Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Bludgeon »

B pisze: 24 mar 2019, 12:47 Rivalry wyszło, pojawiają się pierwsze wrażenia i filmy.
Strach pomyśleć, ile to będzie u nas kosztować :)
Po angielsku pewnie z 200-250. Po polsku podobno ma się w ogóle nie ukazać.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: B »

Bludgeon pisze: 24 mar 2019, 20:13
B pisze: 24 mar 2019, 12:47 Rivalry wyszło, pojawiają się pierwsze wrażenia i filmy.
Strach pomyśleć, ile to będzie u nas kosztować :)
Po angielsku pewnie z 200-250. Po polsku podobno ma się w ogóle nie ukazać.
polska wersja szczęśliwie mnie nie interesuje, ale ta cena +/- 250 PLN to nie będzie łatwa decyzja
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: dżodżo »

Po obejrzeniu materiału Rahdo muszę stwierdzić, że wygląda to na rewelacyjny wręcz dodatek. Prawie tak dobry w odniesieniu do podstawki, jak CoC: Civilizations.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Munchhausen »

Trochę to śmieszne, że dodatek jest droższy od podstawki, ale w pełni to rozumiem, bo produkcja tych fikuśnych kostek ze zmiennymi ściankami na pewno była kosztowna. Jako kolekcjoner nie mogę przeboleć faktu, że Rivalry nigdy nie pojawi się po polsku :/
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: polwac »

Munchhausen pisze: 26 mar 2019, 12:09 Rivalry nigdy nie pojawi się po polsku :/
Jak to mówią nigdy nie mów nigdy :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Munchhausen »

Niby racja, ale wątpię, żeby jakieś inne wydawnictwo wzięło się za wydanie tak ryzykownego dodatku, tym bardziej, że Roll chyba aż tak gigantycznym hitem sprzedażowym chyba nie jest. Niemniej nadzieja umiera ostatnia :)
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: predki »

Jak się Trzewik nie sparzy na wydaniu Race'a z dodatkami, to może pomyśli o wznowieniu Roll'a i wtedy dopiero byłaby szansa na ten dodatek.
A do tego daleka droga, tym bardziej, że cena dodatku jest astronomiczna - na razie jedyna w Polsce oferta jest za 290 zł, a podstawkę można było kupić już nawet za 150. Na innych chętnych do wydania raczej nie liczę.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Munchhausen »

Też pomyślałem o Portalu, ale pewnie wyglądałoby to jak w przypadku dwóch brakujących dodatków do "The Others", czyli wydanie uzależnione od liczby zebranych preorderów. Podejrzewam, że przy takiej cenie byłoby trudno uzbierać nawet tych 100-150 chętnych.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: ghostdog »

predki pisze: 26 mar 2019, 13:30 Jak się Trzewik nie sparzy na wydaniu Race'a z dodatkami, to może pomyśli o wznowieniu Roll'a i wtedy dopiero byłaby szansa na ten dodatek.
A do tego daleka droga, tym bardziej, że cena dodatku jest astronomiczna - na razie jedyna w Polsce oferta jest za 290 zł, a podstawkę można było kupić już nawet za 150. Na innych chętnych do wydania raczej nie liczę.
Faktycznie na razie cena powala z nóg kosmicznie.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Tom Lehman - Designer Preview — Roll for the Galaxy: Rivalry (EN)
https://boardgamegeek.com/blogpost/8798 ... xy-rivalry
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: pan_satyros »

a tymczasem ang wersja jest już do zamówienia w Polsce ;)
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: anorak »

Zaszaleli z ceną. Prawdę mówiąc, do 150 zł by było drogo. Ale 280... no to już można dołożyć 50 zł i kupić Kemet z dwoma dodatkami. Bardzo kiepsko im się Rivalry sprzeda. W ogóle mam wrażenie, że ostatnio ceny dodatków rosną i kosztują prawie tyle samo, albo i tyle samo, co gra podstawowa.

