Jak odchudzić kolekcję?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

Pytanie trochę niestandardowe jak na ten dział, ale jednak związane z tematem, bo bez odchudzenia ciężko mi będzie kupić coś nowego. Chciałabym, żebyście mi doradzili co usunąć z kolekcji, co waszym zdaniem nie jest potrzebne albo nie pasuje, najlepiej z argumentem dlaczego. Oczywiście będzie to subiektywne, ale zawsze to jakaś pomoc :mrgreen:

1) 7 cudów świata.Pojedynek
2) Agricola (wersja dla graczy)
3) Bora Bora
4) Burano
5) Kakao (z dodatkiem Czekolada i Wulkany)
6) Carcassonne (Big Box i dodatki 3, 4, 6, 8, 9, 10 i jakieś mini)
7) Catan (z dodatkiem Żeglarze)
8) Pola Arle (z dodatkiem Handel i herbata)
9) Pięć Klanów (z dodatkami Złodzieje i Rzemieślnicy)
10) Great Western Trail (z dodatkiem Kolej na północ)
11) Gejsze
12) Niezłe ziółka
13) Jaipur
14) Keyflower
15) Dziedzictwo: testament Duka de Crecy (z dodatkiem Pieć rodzin)
16) Orlean
17) Filary ziemi
18) Red7
19) Sagrada
20) Santorini
21) Seasons
22) Splendor (z dodatkiem Miasta)
23) Taluva
24) Teotihuacan: Miasto bogów
25) Terraformacja Marsa (z wszystkimi dodatkami jakie wyszły)
26) Cywilizacja poprzez wieki
27) Wsiąść do pociagu USA (z dodatkiem 1910)
28) Yamatai
29) Hero Realms
Imio
Posty: 295
Rejestracja: 31 paź 2016, 19:45
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Imio »

Jeśli to nie problem to ja z chęcią przeczytanym kilka ogólnych porad w tym temacie 😁.
Podpis nieczynny. Najbliższy podpis powyżej lub w wątku obok.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

Jasne! Możemy też rozwinąć dyskusję dot. tego, czy lepiej mieć uniwersalną kolekcję - czyli różne gry z różną mechaniką, łatwiejsze, trudniejsze, dla dzieci, dla dziadków, imprezowe, dla 5+ i dla 2. Czy może lepiej jednak trzymać się tego, co się podoba i zrezygnować z różnorodności. Bo jeśli np. ktoś (jak ja) nie gra z dziećmi, ma szansę zagrać raz na rok, to może bez sensu trzymać cały rok w kolekcji gry, po które sama nie sięgnę, a jedynie wówczas, gdy trafi się ktoś pod tę grę.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Golfang »

Ciężko mi doradzać odnośnie konkretnych tytułów.
Powiem jak ja to robię:
1. Kupuję grę
2 Gra leży do czasu aż nie zagram chociaż 1 raz (ciągle mam gry w które nie zagrałem - np Star Wars LCG mam z dodatkami i nigdy w nią nie zagrałem. Nie było okazji, nie było z kim, nie było chęci na Star Wars... - nie wiem)
3a. Jeśli zagrałem i mi się gra spodobała - jest grą której nie sprzedam, aż się nie znudzi (co raczej oznacza nigdy, bo nie mam aż tyle czasu na ogrywanie tytułu do znudzenia). Mam gry w które grałem tylko 1 raz, ale wiem że chętnie bym zagrał drugi czy trzeci, czy też gry w które grywam powiedzmy raz na rok - one ze mną zostaną.
3b. Jeśli gra się nie spodobała (z różnych względów - mechanicznych, fabularnych czy może okazała się za długa) - leci jako gra na sprzedaż. Tak mam z grą Legendy Krainy Andor - naczytałem się że gra super. Kupiłem. Zagrałem pierwszy scenariusz, mnie jakoś nie podpasowała ta gra, za to córcia powiedziała że kiepska. Nie czuję chęci żeby dać jej drugą szansę (nawet o niej nie myślę). Dlatego ją sprzedaję.
3c. Gra okazuje się wtórnikiem innej gry, raczej sprzedaję. Tak miałem z Carcassone i Carcassone Star Wars. Standardowe Carcassone sprzedałem, bo córce bardziej spodobał się klimat SW.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Catan- słabizna, skutecznie tę grę wybiło mi z głowy granie na tablecie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: koczkodan »

