Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gizmoo »

Wreszcie zagrałem w trzecią edycję i jestem bardzo mile zaskoczony. Dla mnie, to obok Posiadłości Szaleństwa 2nd ED, najlepsza gra w Lovecraftowskim universum. Jest bardzo tematycznie, mechanicznie jest ok, fabularnie jest bardzo dobrze. Gra ma jednak kilka wad, które mnie osobiście irytowały, ale nie zmienia to faktu, że będę chciał zagrać w AH3 jeszcze nie jeden raz.

Zalety:

- Fantastyczna oprawa! Graficznie to moim zdaniem jedna z najładniejszych gier FGG! Dla mnie cudo!
- Bardzo ciekawe rozwiązania fabularne (trochę jak gra paragrafowa).
- Bardzo fajna mechanika eventów w dzielnicach. (jako gangster zostałem kelnerem w knajpce :lol: )
- W miarę proste zasady, do ogarnięcia nawet przez mniej zaawansowanych graczy.
- Miasto zbudowane z połączonych kafelków jest super. (a ilustracje na tych kaflach są DOSKONAŁE!)
- Ciekawe umiejętności postaci, które wreszcie dzięki przedmiotom i umiejętnościom MOCNO różnią się od siebie.
- Dobrze napisany, klimatyczny tekst na kartach. (przydało by się go jeszcze więcej)

Wady:

- Nadal bardzo dużo tu obsługi gry. Osobiście tego NIE ZNOSZĘ. Czemu FFG nie może wreszcie sensownie uprościć upkeepu? Zajmuje to nadal więcej czasu niż akcje graczy.
- Worek z żetonami (NAJGORSZA dla mnie faza gry. Wyrzucił bym ten element z gry kompletnie! Totalnie stalluje to rozgrywkę, jest mało emocjonujące i okrutnie mechanicznie, że o losowości nie wspomnę. No ale wór nie podobał mi się też w karciance. Rozumiem, że miąchanie worem może komuś przypaść do gustu... :lol: Ja jestem zdecydowanie na nie!).
- W walce brakowało mi emocji, grozy i epickości. Coś tutaj nie pykło.
- Setup to jednak nadal makabra, choć i tak jest lepiej w porównaniu do AH2 i EH.
- Kompletnie nie kumam dlaczego karty postaci i scenariuszy zrobili w niestandardowym rozmiarze, do którego pewnie nie łatwo kupić koszulki. - FIXED

Reasumując - jest bardzo dobrze, ale do ideału nadal dla mnie o "jeden most za daleko". Gra ma rewelacyjne, fenomenalne momenty, które niestety przykryte są sporymi przestojami, nużącymi momentami i koszmarnie upierdliwą obsługę gry. W potyczkach brakowało grozy, dreszczyku emocji, a w zwycięstwach ewidentnie brakowało satysfakcji. Czułem się jakbym usuwał znaczniki kultystów w Pandemic: Reign of Cthulhu, niż toczył batalię na śmierć i życie! Coś tutaj bardzo mi zgrzytało i miałem wrażenie, że ten aspekt był KOMPLETNIE położony. Nie dość, że taktyki brak, to brakowało mi jakiejś większej stawki. No ale to akurat było zarówno we wcześniejszych odsłonach AH, jak i "Eldriczu". Szkoda, że walka nie ma grama emocji i jest bardzo mechaniczna.

Czekam jednak na kolejną rozgrywkę, mając cichą nadzieję, że wszelkie "niedostatki" wynagradzają wciągające scenariusze, a obsługa gry skróci się wraz z doświadczeniem graczy. Nadal jednak będę musiał męczyć się z losowaniem żetonów z wora. :|
Ostatnio zmieniony 17 mar 2019, 11:11 przez Gizmoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: pan_satyros »

Poza worem i lekkim rozczarowaniem "mechanicznością" pewnych aspektów, w sumie "streściłeś" moją reckę, dzięki, teraz nikt nie posłucha :lol:
Ostatnio zmieniony 17 mar 2019, 10:02 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Curiosity »

