Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Jiloo »

cezarr pisze: 09 lis 2018, 23:14 Karty z Frontiers są o jakiś milimetr szersze i wyższe niż karty w polskiej wersji językowej - a przynajmniej te z mojego pudełka. Czy wszystkie angielskie karty takie są (np. te z Colony Wars czy z pierwszej podstawki)? (...)
Mam wszystko w wersji angielskiej i karty z podstawki, Colony Wars i Frontiers oraz małych dodatków są idealnie takie same.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Realms

Post autor: okon »

witam czy ktoś coś wie o ewentualnym wydaniu kolejnych dodatków w pl ????
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Star Realms

Post autor: predki »

cezarr pisze: 09 lis 2018, 23:14 Karty z Frontiers są o jakiś milimetr szersze i wyższe niż karty w polskiej wersji językowej - a przynajmniej te z mojego pudełka. Czy wszystkie angielskie karty takie są (np. te z Colony Wars czy z pierwszej podstawki)? (...)
Polskie karty różniły się od samego początku. Po pierwsze mają po ok 1 mm mniejszy wymiar, a po drugie szersze czarne ramki i to zarówno na awersie jak i rewersie.
Poniżej przykład:
Obrazek
Tak więc mimo, że GF się wycofało i nie przetłumaczyło rewersu kart to ich mieszanie z wersją angielską jest utrudnione. Podobnie jest chyba z Hero Realms, bo polskie karty wyglądają tam identycznie jak w SR. Angielskich dla porównania nie mam.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms

Post autor: Acownik »

Czy ktoś ma już ograne Star Realms Frontiers?

Ja po pierwszym kontakcie jestem zawiedziony. Pudełko, choć wreszcie większe i porządniejsze (ale konkurencję miało marną, bo pudełko podstawki to rzecz o wytrzymałości zwykłej koperty), nie mieści kart w koszulkach (chyba że w jakichś cieniutkich szmatkach). Ja rozumiem, że Universal Storage Box ma wyciągać pieniądze od klientów, ale na litość naprawdę nie można by wypuścić czegoś ciut większego dla ludzi, którzy nie chcą płacić za opakowanie dwa razy więcej niż za samą grę?

Po przejrzeniu wszystkich kart nie zauważyłem niczego nowego. Spodziewałem się, że wprowadzony zostanie jakiś nowy mechanizm, a chyba jedyną nowością jest to, że niektóre karty dają bonus nie tylko za jedną zagraną kartę z tej samej frakcji, ale także, dodatkowo, za dwie zagrane karty tej samej frakcji. A poza tym mamy lekko przypudrowany standardzik znany z poprzednich wersji. Może po pierwszej partii oczy mi się otworzą i dojrzę coś nowego, ale mam wrażenie, że nie...

A to pudełko, które polecał kolega wcześniej to już wtopa na maksa - 7 dych za kawałek pomalowanej tektury, no ludzie!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Jiloo »

Acownik pisze: 11 sty 2019, 17:51 A to pudełko, które polecał kolega wcześniej to już wtopa na maksa - 7 dych za kawałek pomalowanej tektury, no ludzie!
Gwoli ścisłości – pudełko, 240 protektorów (4 paczki) i promka.
Podjerzewam, że same koszulki wyjdą koło 60 zł.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

Jeśli chodzi o Frontiersy, to mam za sobą ~10 partii (część z dodatkami, część na gołej podstawce) - to jeszcze mało, by napisać coś sensownego, ale pierwsze wrażenie mam takie, że cyferki na kartach różnią się na tyle, że jest to coś innego niż podstawka i Colony Warsy. Trzeba wiec od nowa uczyć się balansu kart, a to dokładnie to, czego oczekiwałem. Żaden dodatek, który wprowadzał karty na zupełnie nowych zasadach (Events, Gambits) nie jest w moim odczuciu dobry.

Póki co jestem na tak. Jeśli jednak szukasz czegoś, co w większym stopniu zmieni zasady gry, to wydaje mi się, że żaden produkt z tej linii Cię nie zaspokoi (Colony Warsy jedyne co wprowadzają, to kilka kart, które możesz kupić na rękę, ale podrasowane liczby drastycznie zmieniają dynamikę gry).

