Inserty

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

Nidav pisze: 12 mar 2019, 08:36 Przymierzam się do robienia pierwszego insertu z płyty piankowo-kartonowej. Zamówiłem sobie już skalpel, matę do cięcia, nożyk z grubszym ostrzem i linijkę aluminiową. Jeszcze w planach oczywiście mam klej - lepszy jest Wikol, po prostu jechać Magikiem czy polecacie jakiś inny? Czy poza szpilkami coś jeszcze będzie mi potrzebne?

Na pierwszy ogień chyba pójdzie Agricola, zważając na jej wielogodzinne rozkładanie ;) Zastanawiam się ile płyt 35x50 cm zamówić, żebym nie musiał potem dokupywać. Jakieś porady? I czy ktoś może z Miasta Królów wie, gdzie w Krakowie w fajnej cenie mógłbym takie płyty kupić? Pierwsze raczej zamówię z Mepla, bo i tak chcę tam jedną rzecz zamówić, ale warto byłoby wiedzieć na przyszłość.
A jakiej grubości planujesz kupić te płyty? radziłbym jak najcieńsze - 3 mm (chyba nie ma cieńszych).
Ja kleiłem klejem Magic - przydać się może również ołówek oraz gumka, a także coś do ścierania kleju (no patyczki do uszu).
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

Dokładnie, 3mm. Kiedyś zdarzyło mi się ciąć coś mającego 5 mm i jakoś niemiło to wspominam ;) Ołówek i gumkę na szczęście już mam - o patyczkach nie pomyślałem, więc dzięki, bo to ciekawa opcja. Na szczęście też mam na mieszkaniu :D
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Ilość potrzebnego pianko-kartonu zależy od tego, w jaki sposób zaprojektujesz insert. Ja jak na razie mam jeden na koncie i przed zakupem płyt dokładnie sobie wszystko zaplanowałem. Oczywiście dobrze jest mieć trochę zapasu, na wypadek jakichś "sytuacji awaryjnych".

Co do kleju, to tak jak i Golfang, użyłem Magica. Dobrze się nakłada, świetnie trzyma - czego chcieć więcej? :D Osobiście nie używałem szpilek, które są moim zdaniem absolutnie zbędne - wbijanie/ wyciąganie ich to dodatkowa robota, a pozostają po nich bardzo nieestetyczne dziurki.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

Ja nie wyciągam szpilek - nie przeszkadzają mi kompletnie. Kilka insertów potraktowałem sprayem czarnym (v_commandos, rycerze pustkowi oraz gears of war) nadało to super fajny klimat - a'la moro biało/czarne - no i tych szpilek też mniej widać. Do Robinsona zostawiłem białe.
Ja kupowałem w Katowicach w sklepie dla plastyków arkusze 70x100 (albo 100x100 - już nie pamiętam). Kupiłem ich "na wyrost" - koszt nie wielki a nigdy nie wiem kiedy zachce mi się zrobić kolejny insert.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

Zatem zaopatrzę się w Magika i zobaczymy jak będzie z pomysłem w ogóle - spróbuję może sam to sobie rozrysować i przynajmniej będę bardziej dumny z siebie, jeśli mi się uda ;) A powiedzcie mi, bo tak grasuję po internecie w poszukiwaniu jakiś fajnych ofert względem tych płyt i co chwilę wyskakuje mi płyta do linorytu. Podejrzewam, że to nie to samo i raczej nie brać czegoś takiego pod uwagę?
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Potwierdzam, że wykonanie insertu według własnych planów daje sporo satysfakcji. :D Z płytą do linorytu nie miałem styczności, ale na stronach sklepów dla plastyków jest napisane, że to linoleum, więc raczej nie zda egzaminu... tak mi się przynajmniej wydaje.
Golfang pisze: 12 mar 2019, 15:15Ja kupowałem w Katowicach w sklepie dla plastyków arkusze 70x100 (albo 100x100 - już nie pamiętam). Kupiłem ich "na wyrost" - koszt nie wielki a nigdy nie wiem kiedy zachce mi się zrobić kolejny insert.
Pamiętasz może w jakim sklepie? Szukałem na necie, gdzie w Katowicach można pianko-karton znaleźć, to wyskakiwał jedynie Mepel oraz Matejko. W tym drugim niestety, przynajmniej według strony internetowej, sprzedają jedynie hurtowe ilości.
Golfang pisze: 12 mar 2019, 15:15Ja nie wyciągam szpilek - nie przeszkadzają mi kompletnie.
To nawet nie chodzi o to, czy przeszkadzają, po prostu nie widzę potrzeby ich wbijania - wystarczy chwilę odczekać, a klej sam wszystko fajnie "zwiąże". W tym czasie można na przykład kleić już jakiś inny element.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

