Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: promulgacja »

Witam forumowiczów!
W okresie Świąt jak co roku - wzięło mnie na Eldritch Horror :) Zagrałem przeciwko "Powrót Starszych Istot", 4 graczy i wszystkie dodatki. Było ciężko, ale udało się wygrać rzutem na taśmę.
Drugie podejście było przeciwko najłatwiejszemu przedwiecznemu : "Antediluvium" no i choroba jasna prawie przegraliśmy. Skończyły się karty mitów akurat w momencie rozwiązania ostatniej tajemnicy.
Ogólnie byłby to spacerek, bo sam przedwieczny praktycznie nic nie robi, ale problemem były karty mitów. Po sprawdzeniu okazało się, że ponad połowa była trudna (miała te macki).
Zamierzam od następnych gier wprowadzić jakieś zasady domowe co do tych kart mitów. Macie jakieś propozycje żeby sobie zbytnio nie ułatwiać, ale żeby było też rozsądnie?
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: bjago999 »

Co do kart mitów zawsze gram tak, że w całości kart daje ok. 30% trudnych, reszta normalnych. Wyjątek to niebieskie karty których jest przeważnie 2 - tam daje jedną trudna , druga normalna. Generalnie da się wygrac, ale nie ma lekko :D
longmen76
Posty: 661
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: longmen76 »

promulgacja pisze: 05 sty 2019, 15:27 Zamierzam od następnych gier wprowadzić jakieś zasady domowe co do tych kart mitów. Macie jakieś propozycje żeby sobie zbytnio nie ułatwiać, ale żeby było też rozsądnie?
Pytałem o to samo i inni też - kolega Eremita tak nam doradził:

"Możesz też spróbować mojego podejścia, dla mnie sprawdza się genialnie.
Powiedzmy że Przedwieczny ma 2 żółte karty w pierwszym etapie, 3 w drugim etapie i 4 w czwartym etapie. To w sumie 9 żółtych kart.
Losuję zatem 3 łatwe żółte karty, 3 normalne, i 3 trudne po czym tasuję je w stosik.
I z tego stosiku losuję karty przy tworzeniu kolejnych etapów a nie z pełnej talii. Analogicznie postępuję z pozostałymi kolorami (o niebieskim będzie dodatkowa wzmianka na końcu).
Dzięki temu sposobowi:
• nie jest możliwe żeby talia mitów była przesycona łatwymi lub trudnymi kartami (chyba że to właśnie chcemy osiągnąć)
• talia balansuje się w trakcie rozgrywki, im więcej kart łatwych dociągniesz tym trudniejsze będą te które czekają w dalszej części talii, i vice versa
• łatwo dopasowywać trudność do graczy i przedwiecznego zmieniając proporcje. Np. dla początkujących można wziąć 4 łatwe karty, 3 normalne i 2 trudne żółte karty do wstępnego stosiku.
Metoda ta prawie kompletnie wyeliminowała nudne (za dużo łatwych kart) i frustrujące (za dużo trudnych kart) rozgrywki w mojej grupie.
Taki dodatkowy krok przy tworzeniu talii mitów zajmuje mi dodatkowo jakieś 5 do 10 minut przy rozstawianiu gry, w zależności od tego jak długo muszę się namyślać na temat naszych szans.
Biorąc pod uwagę czas potrzebny na rozgrywkę jest to wg. mnie koszt praktycznie żaden biorąc pod uwagę korzyści.
Największy problem mam z Pogłoskami. Różnica między poziomami ich trudności jest kolosalna. Tutaj jeszcze testuję różne podejścia ale na ogół losuję z normalnych Pogłosek a dopuszczenie do losowania łatwych lub trudnych staram się trochę wyrównać w pozostałych kolorach mitów."


W związku z tym wczoraj posegregowałem karty mitów wg trudności w poszczególnych kolorach i zauważyłem, że są inne ilości kart - łatwych jest około 20-25%, zwykłych jest około 40-45%, trudnych około 25-30%.

