Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Łosiek
Posty: 48
Rejestracja: 12 maja 2009, 11:34
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Łosiek »

StarCraft: The Board Game z dodatkiem - pewnie się jej nigdy nie pozbędę bo nie potrafię się zabrać za przeliczenie tych wszystkich elementów przed wystawieniem na handel ;)
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: miszczu666 »

Wojna o Pierścień - epickie długie posiedzenie, za każdym razem inaczej poprowadzona opowieść
Star Wars: Rebelia + Imperium u Władzy - jak wyżej - epicko i długo, co by było, gdyby Luke Skywalker przeszedł na ciemną stronę mocy, albo Vader zginął z rąk Hana Solo podczas bitwy
Epoka Kamienia - przyjemny worker placement, bardzo przystępne zasady, w sam raz do wprowadzenia kogoś nowego w hobby, i do wesołego grania z rodzinką.
W te gry mogę grać cały czas.
Mam nadzieję, że niedługo do tego grona dołączy Nemesis, bo już nie mogę się go doczekać.
I wierzę, że w niedługiej przyszłości sprawię sobie Mage Knigt i Scythe, które z tego co widziałem, mają szansę wbić się na tą listę.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Ardel12 »

Lewis i Clark - nie do zdobycia już, ale gra jest po prostu genialna i zawsze mam ochotę na partyjkę. Podobnie mam z Ghost Stories, które sprzedałem swego czasu i potem z posypaną głową zakupiłem ponownie. Ostatnim tytułem będzie Legendary Marvel z kompletem dodatków (minus Spiderman: Homecoming), które potrafi mnie porwać na dwa miesiące kampanią.

W sumie ostatnio moja kolekcja ma dużą stabilność. Najwięcej tytułów, które wylatują to te kupione w przeciągu roku. Reszta tylko się bardziej okopuje. Przez co mam ogromny problem z miejscem :( i zaczynam dochodzić do wniosku, że za parę lat kolekcja będzie zamknięta a ja spełniony :D Na razie jednak, czekam na X gier :p
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: lintu »

Starcraft + Brood War - stoją na półce, kurzą się, ale jestem z nich dumny i liczę, że kiedyś kupię za nie dom. Albo przynajmniej samochód średniej klasy :D
Chaos in the Old World - bo to moja pierwsza planszówka.
Terra Mystica - bo w mojej grupie wszyscy ją lubimy, chętnie gramy i mój trochę już zmęczony egzemplarz to kawał mojej planszówkowej historii.
teschen
Posty: 110
Rejestracja: 26 kwie 2017, 12:15
Has thanked: 55 times
Been thanked: 38 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: teschen »

HeroQuest - ojciec współczesnych dungeon crawlerów. W stanie, prawie idealnym.
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Blugkolf »

Głównie nostalgiczne z lat 90-tych.

Advanced Heroquest z 1989
Battletech Introductory Box Set w wersji z 2014 - ale z samą grą poznałem się jakoś w 1994
The Last Crusade z 1995 - ulubiona drugowojenna karcianka
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: seki »

Ardel12 pisze: 28 sty 2019, 18:12 Lewis i Clark - nie do zdobycia już, ale gra jest po prostu genialna i zawsze mam ochotę na partyjkę.
No nie do końca. Niezależna językowo. Tanio i szybko obecnie zamawiana z Czech. Cenowo wychodzi chyba koło 140 zl z przesyłką więc dostępność nie tak zła.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Golfang »

Space Hulk - edycja 1 wydanie PL 1995... kiedyś pomaluję figurki... i będzie jeszcze lepsza
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 21:50 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Blue »

seki pisze: 28 sty 2019, 20:18
Ardel12 pisze: 28 sty 2019, 18:12 Lewis i Clark - nie do zdobycia już, ale gra jest po prostu genialna i zawsze mam ochotę na partyjkę.
No nie do końca. Niezależna językowo. Tanio i szybko obecnie zamawiana z Czech. Cenowo wychodzi chyba koło 140 zl z przesyłką więc dostępność nie tak zła.
Wy mowicie o tych dziennikach z kostkami w mechanice, czy o czyms innym?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: KrzysiekL »

