Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: vikingowa »

Dokładnie tak jak mówi karta czyli za każdym razem jak wykonujesz akcję eksploracji (udaną lub nie) ciągniesz dwa żetony i wybierasz jeden z nich. Nieważne, że na odkrytym nowym kafelku są żetony. Karty skarbów często dają trwałe bonusy aż do końca gry.
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

A ten drugi jest odrzucany, a nie wraca do woreczka. :) Niby łatwo szybciej się "wzbogacić", ale też i szybciej pozbyć żetonów niestety.
Rurek
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2018, 18:05
Has thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Rurek »

Mam pytanie, może dla niektórych śmiesznie proste ale nie mogę znaleźć w instrukcji odpowiedzi. Na początku gry na planszę wystawia się 9 "domyślnych" kart pomysłów i 5 wylosowanych, a reszta tworzy talię pomysłów. W tej sytuacji czy jeżeli chcę zbudować przedmiot to mogę go zbudować tylko z tych 14 startowych, czy z tych 14 lub dobieram wierzchnią kartę z talii pomysłów, czy wybieram dowolny pomysł (nawet z talii) jaki potrzebuję?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Rurek pisze: 28 gru 2018, 14:25 Mam pytanie, może dla niektórych śmiesznie proste ale nie mogę znaleźć w instrukcji odpowiedzi. Na początku gry na planszę wystawia się 9 "domyślnych" kart pomysłów i 5 wylosowanych, a reszta tworzy talię pomysłów. W tej sytuacji czy jeżeli chcę zbudować przedmiot to mogę go zbudować tylko z tych 14 startowych, czy z tych 14 lub dobieram wierzchnią kartę z talii pomysłów, czy wybieram dowolny pomysł (nawet z talii) jaki potrzebuję?
Tylko z tych 14. Chyba że skorzystasz z umiejętności bodajże Cieśli i sobie wybierzesz dodatkowy sprzęt za żetony determinacji.
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: donPedro »

Postać Marynarz.
Zdolność specjalna "Mapa skarbów"
1. Jeśli wykonujemy akcję na kafelku z obozem lub sąsiednim to przydzielamy 1/2 piony, a na dalszym kafelku 2/3?
2. Czy można wspomóc się Piętaszkiem/szarym pionem w tej akcji?
3. Dobieramy z talii Tajemnic, aż nie wyjdzie Pułapka/Skarb i kończymy?
Dzięki
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: imrowai »

Witam wszystkich Robinsonów :) Szykuję się do pierwszej rozgrywki solo i tak kombinuję.
Instrukcja mówi,ze do gry solo wybrać jedną postać + psa + Piętaszka. Zastanawiam się, czy na początek (i nie tylko) nie będzie lepiej bym kierował 2ma postaciami + Piętaszek?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Zagraj na początek z Piętaszkiem i psem. Jeżeli będziesz uważał, że jest trudno to dołóż postać. Pierwszy scenariusz jest raczej do ogarnięcia w tym składzie.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: vikingowa »

Ja zawsze gram dwoma postaciami + Piętaszek + pies... Nawet z takim ułatwieniem nie zawsze jest łatwo ale za to zawsze przyjemnie😉
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mRGreg »

Witam

Niedawno wraz z żoną zaczęliśmy grać w Robinsona, nurtuje nas pewna kwestia w scenariuszu 2, a mianowicie budowa krzyża, na karcie przedmiotu, napisane jest, że można wybudować kilka krzyży w jednej rundzie, czy to znaczy że:
a) Stawiam 2 żetony gracza i buduje tyle krzyży na ile pozwalają mi surowce?
b) Stawiam powiedzmy ja jeden żeton, żona 2 żeton i oboje rzucamy kostką?
c) Stawiam 2 swoje żetony, żona jeden swój, ja buduje, a ona musi rzucać kostką?

Nie mogę nigdzie w instrukcji znaleźć odpowiedzi na to pytanie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Wykonujesz normalna akcje Budowy. Dwa pionki na pewniaka, jeden z rzutem kostka. W teorii we dwójkę jesteście przy dobrych rzutach w stanie zbudować cztery krzyże w jednej rundzie. Choć sensu w tym niewiele 😁
Ostatnio zmieniony 12 lut 2019, 08:38 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mRGreg »