Gizmoo pisze: 17 mar 2019, 00:28 Totalnie staluje to rozgrywkę
Co to znaczy?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gizmoo »

pan_satyros pisze: 17 mar 2019, 00:40 dzięki, teraz nikt nie posłucha :lol:
Posłuchajcie! Warto! Ja posłuchałem.
Curiosity pisze: 17 mar 2019, 00:41 Co to znaczy?
Przepraszam, za użycie naleciałości z angielskiego. To niestety zgubne przyzwyczajenie. Jako gracz MTG, często używałem terminu, że ktoś "stalluje" grę. Czyli niepotrzebnie wydłuża rozgrywkę, wytraca tempo gry, zatrzymuje, często nadmiernie celebruje aktywności okołogrowe, długo podejmuje decyzję, etc. Generalnie "stallowanie" gry, to przesadne zatrzymywanie rozgrywki i wytracanie jej tempa. Cytując słownik angielskiego:
Stall means to stop or delay. If your car stalls, it comes to a stop. When you want a horse to stop, you put him in a stall, or small enclosure inside a barn. The word stall implies stopping something that will start again — a horse will leave the stall eventually and start moving, a stalled car can be restarted. Remember that when you're thinking about stall in the sense of postpone or delay. You can stall your professor from giving an exam by talking about last night’s big game. Your little sister can stall going to bed by asking for one more story. If you want to delay an approaching army, you might steal their boots — they'll still come but the "stall tactic" will buy you time.


Ciągnięcie żetonów z worka w Arkham Horror to właśnie takie zbędne wydłużanie rozgrywki, wytracenie tempa gry i celebrowanie czynności, dla samej czynności. Po bardzo mechanicznej części rundy - zarządzaniem ruchem potworów, gracz zostaje uraczony kolejną mechaniczną zabawą - losowaniem żetonów. Trwa to długo, nie ma w tym za grosz emocji i jest to... Mało tematyczne. A wystarczyło wymyślić taką mechanikę - pociągnij kartę, rozpatrz wydarzenie. Koniec. ;) Losowanie żetonów w nowym Arkham Horror to fragment rozgrywki, który najmniej przypadł mi do gustu.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Gizmoo pisze: 17 mar 2019, 00:28 - Kompletnie nie kumam dlaczego karty postaci i scenariuszy zrobili w rozmiarze, który nie da się zakoszulkować. WTF!?
Wszystkich moich 55 badaczy/16 przedwiecznych oraz adekwatnie badaczy/scenariusze w arkhamie mam w koszulkach premium pasujące idealnie pod rozmiar.

Także że sprawdź pierw zanim napiszesz takie farmazony bo ten argument to kompletna kula w płot.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Morsereg »

wszystkich moich badaczy i przedwiecznych mam zakoszulkowanych w to:
Obrazek
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: szutek »

Jools pisze: 17 mar 2019, 07:04
Gizmoo pisze: 17 mar 2019, 00:28 - Kompletnie nie kumam dlaczego karty postaci i scenariuszy zrobili w rozmiarze, który nie da się zakoszulkować. WTF!?
Wszystkich moich 55 badaczy/16 przedwiecznych oraz adekwatnie badaczy/scenariusze w arkhamie mam w koszulkach premium pasujące idealnie pod rozmiar.

Także że sprawdź pierw zanim napiszesz takie farmazony bo ten argument to kompletna kula w płot.
W ramach pisania farmazonow i strzelania kulą w płot..... skąd masz w tej grze 55 badaczy i 16 przedwiecznych ? Ja mam tylko 12 badaczy i 4 przedwiecznych. Czyzby znowu cos Galakta nawalila ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Chodziło mi faktycznie o Eldrircha jako przykład kart tego formatu i ich koszulkowania
Zapomniałem o tym wspomnieć 😀
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gizmoo »

Jools pisze: 17 mar 2019, 07:04 Także że sprawdź pierw zanim napiszesz takie farmazony bo ten argument to kompletna kula w płot.
OK. Nie grałem na swoim egzemplarzu, więc pisząc posta - nie mogłem sprawdzić na ile ten rozmiar ma gdzieś jakieś koszulki. Na pewno nie jest to rozmiar, który często pojawia się w grach planszowych. Powinienem dodać więc w swoim poście - "bardziej standardowy rozmiar na koszulki".

Odpowiesz mi na pytanie (sensownie argumentując bez kuli w płot): Dlaczego te karty postaci nie mogły mieć rozmiaru kart Dixita? W tym rozmiarze wszystkie informacje nadal by się pomieściły i było by bardziej poręcznie. Koszulki do Dixita zdecydowanie łatwiej kupić, bo ten rozmiar używany jest z powodzeniem w wielu grach planszowych. (np. Crisis, gdzie sprawdza się doskonale).