Dzisiaj policzyłem ilośc i rozkład procentowy i tak (łatwe / normalne / trudne):
zielone - 15 / 26 / 19 - 25% / 43% / 32%
brązowe - 16 / 32 / 22 - 23% / 46% / 31%
niebieskie - 10 / 18 / 15 - 23% / 42% / 35%

Podane ilości kart bez dwóch ostatnich dodatków. Jak widać procentowy rozkład bardzo podobny.
Zakładając, że prawdopodobieństwo wylosowania powinno odpowiadać rozkładowi procentowemu, mój pomysł jest, żeby dodawać karty wg powyższego. Oczywiście wyjdą wartości ułamkowe i tutaj będzie kwestia decyzji jak zaokrąglać czy w górę w kierunku trudniejszych kart czy też w dół w kierunku łatwiejszych lub trzecia opcja łatwe w górę czyli dodajemy więcej normalnych i trudne w dół - dodajemy też więcej normalnych.

Przykładowo:
Azatoth
5 zielonych - 1,25 / 2,17 / 1,58 -> 1 / 2 /2 (wariant standard) lub 1 / 3 / 1 (wariant łatwiejszy)
9 brązowych - 2,06 / 4,11 / 2,83 -> 2 / 4 / 3 (wariant standard) lub 2 / 5 / 2 (wariant łatwiejszy)
2 niebieskie - 0,47 / 0,84 / 0,7 -> 0 / 1 / 1 (wariant standard) lub 1 / 1 / 0 (wariant łatwiejszy)

Jak wyjdą mi testy chętnie się z Wami podzielę obserwacjami.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Rigidigi »

Po czym poznać kartę łatwą /średnią /trudną?
longmen76
Posty: 661
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: longmen76 »

Rigidigi pisze: 05 sty 2019, 18:00 Po czym poznać kartę łatwą /średnią /trudną?
Karty mitów łatwe mają "lód" wokół nazwy, średnie nic nie mają, a trudne mają macki wokół nazwy.
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: promulgacja »

Dzięki Panowie!
Bedę kombinował więc z tymi mitami tak jak piszecie. Mi się trafiło 9 kart z mackami, 1 łatwa i 6 normalnych (w tym kilka takich co wg. mnie mogłyby mieć śmiało macki narysowane). Jedna pogłoska z mackami robiła kataklizm przy efekcie rozrachunku, chociaż nie grałem w tej grze na kataklizmy (inny przedwieczny i inne preludium). Mimo tego rozpatrywałem ją... Przez tą pogłoskę Marie i Jenny zostały pokonane w finałowej rundzie! :(
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Morsereg »

promulgacja pisze: 05 sty 2019, 15:27 Witam forumowiczów!
W okresie Świąt jak co roku - wzięło mnie na Eldritch Horror :) Zagrałem przeciwko "Powrót Starszych Istot", 4 graczy i wszystkie dodatki. Było ciężko, ale udało się wygrać rzutem na taśmę.
Drugie podejście było przeciwko najłatwiejszemu przedwiecznemu : "Antediluvium" no i choroba jasna prawie przegraliśmy. Skończyły się karty mitów akurat w momencie rozwiązania ostatniej tajemnicy.
Ogólnie byłby to spacerek, bo sam przedwieczny praktycznie nic nie robi, ale problemem były karty mitów. Po sprawdzeniu okazało się, że ponad połowa była trudna (miała te macki).
Zamierzam od następnych gier wprowadzić jakieś zasady domowe co do tych kart mitów. Macie jakieś propozycje żeby sobie zbytnio nie ułatwiać, ale żeby było też rozsądnie?
czekaj czekaj, wygrales dwa razy i jeszcze chcesz sobie ulatwiac?? :D

co do kosci, to ja na pyrkonie je kupilem. wydaje mi sie, ze co roku je tam widze (bo mowa o tych od q workshop?)

ps. co sie stalo z postami o plastikowych podstawkach pod bramy?
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: promulgacja »

Morsereg pisze: 05 sty 2019, 22:29 czekaj czekaj, wygrales dwa razy i jeszcze chcesz sobie ulatwiac?? :D
O przegranych wstyd się przyznać :D No, a trochę ich było... jakieś 75% gier!
Poza tym niby wygrałem, ale to są najłatwiejsi Przedwieczni, więc szału nie ma.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: sirafin »

longmen76 pisze: 05 sty 2019, 18:30Karty mitów łatwe mają "lód" wokół nazwy (...)
Bluźnierstwo! Toż to promieniujące mistycznym błękitnym blaskiem Znaki Starszych Bogów!
;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
longmen76
Posty: 661
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: longmen76 »

sirafin pisze: 06 sty 2019, 01:53
longmen76 pisze: 05 sty 2019, 18:30Karty mitów łatwe mają "lód" wokół nazwy (...)
Bluźnierstwo! Toż to promieniujące mistycznym błękitnym blaskiem Znaki Starszych Bogów!
;)
To dlatego zostałem wczoraj wczoraj pochłonięty przez Azathotha... Dzisiaj nie będę bluźnił to może uda się wygrać.
longmen76
Posty: 661
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: longmen76 »

