Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Witam,
Jestem osobą dość zorganizowaną, wszystkie wydatki planuję z wyprzedzeniem i tak samo jest w przypadku gier planszowych. Generalnie trochę interesuję się planszówkami, czytam o nich recenzje, śledzę ranking BGG. Nie jestem jakimś wyjadaczem,
ale wystarczające pojęcie mam.

Obecnie w swojej kolekcji posiadam Agricolę, Zamki Burgundii, Robinsona Crusoe, Terraformację Marsa, Osadników: Narodziny Imperium, Goa, Magnatów, 7 Cudów Świata: Pojedynek + dodatek Panteon, Kolejkę i Wsiąść do Pociągu: Europa.

Jak możecie zauważyć, w świecie fanów gier planszowych jest to bardzo skromna kolekcja i raczej nie czuję potrzeby znacznego jej powiększenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mam tylko jednego gracza do pary, którym jest moja narzeczona. Tak więc interesują mnie gry wystarczająco skalowalne dla dwóch osób. Rzadko mam okazję zagrać z rodziną (stąd dwie pozycje familijnych gier). Za to częściej w gronie znajomych, myślę że maksymalnie do 5 osób. Ale nadal jest to na tyle rzadko, że chciałbym postawić na grę, która świetnie nada się dla dwóch osób, z możliwością rozwinięcia do kilku osób więcej.

Moje oczekiwania:
- skalowalność,
- regrywalność,
- polskojęzyczna wersja,
- cena do 200 zł.

I to w zasadzie tyle. Gatunek,
tematykę jestem w stanie rozpatrzeć każdą. Skłaniałbym się ku grze z nutką klimatu. Fajnie, gdyby miała miejsce również interakcja między graczami (jak widać po kolekcji - nie licząc Magnatów - cierpię na niedobór interakcji). Nie są to jednak warunki konieczne, o ile jest jakaś gra, która sprawdziłaby się rewelacyjnie.
Ale może jednak ktoś trafi idealnie w punkt?

Gry, które wyeliminowałem:
- Gloomhaven (cena +\- 600 zł?!),
- Posiadłość Szaleństwa (wyjątkowo myślałem nad małą odmianą na partyjki ze znajomymi, ale cena ponad 400 zł...),
- Scythe (cena +\- 300 zł, nieskalowalność na 2 os.),
- Cywilizacja: Poprzez Wieki (czas gry),
- Twilight Struggle (niedostępna, zresztą nie wiem czy miała miejsce polska premiera).

Gry, które biorę pod uwagę:
- Pięć Klanów (Five Tribes),
- Concordia,
- Blood Rage,
- Great Western Trail.

Oczywiście lista może się powiększyć w zależności od propozycji. Ale być może ktoś ceni sobie wysoko i pochwali jedną z tych gier? Czy mechaniki tych gier znacznie się różnią od tych z mojej kolekcji?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: trance-atlantic »

Wprawdzie wasza kolekcja do ogromnych nie należy, ale tworzą ją całkiem niezłe tytuły, więc Ty i Twoja lepsza połowa o grach planszowych wiecie już całkiem sporo. Co prawda wśród sugerowanych tytułów wymieniłeś pozycje raczej cięższe, ale może warto byłoby zwrócić uwagę na jeszcze jeden typ gier, z reguły nieco lżejszego kalibru. Chodzi mi mianowicie o kooperacje, jeśli rzecz jasna wspólna wygrana/przegrana wam nie przeszkadza. Istnieje też szansa, że i rodzinka nie powie nie.

Mam tu na myśli przede wszystkim Pandemię - skaluje się bardzo dobrze, regrywalność też jest wysoka, nie ma problemu z dostępem do polskiej wersji, klimat chyba nawet też da się poczuć. Ja co prawda swój egzemplarz dopiero zamierzam kupić, jako że wyszło kilka ciekawych wersji i trudno jest się zdecydować na jedną (grywałem tylko u znajomych w podstawkę, która sama w sobie jest najmniej rozbudowana, ale posiada kilka ciekawych dodatków).

