Reykholt (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Jan_1980 »

Obrazek

Opis polskiego wydawcy:
Spoiler:
Nowa gra Uve Rosemberga:
https://boardgamegeek.com/boardgame/241831/reykholt

Zapewne odcinanie kuponów, ale ja lubię dobre kupony:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Reykholt (2018)

Post autor: Uranopolis »

Dobra wiadomość!
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Reykholt (2018)

Post autor: harrison »

Tony Boydell has published an overview of the game on his BGG blog

In summary: it's a boiled-down, re-engineered and crunchy reworking of the themes of At the Gates of Loyang!

There will be a couple of worker placement action boards: one 'Main' (all counts) and a flip-able second that provides the obligatory extra spaces for 3 and 4 players.

There are LOTS of cute vege-eeples.

Turn order is used for worker placement phase (last to first) and the movement (exhibition) phase (first to last). There is a Harvest phase in between the two.

Each player has three workers.

The action spaces get you 'wares' (mostly vegetables) eg. tomatoes, salad, cabbage, mushrooms and carrots. They also get you action modifying/single bonus cards, allow you to build a greenhouse and/or sow wares in your supply in to separate fields.

A bonus card may be taken by a player and s/he gains the instant/on-going benefit from that point on (place in front of them); in addition, there is an action to 'SHARE' an card from an adjacent player (move it so it's between you both).

There are 36 different cards in the base game.

During the exhibition phase, players return a number of wares from their supply to move along one space on the track; the steps cycle through each of the different wares and more wares are needed to continue moving along the track ie. from 1 ware up to 6 wares for each step. You can move as many steps as you can (or want to) pay for. During your exhibition, you are allowed one 'skip' where you GAIN that many wares from the general supply instead of paying them. You may stop at any time.

The player who moves in to a new space first, goes to the head of the line. When everyon has moved, the player furthest up, and at the front of the line, gets the '1' turn order marker (the second gets '2' etc); this means they will go last in the worker placement but move first in the Exhibition.

The game plays over 8 rounds and the person furthest ahead on the Exhibition track at the end is the winner.
Awatar użytkownika
anoptichtys
Posty: 148
Rejestracja: 23 sty 2017, 05:29
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Reykholt (2018)

Post autor: anoptichtys »

Nie wiem czy to było już podawane, ale na bgg jest polski wydawca dla tej gry, nie kto inny tylko GFP :wink:
gen_o
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2017, 16:09
Lokalizacja: GLIWICE

Re: Reykholt (2018)

Post autor: gen_o »

anoptichtys pisze: 22 wrz 2018, 17:39 Nie wiem czy to było już podawane, ale na bgg jest polski wydawca dla tej gry, nie kto inny tylko GFP :wink:
Ktoś chyba bardzo chciał żeby wydali. Samo GF juz to zdementowało pod jednym z postów na swoim FB.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: jax »

Na bgg pojawiło się playthrough. Wynika z niego, że gra jest prosta, dość monotonna i mało regrywalna. Pola akcji podstawowych są takie same. Jedyną zmienność zapewniają karty 'serwisowe', których jest 5 kompletów, po kilka kart w każdym (z czego jeden dostępny tylko w grze 2-osobowej). Karty 'serwisowe' same w sobie szału też nie robią - leciutko modyfikują jakąś akcję/zdarzenie w grze dla właściciela takiej karty.

Vasel raczej chwali, ale nawet on zwraca uwagę na problem regrywalności. Dla mnie regrywalność to fundament dobrej planszówki, zatem Reykholt spada z mojego radaru.

[jest jeszcze tryb kampanijny z kilkunastoma kartami wydarzeń i kolejnymi kartami 'serwisowymi', ale to już wygląda jak desperackie łatanie wad gry po stwierdzeniu: 'do diaska, coś ta gra powtarzalna'. Poza tym te kolejne karty znów mają niewielki wpływ na daną rozgrywkę. Pas.]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Portal Games »

Portal Games ma przyjemność oficjalnie zapowiedzieć polskie wydanie Reykholt!

Reykholt

Obrazek

Uprawianie pomidorów, sałaty i marchewek na Islandii? Cóż za szalony pomysł! A jednak ten, kto na to wpadł, był geniuszem. Geotermalna energia wyspy pozwala ci hodować niezwykłe odmiany owoców i warzyw, a to ciekawostka, której nie odpuści żaden turysta. Nie jesteś jednak jedynym rolnikiem w Reykholt, który próbuje w ten sposób zbić fortunę, więc trzeba się spieszyć! Wpasuj się w gusta turystów i zdobądź przewagę nad konkurencją, a twoja uprawa stanie się chlubą Reykholt!

Reykholt to najnowsza gra Uwe Rosenberga, autora takich hitów jak Agricola i La Havre. W rozgrywce może brać udział od 1 do 4 graczy.

