Sagrada - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

Rykas pisze: 02 gru 2018, 12:14 Oraz mam problem odnośnie słowa przesuń. Gramy tak, że na pole na które przesuwamy kość musi być nieprzerwana linia wolnych pól by kostka jedną ze swoich krawędzi mogła się przesunąć po kolejnych polach (nie na ukos) nie wiem czy to odpowiednia interpretacja czy nie powinno się czasem grać na dowolne puste pole co ułatwiłoby grę?
grasowanie.eu pisze: 03 gru 2018, 12:12 My gramy tak, że "przesuwamy", a nie "przekładamy". W końcu tak jest napisane i też tak to rozumiemy :)
Jest to po prostu słabe, i trochę niechlujne, tłumaczenie wersji polskiej. W wersji oryginalnej jest napisane 'move' co nie oznacza 'przesuwania' jedynie zmianę lokalizacji kości - rozumiem że w języku polskim nie ma jednoznacznego tłumaczenia 'move' ale naprawdę bardziej klarowne byłoby 'zmień położenie danej kości' lub tym podobne. W demo wideo na BBG, bodajże z GenCon, przedstawiciel wydawcy (w sumie nie wiem czy nie sam Andrews) też tak demonstruje, poprze wyjęcie wybranej kości i ułożenie jej w dowolnym miejscu.

Nie potrzebnie sobie bardzo utrudniacie grę.
Koziełło pisze: 03 gru 2018, 12:21 My gramy tak, że kostkę można po prostu przełożyć na dowolne wolne pole, byle zgodnie z zasadami. Bez konieczności "pustej ścieżki". W przeciwnym wypadku użyteczność narzędzia byłaby znikoma (na ogół stosujesz je pod koniec partii, gdy planszetka jest już w większości zapełniona).
Dokładnie
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Sagrada

Post autor: grasowanie.eu »

AnimusAleonis pisze: 03 gru 2018, 13:35 Jest to po prostu słabe, i trochę niechlujne, tłumaczenie wersji polskiej. W wersji oryginalnej jest napisane 'move' co nie oznacza 'przesuwania' jedynie zmianę lokalizacji kości - rozumiem że w języku polskim nie ma jednoznacznego tłumaczenia 'move' ale naprawdę bardziej klarowne byłoby 'zmień położenie danej kości' lub tym podobne. W demo wideo na BBG, bodajże z GenCon, przedstawiciel wydawcy (w sumie nie wiem czy nie sam Andrews) też tak demonstruje, poprze wyjęcie wybranej kości i ułożenie jej w dowolnym miejscu.
Dzięki za wyjaśnienie. Jak zasady proste i zrozumiałe, tak te narzędzia nie do końca są zawsze jasne. Tłumaczenie to jedno, a rysunki czasem też nie pomagają, tak jak w tym wypadku ewidentnie pasują do polskiego "przesuwania". Stąd te niejasności.
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Sagrada

Post autor: staszek »

Czy przy celu kolorowe przekątne , wybieramy jeden kolor kostek i sumujemy , czy wszystkie, które leżą po przekątnych od siebie.
W pierwszym przypadku za słabe, drugim za mocne
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

staszek pisze: 22 sty 2019, 14:04 Czy przy celu kolorowe przekątne , wybieramy jeden kolor kostek i sumujemy , czy wszystkie, które leżą po przekątnych od siebie.
W pierwszym przypadku za słabe, drugim za mocne
Od początku gramy licząc wszystkie kolory kości tego samego koloru stykające się rogami.