O ile nie mam nic przeciwko masie fajnych elementów w grze i zapłaceniu za to, to niestety tutaj ani te elementy nie są jakieś uber piękne, ani ich ilość nie jest niesamowita. Kumam dlaczego produkcja była droga, ale może trzeba się zastanowić, czy to wszystko rzeczywiście jest warte tyle $$$.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: B »

Autor i wydawca mieli ciężki orzech do zgryzienia, czy dzielić to na 3 osobne dodatki, czy wydać jako jeden zbiorczy.
Wybrali w końcu drugą opcję, bo tak... będzie taniej dla graczy :)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Bludgeon »

anorak pisze: 29 mar 2019, 18:42 ani te elementy nie są jakieś uber piękne, ani ich ilość nie jest niesamowita.
Tego jest naprawdę sporo w pudle. IMO ilość jest całkiem niesamowita choć jakoś jest faktycznie na normalnym poziomie.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: rattkin »

anorak pisze: 29 mar 2019, 18:42 Kumam dlaczego produkcja była droga, ale może trzeba się zastanowić, czy to wszystko rzeczywiście jest warte tyle $$$.
Jestem pewien, że wydawca się zastanowił. I to kilka razy bardziej niż ktokolwiek tutaj, bo od tego zależy jego biznes. Jeśli puścił dodatek w takiej postaci i za taką cenę, to znaczy, że uznał, że tak będzie najlepiej.

Wg statsów z BGG, grę posiada około 26k (+6k by chciało) graczy, a pierwszy dodatek - około 8k (+1k by chciało). Zakładając, że każdy posiadacz pierwszego kupi drugi, to 30% graczy podstawki to całkiem niezły wynik - 8k sprzedanych dodatków. Przy czym, w takiej cenie, nawet połowa tego pewnie nie byłaby dramatem.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Bludgeon »

rattkin pisze: 29 mar 2019, 23:52 Wg statsów z BGG, grę posiada około 26k (+6k by chciało) graczy, a pierwszy dodatek - około 8k (+1k by chciało). Zakładając, że każdy posiadacz pierwszego kupi drugi, to 30% graczy podstawki to całkiem niezły wynik - 8k sprzedanych dodatków. Przy czym, w takiej cenie, nawet połowa tego pewnie nie byłaby dramatem.
Tylko dlaczego miałbyś to zakładać?
Ja np. mam i podstawkę i dodatek, ale nie wydam tyle na drugi dodatek, chociaż bardzo chciałbym go mieć.
Riv jest prawie 3x droższy niż Amb, więc może załóżmy że Riv kupi 1/3 posiadaczy Amb? To około 2,7k.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: rattkin »

Dlatego ostatnie zdanie.

Ale ogólnie można, mimo wszystko, próbować tak zakładać. Kupienie dodatku to jest przejście pewnego progu, który wkłada kupującego do innego segmentu konsumentów. W tym miejscu już wydałeś dodatkowe pieniądze na rozwiniecie produktu, zamiast na sprawienie sobie innego. Jest szansa że dalej pójdziesz tą drogą. Bo lubisz grę, bo completionism, itd. Oczywiście, z każdym kolejnym dodatkiem, nawet niezależnie od ceny, jakiś procent się naturalnie wykrusza (traci zainteresowanie), szczególnie jesli jest większy odstęp czasowy. Z całą pewnością tej korelacji nie wypacza fakt, że *akurat Ty* nie kupisz.

Tak czy siak, ja zamówiłem, choć nie czuję by ten dodatek oferował coś naprawdę super. Wolę Rolla od rejsów, frontierów i drajwów, ale i tak coś mi w nim zgrzyta. Dodatek nie wydaje się tego poprawiać.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: wirusman »