Skoro ostrożnie planujesz swoje wydatki, to zapewne jesteś na bieżąco z promocjami w sieci. Merlin ma dość ostre przeceny i za śmieszne pieniądze można dostać m.in. W Roku Smoka, Zombiaki Ameryki czy Flick'em Up. Celowo wspominam o tej wyprzedaży, bo wśród gier jest tez Pandemia... tyle że kościana (osobna gra, nie jest konieczne posiadanie żadnego innego egzemplarza). Jeśli z angielskim nie jesteś na bakier, to wrzuć na YT jakiś filmik Pandemic The Cure (po naszemu Pandemic Lekarstwo) i zobacz z czym to się je. Nie namawiam do zakupu, ani tym bardziej nie odradzam tytułów przez Ciebie zasugerowanych, ale moim zdaniem do grania w parze/rodzinnie taka gra się z pewnością nadaje - gramy razem, rozgrywka nie jest długa, ponadto wszyscy się angażujemy, przeliczamy, analizujemy... no i te kostki, któż by im się oparł... :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Brałem też Pandemic pod uwagę, tyle że Legacy. Niestety cena ok. 200 zł za jednorazowy scenariusz mnie nie przekonała, bo poluję na grę, do której będę wracać. Pandemia: Lekarstwo rzeczywiście w śmiesznej cenie stoi, ale nie skuszę się. Nie przekonuje mnie jej prostota. Chyba szukam czegoś cięższego od tej gry, ale niekoniecznie aż tak ciężkiego.
A jeśli chodzi o Pandemię od Leacocka, to zapoznam się.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 34 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Piskal »

Z zaproponowanych gier wybrałbym Five Tribes, głównie za świetną skalowalność i praktycznie nieograniczoną regrywalność, w drugiej kolejności Concordię.

Moim zdaniem blood rage to minimum 3 osoby, a GWT jest z zaproponowanych propozycji najbardziej zbliżona do gier posiadanych już w kolekcji.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Khag »

Mogę polecić pare tytułów które sprawdziły się u mnie. Niestety nie są to gry z wylewającym klimatem. Swoja drogą ciężko o takie gry.

Azul - Gra skaluje się rewelacyjnie. Jakiś tam klimat można wyczuć, jest bardzo ładna i mieści się w budżecie. Można sobie przeszkadzać pobierając potrzebne płytki i tak najczęściej gramy w naszym towarzystwie.

Keyflower - kolejna pozycja która się rewelacyjnje skaluje i również jest sucha. Jednak interakcji jest tu dużo więcej, szczególnie na 2 graczy. Tańsza niż azul, ale nie tak ładna, chociaż mi się podoba.

Hero Realms - tania konfrontacyjna gra od 2-4graczy. Jest pare trybów gry na 3 i więcej graczy. Budowanie taki, szybka rozgrywka.
Poznań i okolice.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Co do Blood Rage - miałem wątpliwości czy rozgrywka na dwie osoby będzie wystarczająca. Dlatego też gra wypada z listy.
Azul - wydaje się być bardzo interesująca.
No to z czterech gier zrobiło się pięć:
- Five Tribes,
- Concordia,
- Great Western Trail,
- Azul,
- Pandemia.

Masakra. Też tak macie? Chciałoby się mieć wszystkie.
Czy zestawiając gry z pozycji, które posiadam (pierwszy post) i nie licząc GWT, każdy z potencjalnych kandydatów jest zupełnie inny, jeśli chodzi o mechanikę? Coś nowego? Co do Azul w tej kwestii nie mam wątpliwości.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: kmd7 »

To może o jeszcze innym tytule. Gdybym ja miał wydać wszystkie pudła z domu i zostawić jedną, jedyną grę (która mniej więcej zmieściłaby się w Twoim budżecie) tą zostawiłbym sobie Projekt Gaja. Działa świetnie na dwie osoby (ba, działa też solo), na trzy i cztery też. No i ma piekielną regrywalność dzięki zmiennym warunkom punktacji i różnym rasom, które wybiera się na początku gry. Starczy więc na długo. Może warto na nią zerknąć?
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Jest bardziej mózgożerna od Terraformacji Marsa?
I jak wypada pod tym względem w zestawieniu z GWT?
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: kmd7 »

