Kanagawa

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
carvingmania
Posty: 8
Rejestracja: 22 kwie 2017, 20:27

Kanagawa

Post autor: carvingmania »

Witam,
dziś grając w Kanagawe pojawiła się u nas mała dyskusja w sprawie dyplomów. Otóż: gracz pierwszy namalował 4 drzewo i zabrał dyplom za 4 drzewa + burza.... gracz po nim miał na swoim obrazie już jedno drzewo i dołożył kafelek z trzema drzewami osiągając 4 drzewa ..... i tu pytanie nie rezygnował on z dyplomu za 3 drzewa i czy ze względu na to może zabrać ten dyplom skoro za 4 drzewa został mu sprzątnięty sprzed nosa :) ??? instrukcja mówi że "co najmniej 3 drzewa" , więc...??
dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Kanagawa

Post autor: mat_eyo »

Dokładając kartę z trzema drzewami spełnił jednocześnie dwa cele. Może więc sobie wybrać który z nich chce zgarnąć.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Kanagawa

Post autor: aswiech »

Kolega podniosl kolejna watpliwosc:
czy joker (skoro psuje -2 punktami) moze byc wykorzystany do dyplomow z kolorami (posiadanie 2, 3, 4 takich samych). Czyli np majac dwa niebieskie moge dodac jokera i mam 3 czy to tak nie dziala, bo joker po prostu nie jest TYLKO niebieskim?
Ja stoje na tym drugim stanowisku, ale bede wdzieczny za porade.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Kanagawa

Post autor: flowerus »

aswiech pisze:Kolega podniosl kolejna watpliwosc:
czy joker (skoro psuje -2 punktami) moze byc wykorzystany do dyplomow z kolorami (posiadanie 2, 3, 4 takich samych). Czyli np majac dwa niebieskie moge dodac jokera i mam 3 czy to tak nie dziala, bo joker po prostu nie jest TYLKO niebieskim?
Ja stoje na tym drugim stanowisku, ale bede wdzieczny za porade.
My gramy tak, że joker nie może być wykorzystany do dyplomów z kolorami (aczkolwiek też mieliśmy podobne wątpliwości)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Kanagawa

Post autor: aswiech »

Dzieki za odpowiedz.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Kanagawa

Post autor: flowerus »

Poszperałem jeszcze i znalazłem potwierdzenie tego na BGG (kilka postów poniżej autor gry to potwierdza)
BGG
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Kanagawa

Post autor: aswiech »

Dziekuje tym bardziej. Mam nadzieje, ze kiedys spotkamy sie nad plansza.
Moze i Kanagawy;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
mazints
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2011, 22:54

Re: Kanagawa

Post autor: mazints »

Czy kafelek startowy liczy sie do zdobywania dyplomow : chodzi tu o kolor farby i symbol zmiany polozenia pedzla. Dotychczas gramy ze nie ale mamy watpliwosci:-)
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Kanagawa

Post autor: probbi »

My gramy ze się liczy
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Kanagawa

Post autor: Chaaber »

Liczy się, tak samo jak pora roku do zestawu.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kanagawa

Post autor: bobule »

Pytanie o dyplom z pędzlami - liczycie pędzle które macie (te drewniane), czy tylko znaczki pędzli które są na ikonkach pracowni?

Drugie pytanie, jak gramy w dwie osoby, to gdy pierwsza osoba weźmie 1 kartę, to druga musi wziąć 1 kartę lezącą na stosie obok/ ma dobrać do 2 i je wziąć, czy może dobierać aż do trzech kart?
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Kanagawa

Post autor: Relo »

bobule pisze: 25 lis 2018, 13:19 Pytanie o dyplom z pędzlami - liczycie pędzle które macie (te drewniane), czy tylko znaczki pędzli które są na ikonkach pracowni?
Tylko drewniane pędzle.
bobule pisze: 25 lis 2018, 13:19 Drugie pytanie, jak gramy w dwie osoby, to gdy pierwsza osoba weźmie 1 kartę, to druga musi wziąć 1 kartę lezącą na stosie obok/ ma dobrać do 2 i je wziąć, czy może dobierać aż do trzech kart?
Druga osoba może "poszerzać swoją wiedzę" , a więc może dołożyć kolejną kartę na matę, aż do trzech kart układając pod tą jedyną kolumną pozostałą w grze.
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Kanagawa

Post autor: _leigam_ »

"CHCĘ POSZERZYĆ SWOJĄ WIEDZĘJeśli się na to zdecydujesz, spasuj i nie bierz na razie żadnych kart Lekcji.Ta akcja pozwala ci poczekać do następnej kolejki, kiedy to pojawią się nowe karty Lekcji i będziesz mógł wziąć ich więcej naraz. Istnieje jednak ryzyko, że najpotrzebniejsze karty zostaną w międzyczasie zabrane przez innych graczy.Uwaga: Jeśli na początku tego etapu jesteś jedynym uczniem obecnym jeszcze w Szkole, musisz wykorzystać swoją wiedzę w praktyce."

Takze, nie sluchaj Relo :D
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Kanagawa

Post autor: Relo »

_leigam_ pisze: 26 lis 2018, 19:47 "CHCĘ POSZERZYĆ SWOJĄ WIEDZĘJeśli się na to zdecydujesz, spasuj i nie bierz na razie żadnych kart Lekcji.Ta akcja pozwala ci poczekać do następnej kolejki, kiedy to pojawią się nowe karty Lekcji i będziesz mógł wziąć ich więcej naraz. Istnieje jednak ryzyko, że najpotrzebniejsze karty zostaną w międzyczasie zabrane przez innych graczy.Uwaga: Jeśli na początku tego etapu jesteś jedynym uczniem obecnym jeszcze w Szkole, musisz wykorzystać swoją wiedzę w praktyce."