Ok, to jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa, czy stawiając dwa żetony gracza na polu krzyża, mogę wybrać czy chce zbudować jeden krzyż bez rzucania, czy rzucić 2 razy kosćmi za każdy żeton "osobno" i mieć szanse na budowę dwóch od razu?
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

jak dobrze pamiętam to na 1 kaflu tylko 1 krzyż możesz zbudować więc jak położysz 2 piony na 1 kaflu to tylko jeden krzyż budujesz bez rzucania kośmi. A jak chcesz zbudować 2 krzyże to np. kładziesz po 1 pionie na 2 kaflach i rzucasz kośćmi.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piogar »

Krzyz buduje sie kladac piony na kaflach, czy na "karcie" krzyza? Ja gralem tak, ze buduje tak jak kazdy przedmiot - kladac na karcie przedmiotu. Tak samo budujac skrot nie klade dyskow na polu, na ktorym ten skrot sie pojawi, tylko na karcie pomyslu.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2019, 16:19 przez piogar, łącznie zmieniany 1 raz.
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mRGreg »

O to samo miałem pytać :)
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: imrowai »

wg mnie na karcie wyspy...czasami wydarzenia powodują stratę (obrócenie) terenu... wraz z nim przepada krzyż.
To samo skrót... jego żeton powinien leżeć na wyspie, jak na ten teren wejdzie mgła to przestaje on działać....

wróć... pytacie o oznaczenie krzyża, czy o sposób oznaczania akcji jego budowy... jak o to drugie, to co za różnica gdzie te piony będą leżeć?
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: black_currant »

piogar pisze: 18 sty 2019, 14:13 Krzyz buduje sie kladac piony na kaflach, czy na "karcie" krzyza? Ja gralem tak, ze buduje tak jak kazdy przedmiot - kladac na karcie przedmiotu. Tak samo budujac skrot nie klade dyskow na polu, na ktorym ten skrot sie pojawi, tylko na karcie pomyslu.
Siema,
W celu scenariusza "przeklęta wyspa" jest napisane "każdy krzyż musi być zbudowany na innym kafelku ..." Celem scenariusza jest budowa 5 krzyży a nie posiadanie ich w tym samym czasie na mapie więc nawet jak kafelek zostanie odwrócony to kiedy my graliśmy liczyliśmy ten krzyż do liczby wymaganych.

W instrukcji na stronie 20 w ramce z przenoszeniem obozu jest opisane że należy odrzucić skrót z kafelka na którym się znajdował podczas przenoszenia obozu , więc żeton skróty też wypada umieszczać na planszy , nawet ma to logiczne uzasadnienie.
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

Krzyże budujesz na kaflach. Jak odwracasz kafelek to tracisz krzyż. Skrót też kladziesz na kaflu
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: imrowai »

Jeszcze jedna uwaga co do budowy krzyży, budując je trzeba uwzględniać warunki na kaflu, na którym je stawiamy. Jeśli mamy postawić krzyż na kaflu z mgła to pamiętajmy, że mgła działa jako modyfikator ujemny doakcji budowania.
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Wg scenariusza "Wyspy Kanibali" atak na wioskę/miasto polega na użyciu 2 pionków w celu zainicjowania Akcji Walki z Bestią. Czyli nie ma nic o dodatkowych żetonach za odległość. Ale czy droga do miasta musi być odkryta?

I parę innych pytań, na które nikt nie odpowiedział. Może teraz ktoś się znajdzie :) :

1. Kafelek zagrody z mini-dodatku. Zastępujemy nim stworzony przedmiot i odnosimy się do opisu na nim zamiast do przedmiotu (chyba, że nie chcemy z niego korzystać w tej rozgrywce :) ). Na nim jest napisane "Na potrzeby wszystkich efektów w grze ten kafelek traktowany jest jako część obozu". Chodzi o przenoszenie obozu? Bo nie wiem jakie inne może być. Zagrodę można było stracić w wyniku utraty przedmiotu wcześniej, a teraz z kafelkiem jak to się ma?

2. Kafelek ogródka z ziołami. Po udanej Akcji Zbierania Surowców z łąki automatycznie stwarzamy ogródek? Nigdzie nie napisali, że trzeba go wybudować, ani nie jest o ile dobrze pamiętam żadnym przedmiotem ze scenariusza. Ktoś wyjaśni co i jak? Dodatkowo też ma w opisie "traktowanie jako częśćobozu".

3. Jenny w 3 scenariuszu nie może korzystać z łóżka w celu "ulepszonego" odpoczynku. Dostaje tylko jedno "serce" za odpoczynek. Czy to oznacza, że nie może też korzystać z innych przedmiotów takich jak naczynia czy palenisko? I jak to się ma np. do postaci załogi chirurga - czy może on ją uleczyć? Niby jest traktowana jako postać (po części).