pytanie w co faktycznie grasz (masz zamiar grac) i w jakim gronie. sposrod gier ktore z tej listy znam wywalilbym np. carcassonne, catan, gejsze, splendor czy wsiasc do pociagu (po prostu znudzily mi sie i ot cala historia :mrgreen: ). chyba ze chcialbys kogos wprowadzac w planszowki to zostawilbym jedna z nich np. pociagi.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

koczkodan pisze: 08 mar 2019, 14:11 pytanie w co faktycznie grasz (masz zamiar grac) i w jakim gronie. sposrod gier ktore z tej listy znam wywalilbym np. carcassonne, catan, gejsze, splendor czy wsiasc do pociagu (po prostu znudzily mi sie i ot cala historia :mrgreen: ). chyba ze chcialbys kogos wprowadzac w planszowki to zostawilbym jedna z nich np. pociagi.
Carcassonne uwielbiam! Wsiąść do pociągu USA też. Plus oba się sprawdzają żeby właśnie kogoś wciągnąć. Gejsze są jedną z niewielu małych gier, które łatwo gdzieś zabrać no i aż tak miejsca nie zajmują. Za to faktycznie się zastanawiam nad sprzedażą Splendora. Bo zajmuje sporo miejsca (zwłaszcza z dodatkiem), poszedłby bez problemu, a nie jest to coś, co sama wyciągnę do grania (inaczej niż właśnie z Carcassonne albo TtR), chyba że tylko ze względu na współgracza.
Dr. Nikczemniuk pisze: 08 mar 2019, 13:36 Catan- słabizna, skutecznie tę grę wybiło mi z głowy granie na tablecie.
Właśnie powiem Ci, że Catan wraz z dodatkiem są na 1. miejscu listy gier do ewentualnego sprzedania. Ale to moja pierwsza gra, w dodatku prezent (dodatek też), więc mam sentyment i to mnie na razie wstrzymuje.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Curiosity »

Zostaw sobie Red7, a resztę szybko sprzedaj. Za zarobione pieniądze zakup fajne ameritrashe.
I nie wracaj do Euro. Nigdy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: autopaga »

Splendor można śmiało sprzedać, gizmos go przebija. A co byś chciał kupić? To łatwiej będzie wskazać co sprzedać.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: bobule »

autopaga pisze: 09 mar 2019, 02:14 Splendor można śmiało sprzedać, gizmos go przebija. A co byś chciał kupić? To łatwiej będzie wskazać co sprzedać.
Chciała, autorka tematu jest kobietą xD

Ja polecam sprzedaż keyflowera, z chęcią go kupię xDDD

Pytanie w co grasz, a w co nie, bo u mnie wylatują gry po prostu nie grane. I tu nie ma miejsca na sentymenty, w Carcassone graliśmy sporo swego czasu, ale potem już pojawiły się gry, które po prostu chętniej lądowały na stole, więc po co Carcassone miało się kurzyć? Wymieniłem i myślę, że gra zalicza spokojnie kolejne spotkania planszówkowe. Tak samo było z Zaginionymi miastami, choć nawet moja dziewczyna mówi, że to fajna gra :) Z drugiej strony nie ma sensu mieć na półce gier z myślą "a nuż będę grać w towarzystwie dzieci/ dorosłych/ starych wyjadaczy etc." bo jeżeli aktualnie się nie gra w takim towarzystwie, to nie widzę sensu aby kupować grę "na zapas".
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Koshiash »

Curiosity pisze: 08 mar 2019, 23:54 Zostaw sobie Red7, a resztę szybko sprzedaj. Za zarobione pieniądze zakup fajne ameritrashe.
I nie wracaj do Euro. Nigdy.
To dobra rada, ale niekompletna. Nie wydawaj wszystkich pieniędzy na ameri, zostaw coś na gry wojenne. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

Patrząc na moją kolekcję jak na dłoni widać, że jestem miłośnikiem Ameri i gier wojennych :roll:
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: walkingdead »

Najprostsze rozwiązanie - zastanowić się, który z tytułów najrzadziej ląduje na stole albo sprawił Wam najmniej radości.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 472
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 382 times
Been thanked: 330 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: cactusse »

Zakładając, że celem jest zwolnienie cennego miejsca na półkach, skupiłbym się na dużych pudłach o słabej regrywalności.

