Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 294 times
Been thanked: 124 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: vder »

Widziałem 20 lat temu pierwszego Terminatora
to chyba nie był najlepszy przykład:
http://www.imdb.com/chart/scifi

A, żeby nie było ze offtop, to fortunę posiadam (raczej komplet, ewentualnie bez kostek) i mogę się jej pozbyć, więc jesli jestes z okolic Warszawy to zapraszam na PW.

Przyłaczam się też do apelu FormatC, cobyś spróbował czegos nowego :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Tommy »

mst pisze:Pozwólcie Sławkowi mieć własne zdanie. :)
Poza tym kupienie Fortuny przecież nie wyklucza zainteresowania się także innymi planszówkami.
DOKŁADNIE :!:

czytając teraz ten wątek znowu mam wrażenie, że wiele osób na tym forum ma jedyną słuszną rację - co więcej - nie rozumiecie (albo inaczej: nie chcecie zrozumieć) o co chodzi :!: Sławek ma sentyment do tej gry i jak sam napisał, nawet jak po jakimś czasie wyląduje na półce to sie będzie cieszył, że ją posiada...... to niekoniecznie musi być super hiper idealnie dopasowana, nowoczesna, mega wypasiona z genialna mechaniką i "najważniejsze" na wysokim miejscu BGG gra planszowa!

Ma ochotę zdobyć grę to mu pomóżmy, a nie róbmy nagonki, że Fortuna to jeszcze gorsze od Monopoly, a przecież każdy planszówkowicz wie, że posiadanie Monopoly to grzech ciężki i w ogóle ekskomunika etc.

Mój najlepszy przyjaciel całkiem niedawno zakupił Eurobussiness bo jego kobieta miała sentyment do tej gry i często w to grają (a nie przeszkadza im fakt, że gość ma bodajże 8 gier z pierwszej 10 na BGG, i co drugą grę z pierwszej 50tki BGG).

A będąc w temacie Eurobussienssu - jak wspomnę te dziesiątki godzin lata temu które nad tym spędziłem, te wieczory z przyjaciółmi i rodziną...... a teraz sobie pomyślę o Puerto Rico, które po 4-5 grach wylądowało na półce i jest synonimem nietrafionej, zakurzonej i kompletnie dla moich znajomych i mnie "średniej" gry (która bodajże 6 lat okupowała tron rankingu BGG) - to tyle jak chodzi o ranking i nowoczesne planszówki - czasem po prostu sentyment jest wartością dodaną która sprawia, że teoretycznie słabsza gra częściej ląduje na stole niż hiper wypasiona nowoczesna i uznana planszówka).

PS. Z tego co rozumiem, gra chyba została kupiona od Maddasa :?:
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: bazik »

minimalny offtop, ale moze pamietacie ze fortuna miala bardzo specyficzny i silny zapach. gralem w nia kilka pelnych wakacji na dzialce u dziadkow, niedawno otworzylem nie swoj egzemplarz, i az odurzyly mnie wspomnienia dzialki i wakacji. wspomnienia ponoc najlepiej sie wiaza z zapachami...
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Filippos »

Ja z Fortuny nie pamiętam zapachu ale niektóre kolory, szczególnie jakiś taki dziwny fiolet. No i pamiętam te papierowe pieniądze, chyba pierwsze "falsyfikaty" jakie w życiu widziałem. Boże ile ja wtedy miałem lat? Cztery? :shock: Fortuna rules :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Cieszę się, że ktoś to wreszcie rozumie... ;) Zarejestrowałem się na tym forum nie po to aby dowiedzieć się że w domniemaniu niektórych Monopoly jest be i nie warto się nim interesować itd., lecz po to aby odnaleźć zapomnianą już planszówkę. Każdy ma swoje upodobania i ja za to nikogo nie karce. Gdybym chciał kupić sobie jakąś super najnowszą, wypasioną itp grę z górnej półki to po prostu poszedł bym do sklepu i ją kupił i pewnie nigdy bym tutaj nie zajrzał. Ale dochodząc do wniosku, że nie znajdę Fortuny w obecnych sklepach postanowiłem popytać ludzi właśnie tutaj wierząc, że ktoś jeszcze tę grę posiada i jest w stanie mi ją sprzedać. Może ta wypowiedź nadaje się już do offtopu, ale nie różni się ona niczym od wypowiedzi typu:
zephyr pisze:W sumie jak oferta kupna trafia do działu z dyskusjami to autor ma na co zasłużył... chociaż we właściwym miejscu reakcja pewnie byłaby podobna.
lub
waffel pisze:Ale jak ktoś wchodzi na forum o filmach i mówi: "Widziałem 20 lat temu pierwszego Terminatora. Od tego czasu nie oglądałem żadnego nowego filmu ale i tak jestem pewien, że jest najlepszy dla mnie, a także moich dzieci i znajomych" to chyba oczywiste, że naraża się na krytykę.
. W woli wyjaśnienia NIE twierdzę, że nowe gry są złe, nieciekawe, mało grywalne bo jestem pewien, że znalazł bym jakąś dla siebie ale
Tommy pisze:
mst pisze:Pozwólcie Sławkowi mieć własne zdanie. :)
Poza tym kupienie Fortuny przecież nie wyklucza zainteresowania się także innymi planszówkami.
DOKŁADNIE :!:

