Podkład: jasny czy ciemny? Jaką firma?

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Podkład: jasny czy ciemny? Jaką firma?

Post autor: Szpanerski »

Witam! Co do podkladu:
1. jest jakaś zasada kiedy używać jasny a kiedy ciemny?
2. Jeżeli nie wiadomo jaki wybrać to z zalozenia, który jest bardziej uniwersalny?
3. Jaki jest najlepszy i zarazem najtańszy podkład popularno dostępny w sklepach typu Casto itd.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Podkład: jasny czy ciemny? Jaką firma?

Post autor: Goldberg »

Nie ma zlotej zasady. Kazdy maluje jak mu wygodnie.
Dla mnie np idealny jest podklad szary, bo latwo malowac kolory takie jak bialy i metaliki, a i ciemne kolory wychodza bardzo ok.
Czesto stosuje sobie tez preshading , ot szary podklad a od gory (od boku...zależy jak ma padac swiatlo) bialy.
Generalnie spraye sa drogie. Najbardziej edektowne i najtansze jest nakladanie podkladu aero.
Jesli juz musisz sprayem, kup w sklepie dla plastykow. Polecam spraye IDEA
Unikaj sprayi do karoserii, potrafia zalac detale....
Kurde, jesli ktos sie decyduje na jakby nie bylo dosc drogie jobby jakim sa bitewniaki czy ogolnie malowanie, to odradzam szukanie ultratanich zamiennikow...czasami nie warto
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Podkład: jasny czy ciemny? Jaką firma?

Post autor: donmakaron »

Generalnie jasne kolory trudniej się kładzie na ciemnym podkładzie, więc niektórzy przyjmują zasadę - malujesz na jasno, podkładuj na jasno; malujesz na ciemno, podkładuj na ciemno. Czarny jest bardziej uniwersalny, bo więcej wybacza - wszelkie niedomalowania będą ukryte i nie będą raziły,
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Podkład: jasny czy ciemny? Jaką firma?

Post autor: KamradziejTomal »

Ja bym powiedział, że biały jest najbardziej uniwersalny, więc masz już 3 osoby i 3 opinie - co dobitnie pokazuje, że nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie poza "to zależy".

Na białym najlepiej mi się kładzie kolory. Czarny owszem wybacza niedomalowania ale kolory wyglądają na nim na mniej nasycone a malowanie białego i żółtego może przyprawić o palpitację serca. Zakamarki zawsze można washem zacieniować i efekt będzie taki sam jakby malując na czarnym podkładzie.

Szary jest niezły ale na jaśniejszym zwyczajnie lepiej mi się maluje. Pre shading jest ok ale malując bez aero, inków czy glazingu jest absolutnie zbędny po przy nakładaniu farb na 2-3 warstwy najzwyczajniej w świecie zostanie całkiem zakryty.

Z podkładów po taniości to Den Braven Primer jest dobry i nie zalewa detali.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
ODPOWIEDZ