Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Po pierwszej partii jestem grą oczarowany. Takie gry lubię najbardziej - prosta, klarowna mechanika, ale kombinowania i możliwości - od groma. Jak tylko obejrzałem filmik Rahdo i recenzję Toma Vasela - wiedziałem, że gra ma szansę mi się bardzo podobać. Pomysł prosty, ale kombinowania - super dużo. Mechanika nie jest super nowatorska - pomysł z zamianą kart na planszy i odpalania nimi akcji był już w kilku tytułach (m.in. w bardzo ciekawej Fortunie duetu Rieneck & Stadler), ale powiewem świeżości jest to, co z tymi kartami możemy robić na planszy.

Pełna zgoda, że jest to gra stricte taktyczna. Nie da się wypracować tu długofalowej strategii. Dla kogoś, kto tego w grach nie lubi - będzie to nie do przeskoczenia. W Gugongu chodzi o minikomba, maksymalizację zysku z zagrania jednej karty i to we właściwym momencie rundy. Optymalizacja tylko w zakresie jednego ruchu. Jasne, można mieć zarys jakiegoś planu na kolejną rundę, ale... W zasadzie nie ma co planować, bo ruchy przeciwników i tak wymuszą na nas zmianę myślenia. I to zwykle totalną zmianę. :lol:

I to kolejna sprawa, którą niektórzy albo pokochają, albo znienawidzą. Mianowicie interakcja i związana z nią... Frustracja. Andreas Steding strasznie lubi "podbieranie". Niweczenie planów przeciwnikom. Kto grał w Firenze, ten wie, że tam główny trzon rozgrywki to kombinowanie jak pomóc sobie, szkodząc jednocześnie przeciwnikom. Jak zabrać kartę i zestaw, żeby oponenci nie mogli zrealizować celu szybciej od ciebie. W Gugongu nie jest inaczej. Często nasz wymarzony, zaplanowany ruch legnie w gruzach, bo gracz przed nami zgarnął nam kartę i zablokował nam możliwość idealnego (a często nawet i dobrego) ruchu. Jeżeli lubisz planować sporo do przodu i nie znosisz wymyślać planów awaryjnych - nie ma szans, żeby Gugong się spodobał. Dla mnie - właśnie taka interakcja powoduje mega fajne emocje przy planszy. Bo do swojej kolejki czekasz jak na szpilkach i modlisz się do bogów planszy, by ktoś nie podebrał Ci upatrzonej karty. To powoduje, że podczas rozgrywki wszyscy gracze są zaangażowani. Nie ma tutaj pasjansika. Graczy trzeba nieustanie obserwować i pilnować. Owszem, bywa to frustrujące, często irytujące, ale za chwile już o tym zapominasz, bo w głowie wymyślasz teraz kolejne zagranie. Oczywiście przy totalnych zamulaczach, w takich sytuacjach może dojść do sporego downtime'u - ja na szczęście go nie doznałem. I tu przechodzę do kolejnego plusika:

Wielką zaletą jest dla mnie długość rozgrywki. Jest IDEALNA. Ani za długa, ani za krótka. Niby 16-20 ruchów podczas całej gry to nie jest dużo, ale jest wystarczająco, by nie było poczucia przesytu. Pod koniec rozgrywki niemal wszyscy zrobili to, co mieli zrobić. Czasami brakuje do ideału jednego, góra dwóch ruchów, ale zawsze jestem zdania, że lepiej skończyć partię z uczuciem niedosytu, niż z uczuciem przesytu.

Jedyną wadą dla mnie jest ikonografia. Po skończonej partii wydaje się intuicyjna, ale na początku pierwszej rozgrywki - ogarnianie wszystkiego przyprawia o lekki zawrót głowy i często dochodzi do pomyłek (przynajmniej ja tak miałem).