Blue pisze: 28 sty 2019, 20:34
seki pisze: 28 sty 2019, 20:18
Ardel12 pisze: 28 sty 2019, 18:12 Lewis i Clark - nie do zdobycia już, ale gra jest po prostu genialna i zawsze mam ochotę na partyjkę.
No nie do końca. Niezależna językowo. Tanio i szybko obecnie zamawiana z Czech. Cenowo wychodzi chyba koło 140 zl z przesyłką więc dostępność nie tak zła.
Wy mowicie o tych dziennikach z kostkami w mechanice, czy o czyms innym?
Jest karciana wersja tez.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: poooq »

Horror w Arkham z dodatkami: Klątwa Złotego Skarabeusza i Horror na morzu -bo to dwie pamiątki po Manufakturze Arkham i wspomnienie o tym, jak dobrze można się bawić przy wspólnych projektach z innymi zapaleńcami.
Po co piać, gdy można grać?
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: evrard »

Ciekawy temat, plus dla autora :)

A Study in Emerald 1 edition: bo to genialna gra, która na 99% nie będzie już dodrukowana w takiej formie. A najważniejsze, że jest to tytuł, który zawiera mnóstwo różnych mechanik, które ze sobą działają, a doświadczenie z gry jest unikalne. I to zdecydowanie najbardziej klimatyczna gra ze świata znanego zielonego przedwiecznego bożka.

Nations + Dynasties: bo to moja ulubiona gra. Nie oddam/sprzedam za nic. Zastanawiam się nad kupnem duplikatu i schowaniu go w bezpiecznym miejscu. Tak w razie czego...

I, Spy: według mnie najbardziej niedoceniona gra ze znanych mi planszówek. I w tym momencie też chyba nie do dostania.

Neuroshima Hex 2.5: zanim pojawiło się Nations była moją ulubioną grą. Obecny numer dwa. Poza tym trzecia edycja ma grafikę dla dzieci i nie ma tego surowego postapokaliptycznego klimatu. W 2.5 nawet te krzywo przycięte żetony dodają odpowiedniego do świata gry nastroju. Moja ulubiona wersja Neuroshimy.

Civilization od FFG 1 edycja: bo uwielbiam gry cywilizacyjne, bo po Nations to najlepsza gra cywilizacyjna, bo zakładam, że skoro jest nowa edycja to tej już nie będzie.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Bludgeon »

Cosmic Encounter - bo mimo że nie mam z kim grać i po angielsku to gra jest genialna i mam wszystkie dodatki i inne rzeczy.

Talisman 4.5e - bo mam kompletny i mnóstwo dodatkowych rzeczy. Jeśli wyjdzie kolejna edycja to wtedy się zastanowię.

Fury of Dracula 3e - bo pamiętam do dziś pełne wypieków partie w Wampira,

Star Trek Ascedancy - bo mimo kilku wad niezapomniane wrażenia z rozgrywek. No i ta unikalna plansza :)

Terraformacja Marsa - bo to moja ulubiona gra od dłuższego czasu.

7 Cudów Świata - bo gdzie znajdę szybką i wciągającą grę do 8 osób (no dobra, Cosmic Encounter też tu pasuje :P ).

Boss Monster - za klimat i prostotę.

Roll for the Galaxy - za tonę fajnych kości (2 tony z nowym dodatkiem)

W sumie to oprócz drakuli do tych wszystkich gier mam wszystkie dodatki, co jest dodatkowym argumentem żeby się nie pozbywać.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 22:27 przez Bludgeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Neoptolemos »

W kwestii L&C:

Jest planszowa gra Lewis & Clark, która jest świetnym (jedno z moich ulubionych euro) mózgożerem "easy to learn, hard to master". To taki wyścig z elementami worker placementu i deckbuildingu (w mikroskali), który przy okazji bije po łapach za błędy. I faktycznie jest to gra ciężko dostępna. Aha, i jest piękna. Właściwie nie umieściłem jej na swojej liście chyba tylko dlatego, że spadła mi z półki, w pudle zrobiła się dziura i się obraziłem.