Vakarian89 pisze: 12 mar 2019, 19:03 Potwierdzam, że wykonanie insertu według własnych planów daje sporo satysfakcji. :D Z płytą do linorytu nie miałem styczności, ale na stronach sklepów dla plastyków jest napisane, że to linoleum, więc raczej nie zda egzaminu... tak mi się przynajmniej wydaje.
Golfang pisze: 12 mar 2019, 15:15Ja kupowałem w Katowicach w sklepie dla plastyków arkusze 70x100 (albo 100x100 - już nie pamiętam). Kupiłem ich "na wyrost" - koszt nie wielki a nigdy nie wiem kiedy zachce mi się zrobić kolejny insert.
Pamiętasz może w jakim sklepie? Szukałem na necie, gdzie w Katowicach można pianko-karton znaleźć, to wyskakiwał jedynie Mepel oraz Matejko. W tym drugim niestety, przynajmniej według strony internetowej, sprzedają jedynie hurtowe ilości.
Golfang pisze: 12 mar 2019, 15:15Ja nie wyciągam szpilek - nie przeszkadzają mi kompletnie.
To nawet nie chodzi o to, czy przeszkadzają, po prostu nie widzę potrzeby ich wbijania - wystarczy chwilę odczekać, a klej sam wszystko fajnie "zwiąże". W tym czasie można na przykład kleić już jakiś inny element.
W Matejko kupowałem, na ulicy Moniuszki - kupowałem 5 takich płyt kartonowo-piankowych (4 dla siebie i jedną dla kolegi) - ale nie sądzę aby sprzedawali tylko ilości hurtowe. Może przez sklep internetowy tylko takie ilości sprzedają - ale sądzę że w sklepie stacjonarnym bez problemu sprzedadzą 1 szt. Tylko nie zawsze to mają na stanie. Ja musiałem czekać 2 czy 3 dni.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Dzięki za odpowiedź, Golfang! Następnym razem, gdy będę w centrum, przejdę się do Matejki i zapytam. Skoro już u nich kupowałeś, to mam pytanie: jak z jakością tejże pianki? Ostatnio kupiłem arkusz w Mepelu, taki 25x35 cm i miejscami w środku były niewielkie, puste przestrzenie, przez co rwało mi piankę przy cięciu, a dopiero co założyłem nowe ostrze w nożu.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

Vakarian89 pisze: 12 mar 2019, 20:37 Dzięki za odpowiedź, Golfang! Następnym razem, gdy będę w centrum, przejdę się do Matejki i zapytam. Skoro już u nich kupowałeś, to mam pytanie: jak z jakością tejże pianki? Ostatnio kupiłem arkusz w Mepelu, taki 25x35 cm i miejscami w środku były niewielkie, puste przestrzenie, przez co rwało mi piankę przy cięciu, a dopiero co założyłem nowe ostrze w nożu.
Takich problemów nie miałem (nie powiem że takiego czegoś nie było, bo mogłem nie trafić na takie puste przestrzenie) - jednak gdy Pani przyniosła dla mnie niby NOWE pianki, które w tym dniu do nich przyjechały - okazało się że w transporcie coś się im popsuło i jeden róg był zgnieciony (nie było to uszkodzenie dużej przestrzeni no i zgniecienie nie było mocne) - dostałem obniżkę ceny więc dla mnie było ok (nie jakoś dużo - ale zawsze coś).
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: kwiatosz »

Vakarian89 pisze: 12 mar 2019, 20:37 Dzięki za odpowiedź, Golfang! Następnym razem, gdy będę w centrum, przejdę się do Matejki i zapytam. Skoro już u nich kupowałeś, to mam pytanie: jak z jakością tejże pianki? Ostatnio kupiłem arkusz w Mepelu, taki 25x35 cm i miejscami w środku były niewielkie, puste przestrzenie, przez co rwało mi piankę przy cięciu, a dopiero co założyłem nowe ostrze w nożu.
Generalnie na rwanie pianki dobrze dziala ciecie kilkoma plytszymi pociagnieciami zamiast jednym czy dwoma glebokimi. Polecam tez japonskie ostrza do nozykow, roznica jest, moim zdaniem, wyrazna.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: grzeslaw90 »