Tutaj muszą się wypowiedzieć ci, którzy grali w te dwa tytuły. Niestety, ani w GWT, ani w Terraformację jeszcze nie miałem przyjemności zagrać. Wg BGG ciężkość tych gier to 4,30-3,70-3,23 (PG-GWT-TM).
W PG ustawiając strategię pod punktację końcową trzeba jeszcze wziąć pod uwagę cele końcowe każdej rundy, aby zgarnąć więcej punktów od przeciwnika(ów) - nie tylko jest ważne co zrobisz, ale też kiedy. Oczywiście uwzględniając specyfikę rasy, którą się wybrało. Kocham tę grę, nie jest łatwo, ale ile radochy, kiedy zaplanowane akcje wyjdą tak, jak sobie zaplanowałem.
Jeszcze jedno - w zeszłym roku były dwa tytuły, w które zagrałem z żoną najwięcej razy, dokładnie tyle samo, ponad 20 partii. Pierwsza to Zamki Burgundii, a druga - to właśnie Projekt Gaja :D.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: trance-atlantic »

Khag pisze: 10 sty 2019, 11:25 Azul - Gra skaluje się rewelacyjnie. Jakiś tam klimat można wyczuć, jest bardzo ładna i mieści się w budżecie. Można sobie przeszkadzać pobierając potrzebne płytki i tak najczęściej gramy w naszym towarzystwie.
Skalowalność może i owszem, ale klimat? Gra zaiste wygląda przepięknie, ale to suchar jakich mało. ;) Gracie na podbieranie płytek... tylko czy nie jest to jedyna rzecz, którą się w tej grze robi? Co gorsza, system punktacji jest tak skonstruowany, że płytki te należy układać w określonej kolejności, bo wtedy punktują po sąsiedzku. Gra typu: "znajdź najlepszy ruch i go zrób". Mnie nie tylko nie ujęła, ale skutecznie do siebie zniechęciła (po tym jak przyciągnęła oko swoją oprawą graficzną). :)
jrz8888 pisze: 10 sty 2019, 07:09 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Brałem też Pandemic pod uwagę, tyle że Legacy. Niestety cena ok. 200 zł za jednorazowy scenariusz mnie nie przekonała, bo poluję na grę, do której będę wracać. Pandemia: Lekarstwo rzeczywiście w śmiesznej cenie stoi, ale nie skuszę się. Nie przekonuje mnie jej prostota. Chyba szukam czegoś cięższego od tej gry, ale niekoniecznie aż tak ciężkiego.
A jeśli chodzi o Pandemię od Leacocka, to zapoznam się.
Pandemic Legacy, jeśli mnie pamięć nie myli, po rozegraniu całości może też służyć jako zwykły Pandemic (pewności nie mam, bo akurat ta wersja tej jakże zacnej gry mnie niezbyt interesowała).

Pandemic kościany vs. Azul - to są co prawda gry o innym charakterze, ale jeśli rzeczywiście ten pierwszy jest dla Ciebie za prosty (w sensie prostoty rozgrywki), to Azul tym bardziej taki będzie. Tam dosłownie podejmujesz jedną decyzję - co bierzesz ze stołu (w odniesieniu do tego, co najlepiej pasuje do Twojego układu). I to tyle. Okej, można próbować doszukiwać się w tym wyborze jakiejś ukrytej głębi, no ale skoro celujesz w GWT czy Project Gaja, to Azul lepiej zostawić w spokoju. ;)

A im więcej takich gier się pojawia na rynku, tym większą mam ochotę na powrót do sprawdzonych tytułów.
kmd7 pisze o PG i Zamkach Burgundii, ja z kolei wolę inną grę pana Felda ;) tak, tę z promocji :)

