Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Post autor: Wothan »

Skoro Portal zapowiedział, że wyda Green Horde, a ja się zastanawiałem nad Black Plague to zapytuję: Który Zombicide lepszy? Pozostałe Zombicide'y mnie nie interesują bo preferuję klimat średniowieczny.
Warunki do spełnienia:
- musi dobrze chodzić na 3 graczy;
- dokupienie w przyszłości dodatków.
Czy dodatki są kompatybilne do obu serii?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Post autor: czeczot »

Zielona Horda to rozwiniecie zasad Czarnej Plagi, tak jakby "kolejna część". Czy lepsza? Dochodzi balista bo chowańce chyba dochodzą w dodatku. Reszt zasad jest prawie taka sama. Te 2 gry można łączyć czyli wykorzystywać karty przedmiotów, zombi i bohaterów z jednej gry w drugiej.

Na 3 graczy obydwie gry działają identycznie, to najlepsza ilość graczy. Każdy kieruje 2 bohaterami.

Do Czarnej Plagi jej jeden duży dodatek z dodatkowymi 10 misjami Wolsburg. Do Zielonej Hordy tak samo jest jeden duży dodatek z 10 misjami Kompani i Wrogowie. Tylko każdy z nich możesz dołączyć do dowolnej gry podstawowej tj. Czarnej Plagi lub Zielonej Hordy.

Portal na ten rok zapowiedział 3 małe dodatki: Hero Box 1 (dodatkowi bohaterowie), Zombie Bosses (dodatkowe 3 abominacje) i jeszcze jakiś z serii "gościa specjalnego" też z potworami. Każdy z tych dodatków możesz dołączyć do dowolnej podstawki zresztą jak dziesiątki innych dodatków które są na razie po angielsku. Te małe dodatki są to albo nowi bohaterowie albo dodatkowi przeciwnicy, czasami w komplecie są karty przedmiotów. Bez dodatkowych misji.

Z fajnych dodatków nie wydanych albo nie zapowiedzianych po polsku są 3 dodatki z nowymi przeciwnikami: krukami, łucznikami i ze smokiem. Nowe potwory mocna urozmaicają rozgrywkę, jest trudniej. Nie ma sensu ich dołączać na początku, lepiej przejść z 2-3 misje. Te dodatki możesz kupić  po angielsku. Tam są tylko karty namnażania, tytuł jest po angielsku reszta to obrazki. Do tego 3 zdania nowych prostych zasad dla nowych potworów.

Zielona Horda tak naprawdę mogła by być dużym dodatkiem do Czarnej Plagi. Gry są bardzo podobne i można je łączyć. Dodatki są uniwersalne. Która podstawka jest lepsza? Zdania są trochę podzielone. Niektórym balista z Zielonej Hordy się podoba inni narzekają że gra mocno ogranicza się do strzelania z balisty i bunkrowania się przy niej. Ja bym zaczął od Czarnej Plagi bo jest już dostępna a jak ci się spodoba dokupisz Zielona Horde i duże dodatki z misjami czy małe z potworami.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2019, 13:56 przez czeczot, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Post autor: Wothan »

Dziękuję czeczot za tą wyczerpującą odpowiedź.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Post autor: Blue »

Z tego co czytałem na bgg zielona horda jest trudniejsza, przez to bardziej premiuje postaci dystansowe. Jak wpiszesz w Google black plague vs green horde to wyskakuje temat z bgg i reddita, moze pomoże, choć kolega wyżej chyba to wszystko ładnie podsumował.
Awatar użytkownika
vagus
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2017, 08:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Post autor: vagus »

a jest jakaś różnica w jakości komponentów ?
słyszałem, że kafle terenu w czarnej pladze się wyginają, czy podobnie jest w zielonej hordzie ? Ewentualnie jakieś inne uwagi.
Cenie sobie dobre wykonanie, dlatego pytam :)
Sprzedam/wymienię: Aquatica, londyn, mini cywilizacja, kimono
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Post autor: louiscyphre »

W mojej Zielonej Hordzie z KS kafle się wyginają. Miałem w rękach 1 egzemplarz polski i też kafle były pogięte, w kilku recenzjach to samo. Reszta komponentów to standard CMON.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Zombicide: Czarna Plaga vs. Zielona Horda

Post autor: Goldberg »

Figurki i zetony standard cmor
Wyginajace sie kafle? W swoim egzemplarzu pl nie zaobserwowalem tego
Ktora kupic? Wolisz zomnie ludzi czy zombie orki? Jeden czort.
Do CP jest sporo fankwskich scenariuszy i dodatkow
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
ODPOWIEDZ