Sprawdziłem zresztą na BGG - koszulki w tym "Talismanowym" rozmiarze produkuje wyłącznie Swan PanAsia i firma, o której nie nawet nie słyszałem - MTL. Paladiny z tego, co się orientuję, można było kupić wyłącznie podczas kampanii kickstartera. Ja wiem, że obecnie pewnie można zakoszulkować wszystko. Za duże koszulki zawsze można np. przyciąć. Ale nie lepiej ułatwić życie graczom i robić w planszówkach standardowe rozmiary kart?

Dla mnie niestandardowy rozmiar kart zawsze będzie WADĄ.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Morsereg »

to generalnie jest format kart uzywany przez FFG
dla nich to taki standard ;)

i sadze, ze format tarotowy kart moglby byc troche za maly. niestety.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2728
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Panowie....doradźcie proszę :)
Jestem fanem "Eldritcha...", oraz lubię okazyjnie "poturlac" w Znak Starszych Bogów, posiadam i gram w "Posiadłość...", nie miałem za to styczności z "Horrorem..." 2ed i "Horrorem...LCG. Przyznam szczerze, że "chodzi za mną" zamiar zakupienia 2ed z dodatkami, ale po premierze 3ki zaczynam się zastanawiać, czy nie dać jej szansy i poczekać, aż wyjdzie z "formy larwalnej" po wydaniu do niej kilku dodatków. Bo, że wyjdą to się chyba tutaj wszyscy zgodzimy :) Troszeczkę odrzucają mnie od 2 edycji te wszystkie zasady, kruczki i rozmiar plansz połączonych. Wg mnie gry tego typu powinny być jak najbardziej "wygładzone" i dawać mi fun, fajna historię i emocje, a nie wertowanie instrukcji nawet przy 10/20 rozgrywce.
I tutaj moje pytanko wspomniane - czy w świetle powyższego czekać na rozwój 3ed, czy zapolować z 2ed ?

Do trójki sceptycznie podchodzę ze wzgl na mieszane recenzje (choć rozumiem, żew samej podstawce nie każdy może dostrzec jej potencjał rozwojowy ) i.... to ile zajmuje na stole, bo wydaje mi się że całkiem sporo :)

p.s. wydaje mi się, że to dobre miejsce ku tej kwestii, jeżeli moderacja uzna inaczej to z góry przepraszam za zamieszanie.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

@Gizmoo
Farmazony, znowu farmazony... 😀
Te koszulki produkują conjamniej Swan Panasia oraz Sloyca:
http://sloyca.com/koszulki-na-karty/43- ... 0-szt.html

(uwaga, nadgorliwy moderator może usunąć ten post bo zawiera już ofertę sklepu, a to nie jest w temacie tematu)

A czemu akurat taki format kart na badaczy i przedwiecznych/scenariusze?
1. Bo tak zrobili, taki używają format
2. Bo zapewniają dużo miejsca na informacje na nich zawarte. Dixitowe by nie wystarczyły.

Taki format kart jest stosowany w wielu grach:(Arkham2, Arkham3, Talisman, Descent, Eldrirch).

Także to NIE jest wadą gry. Podobnie jak inne argumenty które użyłeś, np.:
- losowość worka mitów - jest to losowość tzw. kontrolowana bo wiesz co idzie (żetony wracają dopiero po opóźnieniu worka), a jak losowość przeszkadza to wybrałeś zła grę 😀
- faza mitów nie dłuży się i nie stalluje gry - zagraj w Eldrircha i zobacz tam fazę mitów i ilość efektów do rozpatrzenia.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: siekan »

Wg mnie gry tego typu powinny być jak najbardziej "wygładzone" i dawać mi fun, fajna historię i emocje, a nie wertowanie instrukcji nawet przy 10/20 rozgrywce.
Przy drugiej rozgrywce w 3ed ani razu nie mialem potrzeby zagladac do instrukcji. Nie rozumiem co ma byc tutaj trudnego - wszystkie fazy sa na malej karcie pomocy. Pierwsza lepsza gra euro ma duzo trudniejsze zasady
Ostatnio zmieniony 17 mar 2019, 11:35 przez siekan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gizmoo »