Rozmiar pudełka jest faktycznie dziwny - ja zmieściłem zakoszukolwane, ale tylko dlatego, że gram w dwie osoby, więc dodatkowe dwa zestawy scoutów są mi zbędne. A co do pudła - Jiloo ma rację, opłaca się tylko dlatego, że za te same pieniądze co pudło+promki+koszulki można kupić same koszulki.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms

Post autor: Acownik »

Jiloo pisze: 11 sty 2019, 18:00
Acownik pisze: 11 sty 2019, 17:51 A to pudełko, które polecał kolega wcześniej to już wtopa na maksa - 7 dych za kawałek pomalowanej tektury, no ludzie!
Gwoli ścisłości – pudełko, 240 protektorów (4 paczki) i promka.
Podjerzewam, że same koszulki wyjdą koło 60 zł.
A to przepraszam najmocniej, zwracam honor. Ja kupiłem bez koszulek i promki, jako nówkę, ale z drugiej ręki i nie miałem pojęcia, że coś tam było oryginalnie dokładane. Nie zmienia to jednak faktu, że pudełko samo w sobie jest kiepskie, a znacznie trwalsze (ale i mniejsze) są te.
Bogenhafen pisze: 11 sty 2019, 18:17 Jeśli chodzi o Frontiersy, to mam za sobą ~10 partii (część z dodatkami, część na gołej podstawce) - to jeszcze mało, by napisać coś sensownego, ale pierwsze wrażenie mam takie, że cyferki na kartach różnią się na tyle, że jest to coś innego niż podstawka i Colony Warsy. Trzeba wiec od nowa uczyć się balansu kart, a to dokładnie to, czego oczekiwałem. Żaden dodatek, który wprowadzał karty na zupełnie nowych zasadach (Events, Gambits) nie jest w moim odczuciu dobry.

Póki co jestem na tak. Jeśli jednak szukasz czegoś, co w większym stopniu zmieni zasady gry, to wydaje mi się, że żaden produkt z tej linii Cię nie zaspokoi (Colony Warsy jedyne co wprowadzają, to kilka kart, które możesz kupić na rękę, ale podrasowane liczby drastycznie zmieniają dynamikę gry).
Ok, moja opinia wyrażona była tylko na podstawie oglądu kart, więc też liczę na nowe wrażenie z rozgrywki. Pierwszą podstawkę mam ograną już bardzo solidnie, ale gdy siadam do Colony Wars różnica jest ogromna. Niby to tylko kosmetyka, ale gra się inaczej. Może tutaj będzie podobnie. Po cichu liczyłem na statki lub bazy, które dadzą jakieś nowe możliwości (np. przeglądania discardu i dokładania z niego na rękę, złomowania karty przeciwnika, dołożenia przeciwnikowi do talii słabej karty czy zabrania zagranej bazy), a poza różnicami w cyferkach, jak piszesz, nic takiego nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Bogenhafen »

Różnice robią robotę. Miło jest odkrywać zupełnie nową talię po kilku tysiącach rozegranych partii w Core i CW. Zwykle nie mieszam podstawek, więc grając w każdą z nich mam inne wrażenia - inne tempo gry, inne strategie są dobre. Przykładowo, po tych kilku partiach wydaje mi się, że osłabili trochę bazy w stosunku do Colony Warsów. Ale to akurat tylko odczucie, którego potwierdzenie chwilę zajmie ;-)
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: ENDryu »

Ja po 3 partiach we Frontiers przekonałem się dość boleśnie, że granie strategia używaną w poprzednich zestawach to nie jest dobry pomysł, bo dostawałem srogie lanie. Także jest powiew świeżości. Kupiłem też Command Decki, ale jeszcze ich nie ograłem.

Co do pudełka - bardzo chętnie był kupił ten Card box, bo mój Flip Box od dawna jest za mały i nie mieści wszystkiego co mam... Ale NIGDZIE nie da się go znaleźć. W jednym ze sklepów dowiedziałem się, że Legion nie będzie już doprodukowywał więcej, bo WWG ma swoj ultimate box i nie chce konkurencji...

