Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: sajlenthill »

Uwielbiam gry ekonomiczne ale takich naprawdę zaawansowanych jest niewiele. Ciekawy jestem Waszej opinii jaka jest wg Was najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna. Chętnie bym coś jeszcze zakupił przed Nowym Rokiem.

Moje standardowe kryterium - musi chodzić na 2 osoby

Najbardziej złożoną ekonomią z jaką się spotkałem, to gry z serii 18xx ale one z założenia są na większą ilość graczy.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: AnimusAleonis »

sajlenthill pisze: 12 gru 2018, 22:50 Uwielbiam gry ekonomiczne ale takich naprawdę zaawansowanych jest niewiele. Ciekawy jestem Waszej opinii jaka jest wg Was najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna. Chętnie bym coś jeszcze zakupił przed Nowym Rokiem.

Moje standardowe kryterium - musi chodzić na 2 osoby

Najbardziej złożoną ekonomią z jaką się spotkałem, to gry z serii 18xx ale one z założenia są na większą ilość graczy.
No to koniecznie spróbuj City of Big Shoulders, przymróź oko na niezbyt udaną nazwę i najlepiej pooglądaj gameplay albo na BGG albo na stronie KS. Ta gra łączy mechanikę 18xx z kilkoma innymi mechanikami, moim zdaniem w bardzo fajny sposób. Chodzi na 2 osoby, i chyba ma być dorobiona solo nawet. Nie jest tak ciężka jak niektóre tytuły 18xx ale za to dość innowatorskie połączenie mechanik i też moim zdaniem bardziej przystępne/wciągająca rozgrywka (nie jestem jakimś super fanem 18xx, czasami mam ochotę na właśnie 18xx ale raczej nie często, a no to będę miał częściej ochotę). Ogólnie fani 18XX którzy grali w prototyp mówią bardzo dużo samych pozytywnych rzeczy o tej grze. No i też cena moim zdaniem jest dość uczciwa, jak porównać z niektórymi tytułami 18xx.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: sajlenthill »

AnimusAleonis pisze: 13 gru 2018, 11:21
sajlenthill pisze: 12 gru 2018, 22:50 Uwielbiam gry ekonomiczne ale takich naprawdę zaawansowanych jest niewiele. Ciekawy jestem Waszej opinii jaka jest wg Was najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna. Chętnie bym coś jeszcze zakupił przed Nowym Rokiem.

Moje standardowe kryterium - musi chodzić na 2 osoby

Najbardziej złożoną ekonomią z jaką się spotkałem, to gry z serii 18xx ale one z założenia są na większą ilość graczy.
No to koniecznie spróbuj City of Big Shoulders, przymróź oko na niezbyt udaną nazwę i najlepiej pooglądaj gameplay albo na BGG albo na stronie KS. Ta gra łączy mechanikę 18xx z kilkoma innymi mechanikami, moim zdaniem w bardzo fajny sposób. Chodzi na 2 osoby, i chyba ma być dorobiona solo nawet. Nie jest tak ciężka jak niektóre tytuły 18xx ale za to dość innowatorskie połączenie mechanik i też moim zdaniem bardziej przystępne/wciągająca rozgrywka (nie jestem jakimś super fanem 18xx, czasami mam ochotę na właśnie 18xx ale raczej nie często, a no to będę miał częściej ochotę). Ogólnie fani 18XX którzy grali w prototyp mówią bardzo dużo samych pozytywnych rzeczy o tej grze. No i też cena moim zdaniem jest dość uczciwa, jak porównać z niektórymi tytułami 18xx.
A jest gdzieś dostępna instrukcja?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: vinnichi »

kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: Arachion »

Ponaglam pytanie, też jestem ciekawy waszych opinii...
Najbardziej polskich wersji.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: AnimusAleonis »

Tutaj link do KS: https://www.kickstarter.com/projects/18 ... =bggforums
Gdzie znajdziesz opis gry, komponentów i filmy z zasad i samej rozgrywki.

Tylko dodam że nie jest to najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna jaka istnieje, ani jaką osobiście znam nawet (bo ta domena raczej należy wyłącznie do serii 18xx), ale jest to moim zdaniem bardzo ciekawy miks mechanik, chyba pierwsze pomyślne połączenie mechaniki 18xx z czymkolwiek, która dobrze chodzi na 2 osoby, i może być bardziej przystępna dla osób które nie kochają się czy nie są obyte w serii 18xx co może zdecydowanie ułatwić wyciąganie gry na stół (ja osobiście mam tylko jedna osobę z którą mogę zagrać w 18xx bo reszta mimo że gry nawet nie są za bardzo skomplikowanie dla nich są zniechęceni 'suchością' gier 18xx).
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
dizzit
Posty: 295
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: dizzit »

Master od Economy

Niestety gra mało się nadaje na wciąganie w nią nowych osób "na partyjkę". Przede wszystkim gra próbuje odzwierciedlać prawdziwe mechanizmy rynkowe a nie tworzy "ciekawy" system produkowania "marchewek". Bardzo podoba mi się tu dzialanie giełdy - chyba najlepsze jakie widzialem. Niestety ja nie mam skladu do grania w tą grę. Polecam przeczytać instrukcje
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Keyflower
Trajan
Mombasa
Agricola
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: Paskudnik »

