Inserty

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: miszczu666 »

alpha pisze: 31 sty 2019, 23:29 Mam pytanie odnośnie płyt piankowo-kartonowych: Czy płyta o grubości 3mm jest wystarczająco wytrzymała żeby insert wieloczęściowy wyciągać na stół? Nie rozleci się to z czasem? Czy 3mm jest sztywny i mocny, czy też raczej nastawić się na 5mm na konstrukcję, a 3mm na ścianki w środku?
Z pianki 5mm zrobiłem jeden insert, bo akurat w sklepie w okolicy nie było 3mm.
Nie narzekam na wytrzymałość, czyt trwałość insertów z pianki 3mm.
Zobacz na przykład mój insert do SW: Rebelia - viewtopic.php?f=61&t=59580
Pianka 3mm, i po kilkunastu rozgrywkach nadal wygląda jak nowy :D
A z pianki 3mm mam obecnie zrobione do SW:Rebelia, Descent, Terraformacja Marsa, Runebound 3ed, Pośród Gwiazd i Epoka Kamienia
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

3mm jest zdecydowanie wystarczający i wytrzymały. Jedyną ewentualną zaletą płyty 5mm jest łatwiejsze wbijanie szpilek w 3 mm łatwiej przebić kartonową ściankę przez krzywe wetknięcie szpilki.

Poza tą "wadą" płyta 3 mm daje to samo co 5 mm a zajmuje mniej miejsca w pudełku.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Inserty

Post autor: alpha »

Dzięki. To dobrze, że 3mm wystarczy do takich wieloczęściowych.

A jak wygląda proces tworzenia projektu od podstaw (przy założeniu, że nie korzystacie z udostępnionych)?
Próbuję sobie to wyobrazić, ale odnoszę wrażenie, że robienie tego w locie może wygenerować sporo odpadów.
Jak to minimalizujecie?
Nie chodzi mi o koszty płyt, tylko zwyczajnie lubię gdy coś wykorzystam na maksa :)
Chociaż podejrzewam, że po zrobieniu przynajmniej 1 insertu, będę miał na to inne spojrzenie :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Prawdę powiedziawszy to najlepiej mi zmierzyć sobie pudełko i rozrysować na kartce co i jak powinno leżeć żeby mieścić się w pudle. Jak mam mega ciasno to czasami robię sobie na szybko prototyp jakiegoś małego kawałka, żeby zobaczyć czy wszystko się zmieści.

Mam też możliwość rozrysowania sobie wszystkiego na komputerku w 3D ale szkic na kartce jest szybszy a działa wystarczająco dobrze.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Inserty

Post autor: vegathedog »

alpha pisze: 01 lut 2019, 09:10 A jak wygląda proces tworzenia projektu od podstaw (przy założeniu, że nie korzystacie z udostępnionych)?
Kartka papieru, ołówek i gumka w zupełności wystarczy. Ja sobie wycinam kształt podstawy, który idealnie pasuje do pudełka i na nim wszystko sobie rozrysowuję dopasowywując kształty elementów, uwzględniając grubości ścianek. Jak mam dwa poziomy, to drugi na drugiej stronie. Troszkę odpadu musi być. Nie da się zrobić bezstratowo, ale nawet jak coś się źle dotnie, to za chwile się okazuje, że źle docięty ekement można wykorzystać w innym miejscu, delikatnie go przycinając. Jak się dobrze jednak wszystko wyrysuje, to jest małe prawdopodobieństwo, że coś się źle dotnie, więc by max. ograniczyć straty, kluczowy jest dobry rysunek projektu.
KamradziejTomal pisze: 01 lut 2019, 06:24 3mm jest zdecydowanie wystarczający i wytrzymały. Jedyną ewentualną zaletą płyty 5mm jest łatwiejsze wbijanie szpilek w 3 mm łatwiej przebić kartonową ściankę przez krzywe wetknięcie szpilki.
Qrcze, jeszcze nie wbiłem ani jednej szpilki w piankę, więc ta wada 3-ki jest w mojej ocenie nieistotna. Główna wadą 5-ki natomiast jest to, że zajmuje więcej przestrzeni w pudełku. Chyba, że w pudełku jest dużo przestrzeni, to wtedy 5-ka będzie nawet lepsza niż 3-ka.Więcej wad czy zalet obu materiałów ja nie widzę.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2019, 09:46 przez vegathedog, łącznie zmieniany 1 raz.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Inserty

Post autor: alpha »

Czyli tak jak myślałem :)