Na "fali" dyskusji z dostosowywaniem poziomu trudności opartym na składaniu tali mitów z konkretnych kart, doczytałem w instrukcji dodatku Góry Szaleństwa rozdział "Dostosowania Poziomu Trudności Gry". Jest tam taki zapis, żeby talię Mitów Etapu I stworzyć z kart łatwych, talię Mitów Etapu II z kart normalnych, a talię Mitów Etapu III z kart trudnych.
Testował ktoś takie ułożenie tali w rozgrywkach? Sprawdza się, warto tak grać?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Bludgeon »

longmen76 pisze: 07 sty 2019, 21:55 Na "fali" dyskusji z dostosowywaniem poziomu trudności opartym na składaniu tali mitów z konkretnych kart, doczytałem w instrukcji dodatku Góry Szaleństwa rozdział "Dostosowania Poziomu Trudności Gry". Jest tam taki zapis, żeby talię Mitów Etapu I stworzyć z kart łatwych, talię Mitów Etapu II z kart normalnych, a talię Mitów Etapu III z kart trudnych.
Testował ktoś takie ułożenie tali w rozgrywkach? Sprawdza się, warto tak grać?
To te karty mają poziomy trudności? :shock:
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Morsereg »

5 post na tej stronie
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Bludgeon »

Morsereg pisze: 07 sty 2019, 22:11 5 post na tej stronie
Dzięki.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Fearevil »

Col. Frost pisze: 17 gru 2018, 06:42 Ja mam z kolei wszystkie karty, ale jeszcze bez koszulek. Małe karty zajmują ledwie połowę przeznaczonego na nie miejsca, z kolei duże 3/4, ale to dlatego, że podzieliłem je na możliwie małe talie i jest sporo przestrzeni między nimi. Myślę, że nawet po zakoszulkowaniu powinno jeszcze trochę miejsca zostać. Żetony mieszczą się na styk, trochę problematyczne są te portale z Krainy Snów, ale są w sumie tylko trzy, więc da się je upchnąć. Z arkuszami badaczy i przedwiecznych nie miałem problemu, szkoda tylko, że mają sporo luzu. Najmniej miejsca jest chyba na "figurki" badaczy, a w zasadzie w ogóle nie pomyślano o miejscu dla nich, względnie to ja nie wiem, gdzie je pakować.
Rozumiem, że posiadasz skrzynię od GEEK MOD?
Jeśli tak to mógłbyś podesłać zdjęcia skrzyni z zawartością całego kompletu (wszystkich dodatków)?
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: bjago999 »

longmen76 pisze: 07 sty 2019, 21:55 Testował ktoś takie ułożenie tali w rozgrywkach? Sprawdza się, warto tak grać?
W ten sposób w większości przypadkow unikasz trudnych kart poglosek, a to czysta przyjemność :)
longmen76
Posty: 661
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: longmen76 »

