Zombicide Black Plague solo - warto?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Zombicide Black Plague solo - warto?

Post autor: KOSHI »

Witam. Naszła mnie kolejny raz chęć na jakąś gierkę w wariancie solo (tylko i wyłącznie bo nie mam z kim grać). W planach jest wspomniany Zombicide BP. I tu pojawiają się pewne pytania, bo klimatycznie mi gierka pasuje więc nie szukam czegoś innego, z racji iż miałem już kilka gier do grania solo. Problem z tym, że przy bliższym kontakcie z nimi wyszły pewne niuanse, które skłoniły mnie do sprzedania ich. Miałem Kamień Gromu, Horror w Arkham, Eldritch Horror, Pandemię, Gears of War. Grałem też w Eldritch Sign na komórce. Kamień Gromu i Eldritch Sign klimatycznie mnie nie powaliły. Mechanika gry taka sobie bez polotu i finezji. Jeden deck building, drugi turlacz. To nie dla mnie.Sięgnąłem po Pandemię, ale tu pojawił się inny problem. Grając na 2 bohaterów (bo na tylu zawsze gram) ciężko ogarnąć co się dzieje na planszy. Poza tym klimatycznie bliżej mi jednak do klimatów sf / horror / fantasy. I tym sposobem skusiłem się na Arkham i Eldritch. Klimatycznie rewelacyjnie, ale z małą ilością bohaterów taka samo jak w Pandemii ciężko ogarniać planszę. Dodatkowo w Arkham ilość zasad i reguł przytłaczająca. W Eldritch natomiast ogranicza nas talia mitów więc nie za wiele można sobie planować a dodatkowo co rusz pojawiają się jakieś kłopoty i człowiek miota się po całej planszy próbując kasować wyskakujące zagrożenia. Pomijam już składanie i rozkładanie tego wszystkiego... Optymalne wydawały się Gearsy... Setup krótszy, fajne figurki, zasady do ogarnięcia, ale pojawiło się kilka rzeczy, które grę zdyskwalifikowały. Nie do końca jasne karty AI, dziwny system mierzenia pola widzenia linijką, prawie takie same figurki Cogów, które się często myliły, dziwna zasada nie ograniczonego pola widzenia szarańczy, która mogła strzelać nawet i przez 6 kafelków i jeszcze kilka innych rzeczy zmęczyło mnie na tyle skutecznie, że odpuściłem. Poza tym gierka jednak trochę monotonna. Krycie, strzelanie i tak w kolo macieju. Może jako gierka do piwka ze znajomymi sprawdzi się, ale do solówki zbyt nużąca. Czasowo te 3 ostatnie gierki też sporo zabierały, a doliczając setup i składanie to już w ogóle.

Dlatego też planując zakup Zombicide chciałby uniknąć powyższych problemów. Interesują mnie:

1) proste i sensowne reguły (chyba są po obadaniu instrukcji)
2) sensowny czas gry i nie dłużący się setup i sprzątanie (tak max 3 godziny wszystko)
3) brak efektu miotania się bohaterów po planszy, bo gra cię zmusza do konkretnych działań, których jeśli nie wykonasz to zakonczysz przedwcześnie grę (chociaż mając od 4-6 bohaterów chyba gra nie podlega problemowi skalowalności)
4) klimat i brak monotonii. Trochę Zombicide przypomina mi GOW, ale mam nadzieje, że jest tu większa swoboda działania i można grać leniwiej nie planując taktycznie każdej rundy jak w gearsach w których potworki siedzą ci zaraz na dupie po 1 / 2 rundach = większy fun z gry.

Jeśli ktoś popykał kilka partyjek solo to proszę o opinię jak to się ma w realu. Nie chciałbym sprzedawać za miesiąc kolejnej gierki znowu. To już wolę poczekać na Zonę, która ma wyjść w tym roku bo klimatycznie jest mi najbliższa. Ile to się wygrało w Sztalkiera... :D
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Zombicide Black Plague solo - warto?

Post autor: vikingowa »

Ja kupiłam Zombicide tylko do grania solo i jak na razie po 3 partyjkach nie jestem ani trochę zawiedziona. Chcę więcej i cieszę się, że gra mi się spodobała. Naprawdę polecam😉
Ostatnio zmieniony 13 mar 2019, 00:31 przez vikingowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Coin22
Posty: 406
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Zombicide Black Plague solo - warto?

Post autor: Coin22 »

Grałem solo pierwsze dwa razy żeby się nauczyć i muszę przyznać, że żałowałem, że z nikim nie dzielę tak superowych doświadczeń. Ta gra miewa doprawdy filmowe momenty wynikające trochę z losowości i emocje naprawde są fajne. Ja polecam.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zombicide Black Plague solo - warto?

Post autor: KOSHI »

Dziękuje za odzew. Przejrzałem jeszcze z ciekawości opinie z forum o grze, obejrzałem kilka rozgrywek w sieci i tak jakoś nie mogę się przekonać. Z jednej strony gierka klimatyczna, z drugiej strony co mi się rzuciło w oczy to słaby ekwipunek startowy. Raz, że kart jest mało, dwa, że niespecjalnie się różnią. Mało gdzieś tego. Są tam jakieś zmiany kosmetyczne w orężu (np silniejsze i słabsze wersje tego samego przedmiotu / czaru czy 3 karty jedzenia dające taki sam efekt). Generalnie widzę małe zróżnicowanie wśród kart. Mając tak mało wszystkiego podejrzewam, że po kilku partiach każdy bohater będzie otrzymywał ten sam opcjonalny zestaw broni i gra się zrobi zwyczajnie nudna. Słabo to trochę wygląda jeśli chodzi o rozgrywkę ale jeszcze się tak zastanawiam czy nie wprowadzić home rules, że po przeszukaniu pomieszczenia jest ono puste i dajemy tam jakiś znacznik, że splądrowane. Do tego tylko 2 artefakty w podstawce. Kiepsko... Przypomina mi to akcję z Eldritch, do której od razu trzeba było kupić Zaginioną wiedzę (taki joke wydawcy?) żeby gra była kompletna. Raczej dodatku z wilkami nie mam w planach kupować (kolejny wydatek) dla paru dodatkowych przedmiotów, a same wilki mi nie specjalnie pasują. Poza tym ludzie skarżą się, że dodatek zmienia mocno balans i niektóre przedmioty są za mocne jak Wampiryczna kusza. I co tu robić? Brać grę czy nie? :roll:
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 610
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Zombicide Black Plague solo - warto?

Post autor: Gab »

Sprawdź na bgg jest tam masa kart ekwipunku do samodzielnego wydruku. Dzięki temu możesz samodzielnie balansować rozgrywkę. Masz też dodane nowe scenariusze oraz modyfikacje zasad.
ODPOWIEDZ