1) Catan - Pomijając nostalgie i status legendy, to jednak jest gra o słabej mechanice, gdzie losowość potrafi czasem zostawić niektórych graczy daleko w tyle i zepsuć humor.

2) Filary Ziemi - Nie ma tu zbyt dużo miejsca na kreatywność, po kilku partiach czuć, że idzie się tą samą ścieżką a pewne zagrania są dosyć wymuszone.

3) Burano - Długie, upierdliwe w tłumaczeniu, pokomplikowane dla komplikacji, czuje się, że gra nie jest w pełni dopracowana i brakuje jej kilku szlifów.

4) Yamatai - Długie czeka się na swoją kolej, zagrania są dosyć przewidywalne, po kilku partiach czuć znużenie i powtarzalność.

5) Sagrada - Bez dodatku zazwyczaj wygrywa ten gracz, który miał najwięcej szczęścia ze zdobyciem kości w "swoim" kolorze.

6) Carcassonne Big Box - wymieniłbym na Carcassonne tylko z pierwszym i ew. drugim dodatkiem.

(btw. większość z powyższych gier bardzo lubię ;-) ).
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: hipcio_stg »

Czasami tak mnie zadziwiają pytania, że nie chcąc pisać piszę. Twoje pytanie jest tak absurdalne, że aż przerażające. Grasz w ogóle w gry planszowe? Masz jakieś swoje zdanie na ich temat? Po co Ci kolejne gry? Czego brakuje w obecnych?

Pytasz ludzi jakie spodnie sprzedać z szafy, bo chciałabyś nowe, ale nie potrafisz się pozbyć starych?
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

walkingdead - Niby tak, ale z drugiej strony niektóre lądują rzadziej nie dlatego, że nie ma z kim grać. Np. Keyflower jakoś nie podszedł w mojej grupie, ale mnie się bardzo podoba, więc raczej go zostawię w nadziei, że kiedyś się ktoś trafi, kto doceni tą grę. A na razie, będę próbować ją pokazać każdej osobie, która jej nie zna i która nie będzie zbytnio oponować :lol:

Cactusse - Mam podobne odczucia co do większości gier, które wymieniłeś. Choć przy niektórych nie ograłam ich na tyle, żeby już dojść do takiego wniosku (np. Filary Ziemi kupiłam raptem 2 tyg temu i jeszcze nie zdążyły trafić na stół). Ale niewykluczone, że jeśli będzie tak jak piszesz, to gra wyleci.

Hipcio_stg - Mnie z kolei zadziwiają takie komentarze. Jak nie rozumiesz o co pytam, to po co komentować?
I nie, oczywiście, że nie gram. Ustawiam na półce pudełka i patrzę na okładki :roll:
Mam swoje zdanie. Czy posiadanie swojego zdania wyklucza chęć dowiedzenia się co na dany temat sądzą inni? Nigdzie nie napisałam, że jak ktoś wymieni daną grę, jako tę, której się mam pozbyć, to natychmiast to zrobię. To by było absurdalne. A nie pytanie o to, co sądzą inni.

Podałam spis swoich gier jako przyczynek do dyskusji odnośnie tego jak kompletujecie kolekcję. Jeśli ktoś nie ma żadnego planu - to spoko. Ja na początku miałam plan, żeby mieć gry najbardziej uniwersalne, do grania z różnymi ludźmi, w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. Ostatnio jednak zaczynam się zastanawiać czy takie podejście jest dobre, więc chciałam zapytać jakie jest wasze.