Ma ochotę zdobyć tą grę o mu pomóżmy, a nie róbmy nagonki, że Fortuna to jeszcze gorsze od Monopoly, a przecież każdy planszówkowicz wie że posiadanie Monopoly to grzech ciężki i w ogóle ekskomunika etc.


PS. Z teg oco rozumiem, gra chyba została kupiona od Maddasa :?:
Gra nie została jeszcze zakupiona. Negocjacje trwają gdyż pojawiła się kolejna propozycja ;) Pozdrawiam i dziękuje
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Filippos pisze:Ja z Fortuny nie pamiętam zapachu ale niektóre kolory, szczególnie jakiś taki dziwny fiolet. No i pamiętam te papierowe pieniądze, chyba pierwsze "falsyfikaty" jakie w życiu widziałem. Boże ile ja wtedy miałem lat? Cztery? :shock: Fortuna rules :mrgreen:
Właśnie choćby z tego błahego powodu szukam Fortuny. Z tego co pamiętam gra miała pieniądze papierem przypominające prawdziwe banknoty choćby w dotyku. Dla krytyków: Eurobiznes i Monopoly już takich nie mają bo jest to zwykły papier ;)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: FormatC »

slawek8910 pisze: Gdybym chciał kupić sobie jakąś super najnowszą, wypasioną itp grę z górnej półki to po prostu poszedł bym do sklepu i ją kupił i pewnie nigdy bym tutaj nie zajrzał.
No wlasnie niezupelnie o takich grach mowimy... ;) Proponowanych tutaj "pociagow" nie znajdziesz w pierwszym lepszym sklepie na polce, dostepne sa praktycznie wylacznie w sklepach internetowych, a wiec trzeba chciec je znalezc. A zeby chciec je znalezc, trzeba wiedziec, ze w ogole istnieja.

Dlatego jeszcze raz powtorze - kup sobie Fortune, zagraj, odswiez wspomnienia, ale oprocz tego zainteresuj sie innymi, nowszymi grami bo naprawde warto. Jestem pewna, ze Twoi znajomi, z ktorymi chcesz spedzac milo czas, beda sie lepiej (i pewnie czesciej) bawic przy "pociagach", Osadnikach czy "Tajemnicach Opactwa" (nasz hit jesli chodzi o zarazanie ludzi planszowkami ;) ) niz przy Fortunie.
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

FormatC pisze:
slawek8910 pisze: Gdybym chciał kupić sobie jakąś super najnowszą, wypasioną itp grę z górnej półki to po prostu poszedł bym do sklepu i ją kupił i pewnie nigdy bym tutaj nie zajrzał.
No wlasnie niezupelnie o takich grach mowimy... ;) Proponowanych tutaj "pociagow" nie znajdziesz w pierwszym lepszym sklepie na polce, dostepne sa praktycznie wylacznie w sklepach internetowych, a wiec trzeba chciec je znalezc. A zeby chciec je znalezc, trzeba wiedziec, ze w ogole istnieja.