Takze jesli ktos wie gdzie kupić, lub ma na sprzedaż, to ja chętnie porozmawiam :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Ayaram »

Ja dopiero w SR zaczynam się bawić na telefonie, dokupiłem drugą podstawkę, ale myślę, że z 50+ partii poszło. I kurczę cały czas mi się wydaje, że w sytuacji gdy przeciwnik zdobywa na początku kartę do scrapowania (albo ewentualnie bazę pozwalającą na discardowanie dwóch kart i dobranie dwóch kolejnych), a potem z talii za nic nie chcę wylecieć kolejna karta do scrapowania - to moje win ratio leci na łeb, na szyję (nie mówię, że nie da się wygrać, no ale...) :( i wbrew pozorom taka sytuacja nie zdarza się aż tak rzadko... Macie podobne odczucia?
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: pioma10 »

Ayaram pisze: 25 sty 2019, 08:15 Macie podobne odczucia?
Ja mam :).
Wtedy mogą uratować Cię zielone karty i może kilka niebieskich które dodają życie.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: cezarr »

Ayaram pisze: 25 sty 2019, 08:15 cały czas mi się wydaje, że w sytuacji gdy przeciwnik zdobywa na początku kartę do scrapowania (albo ewentualnie bazę pozwalającą na discardowanie dwóch kart i dobranie dwóch kolejnych), a potem z talii za nic nie chcę wylecieć kolejna karta do scrapowania - to moje win ratio leci na łeb, na szyję (nie mówię, że nie da się wygrać, no ale...) :(
Polecalbym Ci poeksperymentować z innymi strategiami. Oparcie strategii na złomowaniu kart to super sprawa, ale jest/są na to skuteczne kontry. Star Realms jest doskonale wyważoną grą z kilkoma różnymi drogami do zwycięstwa, z których każda staje się optymalną w zależności od tego, co w taliach i na stole. (Jeśli dobrze o tym wiesz, to wybacz ten wywód, nie jest moją intencją się wymądrzać.) :)

Przy czym do tego gra jest kosmicznie losowa, więc tak czy siak dużo się przegrywa. To w sumie, zresztą, też ogromny atut tej gry w partiach rekreacyjnych: choćbyś wygrał tysiąc gier online i miał win ratio 2/3, to i tak często i bez podkładania się możesz przegrać z dziesieciolatkiem. ;)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Ayaram »

cezarr pisze:Polecalbym Ci poeksperymentować z innymi strategiami. Oparcie strategii na złomowaniu kart to super sprawa, ale jest/są na to skuteczne kontry.
Możesz rozwinąć? Nie mówię o strategii pod jak największe odchudzenie talii, tylko kupnie 1-2 kart do scrapowania. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji i rozdania, gdzie odchudzenie talii ze startowych kart, by nie pomogło. Alternatywą to rzeczywiście widzę tylko w skupieniu się na zielonych i zmasakrowaniu przeciwnika zanim zacznie czerpać prawdziwe korzyści z odchudzonej talii.
Przy czym do tego gra jest kosmicznie losowa, więc tak czy siak dużo się przegrywa. To w sumie, zresztą, też ogromny atut tej gry w partiach rekreacyjnych: choćbyś wygrał tysiąc gier online i miał win ratio 2/3, to i tak często i bez podkładania się możesz przegrać z dziesieciolatkiem. ;)
Ależ ja to rozumiem ;) Taki urok deck builderów, że przy dobraniu 5 kart od jednej karty potrafi zależyć czy walniemy przeciwnika za 5, czy za 25 ;) Aczkolwiek uczucia, że na dzień dobry jestem do tyłu to nie lubię ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Andy »

W SR najfajniejsze jest, kiedy na dzień dobry jesteś do tyłu, a na do widzenia wygrywasz! 😉
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: cezarr »

Ayaram pisze: 25 sty 2019, 08:51
Możesz rozwinąć? (...) Alternatywą to rzeczywiście widzę tylko w skupieniu się na zielonych i zmasakrowaniu przeciwnika zanim zacznie czerpać prawdziwe korzyści z odchudzonej talii.
Moze w spoilera to dam, niektórzy wolą do wszystkiego dochodzic sami. Choć nic szczególnie odkrywczego nie mam do powiedzenia, to ostrzegam takie osoby, by nie zaglądały, bo oddowiedzieć się nie da.
Spoiler:
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Acownik »

Jeśli ktoś ma ogranych trochę bossów do gry solo/coop ze Star Realms Frontiers, to byłbym wdzięczny za kontakt przez PW. Próbuję ich ogrywać po kolei i momentami wysiadam, tak niezrozumiale są opisane zasady ich działania. Możecie się nie zgadzać, ale moim zdaniem SR, jak na tak banalnie prostą grę, ma koszmarnie napisane instrukcje.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: roadrunner »

Co w obecnej sytuacji (poskladanego) gfp z polska wersja colony wars? Bedzie przejecie/wykupienie licencji przez innego wydawce? Przestala obowiazywac i Amerykanie juz dogaduja sie z kims innym?