Wiem, w co gram, ale też chciałabym usłyszeć opinie odnośnie tego, które gry z podanych wyżej są w takim zestawie niepotrzebne. Ot po prostu subiektywne opinie innych graczy. Nie bardzo rozumiem w czym masz problem? Jak mnie jakiś wątek nie interesuje, to po prostu nie udzielam się w nim. Polecam. Dla dobra wszystkich.
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: autopaga »

Pytanie jak najbardziej zasadne. Nie ma problemu z pozbyciem się gier, które nam nie podeszły i z jednorazówkami (exit, time stories itd), również początkowo zakładałem, że chcę mieć grę z każdej kategorii i zostawiam po prostu obecnie najlepszą, a z czasem okazało się że, w sumie jestem raczej eurograczem i ameri nie zagrzeje na długo miejsca. A mając bardzo podobne gry, które się lubi nie jest łatwo stwierdzić, która wylatuje lub czy któraś powinna wylecieć. Mam np. taki dylemat obecnie z pulsarem 2849, w którego zagrałem i mi się podoba, chętnie bym kupił nie mam gier w przestrzeni kosmicznej, ale jest bardzo podobny do marco polo, którego nie chcę się pozbywać.

Dobrze jest trafić na grę, która jest lepszą wersją innej i bez wyrzutów sumienia można ją zastąpić. Zaczynają się schody jeżeli obie są równie fajne.
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: fantazyn »

Poproś żonę/dziewczynę o opinie co sprzedać.


Jak ona tego nie lubi to i tak raczej nie zagrasz ; )
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

autopaga pisze: 11 mar 2019, 13:20Dobrze jest trafić na grę, która jest lepszą wersją innej i bez wyrzutów sumienia można ją zastąpić. Zaczynają się schody jeżeli obie są równie fajne.
Ano właśnie, to jest chyba największy problem. Gdy gry są podobne na tyle, że nie są wobec siebie alternatywą tak naprawdę, ale są jednak na tyle różne, że każda ma swoje plusy. Tak mam np. z Orleanem i Altiplano. Dość podobne, zdecydowałam się na Orlean przez dodatki, ale Altiplano też kusi...


fantazyn pisze: 11 mar 2019, 13:49 Poproś żonę/dziewczynę o opinie co sprzedać.
Jak ona tego nie lubi to i tak raczej nie zagrasz ; )
Żeś przywalił jak dzik w sosnę... Nie mam żony ani dziewczyny. A do tego jestem hetero, więc nie wiem kogo mam pytać w takim układzie :cry:
Ostatnio zmieniony 11 mar 2019, 14:26 przez Quille, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: KurikDeVolay »

W takim razie sama powinnaś wiedzieć w co twój facet/mąż nie będzie grał, bo ci się nie podoba. xD
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

KurikDeVolay pisze: 11 mar 2019, 14:24 W takim razie sama powinnaś wiedzieć w co twój facet/mąż nie będzie grał, bo ci się nie podoba. xD
Ale rozumiesz, że problem nie jest w tym, że mam gry, które mi się nie podobają? Miałam takie gry, w swojej kolekcji - kupione w ciemno, okazały się niewypałem, albo je wygrałam czy dostałam. Poszły na sprzedaż albo je oddałam komuś innemu.
Problem polega na tym, że teraz w kolekcji mam tylko takie gry, które mi się podobają, więc podane przez Ciebie kryterium odchudzenia kolekcji nie działa.

Pierwsza część komentarza za to wychodzi z błędnego założenia, że facet/mąż/chłopak/partner itp. będzie w ogóle chciał grać. Doświadczenie, przynajmniej moje, pokazuje, że wcale tak być nie musi. Mój opanował Carcassonne i Wsiąść do pociagu, zagrał raz w Agricolę i Tzolkina (z takim sobie skutkiem) i niczego nowego nie chciał się nauczyć :lol:
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: KurikDeVolay »