Jools pisze: 17 mar 2019, 11:26 Także to NIE jest wadą gry.
Ale doczytałeś "dla mnie"? Jak jadę po dziurawej drodze, to dla mnie będzie to wada nawierzchni, ale dla innego będzie to fajne kołysanie. Ot co. Przeczytaj proszę ze zrozumieniem moją wypowiedź i weź pod uwagę, że każdy ma inny gust. ;)
Jools pisze: 17 mar 2019, 11:26 - faza mitów nie dłuży się i nie stalluje gry - zagraj w Eldrircha i zobacz tam fazę mitów i ilość efektów do rozpatrzenia.
Grałem. Nie polecam. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=_lcav1UZs5M
Ostatnio zmieniony 17 mar 2019, 11:38 przez Gizmoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: siekan »

Jools pisze: 17 mar 2019, 11:26 - losowość worka mitów - jest to losowość tzw. kontrolowana bo wiesz co idzie (żetony wracają faza mitów nie dłuży się i nie stalluje gry - zagraj w Eldrircha i zobacz tam fazę mitów i ilość efektów do rozpatrzenia.
Popieram w 100%. Rozpatrywanie rozrachunkow w Eldritch trwa wieki. Tutaj wszystko idzie szybko i sprawnie
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

siekan pisze: 17 mar 2019, 11:38
Jools pisze: 17 mar 2019, 11:26 - losowość worka mitów - jest to losowość tzw. kontrolowana bo wiesz co idzie (żetony wracają faza mitów nie dłuży się i nie stalluje gry - zagraj w Eldrircha i zobacz tam fazę mitów i ilość efektów do rozpatrzenia.
Popieram w 100%. Rozpatrywanie rozrachunkow w Eldritch trwa wieki. Tutaj wszystko idzie szybko i sprawnie
Z tym że dla mnie rozpatrywanie fazy mitów w Eldrirchu jest akurat bardzo fajne, bo dużo się dzieje. Tutaj podałem to jako porównanie do marudzenia Gizmoo nt mitów w AH3 ale jak widzimy jak Gizmoo narzekania na wiele rzeczy w tej grze.

@Gizmoo
Zdaje się że że takie gry jak Arkham czy Eldrirch nie są po prostu dla Ciebie. Zagrałeś, nie spodobało się, move on.

Od siebie dodam, jako fanowi Eldrircha (mam wszystkie dodatki) że Arkham3 bardzo mi się spodobał. Gra jest bardzo dynamiczna (akcja, akcja, spotkanie, żetony, repeat!), ma duże tempo które trzyma przez 3 godziny. Chociaż są to cały czas inne gry i ciężko żeby jedna drugą zastąpiła, czy tak samo drugą edycję. Do Eldrircha wciąż będę siadał częściej (średnio raz w tygodniu) ale arkham3 myślę że na stałe wpisal się już w harmonogram, co świadczy o jego bardzo wysokiej jakości.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2728
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

siekan pisze: 17 mar 2019, 11:35
Wg mnie gry tego typu powinny być jak najbardziej "wygładzone" i dawać mi fun, fajna historię i emocje, a nie wertowanie instrukcji nawet przy 10/20 rozgrywce.
Przy drugiej rozgrywce w 3ed ani razu nie mialem potrzeby zagladac do instrukcji. Nie rozumiem co ma byc tutaj trudnego - wszystkie fazy sa na malej karcie pomocy. Pierwsza lepsza gra euro ma duzo trudniejsze zasady
Źle się zrozumieliśmy, sugerowałem się własnie 2ed, od której odrzucił mnie ten aspekt i ciekaw byłem jak wygładzono to mocno w 3ed. Jak czytam Wasze wypowiedzi to chyba dam szansę nowej edycji i na spokojnie będę wprowadzał nowe dodatki w miarę jak będą wychodzić, zamiast inwestować w zamkniętą linię 2ed.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Sarseth »

Czy ja żyję w jakimś innym świecie? 'Gizmoo move on'? Przecież dał reckę, komentujecie jego reckę to odpowiada. Dał pełno pozytywnych rzeczy również, nie zjechał gry.. a jedynie co to nie spodobało się to worek i koszulki i upkeep. Koszulki napisał że fixed, zostały dwa minusy, nie można mieć swojego zdania tutaj?
Rebel 6% (trójmiasto)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Sarseth pisze: 17 mar 2019, 11:58 Czy ja żyję w jakimś innym świecie? 'Gizmoo move on'? Przecież dał reckę, komentujecie jego reckę to odpowiada. Dał pełno pozytywnych rzeczy również, nie zjechał gry.. a jedynie co to nie spodobało się to worek i koszulki i upkeep. Koszulki napisał że fixed, zostały dwa minusy, nie można mieć swojego zdania tutaj?
Oczywiście że można, o ile robi się to kompetentnie. Inaczej powstają recenzje które które pokazują grę w złym świetle (jak było w przypadku recenzji polskich recenzentów).