Takze, nie sluchaj Relo :D
Przecież napisałem, że może wziąć 3 karty z maty. Czemu ma mnie nie słuchać :roll: ?
Ostatnio zmieniony 26 lis 2018, 21:19 przez Relo, łącznie zmieniany 1 raz.
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Kanagawa

Post autor: _leigam_ »

Przeczytaj jeszcze raz co pisze w moim poscie za "Uwaga". Jak sie gra w 2 os i jedna wezmie kolumne kart to druga juz nie doklada tylko bierze to co zostalo.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Kanagawa

Post autor: Relo »

Jeśli spasuje jako druga osoba nie jest już dokładana kolejna karta?
Do tej pory graliśmy kilka razy we dwoje i dokładaliśmy jedną, kolejną kartę, ponieważ nie był to początek etapu.

Zauważyłem, że błędnie zinterpretowałem o którą rundę chodzi (w domyśle druga) i stąd niedopowiedzenie.

Mam nadzieję, że teraz już będzie ok.
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Kanagawa

Post autor: _leigam_ »

Spasowac druga os. mozy tylko wtedy jesli pierwsza tez spasiwala, a wtedy doklada sie karty. Jesli pierwsza os wziela karte musisz " wykozystac swoja wiedze w praktyce"
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Kanagawa

Post autor: Relo »

_leigam_ pisze: 26 lis 2018, 21:16 Spasowac druga os. mozy tylko wtedy jesli pierwsza tez spasiwala, a wtedy doklada sie karty. Jesli pierwsza os wziela karte musisz " wykozystac swoja wiedze w praktyce"
Według mnie jeśli pierwsza osoba weźmie kartę/karty z jednej z kolumn to druga nie musi w tej turze również zabrać karty/kart z kolejnej kolumny. Będzie mogła dołożyć kolejną (drugą bądź trzecią kartę w zależności od rundy) i dopiero w nowej turze (po dołożeniu karty) musi zabrać zestaw kart.

Wynika to również ze zdania zacytowanego przez Ciebie :
_leigam_ pisze: 26 lis 2018, 19:47 Uwaga: Jeśli na początku tego etapu jesteś jedynym uczniem obecnym jeszcze w Szkole, musisz wykorzystać swoją wiedzę w praktyce."
Ponieważ drugi gracz, po tym jak pierwszy dobrał kartę/karty może spasować w celu dołożenia kolejnej karty i wtedy zabrać nowo powstałą kolumnę kart. W tej turze będzie już jedynym graczem i musi to zrobić (zabrać kolumnę z kartami).
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Kanagawa

Post autor: _leigam_ »

Heh. No to chyba źle graliśmy, wygląda na to że błędnie zinterpretowałem instrukcje. Rzeczywiście w etapie 2gim jeden z graczy może spasować żeby w 3cim etapie dobrać kartę. Wchodzimy znów na etap drugi i dopiero sprawdzamy warunek (ostatni gracz w szkole), czyli już po dobraniu karty.
Reasumując w grze dwuosobowej można maksymalnie wziąć jedną kartę więcej niż przeciwnik.
Teraz chyba wszystko gra. Masakra... Ostatnio już doszedłem do wniosku że po zagraniu pierwszych gier w dany tytuł warto jeszcze raz sięgnąć po instrukcje żeby zweryfikować zasady.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Kanagawa

Post autor: Relo »

Spoko, ja w zasadzie po każdej rozgrywce w nowy tytuł (jeśli to ja prezentuję zasady) staram się przejrzeć jeszcze raz instrukcję lub doczytać faq, aby rozwiać wątpliwości, które mam po rozgrywce (nie podczas gry, aby nie wstrzymywać ruchów - w końcu to zabawa :) ).
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kanagawa

Post autor: bobule »

_leigam_ pisze: 27 lis 2018, 17:47 Reasumując w grze dwuosobowej można maksymalnie wziąć jedną kartę więcej niż przeciwnik.
czyli co do tego macie pewność na 100 % ;) ?
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Kanagawa

Post autor: _leigam_ »

bobule pisze: 27 lis 2018, 20:17
_leigam_ pisze: 27 lis 2018, 17:47 Reasumując w grze dwuosobowej można maksymalnie wziąć jedną kartę więcej niż przeciwnik.
czyli co do tego macie pewność na 100 % ;) ?
Na to wygląda :D
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Parabola
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2012, 18:58
Has thanked: 2 times

Re: Kanagawa

Post autor: Parabola »

Czy wszystkie dobrane pędzle muszą zostać użyte (ustawione na polach w pracowni) do końca tury danego gracza? Czy mogą sobie leżeć i zostać później użyte w dowolnym momencie gry?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kanagawa

Post autor: bobule »

Parabola pisze: 26 sty 2019, 11:00 Czy wszystkie dobrane pędzle muszą zostać użyte (ustawione na polach w pracowni) do końca tury danego gracza? Czy mogą sobie leżeć i zostać później użyte w dowolnym momencie gry?
mogą sobie leżeć i zostać użyte w dowolnym momencie gry ;)
ODPOWIEDZ