Dlatego jeszcze raz powtorze - kup sobie Fortune, zagraj, odswiez wspomnienia, ale oprocz tego zainteresuj sie innymi, nowszymi grami bo naprawde warto. Jestem pewna, ze Twoi znajomi, z ktorymi chcesz spedzac milo czas, beda sie lepiej (i pewnie czesciej) bawic przy "pociagach", Osadnikach czy "Tajemnicach Opactwa" (nasz hit jesli chodzi o zarazanie ludzi planszowkami ;) ) niz przy Fortunie.
Cenna uwaga... Mówiąc o sklepie nie wykluczałem także tych internetowych choć nie było to dość sprecyzowane. W tej chwili poszukuje Fortuny jak już mówiłem z sentymentu, ale jedno nie wyklucza drugiego. Gdy tylko głębiej zainteresuje się choćby grami przez Ciebie polecanymi i poznam ich ogólne zasady to i one staną się celem moich poszukiwań. Także jeszcze nic straconego... ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6461
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 594 times
Been thanked: 945 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Odi »

Sławku,

Bardzo fajnie, że się zarejestrowałeś na naszym forum :)

Musisz nam wybaczyć tą pierwszą alergiczną reakcję na hasło "Fortuna/Monopoly/Eurobiznes/Ryzyko/Magia i Miecz" 8) Całe środowisko osób lubiących planszówki cierpi z powodu powszechnego kojarzenia ich hobby na zasadzie "aaa... chodzi o Monopoly i inne gry dla dzieci...?", podczas gdy planszówki(i karcianki) to rozrywka jak najbardziej dla dorosłych, dla całych rodzin, dla grup przyjaciół...

Wiesz, my też nie od razu rodziliśmy się znawcami nowoczesnych gier. Np ja zabrałem dwa lata temu na wyjazd na działkę z przyjaciółmi, stareńką grę Magia i Miecz. Trochę pograliśmy, pośmialiśmy się, poczuliśmy znowu klimat tamtych lat. Było fajnie, ale że gra (obiektywnie rzecz biorąc) zbyt wymagająca nie jest, przeto dość szybko zrobiło sie nudnawo. Po jednej rozgrywce MiM wylądowała w szafie i czeka na kolejny moment sentymentu, za kilka lat :) Ktoś napomknął, że są jakieś nowe planszówki i że podobno są fajne. Pół roku później, na urodziny, dostałem od moich przyjaciół grę pt 'Osadnicy z Catanu"
To była miazga - graliśmy po prostu non-stop, w każdej wolnej chwili, wszędzie :) Zacząłem interesować się współczesnymi planszówkami i okazało się, że można wybierać spośród wielu znakomitych, fantastycznych tytułów. Wciągnąłem się, kupiłem kilka gier i teraz już wszyscy moi znajomi od czasu do czasu (przynajmniej) grywają. Bardoz lubimy ten sposób spędzania wolnego czasu, a na Monopoly/Ryzyko/Magię i Miecz nikt nawet spojrzy.

Reasumując - kup Fortunę. Sentyment nie poddaje się racjonalnemu osądowi czy kalkulacji. Zagrajcie, ale spróbujcie też współczesnych gier. I chyba wszyscy będą tu zgodni, że optymalnym zakupem byliby dla Was "Osadnicy z Catanu" - gra, która w planszówki wciągnęła już wielu Polaków (do nabycia nie tylko w sklepach planszówkowych, ale i w Empikach). Owszem, kosztuje 99 zł, ale wierz mi - będzie Wam służyć latami
Zachęcamy ze szczerego serca, bośmy sami przeszli tą drogę. I nie żałujemy :)

Mst już Ci polecał ten wątek, a i ja sugeruję, byś tam zajrzał . Znajdziesz recenzje Osadników, ale także innych godnych polecenia gier (poszukaj w kategorii 'gier rodzinnych - lekkich i średnich').