AnimusAleonis pisze: 13 gru 2018, 11:21No to koniecznie spróbuj City of Big Shoulders
Fascynuje mnie polecanie gry, w którą się samemu nie grało i która się nawet jeszcze nie ukazała...
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Cyel
Posty: 2580
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: Cyel »

Sam wprawdzie nie grałem, ale w recenzji prezentuje się bardzo interesująco :
https://youtu.be/gVKRqF0kQB0
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: AnimusAleonis »

Paskudnik pisze: 22 gru 2018, 11:14 Fascynuje mnie polecanie gry, w którą się samemu nie grało i która się nawet jeszcze nie ukazała...
Hahaha a mnie fascynuje jak bardzo musi boleć co ktoś polecił by pisać takie rzeczy? No chyba że się po prostu nudzi komuś. :lol:
Bo po co ten kompletny off-topic i to jeszcze ponad dwa miesiące po poscie.
Ale ok, no to by Cię nie trapiło w Święta i by zaspokoić Twoją 'fascynację':

Po pierwsze, polski nie jest moim ojczystym językiem i dopiero od nawet nie całego roku mieszkam w Polsce, i miałem na myśli “check out” co translator podpowiedział jako “spróbuj”, jakbym napisał “sprawdź” to by Cie już nie fascynowało?

Po drugie, skąd wiesz że nie grałem? Grałem. Raymond miał prototyp gry już grubo od ponad roku i był z nim na wielu konwencjach, gdzie miałem okazje i popatrzeć na rozgrywkę, i zagrać parę rund. PONADTO print-and-play jest dostępny już od dłuższego czasu, więc każdy kto chciał miał możliwość przetestowania gry. Ja sam wydrukowałem sobie p-n-p i często grywam ze znajomymi bo gra jest przednia moim zdaniem.

Po trzecie, gra się ukazuje w połowie następnego roku, nie jakiś strasznie odległy czas jak na KS (np w porównaniu do Tainted Grail który może będzie za dwa lata), więc nie widzę powodu by nie zwrócić uwagę kolegi na ten tytuł.

Po czwarte, wiele osób w wielu wątkach poleca gry które są mało albo w ogóle nie dostępne i nie będą dostępne, za pół roku czy więcej (dla przykładu Zakazane Gwiazdy czy nawet wiele tytułów 18XX), nie widzę byś chodził po innych wątkach i się publicznie fascynował dlaczego ktoś rekomenduje grę która nie jest dostępna w tym momencie w sklepach.

Kolega prosił o propozycje ciekawych tytułów i to napisałem: propozycje ciekawego tytułu który jest moim zdaniem wart uwagi. Na prawdę kolega jest raczej rozumną dorosła osobą i się domyśli czytając o grze że jest dopiero w przedsprzedaży bez Twojej pomocy, ani chyba nie potrzebuje rycerza który wjedzie, z dwu miesięcznym spóźnieniem :lol:, i będzie bronić jego delikatnej persony przed złymi rekomendacjami.

I podkreślę jeszcze raz: Print-and-Play jest, i był dostępny już od dłuższego czasu, więc nawet jeśli sama gra jest w przedsprzedaży kolega może sobie ściągnąć pliki i pograć i zobaczyć czy mu pasuje już teraz... albo raczej już dwa miesiące temu kiedy padło pytanie :D
I ogólnie polecam każdemu który lubi tego typu gry do wydrukowania sobie kopii i pogrania bowiem gra jest bardzo fajna.


Więc na prawdę warto zrobić trochę rozeznania zanim pisze się takie teksty.

I czy ogólnie nie lepiej coś ze swojej strony zaproponować niż jakieś bez sensowne i nic nie wnoszące off-topicy zaczynać.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: Paskudnik »

AnimusAleonis pisze: 22 gru 2018, 13:35kompletny off-topic i to jeszcze ponad dwa miesiące po poscie.
Heh, jak by fakt, że odpowiedziałem w tym wątku dzisiaj (dzisiaj go przeczytałem), cokolwiek tu zmieniał ;)
AnimusAleonis pisze: 22 gru 2018, 13:35No chyba że się po prostu nudzi komuś. :lol:
+ strona A4 odpowiedzi
Look, who's talking :lol:

Ogólnie, myślę, że cała Twoja powyższa wypowiedź, jak i podana wcześniej rekomendacja mówi sporo o stanie Twojego umysłu, tak że za dalszą dyskusję jednak podziękuję.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Archivista
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2017, 08:44
Lokalizacja: podkarpackie
Has thanked: 2 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: Archivista »

Le Havre. Tak się składa, że mam do sprzedania, stan perełka.
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca."
Jan Twardowski
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Najbardziej zaawansowana gra ekonomiczna

Post autor: AnimusAleonis »

Paskudnik pisze: 22 gru 2018, 20:59 Ogólnie, myślę, że cała Twoja powyższa wypowiedź, jak i podana wcześniej rekomendacja mówi sporo o stanie Twojego umysłu, tak że za dalszą dyskusję jednak podziękuję.
Hahah pięknie! Brava! :lol:

Zamiast odnieść się do meritum, do Twojej 'fascynacji', z tym jak to nie grałem w tytuł który proponuje, mimo że grałem, czy to że nie jest dostępny, mimo że jest do ściągnięcia, to zmieniasz temat i obrażasz 'stan mojego umysłu'. Piękna przemyślana, dojrzała i merytoryczna odpowiedź.

No brava! Szczyt.. czegoś na pewno.

Żałosne.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