4. Jeśli używam 2x jednego pionka na dwie osobne eksploracje, to czy w wypadku dwóch sukcesów ale jednej przygody "noc poza obozem" zatrzymuję przy sobie wszystkie żetony także z tej drugiej eksploracji? Czy tylko z tej "zabłądzonej" (że wrócił z tamtej eksploracji i poszedł na drugą)? A może zależy to od tego, która była pierwsza wykonana? Wg instrukcji należy rozpatrzeć obie, ale nie napisali co ze znalezionymi przedmiotami.

5. Jeśli w 3 scenariuszu wyciągnę kartę z książką, to w obóz uderza huragan. Jeśli spędzam noc poza obozem, to jestem bezpieczny, bo efekty pogody nie mają na mnie wpływu? I co z załogantami, którzy są podatni na efekty pogody? Dostają ranę jeśli nie mam palisady?

6. Przeszukanie plaży mini-dodatek. Wg opisu można przeszukać plażę zamiast zbierania drewna lub jedzenia. To oznacza, że należy wykonać akcję zbierania (1 lub 2 pionki)? I można wykonać tylko 1 taką akcję na rundę (tyczy się wszystkich graczy?).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

MrAtrion pisze: 11 lut 2019, 21:22 Wg scenariusza "Wyspy Kanibali" atak na wioskę/miasto polega na użyciu 2 pionków w celu zainicjowania Akcji Walki z Bestią. Czyli nie ma nic o dodatkowych żetonach za odległość. Ale czy droga do miasta musi być odkryta?
Ale przez nieznane nie przeskoczysz. Droga musi być odkryta.
MrAtrion pisze: 11 lut 2019, 21:22 1. Kafelek zagrody z mini-dodatku.
Chodzi o to, że możesz tam spać jak w obozie i nie ponosisz konsekwencji spania pod gołym niebem. po drugie, skoro produkuje on żywność, a Ty nawet spałbyś na drugim końcu planszy, to możesz z niej skorzystać nocą. Można ją tak samo stracić, jeśli akurat na odrzucenie zagrody się zdecydujesz.
MrAtrion pisze: 11 lut 2019, 21:22 2. Kafelek ogródka z ziołami.
Jak dla mnie jest to przedmiot - jeden z dodatkowych losowanych na początku gry. Faktycznie nie musisz go budować, ale wymaga on konkretnego pola terenu. I znów możesz spać gdziekolwiek, ale ze znacznika na ogródku możesz skorzystać i się uleczyć.
MrAtrion pisze: 11 lut 2019, 21:22 3. Jenny w 3 scenariuszu nie może korzystać z łóżka w celu "ulepszonego" odpoczynku. Dostaje tylko jedno "serce" za odpoczynek. Czy to oznacza, że nie może też korzystać z innych przedmiotów takich jak naczynia czy palenisko? I jak to się ma np. do postaci załogi chirurga - czy może on ją uleczyć? Niby jest traktowana jako postać (po części).
Chirurga nie było, jak projektowano Jenny. Ogólnie nie możesz w ŻADEN sposób przyspieszyć wracania zdrowia Jenny. Zyskuje jeden na rundę i basta.
MrAtrion pisze: 11 lut 2019, 21:22 4. Jeśli używam 2x jednego pionka na dwie osobne eksploracje, to czy w wypadku dwóch sukcesów ale jednej przygody "noc poza obozem" zatrzymuję przy sobie wszystkie żetony także z tej drugiej eksploracji? Czy tylko z tej "zabłądzonej" (że wrócił z tamtej eksploracji i poszedł na drugą)? A może zależy to od tego, która była pierwsza wykonana? Wg instrukcji należy rozpatrzeć obie, ale nie napisali co ze znalezionymi przedmiotami.
To już chyba tylko i wyłącznie kwestia interpretacji. Jak dla mnie jeśli na pierwszym kafelku była "noc poza obozem", tzn., że do obozu już nie trafił i z drugiej eksploracji nic też przynieść nie może. Natomiast odwrotnie, czemu nie? Poszedł, przyniósł i poszedł znowu. Dla mnie akceptowalne i fabularnie sensowne.
MrAtrion pisze: 11 lut 2019, 21:22 5. Jeśli w 3 scenariuszu wyciągnę kartę z książką, to w obóz uderza huragan. Jeśli spędzam noc poza obozem, to jestem bezpieczny, bo efekty pogody nie mają na mnie wpływu? I co z załogantami, którzy są podatni na efekty pogody? Dostają ranę jeśli nie mam palisady?
Jesteś "bezpieczny", ale przecież i tak tracisz życie za noc pod gołym niebem (chyba że akurat trafiłeś jaskinię) i wciąż musisz zjeść. Załoganci, którzy są podatni i siedzą w obozie dostają normalnie ranę przy braku palisady.
MrAtrion pisze: 11 lut 2019, 21:22 6. Przeszukanie plaży mini-dodatek. Wg opisu można przeszukać plażę zamiast zbierania drewna lub jedzenia. To oznacza, że należy wykonać akcję zbierania (1 lub 2 pionki)? I można wykonać tylko 1 taką akcję na rundę (tyczy się wszystkich graczy?).
Dlaczego raz na rundę? A szukaj i zbieraj ile chcesz :) W tej talii jest tyle pustych kart, że to się rzadko opłaca. Ale zdecydowanie wykonuj akcję zbierania.
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Wg instrukcji "Noc poza obozem" pozwala korzystać tylko z przedmiotów i surowców zbieranych podczas akcji zbierania, nie z wyprodukowanych w obozie. Więc Produkcja z kafelków odpada tak jak przyniesienie jednym pionkiem i pójście na akcję drugim.