Vakarian89 pisze: 12 mar 2019, 20:37 Dzięki za odpowiedź, Golfang! Następnym razem, gdy będę w centrum, przejdę się do Matejki i zapytam. Skoro już u nich kupowałeś, to mam pytanie: jak z jakością tejże pianki? Ostatnio kupiłem arkusz w Mepelu, taki 25x35 cm i miejscami w środku były niewielkie, puste przestrzenie, przez co rwało mi piankę przy cięciu, a dopiero co założyłem nowe ostrze w nożu.
Dodatkowo do powyższych maczaj ostrze w mydlinach :)
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

grzeslaw90 pisze: 13 mar 2019, 13:12
Vakarian89 pisze: 12 mar 2019, 20:37 Dzięki za odpowiedź, Golfang! Następnym razem, gdy będę w centrum, przejdę się do Matejki i zapytam. Skoro już u nich kupowałeś, to mam pytanie: jak z jakością tejże pianki? Ostatnio kupiłem arkusz w Mepelu, taki 25x35 cm i miejscami w środku były niewielkie, puste przestrzenie, przez co rwało mi piankę przy cięciu, a dopiero co założyłem nowe ostrze w nożu.
Dodatkowo do powyższych maczaj ostrze w mydlinach :)
Hmm to serio pomaga? Czy to tylko takie "czary-mary"?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: grzeslaw90 »

Golfang pisze: 13 mar 2019, 14:45
grzeslaw90 pisze: 13 mar 2019, 13:12
Vakarian89 pisze: 12 mar 2019, 20:37 Dzięki za odpowiedź, Golfang! Następnym razem, gdy będę w centrum, przejdę się do Matejki i zapytam. Skoro już u nich kupowałeś, to mam pytanie: jak z jakością tejże pianki? Ostatnio kupiłem arkusz w Mepelu, taki 25x35 cm i miejscami w środku były niewielkie, puste przestrzenie, przez co rwało mi piankę przy cięciu, a dopiero co założyłem nowe ostrze w nożu.
Dodatkowo do powyższych maczaj ostrze w mydlinach :)
Hmm to serio pomaga? Czy to tylko takie "czary-mary"?
Wchodzi jak z mydłem 8)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: kwiatosz »

Hmm, też spróbuję, gąbka faktycznie lubi się kleić do ostrza czasem. Ale najpierw na jakimś odrzucie;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Inserty

Post autor: merrin »

Nidav pisze: 12 mar 2019, 08:36 Na pierwszy ogień chyba pójdzie Agricola, zważając na jej wielogodzinne rozkładanie ;) Zastanawiam się ile płyt 35x50 cm zamówić, żebym nie musiał potem dokupywać. Jakieś porady? I czy ktoś może z Miasta Królów wie, gdzie w Krakowie w fajnej cenie mógłbym takie płyty kupić? Pierwsze raczej zamówię z Mepla, bo i tak chcę tam jedną rzecz zamówić, ale warto byłoby wiedzieć na przyszłość.
Ja niedawno po długim rekonesansie znalazłem płyty w sklepie dla plastyków przy ul. Warszawskiej 1 (to zaraz koło Placu Matejki, niemal na rogu Warszawskiej i św. Filipa). Dobra cena i zaleta w postaci możliwości zakupu pojedynczych płyt, bez konieczności zamówienia hurtowego. Mają też sklep internetowy, ale w zasadzie chyba wszystko jest do nabycia stacjonarnie (sklep jest naprawdę duży). Miłego klejenia :D
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

merrin, dzięki wielkie! Właśnie wracam z dwoma płytami. Co prawda nastałem się 20 minut, zanim zostałem obsłużony i przy okazji początkowo gość chciał mi policzyć 29 zł za płytę, ale na szczęście udało się nie przepłacić i zaraz zacznę kleić ;)
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

kwiatosz pisze: 13 mar 2019, 11:54Generalnie na rwanie pianki dobrze dziala ciecie kilkoma plytszymi pociagnieciami zamiast jednym czy dwoma glebokimi. Polecam tez japonskie ostrza do nozykow, roznica jest, moim zdaniem, wyrazna.
Dzięki za radę, ale dokładnie w ten sposób tnę piankę. :) Z reguły każdą linię biorę na trzy cięcia, czasami na cztery. W tym konkretnym przypadku rwanie było spowodowane samą pianką - jej "konsystencja" była niejednolita miejscami, bubel jednym słowem.
grzeslaw90 pisze: 13 mar 2019, 13:12Dodatkowo do powyższych maczaj ostrze w mydlinach :)
Ostrze w mydlinach? Jakoś jestem sceptycznie nastawiony, ale w sumie czemu nie? Następnym razem, gdy kupię pianko-karton, spróbuję na jakimś kawałku, czy lepiej na sucho, czy na mokro. :lol:
Szklo
Posty: 36
Rejestracja: 17 lis 2009, 12:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times

