Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Wassago »

Dziubek pisze: 20 mar 2019, 17:43 Witam. Właśnie kupiłem podstawkę Spartakusa i zamiast 4 różnych figurek mam dubla jednej z nich (gladiator z trójzębem i siecią). Tak wiem że mogę reklamować grę ale prawdę powiedziawszy mi się nie chce odsyłać tego wszystkiego itd. Figurek z innych gier mam aż nadto.

Pytanie zatem brzmi: czy ktoś z tu obecnych tez dostał takiego dubla? Może ma akurat tą figurkę której mi brakuje (gladiator z uniesionym mieczem) a nie ma tej których ja mam dwie? Można by się zamienić.
Napisz do wydawcy, nie będą chcieli, żebyś odsyłał gry, a prawdopodobnie przyśle ci brakującą figurkę. Ale, że to GF... to możesz nie dostać odpowiedzi, dlatego napisz do Gale Force Nine, że masz zdublowane figurki i pewnie ci doślą brakującą.

Ja miałem z angielską wersją tak, że mi brakowało figurki i GFN w kilka dni dosłał braki.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Xardas123 »

Deem pisze: 20 mar 2019, 20:13
Xardas123 pisze: 20 mar 2019, 19:37 Moich współgrwczy też wkurzam ta walka i ucieczka;/ Jestem bardzo ciekawy na czym polega ta mechanika lwa?
Na ponad 20 rozgrywek ze dwa razy zdarzyło mi się, żeby ktoś się wkurzał na to. Szybkość to jeden z trzech statów, nie lepszy i nie gorszy, a próby przycinania go, zamiast naprawiać, tylko jeszcze bardziej psują układ gladiatorów.
Oczywiście, że tak, ale jak oni potrafili "ganiać" się dłuższą chwilę, żeby nie zebrać pierwszego hita?
Zamiast walki na arenie obsewujesz ucieczkę, bieganie:/Największy problem jest przy takiej samej szybkości... Jak walczylem ja to zazwyczaj pękałem i szedłem na tego hita, żeby coś się działo, co często kończyło się źle dla mnie. Wg mnie niestety te walki mogłyby być lepiej zoptymalizowane, stąd jestem ciekawy tej mechaniki lwa;) i jeszcze raz proszę o wytłumaczenie:)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Deem »

@up
Z każdą rundą pomniejszacie arenę o kolejny zewnętrzny obrys pól (jakby lwy były przpięte łańcuchami do zewnętznej krawędzi planszy i co rundę łańcuchy luzowano). Dzięki temu osiągniecie to co i tak jest nieuniknione czyli rozstrzygnięcie inicjatywy jesnym rzutem 50 na 50 gdy obaj gladiatorzy są w zasięgu.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: donmakaron »

Macie karty, macie układy - należy skarcić takich uciekających graczy kilka razy poza areną za niesportowe zachowanie na arenie i może przemyślą swoje postępowanie ;)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: mauserem »

donmakaron pisze: 21 mar 2019, 08:35 Macie karty, macie układy - należy skarcić takich uciekających graczy kilka razy poza areną za niesportowe zachowanie na arenie i może przemyślą swoje postępowanie ;)
O!!! jednak ktoś tu rozumie jak się gra w Spartakusa!

Zaskakujące jest jak wielu ludzi próbuje grać w gry niezgodnie z ich duchem (i oczywistym zamiarem autorów).
A potem pojawiają się jakieś homerule "od czapy" - "bo za trudne", "bo za łatwe", "bo coś tam"
Spartakus jest jedną z takich gier - ewidentnie dotkniętą "brakiem zrozumienia" - ludzie traktują ją jak dwie odrębne gry, zupełnie odłączając walkę na arenie od zakulisowych działań karcianych i oczywistej w tym tytule gry nad stołem.
Takich tytułów jest całkiem sporo - gdzie szablonowe podejście graczy, brak chęci wyjścia poza schemat całkowicie zniekształca odbiór gry i skutkuje zadziwiająco negatywnymi, zupełnie niezasłużonymi opiniami. To również efekt dysonansu między rzeczywistym charakterem gier, a nadmiernymi, albo zupełnie mylnymi oczekiwaniami odbiorców - przypadek Scythe, gdzie cała masa ludzi oczekiwała "nawalanki mechami" - tylko dlatego, że były tam figurki mechów. :)
Ale to chyba temat na osobny wątek.
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: kremitto123 »