Reasumując - Gugong nie jest dla każdego. Wiele osób się od niego odbije. To taki "Hit or miss". Dla mnie hit i czekam z niecierpliwością na kolejną partię.

P.S. Jako wielbiciel gier z klimatem muszę przyznać, że w Gugongu za wiele go nie ma. Więcej - dużo rozwiązań jest super abstrakcyjnych. Ale to jedna z niewielu gier, w której brak klimatu mi w ogóle nie przeszkadzał. Sam się sobie dziwię.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: playerator »

Czy są jakieś wieści odnośnie dostępności poprawionej karty i kafla dekretu? Może ktoś pytał GF na fejsie?

Na BGG pojawił się wpis, z którego wynika, że dodrukowane elementy są już w dystrybucji.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

Mają niedługo ogłosić na FB. Mam nadzieje ze podtrzymaja wersje z wysyłką.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: DarkSide »

Jako wspierający na KS dostałem maila z info z KS właśnie że wysłali:
Hi everyone,

A quick update to inform you that all replacement cards have been sent out today!

After our final call in our previous update, we received 600 new orders for the card. It took a while to have them all packed in envelopes and labelled.

But soon everyone will have their new card. It'll be a matter of days for European backers, a little longer for the rest of the world. US backers already received the replacement card together with their game.

Cheers,

the Game Brewer team
Ostatnio zmieniony 12 lut 2019, 20:51 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: playerator »

DarkSide pisze: 12 lut 2019, 09:54 Jao wspierający na KS dostałem maila z info z KS właśnie że wysłali (...)
Czytałem. Niestety, Game Brewer team nie odpowiada na pytania pozostałych posiadaczy Gugonga. Tych, co mają wersję ze sklepu.
Jeśli rzeczywiście karta i dekret są już wydrukowane, mogliby się podzielić tą radosną nowiną.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: DarkSide »

Dziś karta "7" dotarła do mnie, więc wszyscy wspierający z KS wkrótce będą ją już mieli. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Garvv
Posty: 54
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Garvv »

Ciekawe co z tymi co kupili grę w sklepie. Szczególnie teraz kiedy GF się rozpadło.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

No o kartach możemy zapomnieć. Oryginalny wydawca nie rozsyla kart tylko do sklepowej wersji ma wręczac na eventach. GF jest już skończone więc nie ma od kogo dostać.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Opcja pliku do druku?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: playerator »

brazylianwisnia pisze: 21 lut 2019, 16:54 No o kartach możemy zapomnieć. Oryginalny wydawca nie rozsyla kart tylko do sklepowej wersji ma wręczac na eventach. (...)
Fakenewsy wygłaszane autorytatywnym tonem powinny być zakazane.


Pod tym linkiem znajduje się strona Customer Service wydawcy, na której wypełniłem formularz zgłoszenia. W kilka dni później otrzymałem list z kartą i kaflem dekretu.

Opcja samodzielnego wydruku naklejek jest również dostępna - klik

Wspomnę jeszcze, że na BGG wydawca prosił o pokrycie kosztów wysyłki (1.5 euro), zaznaczając, że jest to wpłata całkowicie dobrowolna. Myślę, że warto.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2019, 00:51 przez playerator, łącznie zmieniany 1 raz.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

Powtarzam to co sami zapowiadali - że nie będą rozsylac. Być może coś się od tego czasu zmienilo. Później interesowałem się co zrobi GF w tej sprawie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: playerator »

brazylianwisnia pisze: 24 lut 2019, 00:50 Powtarzam to co sami zapowiadali - że nie będą rozsylac. Być może coś się od tego czasu zmienilo. (...)
Ale Ty nie napisałeś, że zapowiadali. Napisałeś, że nie wysyłają kart.


"For customers who don’t visit conventions and don’t have the possibility to find the cards or tiles at a game store,
we’ll offer the possibility to order the tile and/or card on our website soon."