Kiedy można odrzucić zagrodę? Kiedy każą coś zniszczyć w wyniku wydarzenia? Tzn traktować kafelek jak przedmiot w tym aspekcie?

Czyli przeszukiwanie plaży robić 1/2 pionkami jako akcję zbierania?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

MrAtrion pisze: 12 lut 2019, 13:42 Wg instrukcji "Noc poza obozem" pozwala korzystać tylko z przedmiotów i surowców zbieranych podczas akcji zbierania, nie z wyprodukowanych w obozie. Więc Produkcja z kafelków odpada tak jak przyniesienie jednym pionkiem i pójście na akcję drugim.
Kiedy można odrzucić zagrodę? Kiedy każą coś zniszczyć w wyniku wydarzenia? Tzn traktować kafelek jak przedmiot w tym aspekcie?
Czyli przeszukiwanie plaży robić 1/2 pionkami jako akcję zbierania?
Nie do końca rozumiem do czego zmierzasz. Noc poza obozem nie pozwala korzystać z rzeczy z obozu. Pytałeś, czy idąc na dwie eksploracje możesz zostawić rzeczy z pierwszej w obozie i utknąć z rzeczami z drugiej. I tu jak najbardziej możesz. Jeśli w pierwszej eksploracji już się zgubiłeś, to moim zdaniem zostajesz w lesie z wszystkimi znaleziskami. Nic nie pisałem o korzystaniu z obozowych rzeczy. Zjeść możesz w lesie tylko to znalazłeś, albo ubić kozę jak brałeś broń.
Tak, zagrodę traktuj jak przedmiot. Jak masz coś zniszczyć i masz wybór i chcesz rozwalić zagrodę to bardzo proszę.
Przeszukanie plaży to akcja zbierania, potwierdzam. Jeden albo dwa pionki jak zwykle.
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Nie możesz niczego zostawić w obozie pomiędzy zbieraniami po 1 pionku na pole. Wszystko jest w polu przyszłych surowców i trafia do obozu po fazie akcji. To tak jakby zamiast skupić się na zbieraniu w jednym miejscu ktoś zbierał na szybko w dwóch. Wspominałeś o korzystaniu z kafelków (zioła i jedzenie) śpiąc po drugiej stronie mapy więc wziąłem to za spanie poza obozem :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Zgoda, chodziło mi raczej o to, że nie widzę problemu w przeniesieniu rzeczy z pola przyszłych surowców do obozu po wykonaniu wszystkich akcji, w momencie gdy uzyskałem te przedmioty z normalnej eksploracji jednym pionem i dopiero noc poza obozem wypadła w drugiej eksploracji. Dopiero przedmioty z tej drugiej eksploracji zostają ze mną w dżungli i przychodzi rano.
zderzak82
Posty: 12
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:42

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: zderzak82 »

