Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

kozz84 pisze: 26 wrz 2018, 00:36 Dominiona nigdy nie jest za mało.
Hmmm... Czyli zawsze może go być mniej? :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Wiadomo o co chodzi :oops:
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - Renaissance

Post autor: morris »

M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion vs Intryga

Post autor: TV3 »

Czołem.

Podstawowa, 2 edycja Dominion vs Dominion Intryga

Szybkie pytanie tu o interakcję.
Że jest w Intrydze większa - to mnie cieszy.
Czy negatywna (wbijamy sobie szpile), czy tak po prostu? (Ew. jak ją można porównać do tej w 7 Cudach Pojedynku)
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

Podstawka ma Milicję, Wiedźmę i bandytę, ale jest Fosa.

Intryga ma Maskaradę, Swindler, Minion, Torture i brak obrony, ale w 2 edycji wyrzucili sabotażystę.

Negatywna interakcja jest na podobnym poziomie w dwóch pudełka, może intryga jest tylko trochę grosza.

IMO negatywna interakcja w Dominion jest wtedy gdy jest duża różnica w poziomie graczy. Jak ktoś nakupił wioski i torturę a przeciwnik zignoruje te karty, to rozgrywka będzie mało przyjemna.

Jak grasz ma podobnym poziomie to wiadomo, że trzeba kupić 1-2 wiedźmy, żeby rozkład klątw w taliach był 5-5 lub 4-6.

Jak boisz się o negatywną interakcję zawsze może odłożyć te karty do pudełka, albo wytłumaczyć przed rozpoczęciem rozgrywki, żeby nie pomijali tych kart.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Dominion vs Intryga

Post autor: seki »

TV3 pisze: 08 sty 2019, 16:00 Czołem.

Podstawowa, 2 edycja Dominion vs Dominion Intryga

Szybkie pytanie tu o interakcję.
Że jest w Intrydze większa - to mnie cieszy.
Czy negatywna (wbijamy sobie szpile), czy tak po prostu? (Ew. jak ją można porównać do tej w 7 Cudach Pojedynku)
Nie wiem czy słusznie Cię cieszy bo tak naprawdę interakcja jest bardzo marginalna. Jeśli zależy Ci na niej to raczej powinieneś szukać innego tytułu. Moim zdaniem 7 cudów pojedynek ma duuużo więcej interakcji bo tam bezpośrednio wpływasz na przeciwnika działaniem militarnym, wpływem na jego ekonomię... generalnie pewna interakcja jest tam przez całą grę. Dominion to bardziej wyścig o stworzenie talii na tyle silnej by zgarnąć najlepiej punktowalne karty szybciej niż przeciwnicy. Bezpośrednia interakcja jest sporadyczna a czasem nawet zerowa (zależy jakie karty królestwa wejdą do gry). Atak na przeciwników nie daję zwycięstwa, jedynie utrudnia budowanie talii rywali. W związku z tym nie da się wygrać Dominiona budując talię złożoną wyłącznie z kart ataku. Kart takich jest mało a ich zakup jest sporadyczny.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: TV3 »

Jednak krążą głosy, że w obrębie tej - jak piszecie - marginalnej interakcji, jest jej mimo wszystko więcej w Intrydze. Czy dobrze rozumiem, że jakakolwiek by ona nie była, sprowadza się tylko do szkodzenia przeciwnikowi?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: Dominion

Post autor: Leser »

TV3 pisze: 08 sty 2019, 18:13 Jednak krążą głosy, że w obrębie tej - jak piszecie - marginalnej interakcji, jest jej mimo wszystko więcej w Intrydze. Czy dobrze rozumiem, że jakakolwiek by ona nie była, sprowadza się tylko do szkodzenia przeciwnikowi?
Interakcja ściśle negatywna jest wyraźnie większa w Intrydze przy czym i tak wszystko zależy od wybranego (wylosowanego) zestawu, no i bez wątpienia nie jest to tytuł, w którym obijanie się po gębach byłoby głównym motywem. Nie zgodzę się natomiast, że interakcja jako taka jest w Dominionie marginalna. Przy grze na wyższym poziomie obserwowanie i reagowania na ruchy innych graczy jest istotne - znów nie jest poziom np. Innowacji, ale nie jest to aspekt bez znaczenia.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

Pewne zestawy kart mogą być bardzo nieprzyjemne. I to takie czysto negatywne: atakujący nie ma za wiele korzyści z ich zagrywania, tyle że szkodzi przeciwnikowi, niszcząc mu karty lub wrzucając klątwy do decku.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: TV3 »

Zatem pytanie na które nie znajduję odpowiedzi:
Dominion ed 2 czy Dominion Intryga...

przepraszam za dublowanie postów w 2ch tematach
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

Zatem więcej interakcji masz w Intrydze. Jeśli ci o to chodzi, to na 100% ona.

Osobiście najlepiej mi pasował miks tych dwóch podstawek ;-) .