Powyższa informacja jest z 21.11.2018.
Jeśli kiedykolwiek twierdzili, że nie będą rozsyłać poprawionych elementów, to zdanie zmienili 3 miesiące temu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

Najwidoczniej. Ciezko oczekiwać żeby śledzić na bieżąco każde wydawnictwo. Tamto info było podawane przez wiele serwisów więc je zapamietalem. Później interesowałem się tylko co zrobi z tym GF I byłem przekonany że GB nic z tym nie zmieniło. Szczególnie że nie mają najlepszej reputacji.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: jax »

playerator pisze: 24 lut 2019, 00:46 Pod tym linkiem znajduje się strona Customer Service wydawcy, na której wypełniłem formularz zgłoszenia. W kilka dni później otrzymałem list z kartą i kaflem dekretu.
Potwierdzam. Ścieżka działa. Po ok. tygodniu od zgłoszenia reklamacji dostałem poprawną kartę i kafel i mogę się cieszyć pozbawioną błędów grą :)
Warto pisać.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

Obecnie wysyłają poprawioną karte i kafelek za opłatą 7 euro pokrywająca wysyłke i logistyke. Dopisali też że nie ponoszą gwarancji bo to nie ich gra a GF. Oni tylko udzielają licencji.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Turnavine

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Turnavine »

W podsumowaniu kampanii na Kickstarterze przekazano informację, że twórca pracuje nad rozszerzeniem do gry. Ciekawe zważywszy na to, że gra wydaje się kompletna.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: BartP »

Mimo obiegowych opinii dodatki najczęściej jednak wychodzą do kompletnych gier. Nieraz ich niepotrzebujących.
Turnavine

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Turnavine »

Bardziej jestem zainteresowany tym co może zostać dodane do tej konkretnej gry niż wyrażam opinię o tym czemu pojawiają się dodatki do gier. ; )
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Furan »

1 spostrzeżenio-opinia; 1 pytanie:

Pytanie:
Czy po wysmarowaniu mejla (w sprawie karty i żetonu) do oryginalnego wydawcy doczekaliście się od nich odpowiedzi, czy po prostu któregoś dnia przybyła przesyłka?

Spostrzeżenie:
Zagrałem wczoraj solo, przeciwko Automie. I... świetne to to. :) Automa nieco wkurza, bo trochę czasu zajęło mi doczytywanie jak się zachowuje wtedy, a wtedy, ale jest przeciwnikiem mocno interaktywnym, niby losowym, a uparcie podkradającym wartościowe karty. W mojej partii automat skupiał się (swoją drogą, świetny patent) na kupowaniu jadeitu i jeszcze na koniec (w przedostatnim ruchu!) wykupił technologię przywilej punktujący jadeit i wygrał jakieś 54 do 51.
Początkowo odtrąciłem Gugong, bo wyglądało jak kolejny mechaniczny frankenstein, ale tak okropnie w ocenie ostatni raz myliłem się... kiedy odrzucał mnie Trajan. I jest to o tyle ciekawe, że Gugong jest trochę takim Trajanem: mamy główny mechanizm utrudniający wykonanie wybranych akcji i dający za ich wybieranie bonusy i mamy mnóstwo zazębiających się (czasem bardziej, czasem mniej, boli jednotorowe wykorzystanie jadeitu) minigierek obsługiwanych tym właśnie mechanizmem. Nawet układ pól na planszy nieco Trajana przypomina, np: plądrowanie prowincji na północy. :D Niesamowicie to przyjemne i fajne. Muszę wydrukować angielską instrukcję i sprawdzić czy przypadkiem nie jest mniej bełkotliwa od tej w wersji PL, chociaż po pytaniach o zasady np. używania akcji portu/statków na BGG myślę, że tam też nie jest różowo.
Wkurzał mnie jadeit w formie tekturowych żetonów i dokupiłem nieco zamienników w postaci takich cudów (koszt ~16 zł, wygląda to znacznie lepiej niż kartonik). Niestety, albo stety (bo przy tym rozmiarze świetnie mieści się na planszetce gracza) są minimalnie mniejsze od pól na planszy na których leżą (wieczorem mogę wstawić tu zdjęcie) i gdybym o tym wiedział, pewnie kupiłbym ten rozmiar, przy czym jeśli już miałbym pchać ponad 3 dychy na upiększanie gry, to wolałbym kupić prawdziwy jadeit. :D
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
zakupjac
Posty: 109
Rejestracja: 31 sie 2017, 12:52
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: zakupjac »