---

Więcej naszych planów wydawniczych na 2019 rok znajdziecie tutaj: https://portalgames.pl/pl/plany-wydawni ... -2019-rok/
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Paskudnik »

Jeśli grafiki nie robił Klemens Franz i nie ma w niej torfu, to to nie jest prawdziwa gra Uwe Rosenberga! :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

kiedy premiera polskiej edycji?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cierń »

Jeśli wszystko będzie dobrze to na Pyrkonie.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: mikeyoski »

Gra jest po prostu powtarzalna do bólu. Te same pola akcji, taka sama ścieżka. To co się zmienia, to karty, które aż tak bardzo nie modyfikują rozgrywki. Po pierwszej partii chciałem więcej, po drugiej już więcej nie chcę. Szkoda
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: ENDryu »

mikeyoski pisze: 27 sty 2019, 21:34 Gra jest po prostu powtarzalna do bólu. Te same pola akcji, taka sama ścieżka. To co się zmienia, to karty, które aż tak bardzo nie modyfikują rozgrywki. Po pierwszej partii chciałem więcej, po drugiej już więcej nie chcę. Szkoda
Podziwiam. Ja po pierwszej partii już nie chce wiecej :roll:
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: mikeyoski »

Chciałem się przekonać, czy może w innym składzie będzie lepiej, a może coś źle graliśmy. No niestety :-/
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nie no, naprawdę taka lipa?
Chyba bardziej grywalne niż takie The River?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: mikeyoski »

W The River coś się dzieje. A tutaj...hmm
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Neoptolemos »

Jak na grę Rosenberga, Reykholt ma bardzo przeciętne oceny na BGG, więc coś jest na rzeczy... brak regrywalności oznacza, że wskoczy co najwyżej na półkę "zagrać raz u kolegi".
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Neoptolemos pisze: 28 sty 2019, 15:31 Jak na grę Rosenberga, Reykholt ma bardzo przeciętne oceny na BGG, więc coś jest na rzeczy... brak regrywalności oznacza, że wskoczy co najwyżej na półkę "zagrać raz u kolegi".
Ale na BGG jest cała masa "przeciętnych" gier :wink:
Tom Vasel dał notę Approval, ale może nie chciał podpaść autorowi gry?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Neoptolemos »

Miałem na myśli, że w porównaniu do innych gier Rosenberga, Reykholt jest całkiem nisko (średnia poniżej 7, jak na autora z 7 pozycjami w top100 to raczej słabo ;)) a z Vaselem się czasem zgadzam, a czasem nie, ale większość gier na których widzę "DT Approval" nie porywa.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: ENDryu »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 sty 2019, 14:17 Nie no, naprawdę taka lipa?
Chyba bardziej grywalne niż takie The River?
Jak nie urok to sraczka ;) Obie te gry sa takie, ze po 1 partii odhaczylem w BGG, ze "grane" i ide dalej. Nie ma czego wspominac :)

Stone Age jest lepszy od The River, a Reykholt... jest masa lepszych gier :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No to klops bo źle to to nie wygląda, no ale jak twierdzicie że osławione karmienie w Agricoli jest lepsze... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: polwac »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 sty 2019, 16:14 Tom Vasel dał notę Approval, ale może nie chciał podpaść autorowi gry?
Czy ktoś w tych czasach ufa jeszcze opinii Toma?
Jak dla mnie jego stempel rozdawany jest na prawo i lewo nawet bardzo przeciętnym grom, także zdecydowanie powiedziałbym, że "nie chciał podpaść autorowi gry" :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: Neoptolemos »

No właśnie dla mnie Vasel jest w pewnym sensie całkiem wiarygodny - jeśli nie ma "Seal of Excellence", to prawie na pewno gra jest przeciętna :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: polwac »

W tę stronę to działa...ale jeśli ma "Seal of Excellence" to niekoniecznie jest to "doskonała" gra ;)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: KamradziejTomal »

To proponuję zamiast patrzeć tylko na Seal of Approval/Excellence od Toma, posłuchać co ma do powiedzenia o grze. Bo znaczek znaczkiem ale to co człowiek mówi daje lepsze pojęcie o tym czy gra jest tylko poprawnie działającym średniaczkiem czy hitem nad hity.

Ja po znaczku byłem zainteresowany, bo wysłuchaniu recenzji od razu wiedziałem że Reykholt - nie dziękuję.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Reykholt (Uwe Rosenberg)

Post autor: jax »

Polecam obejrzenie playthrough. Rozwiewa wszystkie watpliwosci. Gra mocno przecietna, nudnawa i o słabym replayability.
Dawno spadła z mojego radaru.
(dokładnie 11.11.2018 jak widze w tym wątku :) )
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