Ex Libris (Adam P. McIver)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Rocy7 »

BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/201825/ex-libris

Category Card Game Fantasy

Mechanisms Card Drafting Set Collection Worker Placement

Gra o zbieraniu najlepszej kolekcji książek. Grafiki mile dla oka, aż szkoda, że karcianka.

In Ex Libris, you are a collector of rare and valuable books in a thriving gnomish village. Recently, the Mayor and Village Council have announced an opening for a Grand Librarian: a prestigious (and lucrative) position they intend to award to the most qualified villager! Unfortunately, several of your book collector colleagues (more like acquaintances, really) are also candidates.

To outshine your competition, you need to expand your personal library by sending your trusty assistants out into the village to find the most impressive tomes. Sources for the finest books are scarce, so you need to beat your opponents to them when they pop up.






Obrazek
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Ex Libris

Post autor: evenstar »

Grał w to ktoś? Jestem bardzo ciekawa czy gra jest fajna, wygląda pięknie i zasady nie wydają się skomplikowane.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Ex Libris

Post autor: Ink »

Daria pisała o grze w GF Essen Express
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ex Libris

Post autor: kudlacz135 »

Czy Portal udostępniał może grafiki kart, albo pokazywał jak będę wyglądały tłumaczenia okładek książek w języku polskim?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: Ex Libris

Post autor: Gambit »

Wow...tylko cztery posty w temacie o tej grze? To ja dorzucę swoje trzy grosze, czyli recenzję:
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Portal Games »

Obrazek

12 grudnia premierę ma Ex Libris, najnowszy tytuł linii wydawniczej 2Pionki od Portal Games.

Ex Libris to gra o kolekcjonowaniu wyjątkowych ksiąg z jeszcze bardziej wyjątkowymi tytułami!

Marzysz o sprawowaniu funkcji Głównego Bibliotekarza w mieście nie z tego świata? To prestiżowe stanowisko może być twoje pod warunkiem, że pokonasz kontrkandydatów – swoich (teraz już byłych) kolegów, kolekcjonerów rzadkich i wartościowych ksiąg.

W grze znajdziecie 12 dwustronnych Kafli Lokacji. Jedna strona jest taka sama dla wszystkich kafelków i pozwala na grę na podstawowych zasadach. Natomiast druga strona zawiera unikatową ilustrację z opisem specjalnej reguły działania Pomocnika, który mieszka w danej, wyjątkowej bibliotece. Każdy Pomocnik ma swojego specjalnego pionka, który reprezentuje go w grze. Na przykład zielony sześcian reprezentujący Galaretowatą Kostkę

Mnogość Lokacji oznacza, że gra oferuje wyjątkową regrywalność, umożliwiając zwiedzanie wielu niesamowitych bibliotek i korzystania z ich specjalnych reguł!

Ty i twoi pomocnicy macie zaledwie kilka dni na pozyskanie unikatowych egzemplarzy i stworzenie biblioteczki idealnej. Różnorodna katalogowo, bogata w ogromną liczbę wybitnych dzieł, starannie poustawianych alfabetycznie na stabilnych półkach, z pewnością znajdzie uznanie w oczach Urzędowego Inspektora. A jeżeli (zupełnie przypadkowo) w biblioteczkach twoich rywali znajdzie on jakieś księgi zakazane, to tym lepiej dla ciebie!

Na miano Głównego Bibliotekarza zasłuży ten, kto wykaże się umiejętnością drobiazgowego planowania, a także zdolnością stosowania przebiegłych taktyk i być może użyje odrobiny magii, by przechytrzyć swoich rywali.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w Ex Libris znajdziecie ponad 150 kart Ksiąg, a na każdej od dwóch do czterech wyjątkowych tytułów, z których większość będzie nawiązywać do popkultury, albo mieć po prostu wyjątkowo zabawne brzmienie.

Zapraszamy na stronę gry po więcej szczegółów: http://www.2pionki.pl/all-game-list/ex-libris/
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Ex Libris

Post autor: shod »

Gambit pisze: 02 gru 2018, 14:09 Wow...tylko cztery posty w temacie o tej grze? To ja dorzucę swoje trzy grosze, czyli recenzję:
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
powiedziałbym, że nawet 8 groszy ;).
dzięki za reckę Gambit. na grę już czekam od dawien dawna, jak się okazało, że Portal wyda PL. przyznaje, że nie spodziewałem się tak wysokiej oceny od Ciebie :).
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Radeku »

Tak na szybko jaki jest rozmiar kart w polskiej edycji? Angielska edycja ma rozmiar 54x80 nie znalazłem informacji na temat polskiej.
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: MaxiCas »

Radeku pisze: 14 gru 2018, 07:58 Tak na szybko jaki jest rozmiar kart w polskiej edycji? Angielska edycja ma rozmiar 54x80 nie znalazłem informacji na temat polskiej.
Grę mam już u siebie i mogę potwierdzić, że karty są dokładnie w tym samym rozmiarze co w wersji ENG. Dodatkowo oczywiście wypraska jest źle skonstruowana, bo po zakoszulkowaniu kart te nie mieszczą się na grubość stosu w wyznaczonych zagłębieniach :/
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: amandor »