Recenzja Gizmoo zawierała rażące błędy (w sekcji wad) ktore są wg mnie krzywdzące. Stąd reakcja.

PS. Dla mnie np kompletną porażką jest Runebound ale nie zrobię jej recenzji bo tylko bym obsmarował grę i ktoś by mógł się tym zasugerować. A gra z pewnością się podoba dużej części graczy.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Arius »

Gizmoo pisze: 17 mar 2019, 01:47 Losowanie żetonów w nowym Arkham Horror to fragment rozgrywki, który najmniej przypadł mi do gustu.
Ale w sumie z losowanie żetonów można po prostu zastąpić talią kart. Co w sumie nie jest problemem by je sobie samemu przygotować :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gizmoo »

Jools pisze: 17 mar 2019, 12:07 Oczywiście że można, o ile robi się to kompetentnie.
:lol: Gwarantuję Ci, że rozegrałem większą ilość gier w swoim życiu niż ty. Choćby ze względu na nie młody już wiek. Nie wiem, czy doświadczenie = kompetencje, ale to jak w każdej dziedzinie. Ktoś kto poznał każdy gatunek muzyki, każdego osłuchał/spróbował i o każdym ma coś ciekawego do powiedzenia, na pewno ma przynajmniej bardziej wyrobiony gust od człowieka, który słuchał wyłącznie disco polo. Podejmujesz się polemiki z czyimiś wrażeniami, zarzucając brak kompetencji. Dałem Ci przykład z nawierzchnią, ale jak widać nie doczytałeś.

Specjalnie dla ciebie napiszę drugą recenzję:

Arkham Horror w trzeciej edycji, to najlepsza gra na świecie, na Marsie i na księżycu. W każdym momencie obcowania gwarantuje orgazm. Wszystko dzięki idealnemu pomysłowi z targaniem wora. Faza mitów, jest nie tylko mityczna, ale szalenie emocjonująca! W zasadzie gra robi ją za ciebie. Jedyne, co musisz robić, to rozsiąść się na kanapie i czekać na swoją kolej. Napisałem "czekać"? Nie, bo w nowym AH, nie czeka się na nic! Nawet setup robi się sam! Myk, smyk i już zamiast pasjonować się walką możemy oddać się przyjemnemu smyraniu woreczka. Kolejnym dużym plusem są koszulki. Można je dostać w każdym sklepie monopolowym. Idąc po flaszkę możemy więc kupić koszulki, czyli - przyjemne z pożytecznym. Gra ma również duży walor edukacyjny. Dzięki niej, dowiemy się, że to gra dla każdego, a nie jakieś tam farmazony jak Runebound! Nawet jeżeli nie znosisz mitologii Cthulhu i Lovecraftowego uniwersum, to gwarantuję, że tym razem się zakochasz w mackach. Reasumując polecam bardzo. Tytuł, który nie ma żadnych wad. To nowa definicja słowa "doskonałość". A jak komuś nie podejdzie - to znaczy, że się nie zna i zasługuje na pluton egzekucyjny. Finalna ocena radia Erewań - 12/10

Szczęśliwy?
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: anonim »

Gizmoo pisze: 17 mar 2019, 11:07 OK. Nie grałem na swoim egzemplarzu, więc pisząc posta - nie mogłem sprawdzić na ile ten rozmiar ma gdzieś jakieś koszulki. Na pewno nie jest to rozmiar, który często pojawia się w grach planszowych. Powinienem dodać więc w swoim poście - "bardziej standardowy rozmiar na koszulki".
W grach to on wcale tak rzadko się nie pojawia gorzej jest z tym że ten rozmiar został stworzony głównie chyba pod bohaterów i jakieś ważne wydarzenia w stylu np. Bossów a takich kart w pudełku najczęściej jest raptem kilka i dlatego nie opłaca się kupować paczki 100 koszulek dla 12 bohaterów a to znaczy że nie warto takich koszulek wydawać. Ale jak się zbierze wszystkie dodatki do danej gry to nagle tych kart robi się od groma, w talizmanie to ich jest powyżej stu, w descencie 1 i 2 też pewnie uzbiera się tego sporo. Dlatego dopiero po sukcesje Talizmana pierwsze firmy zaczęły takie koszulki wydawać.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: pan_satyros »

