Modularne budynki do gier

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Ithindir
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2016, 15:00

Modularne budynki do gier

Post autor: Ithindir »

Obrazek


Cześć,

Jestem całkiem podekscytowany mogąc, przedstawić Wam mój projekt modularnych budynków do gier planszowych w skali 28-32mm.


Początkowo miał to być mały projekt prostych budynków do Zombicide: Black Plague. Myślałem że spokojnie zakończę go w miesiąc i będę mógł zająć się nowymi wyzwaniami... Wygląda na to, że jednak jestem optymistą - 6 miesięcy i dwa duże pudła nieudanych projektów później mogę pochwalić się czymś w rodzaju wersji 1.0. Nadal chętnie poprawiłbym wiele rzeczy, nadal mam tonę pomysłów jak projekt rozwijać i co jeszcze może się tam znaleźć, ale w którymś momencie trzeba powiedzieć stop i zmniejszyć intensywność pracy (co nie oznacza porzucenia jej oczywiście). Zwłaszcza jeżeli oszczędności na koncie zaczynają przybierać skalę typowej figurki z gry.

Estetycznie celowałem w klasyczny angielski "tudor" malowany tak by pokazać brud i śmierć. Bardzo chciałem zaprojektować jeszcze co najmniej 1 inny typ dachów... ale na razie nie starczyło na to czasu.

Wszystkie elementy są od podstaw zaprojektowane i drukowane przeze mnie. Całość projektowana jest tak, by dać jak największe możliwości kreowania skomplikowanych i autentycznie wyglądających budowli, niezależnie od planu budynku dyktowanego przez daną grę. Dodatkowo bardzo chciałem, by wszystkie elementy jednoczenie trzymały się razem na tyle, by cały budynek można było przenieść (razem ze wszystkimi detalami - beczkami, meblami itd.) i by łatwo można był zdejmować dachy i piętra dla gładszego gameplayu. Na pewno ucierpiał na tym czas konstrukcji (zbudowanie fragmentu miasta ze zdjęć to ok 60 minut zabawy, pewnie więcej jeżeli nie ma się wcześniej dokładnego obrazu co się chce zrobić), ale myślę że warto go poświęcić jeżeli dzięki temu wszystko nie rozpada się przy potrąceniu podczas gry, a czasem nawet od upadku na podłogę.

Dodatkowo sporo czasu zajęło mi zaprojektowanie elementów tak, bu czas drukowania nie był liczony w eonach i jednocześnie by nie cierpiała na tym jakość wydruków (albo raczej - by cierpiała w akceptowalnych ramach). Myślę, że udało się całkiem nieźle - charakterystyczne dla druku 3d problemy są w większości wypadków widoczne dopiero na dużych zbliżeniach, a jedna ściana nie drukuje się 2-5 godzin jak w pierwszych projektach.

Na koniec proszę byście przeglądając zdjęcia wzięli pod uwagę trzy rzeczy:
- nie jestem profesjonalnym fotografem i nie aspiruję do takiego miana. Robiłem co mogłem z zasobami jakie miałem : ).
- niektóre elementy budynków to często przestarzałe wersje, które później poprawiłem/zmieniłem, ale nie miałem już czasu wydrukować i pomalować kolejnych, nowych wersji
- figurki z Zombicide były malowane przez moją dziewczynę - jest w tym bardzo dobra, ale akurat tę grę kupiliśmy kilka lat tamu, gdy dopiero zaczynała z malowaniem figurantów : ).

Całą galerię znajdziecie tu: https://boardgamegeek.com/image/4458521/ithindir

Poniżej wybrane ujęcia. Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę (a co tam, niekonstruktywną też!), oraz nowe pomysły na wzbogacenie całości.

Spoiler:
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Paskudnik »

Jak dla mnie - absolutnie fantastyczna robota. Aż by się chciało mieć np. zestaw budynków do Caylusa (pewnie na jakiejś customowej, większej planszy) ...
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 218 times
Been thanked: 63 times

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: bowie »

O rany! Mi opadła szczęka... Chylę czoła. Ile coś takiego by kosztowało?
Ithindir
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2016, 15:00

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Ithindir »