Później zaś powstała równie piękna kościana gra Odkrycia. Dzienniki Lewisa i Clarka. Stety albo niestety to NIE jest kościana wersja planszówki, tylko po prostu inna, znacznie lżejsza gra z zupełnie inną mechaniką, przez co dużo osób się na niej przejechało. Imho to tez bardzo fajny tytuł (aczkolwiek bez błysku geniuszu), ale sprzedawał się bardzo kiepsko i Rebel długo czyścił z niego magazyny. A czemu nigdy nie zrobili dodruku oryginalnego L&C, nie wiem.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Blue »

Bludgeon pisze: 28 sty 2019, 22:02 7 Cudów Świata - bo gdzie znajdę szybką i wciągającą grę do 8 osób (no dobra, Cosmic Encounter też tu pasuje :P ).
CE chyba nie jest szybkie ;).
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Bludgeon »

Blue pisze: 28 sty 2019, 22:20
Bludgeon pisze: 28 sty 2019, 22:02 7 Cudów Świata - bo gdzie znajdę szybką i wciągającą grę do 8 osób (no dobra, Cosmic Encounter też tu pasuje :P ).
CE chyba nie jest szybkie ;).
Partia tylko z podstawką i liderami w godzinę spokojnie się rozegra. Właśnie to jest fajne, mogę mieć szybszą grę albo cięższą jak sobie chcę dołożyć dodatki.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Blue »

W 7-8 osób(jak rozumiem z dodatkami, bo podstawka jest do 5)? Zaciekawiłes mnie :).
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Bludgeon »

Blue pisze: 28 sty 2019, 22:27 W 7-8 osób(jak rozumiem z dodatkami, bo podstawka jest do 5)? Zaciekawiłes mnie :).
Źle przeczytałem i pisałem o 7CŚ :)

CE jest bardzo losowe, również pod kątem czasu. Fakt, w 7-8 osób gra zazwyczaj toczy się do 2 godzin. W 3 osoby potrafiłem zagrać w 20 minut. Rekord to chyba 5 minut w 4 czy 5 osób :D Rekord w drugą stronę to 3.5 godziny w 8 osób.
Tak, mam wszystkie dodatki.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: kwiatosz »

O, z tego wątku dowiedziałem się, że Zamki Ludwika rosną w cenie, leży gdzieś zafoliowany egzemplarz z promkami:) U mnie to będzie Chaos, w każdym rozumieniu tego tematu sprawdza się idealnie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Atamán »

Nie ma takich gier, wszystkie mogę sprzedać :twisted:

Choć jest kilka twardych kandydatów, których może mógłbym na taką listę wpisać:

Battlestar Galactica (ze wszystkimi dodatkami) - bo granie w nią jest dla mnie trochę innym doświadczeniem, w której duża część gry dzieje się nad stołem, bo każda partia jest dla mnie wielkim wydarzeniem, bo to wg mnie jedyna z dużych plaszówek, która ma dobrze zaimplementowany mechanizm zdrajcy. Czy sprzedałbym, gdyby wyszła podobna, ale lepsza mechanicznie gra? Niekoniecznie, bo mam sentyment, bo znam już grę, znam zasady. Chyba jakaś reedycja mogłaby mnie skłonić do pozbycia się tej kobyły.

Pupile Podziemi - bo to świetne solidne optymalizacyjne euro z niesamowitym klimatem. Ta gra mnie rozbraja :D

Brass: Birmingham - nie wiem, czy nie za nowa gra, by lądowała na takiej liście, ale o ile stary Brass był niezły, to ta najnowsza wariacja jest wg mnie świetna. Jestem zachwycony tym jak bardzo wszystko w tej grze dzieje się na wspólnej planszy, jak wszystkie biznesy są ze sobą powiązane, tym jak ciekawa w tej grze jest interakcja między graczami.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: czeczot »

Star Wars: Rebelia + Imperium u Władzy - gram rzadko ale po pierwsze to dobra gra a po drugie przez sentyment do 3 pierwszych filmów zostanie na zawsze

Zakazane Gwiazdy - uwielbiam system walki w tej grze, nikt nie wymyślił lepszego

Anachrony - euro gdzie przez małą ilość dostępnych akcji na planszy głównej bardzo trzeba uważać co wsiąść żeby przeciwnicy nic ci nie zabrali co nie jest niczym odkrywczym ale jest jakaś interakcja :) Dodatkowo euro jednak z klimatem wiec nie jest aż tak sucho. Poza tym z figurkami jest śliczne :)

Inis - proste zasady, kilka kart na krzyż a ile kombinowania jak wygrać i jak chce wygrać przeciwnik

The Godfather - świetna gra do grania z osobami które nigdy nie grały w gry planszowe.