Furan pisze: 13 mar 2019, 16:22 Pytanie:
Czy po wysmarowaniu mejla (w sprawie karty i żetonu) do oryginalnego wydawcy doczekaliście się od nich odpowiedzi, czy po prostu któregoś dnia przybyła przesyłka?
Po zamówieniu karty na ich stronie (wsparłem kampanię na KS) koperta przyszła krótko po tym, jak poinformowali, że rozpoczęli wysyłkę. Niestety, przyszła pusta koperta. Napisałem w tej sprawie już dwie wiadomości do nich, ale po trzech tygodniach ani odpowiedzi, ani karty.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: ChlastBatem »

Zamówiłem przez stronę, długo czekałem, kontakt zerowy (brak odpowiedzi na @). Po jakimś czasie przyszła karta w kopercie.
Garvv
Posty: 54
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Garvv »

Zamawialem przez strone, i od 2 tyg zero informacji. Wysmarowalem email i zobaczymy.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: orzeh »

hmm a ja otrzymałem kartę już chyba ze 3 tyg. temu (KS)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: playerator »

Furan pisze: 13 mar 2019, 16:22 Czy po wysmarowaniu mejla (w sprawie karty i żetonu) do oryginalnego wydawcy doczekaliście się od nich odpowiedzi, czy po prostu któregoś dnia przybyła przesyłka?
Tego samego dnia przyszło automatyczne potwierdzenie zamówienia, a dwa dni później dostałem jeszcze maila, że przesyłka została wysłana. Zamawiałem przez stronę, grę mam ze sklepu.

btw - Fajne te kamyki, wcale nie gorsze niż oryginalne deluxowe :)


brazylianwisnia pisze: 12 mar 2019, 14:23 Obecnie wysyłają poprawioną karte i kafelek za opłatą 7 euro pokrywająca wysyłke i logistyke.
Ta informacja dotyczy karty z wersji deluxe. Kafelka nie dosyłają, bo drewniane dekrety były poprawne.
brazylianwisnia pisze: 12 mar 2019, 14:23 Dopisali też że nie ponoszą gwarancji bo to nie ich gra a GF. Oni tylko udzielają licencji.
Gdzie dopisali? Możesz podać linka?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: brazylianwisnia »

playerator pisze: 16 mar 2019, 02:22
brazylianwisnia pisze: 12 mar 2019, 14:23 Obecnie wysyłają poprawioną karte i kafelek za opłatą 7 euro pokrywająca wysyłke i logistyke.
Ta informacja dotyczy karty z wersji deluxe. Kafelka nie dosyłają, bo drewniane dekrety były poprawne.
brazylianwisnia pisze: 12 mar 2019, 14:23 Dopisali też że nie ponoszą gwarancji bo to nie ich gra a GF. Oni tylko udzielają licencji.
Gdzie dopisali? Możesz podać linka?
Ta informacja dotyczy wersji sklepowej w języku polskim. Opisałem im sytuacje i dodałem że GF padło.

Taka dostałem odpowiedz:
We can send you the replacement parts, but would need to charge you € 7 for shipping and handling.

The game you have bought has (however strange it might sound) never been property of Game Brewer. As such we cannot assume the warranty you should have been given by the Games Factory.

I know it might sound strange, but nothing we can do about it I’m afraid.

Let me know what you want us to do.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