Powodzenia :)
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Cieszę się, że wreszcie ktoś zaczyna rozumieć o co mi chodzi... Ja rozumiem, że Monopoly itp to nie jest gra wysokich lotów co dla niektórych, ale ja po prostu sie do niej przywiązałem i ja lubię.
Odi pisze:Wiesz, my też nie od razu rodziliśmy się znawcami nowoczesnych gier. Np ja zabrałem dwa lata temu na wyjazd na działkę z przyjaciółmi, stareńką grę Magia i Miecz. Trochę pograliśmy, pośmialiśmy się, poczuliśmy znowu klimat tamtych lat. Było fajnie, ale że gra (obiektywnie rzecz biorąc) zbyt wymagająca nie jest, przeto dość szybko zrobiło sie nudnawo. Po jednej rozgrywce MiM wylądowała w szafie i czeka na kolejny moment sentymentu, za kilka lat :) Ktoś napomknął, że są jakieś nowe planszówki i że podobno są fajne. Pół roku później, na urodziny, dostałem od moich przyjaciół grę pt 'Osadnicy z Catanu"
Ja również znawcą nie jestem, więc chętnie czytam konstruktywne opinie a nie tylko wyssane z palca obelgi za co autorom tych pouczających wypowiedzi dziękuje. Teraz z pewnością bardziej postaram się poznać zasady choćby wspomnianej gry Osadnicy z Catanu i być może też ją kupię. Innych gier wcześniej nie szukałem ponieważ tę co mam w pełni wystarczała. Dzięki waszym propozycjom może znajdę jeszcze lepszą. Będę jednak wstrętny i uparty (na złość przeciwnikom Fortuny ;)) i nadal poszukuję tejże gry. Na razie mam dwie propozycje, więc jak się zdecyduje to dam znać; do tego czasu jeszcze poczekam... Pozdro ;)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Geko »

Sławku, jak tak bardzo czujesz sentyment do Fortuny, to kupuj. Ale coś nowoczesnego też koniecznie kup - Osadnicy z Catanu dla 3-4 graczy powinny być hitem na początek. Będziesz miał świetną analizę porównawczą. I daj znać jak już zagrasz.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

I tak też zrobię ;)
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Dziękuje za pomoc i rozjaśnienie nowych horyzantów... Znalazłem sprzedawcę z Fortuną i to z wersją, którą której szukałem. Jak szał opadnie pomyśle nad innymi grami. Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam ;)
Ps. temat do zamknięcia.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Tommy »

slawek8910 pisze:Dziękuje za pomoc i rozjaśnienie nowych horyzantów... Znalazłem sprzedawcę z Fortuną i to z wersją, którą szukałem. Jak szał opadnie pomyśle nad innymi grami. Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam ;)
Ps. temat do zamknięcia.
Ciesze się, że Ci się udało.
Życzę miłych chwil nad planszą.

PS. Jak będziesz chciał coś z nowszych gier to również polecam na początek Osadników (choć nowa gra to to nie jest :D ) + wsiąść do pociągu: europa - dla mnie 3 x lepsza gra niż osadnicy - wciągnąłem przy jej pomocy moją mamę i teściową w planszówkowy świat :D (moja mama powoli staje się większym geekiem niż ja)
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Geko »

slawek8910 pisze:Dziękuje za pomoc i rozjaśnienie nowych horyzantów... Znalazłem sprzedawcę z Fortuną i to z wersją, którą szukałem. Jak szał opadnie pomyśle nad innymi grami. Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam ;)
Ps. temat do zamknięcia.
Trzymamy Cię za słowo, że kupisz też Osadników i podzielisz się wrażeniami porównawczymi do Fortuny :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Neurocide »

Fortuna to najlepsza adaptacja Monoply jaką widziałem, bo mimo że szkielet i zasady te samy, to gra gra edytorsko było zrobiona dobrze, a do tego została w pełni przeniesiona polski międzywojenny klimat. I tym Fortuna wzbudziła mój szacunek. Co prawda nie zagram w nią nigdy, a kupic tymbardziej nie kupię, jednakże doskonale rozumiem twój sentyment. A "nowoczensymi planszówkowiczami" nie przejmuj się.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: macike »

No a kto z Was zdobył się na zaśpiewanie całego O sole mio? :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
elle_d
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2009, 20:09

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: elle_d »

Witam

Mam wielką prośbę mój mąż wymarzył sobie Fortunę, jako prezent na naszą rocznicę. Bardzo proszę o pomoc, szukałam już praktycznie wszędzie
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: MichalStajszczak »

Ponieważ gra nie jest już produkowana chyba od 12 lat, małe są szanse, by kupić ją w jakimkolwiek sklepie. Ale ponieważ wyprodukowano jej w sumie kilkaset tysięcy sztuk, od czasu do czasu mozna znaleźć na jakiejś aukcji
Awatar użytkownika
Zielu
Posty: 339
Rejestracja: 03 maja 2005, 16:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Zielu »