Scythe - Jak skończę Fenrisa to pewnie nie będę do niej wracał za często ale mam do niej sentyment.

Zombicide: Black Plague - uwielbiam klimat tej gry, strategie nad stołem jak przeżyć itd. Nigdy gram w gry solo ale z zombicide zdażyło mi się kilka razy zagrać samemu.
Playmode
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Playmode »

Terraformacja Marsa - gra którą pierwszy raz zagrałem 1,5 roku temu i zakochałem się w niej i cierpliwie czekałem aż do początku tego roku gdy ją sobie w końcu kupiłem. Do tego doszedł już insert i planszetki drewniane no i przede mną masa dodatków do dokupienia. Gram sam albo z synem. Tryb Solo również mi się podoba.

X-Wing 2.0 - gra figurkowa, ale z Młódym jesteśmy fanami Star Więc więc powoli sukcesywnie kolekcja się rozrasta. Mata też jest.

Pan Lodowego Ogrodu - książkę uwielbiam, świat PLO jest świetny, dlatego grea w tym klimacie zostanie na zawsze u mnie.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Ardel12 »

seki pisze: 28 sty 2019, 20:18
Ardel12 pisze: 28 sty 2019, 18:12 Lewis i Clark - nie do zdobycia już, ale gra jest po prostu genialna i zawsze mam ochotę na partyjkę.
No nie do końca. Niezależna językowo. Tanio i szybko obecnie zamawiana z Czech. Cenowo wychodzi chyba koło 140 zl z przesyłką więc dostępność nie tak zła.
A to nie wiedzialem o takiej możliwości, śledzę akurat rynek polski głównie(sklepy).
I tak decyzji nie zmieniam :D Gra pozostanie na zawsze w kolekcji :)
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: Sarseth »

Wojna o Pierścień ze wszystkimi dodatkami - nie grałem nigdy, ale nie pozbędę się nigdy, bo wiem że jest to epicka gra i może kiedyś..
Lord of the Rings od Knizia - stara wersja, ze wszystkimi dodatkami - nie dużo grałem ale nigdy się nie pozbędę również i tego
Lord of the Rings LCG - ponad 80 dodatków, połowa nie odpakowana - nie mam czasu aż tak dużo, bo wszedłem późno, ale jak się pojawia gdzieś co jeszcze nie mam, to kupuję od razu. Nie pozbędę się również.
Mage Knight - gra na którą wydałem pewno lekko 700zł ze wszystkimi dodatkami, jak był deficyt na rynku, chyba ostatnie kopie.. mało gram koniec końców, potem okazało się że dodruk.. nie opłaca się sprzedawać.
Arkham Horror LCG - gra którą zbieram od CSa jak wyszło, jedyna gra w którą gram z ludźmi z FB jakby to była gra turniejowa ;P tzn że częstsze spotkania, bo lotr lcg to tylko z siostrą i jej chłopakiem (raz na 2 miesiące?) i solo dużo częściej.
Comancheria - ostatnio chciałem to sprzedać - nie umiem dobrze w to grać, nawet policzyłem wszystko i wyceniłem, dodałem post i zapisz.. ale po chwili edytowałem i skasowałem. Nie, ta gra ma w sobie jakąś magię i mi szkoda jej sprzedawać. Kiedyś wróci na stół i w koncu rozkiminie zwycięską strategię.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Najcenniejsze gry w kolekcji, których nigdy się nie pozbędziemy

Post autor: detrytusek »

lotheg pisze: 28 sty 2019, 14:08 Vinhos 2010 - stara wersja znakomitego tytułu, z bankiem, z fajnymi targami, wreszcie z miłą, ciepłą kolorystyką (a nie stylem "sala operacyjna" O'Toole)
Mam dokładnie tak samo ;).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