Quille pisze: Problem polega na tym, że teraz w kolekcji mam tylko takie gry, które mi się podobają, więc podane przez Ciebie kryterium odchudzenia kolekcji nie działa.
Masz tylko takie gry które ci się podobają, więc ich nie sprzedawaj. Zawiń te w które w najbliższej przyszłości nie będziesz miała z kim grać w papier pakowy/schowaj w karton i wsuń na szafę/pod łóżko, gdziekolwiek gdzie nie będą kłuć w oczy i przypomnij sobie o nich... kiedyś. Popakowałem tak wszystkie moje imprezówki bo ekipa się rozjechała po świecie, ale jestem przekonany że się doczekają. Jeśli mi się coś podoba i widzę choćby cień szansy że jeszcze pogram - nie sprzedaję tego.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Furan »

Zanim ostatnio sprzedałem/wymieniłem łącznie 6 pudeł zrobiłem następujący myk:
- wyjąłem wszystkie (WSZYSTKIE) pudła z szafek na stół (a to ryzykowne, bo ten ma szklany blat :D )
- popatrzyłem na wielki stos i poodkładałem na bok tytuły, które kanibalizowałyby inne gry w które cholernie chcę zagrać. I tyle.

Troszkę bolało, ale tylko przez moment. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Quille »

KurikDeVolay pisze: 11 mar 2019, 14:35 Zawiń te w które w najbliższej przyszłości nie będziesz miała z kim grać w papier pakowy/schowaj w karton i wsuń na szafę/pod łóżko, gdziekolwiek gdzie nie będą kłuć w oczy i przypomnij sobie o nich... kiedyś.
Jest to jakiś pomysł. Zakładając, że ma się wolne miejsce pod łózkiem, w szafie itp. Ja nie mam. Ale Twój pomysł uświadomił mi, że mogę zrobić coś innego - zawieźć proste gry, które niejako się "zestarzały" (np. Catan) do rodziców, gdzie mogą czekać na lepsze czasy. Nie wiem tylko co na to rodzice :lol: :lol:
Furan pisze: 11 mar 2019, 15:00które kanibalizowałyby inne gry w które cholernie chcę zagrać
Co to konkretnie znaczy? Chodzi o gry, które są podobne, ale np. krótsze, że wyciągnięcie na stół tej dłuższej nie nastąpi, dopóki w kolekcji jest ta krótsza? Np. Agricola i Kawerna? Że nie zagrasza raczej w Kawernę, dopóki w kolekcji jest Agricola? (ot przykład, dla mnie by to pewnie tak działało, ale zaraz pewnie ktoś stwierdzi, że to dwie zupełnie inne gry i nie można ich nawet porównywać :wink: ale rozumiem, że idea "kanibalizownia" jest dość subiektywna).
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Jak odchudzić kolekcję?

Post autor: Fojtu »

Quille pisze: 11 mar 2019, 15:09
Furan pisze: 11 mar 2019, 15:00które kanibalizowałyby inne gry w które cholernie chcę zagrać
Co to konkretnie znaczy? Chodzi o gry, które są podobne, ale np. krótsze, że wyciągnięcie na stół tej dłuższej nie nastąpi, dopóki w kolekcji jest ta krótsza? Np. Agricola i Kawerna? Że nie zagrasza raczej w Kawernę, dopóki w kolekcji jest Agricola? (ot przykład, dla mnie by to pewnie tak działało, ale zaraz pewnie ktoś stwierdzi, że to dwie zupełnie inne gry i nie można ich nawet porównywać :wink: ale rozumiem, że idea "kanibalizownia" jest dość subiektywna).
Chodzi zapewne o przypadek, kiedy gry są (dla Ciebie) podobne w odbiorze gatunkowo itp. ale jedna z nich jest stricte lepsza od drugiej. Przykładowo u mnie Park niedźwiedzi wyparł Patchwork, bo uważam, że nawet na 2 osoby jest to gra lepsza. Często też słyszałem o przypadku kiedy Suburbia jest wypierana przez Zamki szalonego króla Ludwika (lub też na odwrót). Przykład Kawerny i Agricoli dość trafiony, chociaż są to dość mocno inne gry w odczuciu (sandbox vs ciasna, specjalizacyjna vs wszystko po trochu).
ODPOWIEDZ