Pokrótce - w każdej rundzie wykonujesz tylko jedną akcję, następnie pobierasz pracownika, rozpatrujesz wydarzenie i podliczasz punkty. Z czego bierze się największy fun? Gracze sami kontrolują kolejność, trzeba zawsze poświęcić coś kosztem czegoś, nie ma sytuacji, w której budujesz swój świat i na końcu sprawdzasz kto ma więcej zielonych budynków albo żółtych znaczników i ten dostanie extra punkty z wylosowanej karty celu. Ponadto punktowanie odbywa się na kilka różnych sposobów i w trzech różnych formach: regularnie co rundę, po wystąpieniu niektórych wydarzeń oraz dodatkowo na koniec gry. Można grać na wiele sposobów, za każdym razem (nawet nie co grę, a co rundę w pojedynczej grze) dostosowując swoje plany do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Lubię gry-kobyły, z masą elementów na stole, bo wtedy mimowolnie ma się wrażenie, że bierze się udział w czymś znaczącym, skoro co rundę muszę przesunąć setkę znaczników na dwudziestu planszach. Tu mamy prostotę reguł, nie tak wiele komponentów a do tego akcje, z których część z czasem stanie się nam całkowicie zbędna (ale nie zostaną zastąpione przez inne, tylko będą nam dawały mniejsze pole manewru), co daje długie godziny świetnej zabawy. U mnie doskonale działa nawet na dwie osoby.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Przekonał mnie kolega co do Azul.
Wydawała mi się ciekawa na zasadzie mechaniki gry, ale miałem poważne wątpliwości i zastanawiałem się nad jej odrzuceniem.
Odrzucam Azul (droga jak na zawartość) i Five Tribes drogą eliminacji.
Odrzucam też Pandemię. Za dużo dodatków wyszło (stara wersja), a znając siebie chciałbym je pozyskiwać. To już pewnie kwota sięgałyby ponad 300 zł.

Myślę dalej.
Great Western Trail i Projekt Gaja do mnie przemawiają, ale odłożę je na później. Wpierw może zakup czegoś lżejszego.

Cyklady?
Może jednak ta Concordia?
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: animal8111 »

Śmiało bierz Concordię i napewno się nie zawiedziesz. Gra posiada niesamowicie elegancką mechanikę i nowym graczom jesteś w stanie wytłumaczyć ją w kilka minut, a głębia tego tytułu jest naprawdę dość spora. Nie jest to może demon klimatu, ale moim zdaniem radzi sobie lepiej niż proponowany Project Gaja. Jedyny minus to początkowe nieintuicyjne punktowanie, które okiełznacie po kilku rozgrywkach-nie znaczy to, że nie będą one ciekawe. Regrywalność tego tytułu jest praktycznie nieskończona z uwagi na zmienny rozkład planszy i wychodzących kart rynku. Kiedy już punktowanie będzie zupełnie jasne to Concordia zaskoczy Was ukrytą negatywną interakcją w postaci blokowania planszy, czy podkupowania kart przeciwnikom. Wciąż szukam gry, która będzie w stanie zastąpić ten tytuł w mojej kolekcji, a posiadam go już 2 lata i rozegralem grubo ponad 100 partii. Dodam, że podobnie jak Ty naprawdę starannie odbieram tytuły i sam mam ok 20 sztuk gier, a ta to był mój bezsprzecznie najlepszy zakup w stosunku ceny do jakości. Majstersztyk.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Zanim trafiła na listę kandydatów, to trochę przeanalizowałem ją pod kątem recenzji itd. Zaintrygowała mnie. Tylko skąd bierze się jej niewielka popularność w Polsce? Przejrzałem sobie pobieżnie wątki na forum dot. m.in. indywidualnych rankingów/top i może ze dwie osoby o niej wspomniały. Wkiosek może być taki, że gra jest bardzo dobra, ale brakuje tego „wow”.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Khag »

Na obronę tylko powiem, że azul ma dwustronne plansze graczy. Jedna ma zadrukowane kwadraty mozaiki i musimy kłaść kolor na kolor, A na drugiej możemy kłaść gdzie chcemy, pod warunkiem, że nie ma identycznego koloru w rzędzie i kolumnie.
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
Nedo
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:46
Kontakt:

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Nedo »

Dla mnie nie ma praktycznie lepszej gry na 2 os. niż Star Realms, jeśli chcesz 2-4 to jest też Hero Realms. Z innych tytułów które dobrze się sprawdzają w 2-4 osoby - Tzolk'in: Kalendarz Majów - z dodatkiem wyjdzie koło 200zł. Warto rozważyć - ja bardzo lubię :)
naGranie - kanał YouTube
Pierwsza gra: Gejsze
Ulubiona: 7 Cudów Świata
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: animal8111 »

