Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

trance-atlantic pisze: 19 lut 2019, 16:33 Na Spiele Offensive jest już wystawiona w cenie 50 ojro. Przybliżona data realizacji - koniec sierpnia roku bieżącego.

No to czekamy :)
50 Euro?? Kurde, w tych artykułach na BGG była wspominana planowana cena kolo $35-$40 na stany, ludzie co za sztuczne podbijanie cen w Europie :x
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: BartP »

$40 * 1,2 = $48

1,2 to 20% VAT (tak uogólniłem na Europę).
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

BartP pisze: 19 lut 2019, 21:00 $40 * 1,2 = $48

1,2 to 20% VAT (tak uogólniłem na Europę).
Nie do końca rozumiem dlaczego dodajesz VAT do planowanej ceny w stanach (poza tym 50 euro to około $56 więc i tak jakieś 15% nadwyżki pozostaje), jeśli już to VAT powinien być dodany do kosztu egzemplarza dla Ravensburgera, i przecież cena detaliczna w Stanach zawiera w sobie różne koszta transportu, importu itd itp, prawda nie maja VATu ale mają inne opłaty szczególnie związane z importem i też jest owy 'sales tax'. Ravensburger jest w Europie, z tego co pamiętam pierwsze druki Zamków były robione w Czechach, ale nawet jeśli ta nowa edycja robiona byłaby w Chinach trudno mi uwierzyć że dla wydawcy z Europy drożej wychodzi za sztukę swego produktu w Europie niż dla jakiegoś pośrednika w Stanach. Jest to moim zdaniem po prostu sztuczne podbijanie ceny nic więcej, bo wiedzą że mogą sobie na to w Europie pozwolić, bo czy cena będzie 40 czy 50 to i tak sprzedadzą daną ilość bo rynek jest mniejszy i mniej chłonny, a że w stanach by to po prostu nie przeszło bo tam rynek jest większy, i bardziej wyczulony na ceny i przy dobrze dostosowanej cenie sprzedaż może być o zero większa niż w Europie.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

AnimusAleonis pisze: 19 lut 2019, 19:56 50 Euro?? Kurde, w tych artykułach na BGG była wspominana planowana cena kolo $35-$40 na stany
Co to znaczy "planowana cena"?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

Nie mam teraz możliwości szukać dokładnego cytatu ale coś w stylu "with a retail price of $40".
Chyba było to w artykule na blogu BGG, ale mogę się mylić, i nawet nie chcę wchodzić w dyskusje o różnicach ceny między Stanami a EU (i wiadomo że w Stanach na pewno będzie taniej), bardziej chodzi mi o to że 50 euro moim zdaniem to dość zaporowa cena biorąc pod uwagę zawartość.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

AnimusAleonis pisze: 19 lut 2019, 22:54 wiadomo że w Stanach na pewno będzie taniej
:?: A skąd wiadomo? Porównałem ceny Zamków Burgundii na amerykańskim i niemieckim Amazonie i wyszło tak:
- podstawowe Zamki są i tu i tu po 29 więc rzeczywiście w USA taniej, ale przekreślona cena czyli zapewne SCD jest w Niemczech 36,99 euro a w USA $41,99
- ale np. Zamki karciane kosztują w Niemczech 6,74 (SCD 12,99) a w USA $11,99 (SCD 13,49)
- natomiast kościane w Niemczech 10,99 a w USA $14,73
Wniosek: wcale w Stanach taniej być nie musi.
A to, że ktoś na jakimś blogu napisał, że spodziewa się ceny 35-40 dolarów nie ma żadnej wartości informacyjnej.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

AnimusAleonis pisze: 19 lut 2019, 22:54 ...bardziej chodzi mi o to że 50 euro moim zdaniem to dość zaporowa cena biorąc pod uwagę zawartość.
Na prawdę uważasz, że dołożenie do pudła z grą 11 dodatków liczenie za wszystko 250zł to dużo? ściągnij sobie ze stanów plansze monastery to zobaczysz jak tanio wychodzi.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

hipcio_stg pisze: 20 lut 2019, 07:31
AnimusAleonis pisze: 19 lut 2019, 22:54 ...bardziej chodzi mi o to że 50 euro moim zdaniem to dość zaporowa cena biorąc pod uwagę zawartość.
Na prawdę uważasz, że dołożenie do pudła z grą 11 dodatków liczenie za wszystko 250zł to dużo? ściągnij sobie ze stanów plansze monastery to zobaczysz jak tanio wychodzi.
Masz na myśli tą grę z komponentami na cienkim kartonie gdzie aby zobaczyć te wszystkie komponenty wypraska to mus?
Za 250 zico to ja może kupię Na Skrzydłach i Everdell... :wink: Przyznajcie że to genialne posunięcie, plissssss :wink:
No bez jaj, gra w takiej formie jak ZB to dziadek i nawet dodatek w postaci 11 respiratorów nie pomoże, tylko solidny lifting wizualno-komponentowy i wtedy dopiero możemy mówić o cenie.
W Trajanie karton który zostaje po wypstryknięciu żetonów lepiej wygląda niż ZB... :lol:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