Podtytul adekwatny do zawartosci. Gra nad stolem to tutaj kluczowy aspekt tak jak w grze o tron.
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: mauserem »

kremitto123 pisze: 21 mar 2019, 12:38 Podtytul adekwatny do zawartosci. Gra nad stolem to tutaj kluczowy aspekt tak jak w grze o tron.
A teraz wyobraź sobie, że do gry siada "europtymalizator" i próbuje strategią walki "na biegusa" złamać los na kościach :D
a potem ma pretensje, że wszyscy się na niego uwzięli i "gra jest niezbalansowana" :mrgreen:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: warlock »

mauserem pisze: 21 mar 2019, 14:04
kremitto123 pisze: 21 mar 2019, 12:38 Podtytul adekwatny do zawartosci. Gra nad stolem to tutaj kluczowy aspekt tak jak w grze o tron.
i próbuje strategią walki "na biegusa" złamać los na kościach :D
https://youtu.be/D5FU0ZMRB_Q?t=41
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Dziubek »

Wassago pisze: 20 mar 2019, 22:37
Dziubek pisze: 20 mar 2019, 17:43 Witam. Właśnie kupiłem podstawkę Spartakusa i zamiast 4 różnych figurek mam dubla jednej z nich (gladiator z trójzębem i siecią). Tak wiem że mogę reklamować grę ale prawdę powiedziawszy mi się nie chce odsyłać tego wszystkiego itd. Figurek z innych gier mam aż nadto.

Pytanie zatem brzmi: czy ktoś z tu obecnych tez dostał takiego dubla? Może ma akurat tą figurkę której mi brakuje (gladiator z uniesionym mieczem) a nie ma tej których ja mam dwie? Można by się zamienić.
Napisz do wydawcy, nie będą chcieli, żebyś odsyłał gry, a prawdopodobnie przyśle ci brakującą figurkę. Ale, że to GF... to możesz nie dostać odpowiedzi, dlatego napisz do Gale Force Nine, że masz zdublowane figurki i pewnie ci doślą brakującą.

Ja miałem z angielską wersją tak, że mi brakowało figurki i GFN w kilka dni dosłał braki.
A trzeba coś do nich wysłać na potwierdzenie mych słów (foto, paragon, itp.)? Czy wystarczy napisać "Dejcie mi tego gladiatora bo hur, dur"?

PS. Właśnie z Games Factory nie chciałem się szarpać o tą figurkę. Wspierałem Valerię i wiem jak się obchodzą z klientem :)
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: krisow »

Gdzie kupiłeś grę? Może sklep by pomógł?
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Wassago »

Dziubek pisze: 22 mar 2019, 19:36 A trzeba coś do nich wysłać na potwierdzenie mych słów (foto, paragon, itp.)? Czy wystarczy napisać "Dejcie mi tego gladiatora bo hur, dur"?

PS. Właśnie z Games Factory nie chciałem się szarpać o tą figurkę. Wspierałem Valerię i wiem jak się obchodzą z klientem :)
Przy każdej reklamacji dobrze jest zrobić zdjęcie. Ja do nich napisałem i załączyłem zdjęcie figurek które miałem, żeby wiedzieli, której mi brakowało. Nic więcej ode mnie nie chcieli.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 92 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Rigidigi »

Tak z innej beczki, to wydaje mi się, że gra wraz z dodatkami powoli znika ze sklepów.
longmen76
Posty: 658
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: longmen76 »

Insert do gry Spartacus PL z dodatkami PL.
To jedna z gier która moim zdaniem, aż się prosi o insert. Dodatki zajmują mnóstwo miejsca na półce. Zadanie było trudne z uwagi na małe pudełko z grą podstawową. Dodatkowo musiał spełniać, kilka warunków:
1. Musi pomieścić grę podstawową wraz z oboma dodatkami jakie wyszły w Polsce.
2. Pudełko musi się zamykać całkowicie.
3. Figurki nie mogą leżeć luzem wrzucone do pojemnika (planuję umalować) i muszą być bezpiecznie przechowywane.
4. Musi być prosty i szybki w sklejeniu.
5. Ułożenie w pudełku musi być intuicyjne.
Dwa spędzone popołudnia na projektowaniu. Pierwszy projekt poszedł do kosza bo nie pościł kart. Druga wersja spełniła wszystkie moje oczekiwania i warunki:
1. Mieszczą się oba dodatki
2. Pudełko zamyka się i nie ma zbędnych luzów.
3. Figurki mają mocowania i wiszą w pojemniku. Podstawki w zawieszeniach mają luz ok. 2mm co pozwala na nałożenie na podstawki jakieś struktury i pomalowanie jej. Pomalowane figurki nie powinny ulec uszkodzeniom.
4. Sklejenie nie jest skomplikowane i szybko się klei.
5. Ułożenie w pudełku to formalność.
Wyciąłem z HDF-u 3mm. Docelowo pewnie wytnę go ze sklejki 3mm. Jest możliwość wykonania przeze mnie pojedynczych sztuk dla zainteresowanych.
#insert #spartacus #ulepszamgry #ulepszamplanszowki
Spoiler:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3347
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1985 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Ardel12 »