A jak zabezpieczacie elementy żeby po postawieniu pudełka do pionu nie wysypywały się żetony lub karty?
Wszystko fajnie wygląda gdy pudełko leży na płasko (i część pudełek tak mam). Jednak na półce część gier mam w pionie.
Używacie tej samej płyty jako pokrywy, czy czegoś innego, a może w ogóle tego nie robicie?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Ja robię wkłady tylko do pudełek leżących. Do stojących zalecałbym zrobienie zamykanych pudełek z zawiaskami na szpilkach, lub zrobienie insertu w stylu szufladek. Tylko będzie to zajmować więcej miejsca w pudełku.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Inserty

Post autor: vegathedog »

alpha pisze: 01 lut 2019, 09:45 Czyli tak jak myślałem :)

A jak zabezpieczacie elementy żeby po postawieniu pudełka do pionu nie wysypywały się żetony lub karty?
Wszystko fajnie wygląda gdy pudełko leży na płasko (i część pudełek tak mam). Jednak na półce część gier mam w pionie.
Używacie tej samej płyty jako pokrywy, czy czegoś innego, a może w ogóle tego nie robicie?
Ja nie stosuję żadnej porywy. Wieko pudła ma trzymać elementy w ryzach. W przypadku dwóch poziomów w dolnym nie ma prawa się nic przesypać. Zresztą jak kilka żetonów zmieni swoje miejsce a tylko to jest możliwe, to po otwarciu pudła można je przesunąć. W mojej ocenie to nie problem. Najważniejszy jest porządek w czasie gry.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2019, 10:44 przez vegathedog, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Inserty

Post autor: vegathedog »

Przed chwilą przyszedł mi do głowy świetny pomysł na zamontowanie pokrywy insertu. Wklejenie na płasko magnesów w rogach insertu i pokrywy. Łatwo otworzyć i łatwo zamknąć. W pionie nic by się nie rozsypało.
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Inserty

Post autor: Rykas »

Mój pierwszy insert do cyklad. Robiony na szybko, bez wcześniejszego planowania czy rozrysowania. Wyszło trochę krzywo i za mało miejsca zostawiłem na plansze przez co wieko nie dochodzi do końca. Ale główny cel, czyli pozbycie się zbędnych pudełek się udał.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Nieśmiało zabieram się do stworzenia mojego pierwszego insertu (Keyflower z dodatkami) i na chwilę obecną rozpatruję różne opcje. Najlepsza byłaby sklejka, ale cięcie laserem zbyt drogo by wyszło (drożej niż gotowy wkład...), zlecenie druku 3d to w ogóle kosmiczne koszta, więc pozostaje pianko-karton. Zastanawiam się jednak, czy zrobiony z grubego na 3mm pianko-kartonu insert bez dna będzie na tyle wytrzymały, że się nie rozleci? Jeżeli dodałbym dno, to musiałbym doliczyć dodatkowe 3mm wysokości, a i bez tego pudełko się nie domknie. Dodam, że insert raz włożony będzie sobie grzecznie siedział w pudełku, więc wyciąganie/wkładanie nie będzie tutaj problemem.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: Blue »

Vakarian89 pisze: 17 lut 2019, 17:28(drożej niż gotowy wkład...)
No nie wiem ;). Jak masz gotowy projekt dobrze zrobiony to raczej nie wyjdzie drożej, możesz uderzyć na priv.
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Przy maksymalnym zoptymalizowaniu linii cięcia (jedna linia cięcia wyznaczająca boki dwóch ścianek, "zazębiające się" elementy etc.) mam ponad siedem metrów cięcia. Biorąc pod uwagę ceny firm oferujących tego typu usługi, opłatę za kalibrację maszyny, przesyłkę itd., wychodzi ponad 60 złotych. Do tego "grubość sklejki +/- 0,4mm" i po wszystkim okaże się, że insert mi się nie składa, ponieważ sklejka jest ciut zbyt gruba. :lol:
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: miszczu666 »

Vakarian89 pisze: 17 lut 2019, 17:28 ... Zastanawiam się jednak, czy zrobiony z grubego na 3mm pianko-kartonu insert bez dna będzie na tyle wytrzymały, że się nie rozleci? Jeżeli dodałbym dno, to musiałbym doliczyć dodatkowe 3mm wysokości, a i bez tego pudełko się nie domknie. ...
Zawsze możesz zrobić dno z kartek bloku technicznego, albo innego brystolu tudzież cienkiej tektury introligatorskiej lub z okładki z bloku rysunkowego - to akurat powinno się dobrze sprawdzić.
Jednak jeśli inset będzie pełnił funkcję tylko porządkową w pudełku i nie będzie wyciągany, to może być bez dna.