O, pokazywali już zdjęcia komponentów z tej nowej edycji? Podlinkujcie zdjęcia, pliz.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Trolliszcze pisze: 20 lut 2019, 11:08 O, pokazywali już zdjęcia komponentów z tej nowej edycji? Podlinkujcie zdjęcia, pliz.
Jeżeli to będzie Fiat 126p którego kolor lakieru się zmienia na deszczu to ja za taką zmianę i extra dopłatę dziękuję.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kisiel365 »

Pomijając wersję deluxe, o której więcej zamieszania niż konkretnych informacji:
Na mepel są jeszcze ostatnie planszetki 10a-h i pojawiły się materiałowe woreczki w kolorach pasujących do zamków.
Jak ktoś ma bieżącą wersję, to polecam (woreczki chyba odrobinę większe niż potrzeba, ale imo to jest must have dla regularnego gracza).
EDIT: Uprzedzając pytania, nie jestem powiązany z mepel i nie mam od nich benefitów z tego tytułu, po prostu sam kiedyś szukałem ładnych woreczków.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kdsz »

No i właśnie woreczki na żetony to rzecz, która bezwzględnie powinna się znaleźć w tej odświeżonej wersji.

Dołączam się do grupy posiadaczy tej dziadowskiej wersji z cieniutkimi żetonami i papierowymi planszetkami, którzy po kilkudziesięciu rozgrywkach wciąż mają problem z dostrzeżeniem śladów zużycia egzemplarza gry.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: tomb »

Wspierając głosy o koszmarnym niszczeniu kafelków w ZB, postępującym w tempie przyrastania stalagmitów, dodam, że wypraska, choć nie idealna (nie była chyba dedykowana Zamkom), bardzo dobrze zastępuje woreczki - wystarczy odpowiednio posegregować zawartość. Osobiście wolałbym, zamiast woreczków, specjalnie skrojoną wypraskę, pozwalającą na losowanie żetonów wprost z pudełka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

Wypraska była standardowa dla całej serii Alea.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

hipcio_stg pisze: 20 lut 2019, 07:31 Na prawdę uważasz, że dołożenie do pudła z grą 11 dodatków liczenie za wszystko 250zł to dużo? ściągnij sobie ze stanów plansze monastery to zobaczysz jak tanio wychodzi.
Bez przesady te 11 dodatków nie są tym samy co Fenris Powstaje dla Scythe czy Norwegowie dla Uczty, są to promki nic więcej. Więc jeśli mówimy o 11 dodatkach które są promkami w starej jakości wydania i będą głównie składać się z dodatkowych planszetek na cienkim materiale (plus 18 hexów i 16 kart) to tak uważam że te 250 (plus dostawa) to zaporowa cena.
tomb pisze: 20 lut 2019, 14:48 Wspierając głosy o koszmarnym niszczeniu kafelków w ZB, postępującym w tempie przyrastania stalagmitów, dodam, że wypraska, choć nie idealna (nie była chyba dedykowana Zamkom), bardzo dobrze zastępuje woreczki - wystarczy odpowiednio posegregować zawartość. Osobiście wolałbym, zamiast woreczków, specjalnie skrojoną wypraskę, pozwalającą na losowanie żetonów wprost z pudełka.
Popieram, fajnie byłoby (ale oczywiście nie będzie) jakby zrobili coś jak Snowdonia będzie robić w swojej nowej wersji, czyli modularne wypraski które można wyjmować i używać podczas gry (a la game trayz).
hipcio_stg pisze: 20 lut 2019, 15:54 Wypraska była standardowa dla całej serii Alea.
Tak to następny przykład 'smykałki' wydawców Ravensburgera/Alea, tak jak teraz te ich 'wszystkie gry muszą się zmieścić do takiego samego pudełka wiec nie ma mowy o lepszych komponentach' :facepalm:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

hipcio_stg pisze: 20 lut 2019, 15:54 Wypraska była standardowa dla całej serii Alea.
To jest tzw. "fake news". Po pierwsze - nie wszystkie gry Alea mają pudełka tej samej wielkości. A nawet te o identycznej wielkości pudełka np. Notre Dame albo W roku smoka mają inną wypraskę niż Zamki.
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kmd7 »

Ale przecież wypraska Zamków nie jest zła. Ja mam kopalnie, zamki i statki w jednym, centralnym miejscu wypraski, a pozostałe żetony umieszczone rodzajami w pozostałych miejscach. I podczas gry dobieram je wprost z wypraski. Nieźle to się sprawdza.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: mikeyoski »

Też korzystam z wypraski i sprawdza się w praniu
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: detrytusek »

kmd7 pisze: 20 lut 2019, 17:34 Ale przecież wypraska Zamków nie jest zła. Ja mam kopalnie, zamki i statki w jednym, centralnym miejscu wypraski, a pozostałe żetony umieszczone rodzajami w pozostałych miejscach. I podczas gry dobieram je wprost z wypraski. Nieźle to się sprawdza.
Czyli od roku grasz tę samą partię ? : )
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vakarian89 »