Pytanie z innej beczki. Są dwie karty "pomocy" dzięki którym można przenieść dwie kości. Czy te kości przenosimy w tym samym momencie? (Tzn mogę kość nr 1 dać w nowe miejwce, a kość numer 2 w miejsce nr1?)
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Sagrada

Post autor: staszek »

To zdecydowanie najmocniejsza karta. Grając na witrażu bez kolorów może dac 30-40 punktow
Zakładam że wystarcza dwie kosci
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

staszek pisze: 22 sty 2019, 16:12 To zdecydowanie najmocniejsza karta. Grając na witrażu bez kolorów może dac 30-40 punktow
Zakładam że wystarcza dwie kosci
W jaki sposób chcesz nabić tyle punktów skoro w witrażu jest 20 miejsc?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Sagrada

Post autor: Neoptolemos »

Możliwe, że staszek popełnia ten sam błąd co ja i pewnie sporo osób - w tej karcie punktacji liczy się się liczba kostek stykających się rogami, a nie suma oczek na nich. Czyli maksymalnie 20 punktów daje.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

Neoptolemos pisze: 22 sty 2019, 16:27 Możliwe, że staszek popełnia ten sam błąd co ja i pewnie sporo osób - w tej karcie punktacji liczy się się liczba kostek stykających się rogami, a nie suma oczek na nich. Czyli maksymalnie 20 punktów daje.
Mógłbyś podpowiedzieć na moje poprzednie pytanie w sprawie przenoszenia kości?
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Sagrada

Post autor: staszek »

Neoptolemos pisze: 22 sty 2019, 16:27 Możliwe, że staszek popełnia ten sam błąd co ja i pewnie sporo osób - w tej karcie punktacji liczy się się liczba kostek stykających się rogami, a nie suma oczek na nich. Czyli maksymalnie 20 punktów daje.
Rzeczywiście popełniłem taki błąd 😀
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Sagrada

Post autor: Neoptolemos »

Chciałbym moc, ale sam nie wiem i mam nadzieję, że ktoś inny odpowie... :D generalnie Sagrada ma dla mnie niesamowicie wysoki stosunek błędów i nieścisłości w zasadach w odniesieniu do prostoty rozgrywki.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Sagrada

Post autor: Lothrain »

ko2a pisze: 22 sty 2019, 15:35 Pytanie z innej beczki. Są dwie karty "pomocy" dzięki którym można przenieść dwie kości. Czy te kości przenosimy w tym samym momencie? (Tzn mogę kość nr 1 dać w nowe miejwce, a kość numer 2 w miejsce nr1?)
Moim zdaniem taki ruch jest jak najbardziej dozwolony.
matiwaski
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2018, 14:57

Re: Sagrada

Post autor: matiwaski »

Cześć, czy wytłumaczyłby mi ktoś na czym polega karta celu grupowego : Bogactwo kolorów ? Proszę o pomoc!!!!
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Sagrada

Post autor: KurikDeVolay »

Przepisz opis karty, nie potrafię sobie przypomnieć która to.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

matiwaski pisze: 15 mar 2019, 10:30 Cześć, czy wytłumaczyłby mi ktoś na czym polega karta celu grupowego : Bogactwo kolorów ? Proszę o pomoc!!!!
Chodzi Ci o kartę w dolnym-prawym rogu: LINK

Jeśli tak, to za każdy rząd w którym nie powtarza się żaden kolor, czyli każda kość w tym rzędzie jest innego koloru - tak jak narysowane na karcie ale oczywiście nie koniecznie w kolejności takiej jaka jest narysowana na karcie - dostajesz 6 punktów.

Na przykładzie: LINK - tutaj gracz by dostał punkty za (idąc od góry) pierwszy rząd i za ostatni rząd tylko, za środkowe inne nie bo mają powtarzające się kolory, czyli 12 punktów.
EDIT: poprawka punktacji, dzieki dla Acownik za spostrzerzenie :D

Jest też taka sama karta tylko dla kolumny (górna środkowa na zdjęciu powyżej), wtedy liczysz kolumny - na przykładzie powyżej, gracz by dostał punkty za (idąc od lewej) pierwszą kolumnę, czwartą i piątą, w pozostałych powtarzają się kolory, czyli 15 punktów.