bjago999 pisze: 07 sty 2019, 22:37
longmen76 pisze: 07 sty 2019, 21:55 Testował ktoś takie ułożenie tali w rozgrywkach? Sprawdza się, warto tak grać?
W ten sposób w większości przypadkow unikasz trudnych kart poglosek, a to czysta przyjemność :)
Zadaje sobie z tego sprawę bo kart z pogłoskami (przedwieczni - podstawka + zaginiona wiedza) są w tworzonej tali mitów 2 sztuki. Tworząc talię w dwóch ostatnich rozgrywkach wg swojej metody procentowego rozkładu kart dałem kartę łatwą i normalną z pogłoskami. Nie powiem, żeby to był spacerek :). Obie partie wtopione z Azathothem.
Celem mojego pytania było jak są odczucia z rozgrywki stosując taką metodę układania talii jak zaproponowano w rozszerzeniach.
Biorąc pod uwagę np. żetony skupienia, mogę domniemywać, że to pewien sposób na "naprawienie" mechaniki gry w zakresie talii mitów. Oczywistym jest (wynika to z postów), że ja trafi się talia łatwiejsza to gra nie jest wymagająca i ekscytująca, a jak mamy dużo kart z mackami to gra nas tak kopie w dupsko, że po 3-4 rundach mamy dość grania dalej widząc beznadziejność sytuacji. W związku z tym szukam optymalnego rozwiązania z budowaniem tali mitów do rozgrywki, tak aby zachować balans z przyjemności i trudności rozgrywki (oczywiście nie chodzi o to żeby zawsze wygrywać).
Przeliczyłem ilość kart wg trudności wynikających z ilości procentowej opisanej powyżej i ilości kart wg trudności wg tego zo proponuje instrukcja dla Azathotha i jest bardzo podobna (wg udziału procentowego /// wg instrukcji )- 4 / 7 / 5 /// 4 / 6 / 6. Ja widać jest jedna karta z mackami więcej niż przy rozkładzie procentowym ilości kart ale wszystkie karty za mackami wchodzą jako ostatnie. I to jest kwestia jak to wpływa na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Col. Frost »

Fearevil pisze: 07 sty 2019, 22:36Rozumiem, że posiadasz skrzynię od GEEK MOD?
Jeśli tak to mógłbyś podesłać zdjęcia skrzyni z zawartością całego kompletu (wszystkich dodatków)?
Proszę bardzo. Karty bez koszulek. Tak tylko przypominam, gdyby nie było dobrze widać.
Spoiler:
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

Fearevil pisze: 04 sty 2019, 19:19
Eremita pisze: 04 sty 2019, 14:48 a potem przesiadłem się na Cucu Dice.
Te kości również widziałem. Są bardzo fajne tylko ciekawe czy można jeszcze zamówić. Możesz napisać jak z jakością- nic się nie wyciera? Długo czekałeś na przesyłkę?
Czekałem krótko ale kupowałem z drugiej ręki.
Nie zauważyłem by coś się wycierało ale też nie zdążyłem zagrać zbyt wielu partii przy ich użyciu.
Przykro mi ze nie mam przydatnych odpowiedzi dla Ciebie.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Fearevil »

Col. Frost pisze: 08 sty 2019, 12:10
Fearevil pisze: 07 sty 2019, 22:36Rozumiem, że posiadasz skrzynię od GEEK MOD?
Jeśli tak to mógłbyś podesłać zdjęcia skrzyni z zawartością całego kompletu (wszystkich dodatków)?
Proszę bardzo. Karty bez koszulek. Tak tylko przypominam, gdyby nie było dobrze widać.
Spoiler:
Bardzo dziękuję za zdjęcia. Wygląda na to, że wszystko się w miarę pomieści.
Będzie trzeba zatem nabyć ten kufer, bo setup z dodatku na dodatek co raz dłuższy...
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Morsereg »

spokojnie, wiecej dodatkow juz nie bedzie
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Morsereg »

spokojnie, wiecej dodatkow juz nie bedzie
Negreanu1
Posty: 32
Rejestracja: 11 sty 2015, 23:44

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Negreanu1 »

Teraz pytanie czy przerzucac sie na AH 3ed, ma wiecej wspolnego z eldritch i ah lcg niz z 2 edycja AH
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: bjago999 »

Fearevil pisze: 08 sty 2019, 14:55
Bardzo dziękuję za zdjęcia. Wygląda na to, że wszystko się w miarę pomieści.
Będzie trzeba zatem nabyć ten kufer, bo setup z dodatku na dodatek co raz dłuższy...
Szczerze bardzo polecam! Mam poprzednią wersję geekmod i mega daje radę ! Po dokupieniu dwóch dużych dodatków setup skutecznie zniechęcił mnie do grania, a od kiedy jest skrzynia problem zniknął :)
smutas123
Posty: 165
Rejestracja: 06 paź 2015, 09:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: smutas123 »

Morsereg pisze: 08 sty 2019, 20:18 spokojnie, wiecej dodatkow juz nie bedzie
Czy była jakaś oficjalna informacja od wydawnictwa na ten temat?
ODPOWIEDZ