Posiadam Spartacusa ze wszystkimi dodatkami i nie widzę potrzeby na inserter. Wszystko się domyka w pudełku od podstawki. Żetony jak i karty trzymam w woreczkach strunowych i nie zauwazyłem, żadnego problemu. Rozkładanie parę minut.

IMHO twój inserter wyglada dobrze i na pewno te 2-3 minuty zaoszczędzi. Dodatkowo figurki są zabezpieczone przed zniszczeniem.
Piti95
Posty: 38
Rejestracja: 06 wrz 2018, 14:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Piti95 »

Czy dodatek Widmo Śmierci wymaga dodatku Węże i Wilk?
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Scamander »

Wszystko mnie kupuje gdyby tylko to nie był 3 godzinny kolos... tyle to u mnie czasami trwa jedno spotkanie planszówkowe :?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: donmakaron »

Scamander pisze: 10 maja 2019, 15:38 Wszystko mnie kupuje gdyby tylko to nie był 3 godzinny kolos... tyle to u mnie czasami trwa jedno spotkanie planszówkowe :?
Można zacząć z 4-5 punków i skrócić dośc znacząco rozgrywkę.
ta.skunk.manitou
Posty: 374
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: ta.skunk.manitou »

Szukam promek do Spartakusa ze wspieram.to... może ktoś odsprzeda lub wymieni?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 52 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: KrzysiekL »

Scamander pisze: 10 maja 2019, 15:38 Wszystko mnie kupuje gdyby tylko to nie był 3 godzinny kolos... tyle to u mnie czasami trwa jedno spotkanie planszówkowe :?
To i tak szybciutko -- od 7 punktów gracie? :)
U mnie jest zawsze dużo rozmów i negocjacji, co wydłuża rozgrywkę, ale i zwiększa fun. Chociaż wymaga to specyficznego towarzystwa, które to lubi.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Bludgeon »

Wg erraty bodajże 6 kart jest z błędami (czasem poważnymi). Czy ktoś drukował sobie te karty?
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Daro_ufo »

Jaki jest średni czas rozgrywki przy 4 osobach? Da się zejść do około 2 godzin? :roll:
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 196 times
Been thanked: 242 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: BasiekD »

Czas rozgrywki może być modyfikowany w zależności od jakiego poziomu wpływów zaczniecie. Są chyba 3 warianty gry zgodnie z instrukcją - od zera (gra długa), od 4 (gra średnia) i od 7 (gra szybka). Przy rozpoczęciu od 7 punktów wpływu gra powinna się zmieścić w 2h.
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Daro_ufo »

To zaczynając od 7 gra trwa 2 godziny to ile trwa jeżeli gra się od 1?! :shock:
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: emka »

Daro_ufo pisze: 19 lis 2019, 14:50 To zaczynając od 7 gra trwa 2 godziny to ile trwa jeżeli gra się od 1?! :shock:
Długo :D ten wariant polecany jest dla wytrwałych. Inna sprawa, że ta gra jest tak dobra i dynamiczna, że nie zauważa się upływu czasu. Nie grałam od 1, ale może warto spróbować :wink:
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Rikonelli »

Nigdy nie odważyliśmy się zacząć od 1, zawsze były inne gry do ogrania :D

Polecam w celu zapoznania się z grą zagrać od 7, a potem grać od 4/5.

Jeśli mamy mało czasu, to gramy też czasami od 5/6, było bardzo ok.
W graniu od 7 minus jest taki, że gra może trwać tak naprawdę 2-3 rundy. Komuś podejdą plany pod zdobywanie wpływu, wygra gospodarza, a następnie wyznaczy siebie do walki, którą też wygra i nie sposób go zatrzymać w ciągu tej samej rundy, a na koniec fazy areny ma już 12 punktów i gra się kończy.
ODPOWIEDZ