21 miejsce Concordii w rankingu bgg to nie jest słaby wynik, tymbardziej, że gra do najnowszych nie należy. Co do efektu wow, to dla każdego znaczy coś innego i tak już niestety jest w tym hobby. Na swoim przykładzie wiem, że tak naprawdę nigdy nie przestaniesz szukać i przychodzi moment kiedy trzeba podjąć ryzyko zakupu a złota rada nie istnieje. Są gry wysoko oceniane, które zupełnie nie trafią w Twoje wymagania-dla mnie takim przykładem jest Marco Polo, opinie dobre a dla mnie beznadziejnie słaba. Szukaj przykładowych rozgrywek na YT bo to one często potrafią zadecydować o ewentualnym zakupie.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Zawsze przed zakupem gry upewniam się na podstawie kilku filmików. Dzięki za porady. Gier są tysiące, pewnie miliony, więc przy tylu graczach na całym świecie i odrębnych gustach niemożliwym jest, aby chociażby jednej osobie nie spodobała się gra, która może podobać się wszystkim pozostałym. I rzeczywiście, jaranie się planszowkami polega na tym, że wciąż szukamy ideału...
Cyel
Posty: 2554
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: Cyel »

Ja zdecydowanie polecam Concordię. Świetna i na 2 i na 5 graczy, banalnie prosta do wytłumaczenia a pokombinować podczas gry trzeba. Ładnie się prezentuje, dodatkowe mapy urozmaicą rozgrywki gdy podstawowe się znudzą.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

Ile łącznie pojawiło się dodatków do polskiej wersji?
Egipt-Kreta i Salsa?
Będzie warto się zaopatrzyć z czasem?
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: animal8111 »

Po roku grania dokupiłem "salsę" , w której masz dodatkowy zasób czyli sól, będącą jokerem i kafelki forum dające stałe lub jednorazowe bonusy plus 2 nowe mapy. Zanim ograsz podstawkę trochę czasu minie i sam zobaczysz czy gra odpowiada Ci na tyle, że warto byłoby zainwestować w dodatki. Dodatkowe mapy zwiększą tylko regrywalność która w podstawce i tak jest niemała. Czyli jak gra zaskoczy wtedy Salsa, pozostałe dodatki w postaci map opcjonalnie. Mapy z reguły różnie się skalują z liczbą graczy-są dedykowane. Ja mając 2 z wersji podstawowej plus 2 z Salsy póki co nie widzę potrzeby kupna nowych.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: duulamon »

Nie wiem czy już się ostatecznie zdecydowałeś na Concordię, ale koniecznie spójrz jeszcze na Alchemików. Spełnia wszystkie oczekiwania które wymieniłeś, no i ma KLIMAT.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

To nie tak, że muszę zdecydować się kupić jedną grę. Ja te pozycje rozpatruję i zapamiętuję. Jeśli będzie kilka, które uznam za must have, to w najbliższym czasie kupię jedną, a z upływem miesięcy kolejne. Tak więc wszelkie sugestie są dla mnie cenne.
Czyli na chwilę obecną: Concordia + dodatek Salsa (z czasem).
Niby odrzuciłem Pandemię, ale wciąż wracam do niej myślami. Czy wystarczy do niej jeden dodatek: Na krawędzi, aby gra stała się bardziej grywalna na 2 os., a zarazem bardziej wymagająca? Słyszałem, że podstawka oferuje niezbyt wysoki poziom trudności.
Alchemicy - rzucę okiem.
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: autopaga »

Podstawa pandemii ma bardziej problem regrywalności niż poziomu trudności.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: jrz8888 »

W Cyklady warto zainwestować na dwie osoby?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Polecane gry planszowe dla 2-4 osób

Post autor: kastration »

jrz8888 pisze: 13 sty 2019, 13:48 W Cyklady warto zainwestować na dwie osoby?
Moim zdaniem nie. Ostatni raz grałem 5 lat temu tak. Typowa gra licytacyjna, na dwie osoby ten mechanizm działa słabiutko, gra sprawdza się lepiej w większym składzie na pewno. Na plus duża prostota zasad, ale na 2 osoby dla mnie słabo.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