Jak dla mnie - absolutnie fantastyczna robota. Aż by się chciało mieć np. zestaw budynków do Caylusa (pewnie na jakiejś customowej, większej planszy) ...
Dzięki wielkie! Nigdy nie grałem w Caylusa, ale z tego co widziałem to tam lepiej pasowałyby budynki drukowane w całości - jeżeli nie musiałyby składać się z pojedynczych "klocków", można by je wtedy bardziej dopracować. Może to pomysł na projekt na przyszłość? : )
O rany! Mi opadła szczęka... Chylę czoła. Ile coś takiego by kosztowało?
Jeszcze raz dzięki. Naprawdę fajnie jest być docenionym po miesiącach pracy : )
Jeżeli chodzi o wartość - musiałbym dokonać dokładniejszych kalkulacji, zależy też od tego czy miałoby być pomalowane czy nie. Prawdopodobnie, biorąc pod uwagę czas drukowania (nawet przy optymalizacjach, o których pisałem to nadal są setki elementów) i ewentualnego składania/malowania oraz koszty materiałów (prąd, farby, etc), cena musiałaby się plasować gdzieś między 500 a 1500 euro (wybaczcie, ze podaję cenę w euro, ale miałem już dziś 2 podobne zapytania i chciałbym zachować spójność odpowiedzi).

Tak czy inaczej, nie jestem w stanie w tej chwili oszacować dokładnej wartości lub kosztów wykonania kopii.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Golfang »

Panie nie podawaj adresu gdzie to trzymasz bo przyjdą i ukradną :)
Piękna robota - a wisielec po prostu fantastyczny...
Ostatnio zmieniony 10 gru 2018, 09:24 przez Golfang, łącznie zmieniany 2 razy.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Piękne. Gdyby nie zombie to bym mógł zamieszkać w takich budynkach :).
Ithindir
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2016, 15:00

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Ithindir »

Golfang pisze: 10 gru 2018, 08:29 Panie nie podawaj adresu gdzie to trzymasz bo przyjdą i ukradną :)
Piękna robota - a wisielec po prostu fantastyczny...
Fruczak Gołąbek pisze: 10 gru 2018, 09:07 Piękne. Gdyby nie zombie to bym mógł zamieszkać w takich budynkach :).
Wow, dzięki! : )
Może w przyszłości przejdę do sektora budowlanego? : )
https://www.youtube.com/watch?v=OBY8gw6tHQQ
R_O_B
Posty: 43
Rejestracja: 25 cze 2018, 18:58
Lokalizacja: Lisowice
Been thanked: 4 times

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: R_O_B »

Podobnie, jak koledzy wyżej, jestem pod ogromnym wrażeniem. Świetny pomysł i wykonanie (wraz z detalami) - gratuluję!
Rozwiń to, usprawnij proces żeby obniżyć koszt produkcji (Chiny?) i wróżę sukces w sprzedaży :D.
promykx
Posty: 247
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: promykx »

Bardzo ładne. Wszystkie dekoracje trzymasz na klej? czy rozkładasz jakoś na mniejsze segmenty i one są klejone? Bo tak patrzę na książki na półkach, podłodze i mnie to zaintrygowało.
Ithindir
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2016, 15:00

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Ithindir »

R_O_B pisze: 12 gru 2018, 14:25 Podobnie, jak koledzy wyżej, jestem pod ogromnym wrażeniem. Świetny pomysł i wykonanie (wraz z detalami) - gratuluję!
Rozwiń to, usprawnij proces żeby obniżyć koszt produkcji (Chiny?) i wróżę sukces w sprzedaży :D.
Na pewno będę o tym myślał w najbliższym czasie, choć niektóre rozwiązania wiążą się ze zbyt dużymi inwestycjami jak na moje możliwości. Na razie doszlifowuję projekt : )
promykx pisze: 13 gru 2018, 08:32 Bardzo ładne. Wszystkie dekoracje trzymasz na klej? czy rozkładasz jakoś na mniejsze segmenty i one są klejone? Bo tak patrzę na książki na półkach, podłodze i mnie to zaintrygowało.
Dekoracje mają zaczepy pozwalające na przyczepienie do ścian. Rozsypane książki to po prostu większy płaski fragment dekoracji, drukowany jako całość.
Wyglądają w ten sposób:

Obrazek
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: playerator »

Ta świecąca latarnia... Pięknie, panie, pięknie.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Powerek
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2019, 14:35

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Powerek »

Witam, super to wyszło, widać że masa roboty! Ja też czasem coś próbuję zrobić ale nie wiele z tego wyszło. Na jakim programie kolega to projektuje?

Pozdrawiam, Powerek
Ithindir
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2016, 15:00

Re: Modularne budynki do gier

Post autor: Ithindir »

Powerek pisze: 06 sty 2019, 14:46 Witam, super to wyszło, widać że masa roboty! Ja też czasem coś próbuję zrobić ale nie wiele z tego wyszło. Na jakim programie kolega to projektuje?
Dzięki! Całość projektowana była w Blenderze, a drukowana na zmodyfikowanej drukarce Anet A8 (Prusa i3).
ODPOWIEDZ