MaxiCas pisze: 14 gru 2018, 12:58
Radeku pisze: 14 gru 2018, 07:58 Tak na szybko jaki jest rozmiar kart w polskiej edycji? Angielska edycja ma rozmiar 54x80 nie znalazłem informacji na temat polskiej.
Grę mam już u siebie i mogę potwierdzić, że karty są dokładnie w tym samym rozmiarze co w wersji ENG. Dodatkowo oczywiście wypraska jest źle skonstruowana, bo po zakoszulkowaniu kart te nie mieszczą się na grubość stosu w wyznaczonych zagłębieniach :/
w koszulkach zwykłych się nie mieszczą? Czy koszulkowałeś w premium?
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: MaxiCas »

amandor pisze: 14 gru 2018, 14:04 w koszulkach zwykłych się nie mieszczą? Czy koszulkowałeś w premium?
Póki co w premium, ale muszę przekoszulkować w zwykłe. Choć i wtedy jestem prawie pewny, że stos z kartami będzie wystawać ze swojego miejsca.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: kudlacz135 »

Jakie macie wrażenia po grze? Przy okazji, dzięki bardzo Gambit za recenzję :)

Ex Libris przyszło 12.12 i zdążyłem zagrać 3 razy, gra jest na tyle lekka, żeby wieczorem po pracy zagrać szybką partię, a kolejne akcje zmuszają by nie wykonywać całkiem losowych ruchów. Różnorodne meeple i grafiki robią naprawdę przyjemny klimat. Nazwy poszczególnych ksiąg też są całkiem udane. Przy rozgrywce dwuosobowej, większość akcji pozwala nam skupić się na własnej bibliotece, sporadycznie działając na niekorzyść innych osób. Podobnie jest z bibliotekami, gdzie starsi pomocnicy mają bardzo różne umiejętności. Jest natomiast jedna rzecz, która spowalnia rozgrywkę, a mianowicie opisy akcji na płytkach lokacji. Świetnie, że w instrukcji wszystkie biblioteki i lokacje zostały dodatkowo wyjaśnione, ale okazuje się, że często nie są to tylko doprecyzowania działania w wyjątkowych sytuacjach, tylko faktyczny opis jak trzeba się zachować idąc do danej lokacji. Podobne rozwiązanie jest w Porach Roku, które bardzo lubię, tam jednak jak znajdziemy kombinację dwóch ze stu pięćdziesięciu kart, i wyjątkową sytuację, instrukcja przychodzi z krótką i jasno opisaną odpowiedzią. W Ex Libris natomiast, opisy na płytkach bardzo często są niejasne. Konstrukcje są tak sformułowane, że trzeba przeczytać polecenie parokrotnie, a i tak zdarza się niejasność czy pole do interpretacji. Gdy sięgamy do instrukcji, znajdziemy na szczęście pełniejsze objaśnienia, ale pierwsze dwie gry były spowolnione o uporczywe sięganie do instrukcji.
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Radeku »

Jestem na razie po pierwszej rozgrywce więc za dużo nie powiem póki bardziej nie ogram. Po tej jednej grze chce się spróbować ponownie czy to nowych starszych pomocników czy to nowych lokaci. Gra jest dość różnorodna pod tym względem. Zgadzam się z przedmówcą na temat opisów na lokacjach są nie intuicyjne i trzeba się trochę zastanowić jak działa np piwowarnia zanim zajarzyłam że chodzi o stawianie kolejki musiałem z trzy/cztery razy przeczytać co tam się dzieje.

Pewnie po ograniu większej ilości wyjdą jakieś niuanse ale na wstępie gra mi się podoba.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: gregos »

Grałem już kawałek czasu temu, ale w wersję angielską i nie przypominam sobie problemu opisanego przez Ciebie - wszystkie informacje na kaflach były klarowne (być może tłumaczenie coś w tym zakresie zmieniło).
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 68 times
Been thanked: 74 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: czarny kapelusz »

Zagraliśmy i my. W składzie 3 osobowym i w dwie osoby. Powiem, że gra działa aż miło. Organoleptycznie stwierdziliśmy, że jest śliczna.
Mechanicznie lekka wykładanka, w której to dostrzegam potencjał do zmiany tej opinii. Wydaje się, że w gronie liczących każdy punkt myślicieli rozgrywka może wejść na wyższy ( i dłuuuuużżżższyy) poziom. Jednak dla mnie pozostaje to lekkim i wesołym tytułem, przy którym jednak te moje szare komórki, które jeszcze mam nadzieję mam troszkę sobie popracują.
No i jeszcze jedna sprawa - tytuły na książkach. Po prostu genialne :)
schen
Posty: 147
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 54 times
Been thanked: 19 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: schen »