Gra na tyle popularna ze na te chwile zakladam wydanie wczesniej czy pozniej. Darowac sobie ten optymizm i brac wersje EN?

Btw. We frontiers gralem raz i wiecej nie bede. Widzialem w watku garsci ogolnikow. Co konkretnie fani tego pakietu widza w nim na plus?
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: kremitto123 »

Na ten moment brak oficjalnych informacji.
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Damon22 »

Jeśli jest ktoś zainteresowany 3 promkami (Latawiec bojowy x2, Diabeł astralny) do Star Realms to proszę info na pm.
Edycja: NIEAKTUALNE
Dziękuję Adminom za wyrozumiałość, słabo to ogłoszenie pasowało do działu sprzedaży.

Do usunięcia.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2019, 13:00 przez Damon22, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: EsperanzaDMV »

IUVI w zestawach dodatków do Hero Realms (komplet dodatków z matami), bonusowo każdemu wkłada trzy karty promocyjne do Star Realms. Z tego co zdążyłem się zorientować, każdy dostaje trzy karty w jednym kolorze.
Są to karty z Year Two Promo Cards (2017).
Karty oczywiście są przetłumaczone. Jakby ktoś był zainteresowany, to mam karty zielone :)
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Damon22 »

EsperanzaDMV pisze: 07 cze 2019, 10:54 Są to karty z Year Two Promo Cards (2017).
Karty oczywiście są przetłumaczone.
Mam 9 kart z tego zestawu (Mech-kontenerowiec, Łowca nagród, Federalny transportowiec x2, Latawiec bojowy x2, Diabeł astralny, Imperialny przemytnik x2).
Chętni na PM. NIEAKTUALNE
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: ponika »

Jeśli kogoś to interesuje to w aplikacji Star Realms pojawi się dodatek Frontiers. Nic więcej niż "Frontiers will be coming out soon!" na razie nie wiadomo (a przynajmniej ja nie znalazłam)
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: imadlo64 »

Z niecierpliwością czekam na rozwój sytuacji z wydaniem całości Star Realms i Colony Wars w wersji PL przez IUVI games. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok i może pojawią się też inne dodatki (ponoć w wersji ENG jest więcej). U mnie SR na stałe gości na stole, w przerwach między bardziej "ciężkimi" tytułami :) (choć na razie gramy tylko w podstawkę).
Nie jestem tylko pewny, czy dobrze rozumiem takie karty, jak np. "Kwatera główna floty": "Za każdym razem, gdy zagrywasz Okręt, otrzymujesz 1 obrażenie" To jaki jest sens wystawiania tego posterunku? Drogie to (koszt 8), nic innego nie robi (oprócz combo z żółtym Gwiezdnym Imperium) tylko zabiera mi reputację za każde wystawienie przeze mnie okrętu?
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: Acownik »

imadlo64 pisze: 29 cze 2019, 12:33 Nie jestem tylko pewny, czy dobrze rozumiem takie karty, jak np. "Kwatera główna floty": "Za każdym razem, gdy zagrywasz Okręt, otrzymujesz 1 obrażenie" To jaki jest sens wystawiania tego posterunku? Drogie to (koszt 8), nic innego nie robi (oprócz combo z żółtym Gwiezdnym Imperium) tylko zabiera mi reputację za każde wystawienie przeze mnie okrętu?
To pytanie powinno się pojawić w dziale "Zasady".
Gdy zagrasz tę bazę, każdy wystawiony przez Ciebie statek daje Ci 1 pkt. ataku (do Twojej puli ataku). Baza nie atakuje Ciebie, tylko oczywiście przeciwnika. Nie ma w Star Realms kart mających efekt samobójczy, poza oczywiście złomowaniem/scrapem i chyba niektórymi kartami z dodatku Wydarzenia/Events. Taki urok polskiego tłumaczenia.

Ja polecam angielski oryginał i kompletnie nie mogę zrozumieć, dlaczego ludzie tak chętnie się rzucają na polską wersję, skoro poziom języka użyty w grze jest elementarny, a karty w polskim wydaniu są niższej jakości - talie wykorzystywane na turniejach są tak zajechane po kilkunastu rozgrywkach, że na palcach po grze zostaje tusz.
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 388 times
Kontakt:

Re: Star Realms (Robert Dougherty, Darwin Kastle)

Post autor: sydonia »

Na 17 października zapowiedziana jest premiera Colony Wars ;)
ODPOWIEDZ