Yuri pisze: 17 mar 2019, 11:16 Panowie....doradźcie proszę :)
Jestem fanem "Eldritcha...", oraz lubię okazyjnie "poturlac" w Znak Starszych Bogów, posiadam i gram w "Posiadłość...", nie miałem za to styczności z "Horrorem..." 2ed i "Horrorem...LCG. Przyznam szczerze, że "chodzi za mną" zamiar zakupienia 2ed z dodatkami, ale po premierze 3ki zaczynam się zastanawiać, czy nie dać jej szansy i poczekać, aż wyjdzie z "formy larwalnej" po wydaniu do niej kilku dodatków. Bo, że wyjdą to się chyba tutaj wszyscy zgodzimy :) Troszeczkę odrzucają mnie od 2 edycji te wszystkie zasady, kruczki i rozmiar plansz połączonych. Wg mnie gry tego typu powinny być jak najbardziej "wygładzone" i dawać mi fun, fajna historię i emocje, a nie wertowanie instrukcji nawet przy 10/20 rozgrywce.
I tutaj moje pytanko wspomniane - czy w świetle powyższego czekać na rozwój 3ed, czy zapolować z 2ed ?

Do trójki sceptycznie podchodzę ze wzgl na mieszane recenzje (choć rozumiem, żew samej podstawce nie każdy może dostrzec jej potencjał rozwojowy ) i.... to ile zajmuje na stole, bo wydaje mi się że całkiem sporo :)

p.s. wydaje mi się, że to dobre miejsce ku tej kwestii, jeżeli moderacja uzna inaczej to z góry przepraszam za zamieszanie.
Widzę, że w toku tej - jakże zażartej - dysputy twoje pytanie niemal przepadło, zatem postaram się odpowiedzieć - nim zniknie na poprzedniej stronie, powszechnie znanym, forumowym odpowiedniku nicości ;)
Nie ma tu specjalnie miejsca na za i przeciw, bo druga edycja to na dzień dzisiejszy mechaniczny relikt. Może nie na miarę takich gier jak Talisman, czy pierwsze gry ze stajni FFG, ale jednak tytuł wyjątkowo nieprzyjazny w poznawaniu (instrukcja, drobne zasady, dłużyzny, ociężałość) i zaskakująco powtarzalny - mimo masy dodatków.
Zdecydowanie polecam Ci 3 edycję. Na stole zajmuje znacznie mniej miejsca niż 2 czy Eldritch, jest fabularnie ciekawsza, już teraz bardziej różnorodna, a mimo wszytko nadal zachowuje ducha i strukturę rozrywki starszych odsłon. Zresztą polecam Ci zajrzeć w nicość (na poprzednią stronę) i posłuchać naszej recenzji ;) Odnosimy się tam do innych gier z cyklu i tego jak wpłynęły na kształt 3 edycji.

Co do worka chaosu, zacytuję swoją opinię z YouTube:
Czara chaosu wydaje się dobrym, pośrednim i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem dla fazy, która tak naprawdę zawsze miała za zadanie jedynie rzucać nam losowe kłody pod nogi. Dzięki temu, że całość załatwia teraz garść żetonów, cała "dizajnerska para" oraz koszty produkcyjne mogą iść w inne, ciekawsze elementy gry (jak więcej kart kodeksu, czy wskazówek - zauważcie że EH miał kart 270, stare AH 360, a tu - nawet pomijając zamianę potworów na karty i tak jest w sumie więcej, bo aż 470). Dodajmy do tego nieco mniejszą losowość takiego rozwiązania i cała "niewygoda" losowania z worka usuwa się na drugi plan
Ostatnio zmieniony 17 mar 2019, 13:44 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2728
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Brakuje mi teraz przycisku ""podziękuj" po lewej stronie :) Twoja wypowiedź trafia w punkt, chyba czas rozglądnąć się za jakąś używką :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Arius »

Yuri pisze: 17 mar 2019, 13:33 Brakuje mi teraz przycisku ""podziękuj" po lewej stronie :) Twoja wypowiedź trafia w punkt, chyba czas rozglądnąć się za jakąś używką :)
Jak coś to mam jedną sztukę w folii na zbyciu.
Gizmoo Tobie odpalę procent za dobrą reklamę ;)
ODPOWIEDZ