Zawiodlem sie, myslalem ze ktos jednak zaproponuje w zamian Osadnikow z Catanu :P
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Geko »

elle_d pisze:Witam

Mam wielką prośbę mój mąż wymarzył sobie Fortunę, jako prezent na naszą rocznicę. Bardzo proszę o pomoc, szukałam już praktycznie wszędzie
Bez urazy, ale mąż jeszcze nie wie, ile się zmieniło od czasów Fortuny. Proponuję nie martwić się Fortuną a kupić jakiegoś nowoczesnego pewniaka. Choćby wspomnianych Osadników z Catanu.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Megamaniac »

W zamierzchłej przeszłości rozegrałem wiele partii w Fortunę. Grę posiadam nadal. Moim zdaniem jest dobra i zupełnie nie ustępuje nowoczesnym planszówkom.
Nie wiem, czy piszący tutaj pamiętają o tym, że w grze nie używa się kostek, a swoje ruchy planuje na 11 posunięć do przodu korzystając z ponumerowanych od numeru 1 do 12 żetonów, odrzucając po wykonaniu ruchu ten który wykorzystaliśmy.
Gra jest starannie wykonana. Klimat międzywojennej Warszawy oddany jest znakomicie. Interakcja pomiędzy większą liczbą graczy duża - ciągłe negocjacje handlowe. Serio, nie wiem, czego tu się czepiać.
Oczywiście jest to gra raczej lekka, łatwa i przyjemna, ale taka ma być.

edit: skorygowałem liczbę żetonów 1-12
Ostatnio zmieniony 31 gru 2009, 11:42 przez Megamaniac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: konev »

Megamaniac pisze:W zamierzchłej przeszłości rozegrałem wiele partii w Fortunę. Grę posiadam nadal. Moim zdaniem jest dobra i zupełnie nie ustępuje nowoczesnym planszówkom.
Nie wiem, czy piszący tutaj pamiętają o tym, że w grze nie używa się kostek, a swoje ruchy planuje na 11 posunięć do przodu korzystając z ponumerowanych od numeru 2 do 12 żetonów, odrzucając po wykonaniu ruchu ten który wykorzystaliśmy.
Gra jest starannie wykonana. Klimat międzywojennej Warszawy oddany jest znakomicie. Interakcja pomiędzy większą liczbą graczy duża - ciągłe negocjacje handlowe. Serio, nie wiem, czego tu się czepiać.
Oczywiście jest to gra raczej lekka, łatwa i przyjemna, ale taka ma być.
Graliśmy w ten sposób w Monopoly na studiach i jakoś gra super bardzo na tym nie zyskała:
- eliminacja graczy to po pierwsze
- długi czas rozgrywki to po drugie
- niestety brak losowości sprowadził się tylko do tego, że jak już większość miała postawione domki/hotele to żetony ponumerowane od 2 do 12 służyły raczej tylko odkładaniu na później wpadnięcia na parcele przeciwnika, albo minimalizowaniu tego zjawiska.
Jak zostało tylko dwóch graczy to już to było długie, nudne i zero emocji. Oczywiście, że gra jak gra. Nie ma się czego czepiać. Chodzi tylko o to, żeby ustawiła się w szeregu na swoim miejscu i nie próbowała udawać, że jest lepsza od kilkudziesięciu innych tytułów :).
Ostatnio zmieniony 31 gru 2009, 11:56 przez konev, łącznie zmieniany 2 razy.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: MichalStajszczak »

Nie wiem, czy bardziej frustrujący dla gracza jest pechowy rzut, w wyniku którego musi odwiedzić drogi hotel, czy to, że został mu tylko taki żeton, który prowadzi do tego hotelu.
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Megamaniac »

Zgadzam się, że lepsza od współczesnych planszówek nie jest i miejsce w szeregu znać powinna, ale nie odradzałbym jej. Fortuna z powodzeniem może bawić nadal, szczególnie tych którzy dopiero poznają planszówki, lub grają okazjonalnie, a gry planszowe nie są ich hobby. Ocena każdej gry zależy w dużym stopniu od tego z kim gramy. Jeśli np współgraczami będą moi rodzice to Le Havre nie ma szans, natomiast przy Fortunie spędzimy miły wieczór dobrze się bawiąc.

edit: Nie piszę tego by wywołać tutaj jakąś burzę - na prawdę taka jest moja opinia o Fortunie.
ODPOWIEDZ