Grałem jak na razie 2x w dwuosobowym składzie. Nie odczuliście pewnego niezbalansowania postaci? Jak na razie w rozgrywce pojawiły się u nas: Mól Książkowy, Golem Złomek, Galaretowata Kostka i Automaton. Grając Złomkiem czułem się jakbym na jakiś czitach jechał, a taki Automaton wydawał mi się dość mocno ograniczony. Mól książkowy też bardzo mocny był imho, Galaretowata Kostka ciekawa, ale najbardziej wyśrodkowana z tej czwórki. Szczerze powiedziawszy czuję pewne zniechęcenie co do mocy specjalnych pomocników i w przyszłych rozgrywkach nie sądzę bym chętnie po nich sięgał. Jak tam Wasze odczucia w tym względzie?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: KubaP »

schen pisze: 31 gru 2018, 10:23 Grałem jak na razie 2x w dwuosobowym składzie. Nie odczuliście pewnego niezbalansowania postaci? Jak na razie w rozgrywce pojawiły się u nas: Mól Książkowy, Golem Złomek, Galaretowata Kostka i Automaton. Grając Złomkiem czułem się jakbym na jakiś czitach jechał, a taki Automaton wydawał mi się dość mocno ograniczony. Mól książkowy też bardzo mocny był imho, Galaretowata Kostka ciekawa, ale najbardziej wyśrodkowana z tej czwórki. Szczerze powiedziawszy czuję pewne zniechęcenie co do mocy specjalnych pomocników i w przyszłych rozgrywkach nie sądzę bym chętnie po nich sięgał. Jak tam Wasze odczucia w tym względzie?
Nie.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 294
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: swiroff »

Czy ktoś miał przypadek w swoim egzemplarzu, że brakowało 11 kart? Pudełkowa ilość kart się zgadza, jednak u mnie 11 kart jest zdublowanych (tym samym brakuje 11). Pisałem do wydawnictwa w tej sprawie, ale chciałem się dowiedzieć czy to tylko ja mam feralny egzemplarz.
Kashya
Posty: 115
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:33
Kontakt:

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Kashya »

Kilka (no może trochę więcej) słów o Ex Libris
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Atamán »

schen pisze: 31 gru 2018, 10:23 Grałem jak na razie 2x w dwuosobowym składzie. Nie odczuliście pewnego niezbalansowania postaci? Jak na razie w rozgrywce pojawiły się u nas: Mól Książkowy, Golem Złomek, Galaretowata Kostka i Automaton. Grając Złomkiem czułem się jakbym na jakiś czitach jechał, a taki Automaton wydawał mi się dość mocno ograniczony. Mól książkowy też bardzo mocny był imho, Galaretowata Kostka ciekawa, ale najbardziej wyśrodkowana z tej czwórki. Szczerze powiedziawszy czuję pewne zniechęcenie co do mocy specjalnych pomocników i w przyszłych rozgrywkach nie sądzę bym chętnie po nich sięgał. Jak tam Wasze odczucia w tym względzie?
Niestety, ale muszę się zgodzić. Ogólnie jestem fanem asymetrycznych mocy, ulepszeń, zdolności specjalnych, ale niestety twórcy Ex Libris się nie popisali z balansem. Trochę szkoda.
Norberto
Posty: 9
Rejestracja: 07 gru 2018, 13:36

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Norberto »

Mam pytanie odnośnie karty lokacji JASKINIA HAZARDU. Gra w 2 osoby. Niezrozumiała jest dla mnie akcja karty z uwagi, że wykonuje się ją natychmiastowo. Rozumiem, że pierwszych gracz który postawi tam pomocnika sam wykonuje akcję? Jeżeli tak, nie wiem co to ma wspólnego z hazardem. Moim zdaniem karta powinna mieć akcję wykonywaną później (kraty czerwone).
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Ink »

Jakkolwiek działanie Jaskini wygląda faktycznie dziwnie, to nie jest błędne: w oryginalnej wersji działa tak samo. I nawet jednoosobowo jest tam element hazardu, bo wybierasz kolor zanim pociągniesz karty, więc wynik akcji zależy od przypadku.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 157 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Legun »

Na nadchodzącą kulminację urodzin mojej progenitury zakupiłem Ex Libris i Paperback. Mam pytanie - która gra będzie lepsza dla 9-latki (druga pójdzie wtedy do 20-latki)? Myślałem właśnie o Ex Librisie, bo klimat Harrego P. jakoś tu jest wyczuwalny. Niemniej dopytać zawsze dobrze...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: Neoptolemos »

Ex Libris dla 9-latki, Paperback dla 20-latki. Tak bym polecił nawet, jakby to się nie wiązało ze sobą :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
rand
Posty: 479
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 112 times
Been thanked: 82 times

Re: Ex Libris (Adam P. McIver)

Post autor: rand »

Ja bym się zastanowił z tym Ex Libris dla 9cio latki. Nie bez powodu na grze jest napisane od 12stu lat. My grając, bardzo często musieliśmy po pare razy czytać teksty na lokacjach, tłumaczyć je sobie, czy szperać po BGG żeby wyjaśnić jakieś nieścisłości. Zależy jak mocno "ograna" jest ta 9cio latka.
Co do klimatu to faktycznie lekko Harrym Potterem zajeżdża :wink:
ODPOWIEDZ