I też karta w której zbierasz tylko 'komplety' kolorów (dolny-lewy róg na zdjęciu powyżej), czyli tak samo jak z powyższymi tylko nie ma znaczenia położenie, każdy zestaw pięciu różnych kolorów daje punkty - na przykładzie powyżej, gracz ma: 6 żółtych kości, 2 niebieskie kości, 6 zielonych kości, 3 różowe kości i 3 czerwone kości, więc ma 2 'zestawy' wszystkich kolorów (ogólnie, chyba że się zdarzy tak że nie masz jakiegoś kolory w ogóle, co jest raczej rzadkie, ilość 'zestawów' będzie równa liczbie kości w kolorze w którym masz najmniej kości), czyli 8 punktów.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2019, 15:55 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Sagrada

Post autor: Acownik »

AnimusAleonis pisze: 15 mar 2019, 11:20 Na przykładzie: LINK - tutaj gracz by dostał punkty za (idąc od góry) pierwszy rząd i za ostatni, za środkowe nie bo mają powtarzające się kolory, czyli 12 punktów.
Poprawka: gracz dostałby tylko 6 pkt, ponieważ tylko w czwartym rzędzie od góry ma ciąg niepowtarzających się kolorystycznie kości (w pierwszym rzędzie od góry dwa razy pojawia się kość fioletowa).
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

Acownik pisze: 15 mar 2019, 15:48 Poprawka: gracz dostałby tylko 6 pkt, ponieważ tylko w czwartym rzędzie od góry ma ciąg niepowtarzających się kolorystycznie kości (w pierwszym rzędzie od góry dwa razy pojawia się kość fioletowa).
Aboslutna racja, post poprawiony, dzięki za spostrzeżenie :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
mozart
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2019, 23:19

sagrada cele grupowe

Post autor: mozart »

Witam pomoże mi ktoś jak interpretować cel - różnorodność odcieni każdy zestaw kostek o wartościach od 1 do 6 w całym witrażu warty 5pkt
Bo kolorów kostek jest 5?
Erg
Posty: 38
Rejestracja: 23 wrz 2018, 23:29
Has thanked: 34 times
Been thanked: 21 times

Re: sagrada cele grupowe

Post autor: Erg »

Zły dział. W dziale "zasady - pytania i wątpliwości" jest wątek poświęcony Sagradzie:
viewtopic.php?f=42&t=58482
Niemniej, odpowiadając: kolory to kolory, a odcienie to liczby na kostkach. Zgodnie z instrukcją liczby reprezentują odcień danego koloru (1 - najjaśniejszy, 6 - najciemniejszy). W całym witrażu możesz umieścić maks 20 kostek. Wśród nich jedynki, dwójki itd. No i teraz tyle ile pełnych kompletów od 1 do 6 (w tym wypadku bez względu na kolor) uda Ci się umieścić, mnożysz przez 5 i masz wynik. Warto więc dbać o równomierny rozkład wartości na kostkach. Maksymalnie możesz ugrać tu 15 punktów (3 komplety po 6 kostek z numerami od 1 do 6) i zostaną Ci jeszcze dwie kostki z powielonymi numerami. Ale jak nie porozkładasz dobrze, no to choćbyś miał co najmniej po trzy kostki z każdą wartością np od 1 do 5, a tylko jedną kostkę z 6, to masz tylko jeden pełny komplet odcieni. W skrajnych przypadkach (brak w witrażu choćby jednej kostki z daną wartością), dostaniesz 0 pkt, za zero kompletów.
mozart
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2019, 23:19

Re: Sagrada cele grupowe

Post autor: mozart »

Wielkie dzięki za odpowiedź Teraz wszystko jasne Pozdrawiam :)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Sagrada

Post autor: Fuser.exe »

Karty witraży rozdajemy losowo z całej puli czy z danego poziomu? Pytam bo granie na szóstce wydaje mi się trudniejsze nawet z dodatkowymi łezkami.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Sagrada

Post autor: bobule »

Fuser.exe pisze: 19 wrz 2019, 12:55 Karty witraży rozdajemy losowo z całej puli czy z danego poziomu? Pytam bo granie na szóstce wydaje mi się trudniejsze nawet z dodatkowymi łezkami.
Rozdajemy po dwie karty witraży każdemu z graczy. Są one dwustronne, więc każdy z graczy ma do wybrania jeden z 4 witraży.