Re: Inserty

Post autor: Szklo »

Czy ktoś znalazł w sieci, lub jest w posiadaniu planów do insertu do Wojny o Pierścień? Najlepiej takiego który mieści tez dodatki, choć nie jest to konieczne. Osobiście znalazłem tylko jedne dokładne plany, ale nie do końca mnie przekonują. Będę wdzięczny za PW lub odpowiedź tutaj.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: miszczu666 »

Szklo pisze: 19 mar 2019, 10:30 Czy ktoś znalazł w sieci, lub jest w posiadaniu planów do insertu do Wojny o Pierścień? Najlepiej takiego który mieści tez dodatki, choć nie jest to konieczne. Osobiście znalazłem tylko jedne dokładne plany, ale nie do końca mnie przekonują. Będę wdzięczny za PW lub odpowiedź tutaj.
Ja robiłem swój insert bazując na tych planach - http://mapsandmore.com/ringkrieg/?p=1010 , ale to są pewnie te same, co ty znalazłeś.


Obrazek
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

No i po tygodniu od kupienia dwóch płyt piankowo-kartonowych o rozmiarach 70x100 cm, dzięki którym planowałem zrobić jeden, góra dwa inserty... zrobiłem insertów cztery ;) I jeszcze mam płyty na jakiś jeden! (Miejmy nadzieję) Postanowiłem się podzielić, bo całkiem jednak sporo godzin nad tym spędziłem. Zdjęcia w spoilerach, coby ludzie czytający na komórkach zbyt dużo transferu nie zużyli :)

Projekt Gaja poszedł na pierwszy ogień. Bez większych konceptów - pooglądałem sobie inserty innych ludzi na BGG, jakaś taka ogólna idea mi się narodziła w głowie, postanowiłem dwa pomysły ściągnąć od innych i wziąłem się do działania. Zacząłem od pojemniczków na elementy gracza we wszystkich kolorach. Po czwartym zorientowałem się, że moje obliczenia to mogę sobie w du... między wiersze wsadzić i że nie mam na tyle miejsca w pudełku :D Uznałem, że niech będzie i kolejne robiłem już węższe. Na szczęście wszystko się zmieściło. Wyszło bez szału i całkiem krzywo w wielu miejscach, ale nie narzekam, jak na pierwszy insert. Po skończeniu wybrałem się do Leroy Merlin i kupiłem dodatkową linijkę do łatwiejszego mierzenia i kątomierz.
Spoiler:
Agricola - tu już kompletnie uznałem, że pojadę według własnej idei. I wyszło całkiem znośnie, tylko miejsca mi nie starczyło na jakiś pojemnik na karty :D Niemniej i tak - o ile będą dodatkowe talie po polsku - łatwiej mi nawet te akurat rzeczy trzymać w woreczkach foliowych. Najbardziej dumny z siebie byłem, że udało mi się zrobić sensowne tacki na wszelakie surowce, zwierzaczki itp. i to nawet ze spadem, żeby łatwiej było je wyciągać. Troszkę zawiodło mierzenie, co widać przy tackach na rzeczy graczy. Niemniej ogólny efekt niezgorszy jak dla mnie.
Spoiler:
Klany Kaledonii - tu nastąpił u mnie przełom i to pierwszy insert, który faktycznie wygląda tak, jak powinien :D Z racji, że pudełko rozmiarami nie grzeszy, to uznałem, że już nie będę tego robił na totalną pałę i ogarnąłem projekt na BGG. Przy czym i tak zmieniłem parę rzeczy i sam ogarnąłem mierzenie wszystkiego, bo jednak projekt zakładał płytę 5 mm, zaś ja miałem jedynie 3 mm. Niemniej z efektu końcowego jestem szalenie zadowolony. Do tego wszystko ogarnąłem w jeden wieczór, więc wydajność pracy mi wzrosła i zacząłem bardziej logicznie myśleć co i jak wycinać.
Spoiler:
Teotihuacan - i tu już profeska całkowita ;) Poniekąd inspirowane jednym insertem z BGG, ale też nie do końca + oczywiście samemu wszystko wymierzyłem. Bardzo też spodobał mi się koncept tacki w tacce, także do korzystania w późniejszych insertach, o ile nadarzy się ku temu okazja. Co tu dużo mówić, dumny z siebie jestem :D
Spoiler:
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Inserty

Post autor: alpha »