Nie mam pojęcia, skąd bierze się tyle nieprzychylnych opinii odnośnie wykonania "Zamków". Jasne, w porównaniu z dzisiejszymi grami trąci trochę (może nawet bardzo) myszką, ale jakość obrazu w "Ojcu Chrzestnym" też nie wytrzymuje porównania z dzisiejszymi filmami. Tylko co to zmienia, skoro nadal jest to jeden z najwybitniejszych filmów w historii? Podobnie "Zamki" - zajefajność tej gry tkwi w prostych, lecz dających masę frajdy zasadach i regrywalności oraz tym, że gra ta trafia praktycznie do wszystkich. Kafelki zbyt cienkie? Niby tak, ale tektura dobrze "sprasowana" i pomimo wielu rozegranych partii nie widać ŻADNEGO śladu zużycia (czego nie mogę powiedzieć o kilku innych, "lepiej" wykonanych tytułach). Plansze graczy też w pełni wystarczające, chociaż przyznaję, że dobrym pomysłem jest ich zalaminowanie. Wypraska... mogłaby być lepsza. Tutaj nie będę się spierał - trzymanie wielu elementów w woreczkach strunowych jest na dłuższą metę męczące i znacząco wydłuża rozkładanie/składanie gry.

Co do ewentualnej ceny nowego wydania, czyli tych 50 Euro, to czy to jest dużo? To zależy od tego, jak bardzo "deluxe" będzie to wydanie i jaki będzie ten 11 dodatek. Osobiście nie posiadam żadnego z dodatków, więc z zaciekawieniem będę obserwował rozwój sytuacji. Może po "premierze" okaże się, że czas pożegnać się z "Zamkami" i kupić nowe. :)
detrytusek pisze: 21 lut 2019, 10:14Czyli od roku grasz tę samą partię ? : )
To by trzeba rozgrywać jedną rundę na ponad dwa tygodnie, ewentualnie w grze na czterech jedną turę na 3,6 dnia. :lol:
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kmd7 »

detrytusek pisze: 21 lut 2019, 10:14
kmd7 pisze: 20 lut 2019, 17:34 Ale przecież wypraska Zamków nie jest zła. Ja mam kopalnie, zamki i statki w jednym, centralnym miejscu wypraski, a pozostałe żetony umieszczone rodzajami w pozostałych miejscach. I podczas gry dobieram je wprost z wypraski. Nieźle to się sprawdza.
Czyli od roku grasz tę samą partię ? : )
Lepiej, od ćwierćwiecza rozgrywam z jedną i tą samą osobą partię pewnej gry, co prawda wybitnie jednorazowej, ale za to jest tam i ameri, i euro, i takie living rules, że Paxy wysiadają :D. I co najważniejsze, obydwoje, póki co, wygrywamy :D.

Ale wracając do adremu ;) (bo zaraz moderacja wytnie mi posta), takie wykorzystanie wypraski naprawdę przyspiesza rozpoczęcie gry. Po otwarciu pudełka wystarczy tylko rozłożyć towary (są w osobnym woreczku strunowym, a srebrniki i pracownicy w tym największym dołku wypraski) i z odpowiednich zagłębień wylosować żetony. Po wybraniu plansz można grać. Minus - po skończeniu trzeba posegregować żetony i odłożyć do odpowiednich przegródek w wyprasce.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

Wpis o premierze apki Zamków został przeniesiony, ale jakby ktoś nie wiedział a chciał zobaczyć w jakim kierunku będzie nowe wydanie szło pod względem graficznym, to tutaj znajdzie wątek o apce z filmikiem itd

Także można wyczytać, albo co najmniej domniemywać, z press-release że w nowej edycji będą zmiany co do reguł, ciekaw jestem jakie zmiany poczynili bo gra ma już swoje lata i co by nie mówić było dużo playtestowania :lol: choć mi wydaję się dość dopracowana/zbalansowana.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vakarian89 »

AnimusAleonis pisze: 01 mar 2019, 12:15Także można wyczytać, albo co najmniej domniemywać, z press-release że w nowej edycji będą zmiany co do reguł, ciekaw jestem jakie zmiany poczynili bo gra ma już swoje lata i co by nie mówić było dużo playtestowania :lol: choć mi wydaję się dość dopracowana/zbalansowana.
Zagrałem już trochę partii i nie mogę stwierdzić, żeby któryś z elementów wymagał przemodelowania. Gra jest zbalansowana, a reguły proste i nie pozostawiające miejsca na jakieś "zgrzyty" czy niejasności. Ciekawe jakież to zmiany, o ile w ogóle, pojawią się w nowej edycji.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

Jakieś zmiany pewnie są, bo szczególnie w liście cech specyficznie wymienili jako jeden z punktów 'dostosowanie do nowych reguł', jak na razie ktoś na BGG posiadający apke wspominał o zmianie zasad rozstrzygania remisów.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Caciej
Posty: 16
Rejestracja: 24 mar 2017, 14:37
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Caciej »

Na BGG wrzucili link do sklepu boardgamebliss gdzie zamki można kupić w preorderze za 28 usd :)
ODPOWIEDZ