłość. :)

Mam wrażenie, że karta wspólna "Dyslektyk", jeśli wcześnie się wylosuje, sprawia, że rozgrywka jest dużo trudniejsza. Często mi brakowało tej dodatkowej samogłoski (zamiast której był Dyslektyk).

Poza tym chyba nie doceniam kart pozwalających usuwać litery z talii. I potem na koniec mam gigantyczną talię, w której dobre karty się gubią. Czyli pewnie standardowy problem początkującego w grze z budowaniem talii? :) W następnej grze muszę przetestować oparcie strategii o takie karty.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Paperback

Post autor: Galatolol »

Skąd bierzesz zasady do gry solo?
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Paperback

Post autor: cezarr »

To są oficjalne zasady do gry kooperacyjnej. Gram co prawda na jedną rękę, więc można przyjąć, że jest łatwiej. Może dlatego potrzebne wydaje mi się utrudnienie sobie gry.

Dopiero jak o tym mówimy przypomniało mi się, że w instrukcji nie jest stricte napisane, że to zasady do gry solo, ale jak to zazwyczaj: gra kooperacyjna świetnie nadaje się do gry solo (znalazłem na ten temat też wiele pozytywnych opinii grających w oryginalną, angielską wersję).
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Paperback

Post autor: Galatolol »

Wg BGG dodatek jest już "1-5 Players", ale w jego instrukcji nie ma podunktu dot. gry w pojedynkę.
kwiatech
Posty: 540
Rejestracja: 03 gru 2014, 14:49
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Paperback

Post autor: kwiatech »

Na Karcie z litera C "atak: -1c za kazdego jokera w slowie" o wartosci 4 i koszcie 4c występuje blad. Wartosc powinna wynosic 2. Potwierdzone przez Baldar. Zauwazyl to jeden z uzytkownikow grupy gry planszowe na fb. Przez to jest za mocna.
Karta bedzie dodrukowywana. :D

Niech wszyscy wezma na to poprawke podczas rozgrywki. Sczegolnie recenzenci ;)
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback

Post autor: baldar »

Potwierdzamy i dziękujemy. Kiedy tylko będziemy znać terminy druku damy znać. Także o sposobie przekazania karty. Dodatkowo w tym miesiącu na naszej stronie umieścimy spis wszystkich kart edycji pl i ang.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Paperback

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jeśli na karcie pisze:
"+1c za jokera w Słowie"
"+1c za literę w Słowie"
Za każdego jokera/literę w Słowie czy tylko za jednego jokera/literę?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback

Post autor: baldar »

jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie - to odpowiedź brzmi: kiedy premiujesz literę, nie bierzesz pod uwagę jokera, jeżeli go użyłeś w słowie.
Czyli dzięki karcie ż/ż za 10c o wartości 5 ( w wersji angielskiej to karta Q +1¢ per letter in word) premiujesz literę, ale nie jokera (kartę sławy).
Żeby uprzedzić ew pytania innych graczy podam przykład: czyli jeżeli użyłeś słowo: Żrebak, a ostatnie 3 litery to jokery, to dzięki karcie "ź/ż" otrzymujesz premię tylko za pozostałe litery, czyli: "r" i "e". Natomiast dzięki karcie "R" (+1c za jokera w słowie) otrzymujesz premię za trzy jokery. Oczywiście życzę takiego comba:) i mam nadzieję, że czegoś nie poknociłem:)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Paperback

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

baldar pisze: 16 lis 2018, 13:01 jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie - to odpowiedź brzmi: kiedy premiujesz literę, nie bierzesz pod uwagę jokera, jeżeli go użyłeś w słowie.
Czyli dzięki karcie ż/ż za 10c o wartości 5 ( w wersji angielskiej to karta Q +1¢ per letter in word) premiujesz literę, ale nie jokera (kartę sławy).
Żeby uprzedzić ew pytania innych graczy podam przykład: czyli jeżeli użyłeś słowo: Żrebak, a ostatnie 3 litery to jokery, to dzięki karcie "ź/ż" otrzymujesz premię tylko za pozostałe litery, czyli: "r" i "e". Natomiast dzięki karcie "R" (+1c za jokera w słowie) otrzymujesz premię za trzy jokery. Oczywiście życzę takiego comba:) i mam nadzieję, że czegoś nie poknociłem:)
W moim odczuciu byłoby to bardziej zrozumiałe gdyby pisało "+1c za "każdego" jokera w Słowie".
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Paperback

Post autor: Ravn »

kwiatech pisze: 16 lis 2018, 09:58 Na Karcie z litera C "atak: -1c za kazdego jokera w slowie" o wartosci 4 i koszcie 4c występuje blad. Wartosc powinna wynosic 2. Potwierdzone przez Baldar. Zauwazyl to jeden z uzytkownikow grupy gry planszowe na fb. Przez to jest za mocna.
Karta bedzie dodrukowywana. :D

Niech wszyscy wezma na to poprawke podczas rozgrywki. Sczegolnie recenzenci ;)
Czyli poprawna wersja to litera C "atak: -1c za kazdego jokera w slowie" o wartosci 2 i koszcie 4c" ?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Paperback

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ravn pisze: 16 lis 2018, 14:50
kwiatech pisze: 16 lis 2018, 09:58 Na Karcie z litera C "atak: -1c za kazdego jokera w slowie" o wartosci 4 i koszcie 4c występuje blad. Wartosc powinna wynosic 2. Potwierdzone przez Baldar. Zauwazyl to jeden z uzytkownikow grupy gry planszowe na fb. Przez to jest za mocna.
Karta bedzie dodrukowywana. :D

Niech wszyscy wezma na to poprawke podczas rozgrywki. Sczegolnie recenzenci ;)
Czyli poprawna wersja to litera C "atak: -1c za kazdego jokera w slowie" o wartosci 2 i koszcie 4c" ?
Tak.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Paperback

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

"+1c za jokera w Słowie"- rodzi pytania jednego czy każdego? Chociaż z drugiej strony "jokera" to liczba pojedyncza więc sugeruje że za jednego.
Gdyby to była liczba mnoga "jokery" albo "jokerów" to sugerowałoby że za każdego.
Tak czy inaczej najtrafniejsze brzmienie to "+1c za każdego jokera w Słowie".
Natomiast z kartą "+1c za literę w Słowie" jest jeszcze większą heca bo ż/ź to przecież też litery a z tego co pisał Baldar to tej karty nie wliczamy do bonusu. Czyli opis karty powinien być taki "+1c za każdą literę w Słowie" + opis w rodzaju "nie licząc tej karty".
Co wy na to?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Paperback

Post autor: baldar »

Dr. Nikczemniuk pisze: 18 lis 2018, 08:31 Natomiast z kartą "+1c za literę w Słowie" jest jeszcze większą heca bo ż/ź to przecież też litery a z tego co pisał Baldar to tej karty nie wliczamy do bonusu. Czyli opis karty powinien być taki "+1c za każdą literę w Słowie" + opis w rodzaju "nie licząc tej karty".
Co wy na to?
Oczywiście wlicza się, mea culpa:)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Paperback

Post autor: ko2a »

Co się dzieje że o tej grze tak cicho? Zero recenzji poza kilkoma wzmiankami?
ODPOWIEDZ