Oczywiście, jeśli się chce, można się umówić z współgraczami, że się gra na tym samym poziomie trudności. Nie widzę tutaj potrzeby ścisłego trzymania się instrukcji. Z dziewczyną początkowo graliśmy, że oboje wybieraliśmy witraż o trudności 3. Teraz gramy jak kto woli, ostatnio np. wygrałem mając witraż o poziomie 5, a dziewczyna miała witraż o poziomie 3. Także, różnie to bywa ;)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

bobule pisze: 19 wrz 2019, 19:50
Fuser.exe pisze: 19 wrz 2019, 12:55 Karty witraży rozdajemy losowo z całej puli czy z danego poziomu? Pytam bo granie na szóstce wydaje mi się trudniejsze nawet z dodatkowymi łezkami.
Rozdajemy po dwie karty witraży każdemu z graczy. Są one dwustronne, więc każdy z graczy ma do wybrania jeden z 4 witraży.

Oczywiście, jeśli się chce, można się umówić z współgraczami, że się gra na tym samym poziomie trudności. Nie widzę tutaj potrzeby ścisłego trzymania się instrukcji. Z dziewczyną początkowo graliśmy, że oboje wybieraliśmy witraż o trudności 3. Teraz gramy jak kto woli, ostatnio np. wygrałem mając witraż o poziomie 5, a dziewczyna miała witraż o poziomie 3. Także, różnie to bywa ;)
My rzucamy kością przed grą. Ona określa jakim witrażem oboje gramy
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Sagrada

Post autor: bobule »

ko2a pisze: 22 sty 2019, 15:35
staszek pisze: 22 sty 2019, 14:04 Czy przy celu kolorowe przekątne , wybieramy jeden kolor kostek i sumujemy , czy wszystkie, które leżą po przekątnych od siebie.
W pierwszym przypadku za słabe, drugim za mocne
Od początku gramy licząc wszystkie kolory kości tego samego koloru stykające się rogami.
Też tak gram, ale przyznam szczerze, że nie jestem pewien czy to dobra interpretacja. Tekst na karcie nie pomaga :P Ale skoro ktoś ma w skosie np. 5 czerwonych kostek, 3 zielone i 2 fioletowe, to liczymy takiej osobie +10 punktów za przekątne.
Na logikę wychodzi, że gramy dobrze :D
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Sagrada

Post autor: Fuser.exe »

Każdy kolor, przekątna w lewo i w prawo, minimum 2 kości.

A ja wczoraj byłem na turnieju i zmieniono zasady: źle położona kość nie wypada tylko zostaje do końca gry, moim zdaniem mocno nietrafiony pomysł.
masterliniu
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2020, 15:58

Re: Sagrada

Post autor: masterliniu »

A ja mam pytanie odnośnie 4 kart narzędzi.
1. Rozpuszczalnik topnika: Po wyborze kostki wrzuć ją do woreczka i wyciągnij z niego inna kostkę. ...
Pytanie, czy ma to być losowa kostka czy wybieram ją sam.? Jeśli losowo to co z powtórzeniem koloru, skoro treść karty mówi o wyciągnięciu "innej" kostki?
2 i 3. Gładzik: Przesuń dokładnie 2 kostki, stosując sie do zasad umieszczania kostek w witrażu.
Nóż szklarski: Przesuń max.2 kostki tego samego koloru, które odpowiadaja kolorowi kostki na torze rund
Pytanie, czy w obu przypadkach mogę te 2 kostki zamienić miejscami, jeśli pozostałe zasady umoeszczania kostek są spełnione?
4. Młotek witrażowy: Rzuć jeszcze raz wszystkimi dostępnymi kostkami z puli wyboru. Możesz to zrobić tylko w swoim drugim ruchu - przed wybraniem kostki.
Pytanie, wtf? Ten opis sie wyklucza, chyba że chodzi o powrotna turę wyboru kostki i ma to na celu zmniejszenie ilości przerzuconych kości albo jest to narzędzie mające tylko na celu utrudnienie przeciwnikom pozyskanie wartości kości które były przed chwilą dostępne.
ODPOWIEDZ