Witam mam kilka pytań?
1)karta wydarzeń "Niszczycielski huragan" lub na skutek ktorej trace 1/2 palisady lub dachu, co w przypadku kiedy nie posiadam zadnego. Karta zgodnie z instrukcja nie ma tekstu "Jessli to możliwe" czyli wynika ze musze rozpatrzyc konsekwencje czy poprostu dziele poziom 0/2=0 czy dostaje obazenia zgodnie z ogulna zasadą jesli czegos ci brakuje obrywasz? (Dodatkowe zasady str 21 „niespełnione wymagania)
2)Podobna sytuacja karta przygody "Pospiech" ; "Bambus" ; "Pisklaki" lub kata wydarzenia "Latajaca niespodzianka" ; :Katastrofa" obnizyc o jeden poziom dachu lub palisady. (Brak tekstu jesli to mozliwe) a wiec czy kazdy gracz otrzymuje po jednym obrazeniu?
3a)W wyniku akcji (np rzut koścmi) wiem ze dostane obrazenie ktore spowoduje spadek morale. Czy zanim rozpatrzę tą akcję (po rzuceniu kości) moge zastosowac umiejetnosc kucharza do leczenia (w instrukcji zapisano ze kucharz nie musi leczycz w fazie nocy)
4)Czy zetony odkryc np drzewo muszę od razu automatycznie zamieniac na znacznik drewna? Jesli nie, a wylosuje karte wydarzenia "Insekty" Jesli to mozliwe odrzućcie drewno. Jesli nie mam drewna tylko żeton symbolizujacy dreno mam go odrzucic?
5)Karta przygody "Niespodziewane trudności" Zakrywam teren na kturym zbieralem surowiec i traktuje go jako nieodkryty. Nie jest to karta wydarzenia czyli nie ma opcji odwrucenia tego zdarzenia. Czy moge ten teren eksplorować jeszcze raz czy do konca gry jest on juz zakryty?
6)Karty Tajemnic. Jeśli wylosuje ze mam rozpatrzyc potwora i skarb. Po odkryciu potwora mogę przerwac ale zakladamy ze szukam dalej skarbu. Czy rozpatruje po drodze kolejno pojawiające się potwory czy uznaje ze ten typ karty zostal już rozpatrzony i szukam już tylko pierwszego skarbu?
7)Zeton odkryc „Znalezisko” instrukcja mowi pociągnij jeden skarb. Rozumiem ze ciagne karty tajemnic dopóki nie natrafie na skarb i rozpatruje tylko karte skarbu?
8)Budowa dachu i palisady i broni. Z instrukcji wynika ( pnt 4.2.3 str16) ze Za każdym razem gdy buduje dach palisade lub bron zwiększa poziom o 1 (Tekst wytłuszczonym drukiem). Czyli kazda akcja podnosi poziom o tylko jeden jest to wyraznie zaznaczone. A wiec czy mogę tylko raz na runde podnies poziom o jeden? Czy moe wysłać tam np. 4 pionki graczy i wybudowac 2 poziomy dachu jako dwie pewne akcje budowy?
9)Faza wydarzen. Instrukcja pnt 1 str 8 UWAGA: W rzadkim przypadku jeśli gracz otrzymuje w tej fazie zasoby umieszcze je w obszarze dostępnych surowcow.Co to za przypadki?
10) Totem. W pnk 4.2.5 str 17 wynika ze totem rozpatrujemy w momencie eksploracji kafla terenu zawierającego totem. Natomiast pnt 4.1.5 str12. Mowi ze totemy należy eksplorowac dodatkowo na odkrytych już kaflach terenu. Czy to zalezy od scenariusza w jaki sposób będzie rozpatrywany totem, czy po odkryciu kafla terenu czy po kolejnej jego eksploracji?
11) Rzetony wpływające na rozpatrywanie akcji. Zólty zeton przerzucenia kosci z wynikiem sukcesu (Instrukcja str 15). Jeśli po przerzuceniu kosci nie wypadnie sukces akcja nie powiodła się, czy odrzucamy żeton? CZy morzemy go odrzucic dopiero kiedy po przerzuceniu kosci ponownie trafimy sukces?
12)Skarb „Plecak” Na skutek eksploracji wyciagamy dwa żetony odkryc i wybieramy jeden a drugi odrzucamy. Gdzie odrzucamy powrotem do puli czy odrzucamy z gry?
13)Zbierane przedmioty. Instrukcja str14 „Dostepne i przyszle surowce”, wyraznie zaznaczono co gracze zdobywają w trakcie swoich akcji wrzucają do obszaru przyszłych surowcow. Rzeczy te można wykorzystac po skończonej fazie akcji. Rozumie ze można od razu uzyc tych przedmiotow w trakcie tej akcji zanim wrzuce je do przyszłych surowców? W pnt 4.2.5 Eksploracja na koncu znajduje się uwaga. Wszystko co gracz zdobywa w trakcie swojej akcji (przedmioty surowce zetony itp.) jest dla niego dostępne do konca jego akcji. Np. Gracz wyciągnol zeton larwy i wyciągnął karte przygody grypa, może uzyc tych surowcow podczas rozpatrzenia karty.

Z gory dziekuję za pomoc.
ODPOWIEDZ