Nidav pisze: 19 mar 2019, 21:35 Zdjęcia w spoilerach, coby ludzie czytający na komórkach zbyt dużo transferu nie zużyli :)
Spoiler nie powoduje, że jego zawartość jest wczytywana po kliknięciu. Wszystko ze spolierów jest wczytywane z internetu, więc transfer i tak jest użyty. Tyle tylko, że jest to zwinięte czyli ukryte, a pokazuje się dopiero po kliknięciu w przycisk :)

Na jakiej macie to wszystko tniesz? W sensie jaki wymiar: A4 / A3 / A2?
Zastanawiam się jaki rozmiar jest najbardziej optymalny i wygodny. Za mały to źle, ale za duży chyba też. Co o tym sądzisz po tych 4 insertach?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Mata A3 powinna spokojnie wystarczyć. A2 wymaga już naprawdę sporej powierzchni, a i jej "składowanie" może być problematyczne. A4 znowu jest za małe, ponieważ wiele pudełek jest po prostu większych, co za tym idzie, wymagają cięcia dłuższych elementów.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

alpha pisze: 19 mar 2019, 22:34
Nidav pisze: 19 mar 2019, 21:35 Zdjęcia w spoilerach, coby ludzie czytający na komórkach zbyt dużo transferu nie zużyli :)
Spoiler nie powoduje, że jego zawartość jest wczytywana po kliknięciu. Wszystko ze spolierów jest wczytywane z internetu, więc transfer i tak jest użyty. Tyle tylko, że jest to zwinięte czyli ukryte, a pokazuje się dopiero po kliknięciu w przycisk :)

Na jakiej macie to wszystko tniesz? W sensie jaki wymiar: A4 / A3 / A2?
Zastanawiam się jaki rozmiar jest najbardziej optymalny i wygodny. Za mały to źle, ale za duży chyba też. Co o tym sądzisz po tych 4 insertach?
A to dziękuję za klaryfikację - w takim razie przyjmijmy, że moim celem nie było oszczędzenie ludziom transferu, tylko skrócenie wątku, żeby lepiej się go czytało ;)

Nie za bardzo mając rozeznanie w trakcie zakupów po prostu wziąłem A4. Zważając, że nie mam jakiś super warunków do tego, większa mata mogłaby być nieco bardziej problematyczna. Całkiem dobrze mi się wszystko cięło, ale i tak zdarzało mi się przypadkowo poharatać stolik. Przede wszystkim przy Teotihuacan, gdzie tnąc elementy do tej tacki pośrodku musiałem wycinać prostokąty o bokach ok. 30 centymetrów, a sama siatkę na macie mam 19 na 27 (plus po centymetrze na górze, dole i po bokach). Większa mata mogłaby być w tym względzie użyteczna, ale jakoś dałem radę mimo to, tylko musiałem bardziej uważać i wszystko mierzyłem po dwa razy, żeby potem ciąć każdy bok na dwa przyłożenia linijki.

Także myślę, że bardziej należy dopasować rozmiar maty do warunków, w którym się to będzie robić - teraz prawdopodobnie wziąłbym nieco większą matę, ale nawet na A4 można osiągnąć zamierzone i dobre rezultaty, więc przy niej zostanę :)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Inserty

Post autor: alpha »

Czyli dobrze myślałem żeby kupić A3. Dzięki za info.
A jeżeli chodzi o linijkę do cięcia to co radzicie?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

Do pierwszego insertu użyłem tylko jednej 30 cm linijki metalowej. I przyznam, że bez szału mi się tym odmierzało. Gdzieś czytałem, że dobrze mieć nawet dłuższą, ale mi już przy 30 cm ciężko było sensownie operować, czasami miałem problem z odpowiednim dociśnięciem i ciąłem krzywo - ale istnieje też szansa, że kupiłem kiepską linijkę. Opcjonalnie może to być po prostu moje techniczne upośledzenie :D Do tego ciężko użyć takiej linijki, żeby cokolwiek w pudle wymierzyć.

Do następnego insertu kupiłem sobie kątomierz 25 cm i linijkę 20 cm, która nie ma przerwy między przedziałką a końcem - nie wiem czy jest na to jakaś fachowa nazwa. Od razu komfort pracy wzrósł. Przy kątomierzu całkiem mogłem przestać martwić się złymi kątami wycinanych elementów (ale jego konstrukcja i kolejne braki w płycie nie zawsze pozwalały mi go użyć), a ta druga linijka przede wszystkim pozwoliła mi wszystko elegancko odmierzyć w pudełku, a po drugie dzięki niej mogłem sprawdzać, czy cięcie będę robił odpowiednio równolegle do krańca płyty. Znacznie rzadziej używałem linijki 30 cm, ale wciąż się przydawała - w szczególności przy dłuższych elementach.
ODPOWIEDZ