A teraz z innej beczki.

W piątek zrobiony insert do Scythe.
Płyta piankowo-kartonowa 3mm, plany ze strony https://www.pubmeeple.com/foam-core-scythe/

Na razie jest tylko podstawka, ale Najeźdźcy z Dalekich Krain wejdą. Jak już będę kupował Igrając z Wiatrem, będę kombinował jak tu zmieścić te okręty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Inserty

Post autor: 13thSON »

Vakarian89 pisze: 17 lut 2019, 17:28 czy zrobiony z grubego na 3mm pianko-kartonu insert bez dna będzie na tyle wytrzymały, że się nie rozleci?
Ja swój pierwszy insert do Terra Mystica zrobiłem z bloku technicznego metodą pudełek origami :) Można wyciągać i po kilkunastu rozgrywkach się trzyma.

Jeśli tak bardzo zależy Ci na miejscu to możesz piankę 3mm przykleić do dna pudełka.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: Blue »

Vakarian89 pisze: 17 lut 2019, 18:04 Przy maksymalnym zoptymalizowaniu linii cięcia (jedna linia cięcia wyznaczająca boki dwóch ścianek, "zazębiające się" elementy etc.) mam ponad siedem metrów cięcia. Biorąc pod uwagę ceny firm oferujących tego typu usługi, opłatę za kalibrację maszyny, przesyłkę itd., wychodzi ponad 60 złotych. Do tego "grubość sklejki +/- 0,4mm" i po wszystkim okaże się, że insert mi się nie składa, ponieważ sklejka jest ciut zbyt gruba. :lol:
No trzeba zostawić trochę marginesu, ale nie przesadzałbym, bo to tylko na ramie musisz mieć zachowaną tolerancję, co ważniejsze przy projektowaniu wziąć pod uwagę 0,08mm z każdej strony na spalanie lasera ;). A pytam, bo ja jestem taką firmą ;).

I to 0,4mm to jakaś mocna przesada, jakby tak było to by sie nie dało nic sensownie projektować, tymczasem nie ma problemu z tym :).
Ostatnio zmieniony 18 lut 2019, 16:55 przez Blue, łącznie zmieniany 1 raz.
Riki
Posty: 9
Rejestracja: 02 lis 2015, 17:49
Has thanked: 1 time

Re: Inserty

Post autor: Riki »

Witam i przedstawiam mój organizer do Scytha. Użyta pianka 3mm dla oszczędności miejsca, przy tak lekkich elementach wystarczy. Pudełko pomieściło podstawkę z dwoma pierwszymi dodatkami i duży zestaw kart promocyjnych.

Każda nacja wyciągana osobno, tylko statki połączone. Do zrobienia ścianki między jednostkami, szkoda żeby pomalowane się uszkodziły. Może nie jest ekstra estetyczne ale mieści się wszystko oprócz Fenrisa.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Przede wszystkim dzięki za odzew!
miszczu666 pisze: 18 lut 2019, 09:34Zawsze możesz zrobić dno z kartek bloku technicznego, albo innego brystolu tudzież cienkiej tektury introligatorskiej lub z okładki z bloku rysunkowego - to akurat powinno się dobrze sprawdzić.
Jednak jeśli inset będzie pełnił funkcję tylko porządkową w pudełku i nie będzie wyciągany, to może być bez dna.
Tak właśnie myślałem, żeby użyć jakiegoś brystolu. Co prawda "trzon" insertu nie będzie wyciągany (jedynie dodatkowe "pojemniczki" będą), jednak będę się pewniej czuł wiedząc, że wszystko przytwierdzone jest do jakiegoś dna.

Dzisiaj miałem pierwszy raz styczność z pianko-kartonem, wycinałem sobie mniejsze elementy w ramach rozpoznania. Muszę przyznać, że jestem ogromnie zaskoczony - łatwość cięcia, lekkość i sztywność, jakich się nie spodziewałem. Do tego po sklejeniu klejem Magic całość trzyma się wyśmienicie. Nic, tylko kupić więcej pianki i zabrać się na poważnie za insert! :D
Blue pisze: 18 lut 2019, 13:48I to 0,4mm to jakaś mocna przesada, jakby tak było to by sie nie dało nic sensownie projektować, tymczasem nie ma problemu z tym :).
Serio, gdzieś w ofercie jednej z firm widziałem takowe zastrzeżenie. Zalecali spytać przed złożeniem zamówienia o aktualnie dostępną partię sklejki.
13thSON pisze: 18 lut 2019, 13:43Ja swój pierwszy insert do Terra Mystica zrobiłem z bloku technicznego metodą pudełek origami :) Można wyciągać i po kilkunastu rozgrywkach się trzyma.