Podstawka po pewnym czasie się znudzi, ale Intryga też. Tylko że w przypadku podstawki oceniam to na ok. minimum 30 partii (a może 50 jeśli gra się w różnych konfiguracjach w sensie że czasem na 2, czasem na 3, a czasem na 4 osoby), a Intrydze dałbym z 10 partii więcej na taki moment.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: TV3 »

Chodzi mi o interakcję, ale problem w tym, że nie negatywną.

Żona... ;)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

W Dominionach zasadniczo jest mało interakcji, a jak już, to jednak negatywna.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

W podstawce jest 5 kart na 26 z jakąkolwiek interakcją.

W Intrydze 6 na 26. Głównie sprowadza się ona do zapychania talii przeciwnika lub odrzucaniu kart z ręku.

Dominion to gra w budowanie silnika do szybszego zdobycia punktów, ale każdy gra sam.

W dalszych dodatkach są karty, który wzbogacają interakcję: Rycerze, Zamki, Artefakty ale nadal jest jej mało.

7 cudów świata na nieporównywalnie większą interakcję. Militaria, nauka, kupowanie surowców...

A o pytanie postawka, czy intryga jako pierwsze pudełko zdecydowanie polecam podstawka. Nie wyobrażam sobie zaczynać przygody z Dominon bez milicji, wioski i wiedźmy. Poza tym intryga teraz jest sprzedawana jako dodatek i nie ma kart podstawowych.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

kozz84 pisze: 08 sty 2019, 22:01 Poza tym intryga teraz jest sprzedawana jako dodatek i nie ma kart podstawowych.
Nie ma polskiej wersji drugiej edycji Intrygi (chyba że coś mnie ominęło). Zatem jeśli TV3 zamierza skupić się na polskich edycjach, to jak najbardziej kupi Intrygę jeszcze jako samodzielne rozszerzenie.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: TV3 »

Postawiłem na regularnego Dominiona.
Dzięki wszystkim za sugestie ;), pozdrawiam.
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ernin »

Jak wiadomo w europejskich wersjach Dominiona Imperium są tekturowe żetony VP i debetu. Postanowiłem zaprojektować nowe do druku 3d. Nie posiadam co prawda metalowych odpowiedników by zachować wymiary więc samemu sobie je dobrałem by było wygodnie ich używać. I na razie bez wydrukowanych żetonów debetu bo kolor miedziany dopiero jest w drodze do mnie.
A to efekt:
Spoiler:
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tsodo »

ernin pisze: 03 mar 2019, 10:19 Jak wiadomo w europejskich wersjach Dominiona Imperium są tekturowe żetony VP i debetu. Postanowiłem zaprojektować nowe do druku 3d. Nie posiadam co prawda metalowych odpowiedników by zachować wymiary więc samemu sobie je dobrałem by było wygodnie ich używać. I na razie bez wydrukowanych żetonów debetu bo kolor miedziany dopiero jest w drodze do mnie.
A to efekt:
Spoiler:
Za ile taki zestaw jesteś w stanie sprzedać ? :)
Chodzi mi już o całość, razem z żetonami debetu.
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ernin »

tsodo pisze: 03 mar 2019, 14:01 Za ile taki zestaw jesteś w stanie sprzedać ? :)
Chodzi mi już o całość, razem z żetonami debetu.
Wysłałem Ci wiadomość i prosiłbym o nie zadawanie takich pytań w tym dziale. Proszę o PW.

Doszedł kolor miedziany i dodrukowałem żetony długu.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: KurikDeVolay »

Jak myślicie, jak szybko znajdzie się kolejna firma która podejmie się wydawania Dominiona w kraju? Cały czas rozważam zakup gry, ale nie wiem czym ma to teraz sens, kiedy ceny będą tylko rosły. Znajdzie się ktoś, kto pokusi się jednego z najlepszych deckbuilderów w swojej ofercie?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: vinnichi »

Obecnie w polskiej edycji są dwie podstawki i 3 dodatki, nawet jeśli nie wyjdzie nic nowego to taka ilość kart starczy na granie latami. Po prostu kup póki jeszcze jest w normalnej cenie i ciesz się z grania.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Rigidigi »

vinnichi pisze: 05 kwie 2019, 12:56 Po prostu kup póki jeszcze jest w normalnej cenie i ciesz się z grania.
Intryga już znika ze sklepów i jest zauważalnie droższa od pozostałych dodatków.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: vinnichi »

Ja dziś zamówiłem złoty wiek ;) na allegro są sztuki za 74zł
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Rigidigi »

vinnichi pisze: 05 kwie 2019, 17:55 Ja dziś zamówiłem złoty wiek ;) na allegro są sztuki za 74zł
są po 76,14zł.. Tzn już nie ma.. :mrgreen:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: vinnichi »

Rigidigi pisze: 05 kwie 2019, 18:08
vinnichi pisze: 05 kwie 2019, 17:55 Ja dziś zamówiłem złoty wiek ;) na allegro są sztuki za 74zł
są po 76,14zł.. Tzn już nie ma.. :mrgreen:


hehe, no to mi już tylko brakuje Przystani do pełni szczęścia ale na ten miesiąc wystarczy zakupów
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
ODPOWIEDZ