Jeśli tak bardzo zależy Ci na miejscu to możesz piankę 3mm przykleić do dna pudełka.
Origami? Biorąc pod uwagę, że moje zdolności manualne praktycznie nie istnieją, wolę nawet nie próbować. Szkoda papieru i moich nerwów. :lol: A do pudełka wolałbym nie przyklejać, wykorzystam chyba brystol (lub nic, jeżeli insert i bez tego będzie sztywny).
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Inserty

Post autor: DEyON »

Robicie inserty tylko z karton-pianki czy ktoś może próbował ze styropianu XPS, którego często używa się do dioram?
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Inserty

Post autor: Attan »

Mam pytanie o klej. W domu mam kropelka i wikol. Któryś z nich nada się do pianko-kartonu?
Kropelka może chyba rozpuścić... Wikol znowu nie wiem czy dobrze sklei no i średnio się go nakłada żeby później nie zabrudzic wszystkiego dookoła :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Wikol i klej magiczny to bardzo zbliżone do siebie produkty. Wikolem klei się świetnie. Jeśli chodzi o brudzenie to trzeba po prostu nabrać trochę wprawy a rozmazane kawałki kleju można wycierać zwilżonym papierem ręcznikowym lub patyczkami do uszu.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: grzeslaw90 »

Ja kleję piankę modelarską pistoletem z klejem na ciepło. Wymaga wprawy, bo jak raz zaschnie to nie ma przebacz :D
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Klej na gorąco ma jeden minus - "nitki" kleju lubią się ciągnąć za pistoletem, co osoby bardziej niecierpliwe (jak ja) może doprowadzić do szału. Osobiście polecam klej Magic w tubce - można go fajnie rozprowadzić, po przyłożeniu elementów do siebie daje jeszcze chwilę na ewentualne poprawki, no i trzyma jak należy. Minus to sama tubka - po pewnym czasie, gdy się ją porządnie powygniata, lubi sobie pęknąć gdzieś na zagięciu. Da się to co prawda opanować (owinąć w tym miejscu chusteczką czy papierowym ręcznikiem), ale fakt jest taki, że te tubki mogliby robić ciut bardziej wytrzymałe.
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Zrobiony kilka dni temu, mój pierwszy insert z płyty piankowo-kartonowej. Na pierwszy ogień poszedł Keyflower, ponieważ która jak która, ale ta gra dobrego organizera po prostu wymaga (a dostajemy zwykłe, dość giętkie pudełko z woreczkami strunowymi w środku...). Insert mieści tak podstawkę wraz z kafelkami promo, jak i oba duże dodatki: Kupcy i Farmerzy. Całość jest trochę wyższa od pudełka, aby domki-zasłonki mogły sobie spokojnie stać, a żeby pokrywa ich nie uszkadzała (kto ma, ten wie o co chodzi). Za domkami schowany jest woreczek z ulepszeniami. Insert posiada przegródki na kafle: domków, statków, wiosny, lata, jesieni, zimy i kolejności. Resztę doskonale widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.
Spoiler:
Niestety, nie obyło się bez kilku niedokładności, a i odrobina prowizorki była potrzebna, pomimo skrupulatnego planowania (które zajęło więcej czasu, niż faktyczne tworzenie insertu). Efekt końcowy jest jednak zadowalający i co najważniejsze, setup gry jest teraz o wiele krótszy.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

Przymierzam się do robienia pierwszego insertu z płyty piankowo-kartonowej. Zamówiłem sobie już skalpel, matę do cięcia, nożyk z grubszym ostrzem i linijkę aluminiową. Jeszcze w planach oczywiście mam klej - lepszy jest Wikol, po prostu jechać Magikiem czy polecacie jakiś inny? Czy poza szpilkami coś jeszcze będzie mi potrzebne?

Na pierwszy ogień chyba pójdzie Agricola, zważając na jej wielogodzinne rozkładanie ;) Zastanawiam się ile płyt 35x50 cm zamówić, żebym nie musiał potem dokupywać. Jakieś porady? I czy ktoś może z Miasta Królów wie, gdzie w Krakowie w fajnej cenie mógłbym takie płyty kupić? Pierwsze raczej zamówię z Mepla, bo i tak chcę tam jedną rzecz zamówić, ale warto byłoby wiedzieć na przyszłość.
ODPOWIEDZ