Za szybko się kończy:) Nagle jest bęc i koniec. Tak jakby jeszcze jednej tury zabrakło.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Bludgeon »

rattkin pisze: 30 mar 2019, 11:45 Z całą pewnością tej korelacji nie wypacza fakt, że *akurat Ty* nie kupisz.
To prawda, ale ogromna różnica w cenie (zarówno w zł, jak w %) już tak.
rattkin pisze: 30 mar 2019, 11:45 Tak czy siak, ja zamówiłem, choć nie czuję by ten dodatek oferował coś naprawdę super. Wolę Rolla od rejsów, frontierów i drajwów, ale i tak coś mi w nim zgrzyta. Dodatek nie wydaje się tego poprawiać.
Sam bym zamówił jakbym miał więcej pieniędzy do wydania na pierdoły.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Bludgeon »

wirusman pisze: 30 mar 2019, 12:46 Za szybko się kończy:) Nagle jest bęc i koniec. Tak jakby jeszcze jednej tury zabrakło.
No. Nigdy nie gram do 12 kafli. Zawsze 15 albo 16 (i więcej vp na gracza).
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Wolf »

Roll u mnie nie przetrwał próby czasu, sprzedany dawno temu, a od jeszcze dawniej nie lądował na stole.

W tym czasie Race (+ dodatki) tylko zyskał, a i tak był w czołówce, niemniej czas pokazał (oraz łącznie kilkaset partii), że jest to gra o nieograniczonej regrywalności, dzięki czemu może z dumą dzielić miejsce na półce z cięższymi tytułami, bo w krótkim czasie oferuje tak wiele.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: anorak »

Ja Rolla bardzo lubię, Rejs to jedna z moich ulubionych gier i mam do niej wszystko kupione, podstawkę w dwóch sztukach nawet. Ale odczuwam już zmęczenie materiału. O ile nie narzekam na brak kasy na pierdoły, to przyznam, że zatkało mnie jak zobaczyłem ceny najnowszych propozycji od Rio Grande. Dodatek do Rolla (bez tony pięknych figurek i powalających artów) + planszowy Rejs (mówcie co chcecie, ale ja uważam, że brzydki jak kupa i kiczowaty okrutnie; okładka, to woła o pomstę do nieba) to już 530 zł. Dalej chcę to kupić, ale w tej cenie to można mieć trzy duże, dobrze wydane gry.

Tak, kto wie, może im się to sprzeda, patrząc na całkowitą liczbę posiadaczy Rolla. Prawdę mówiąc, to nie spodziewałem się, że jest taki popularny. Z punktu widzenia wydawnictwa to może być dobra decyzja, ale jeśli tracą kogoś kto kupuje dwie sztuki ich flagowej gry, to coś może być na rzeczy :).
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Wolf »

Sądzę, że to jednak inny target. Ja doszedłem do wniosku, że z tego wszystkiego kręci mnie tylko Race, który ma stałe miejsce w mojej kolekcji (zaznaczę, że to dość rzadkie, obecnie moja kolekcja to kilkanaście gier, a to dla mnie rekordowo dużo :P). W Roll-a fajnie było sobie trochę poturlać, ale... to nie to. Sama gra faktycznie zdobyła popularność, nie wiem czy na tyle, żeby się ten dodatek dobrze sprzedał (to jednak sporo jak na dodatek i nie ten typ gry, gdzie cena nie robiłaby wrażenia), no ale zobaczymy. Tak czy inaczej Roll przemawia dość dobrze do osób, które nie lubią "Rejsa", więc niekoniecznie fani karcianki są grupa docelową, część z nich na pewno grę kupiła, chociażby po to, żeby grać z tymi co karcianki nie trawią, albo dla urozmaicenia, ale na dłuższą metę powstaje pytanie czy to jest gra, w którą chcą inwestować.

Pewien kryzys karcianego RFTG kiedyś u mnie wystąpił, wtedy Roll był całkiem miłą odskocznią, ale nie trwało to zbyt długo, a od tego czasu Race umocnił się jako pewniak, jest po prostu lepszą i ciekawszą grą w każdej możliwej kombinacji i Roll nie miał u mnie szans się utrzymać, tym bardziej że nie potrzebuję prostszych gier w kolekcji, Race już jest obecnie najprostszą grą (no dobra, mam jedną grę na czarną godzinę, którą wyciągam raz na rok albo rzadziej jak gram z kimś totalnie nowym :P). Także dużo zależy od podejścia, niemniej widziałbym większą inicjatywę do kupna dodatku do Rolla wśród osób, które nie grają w Race, co za tym idzie Roll trafił do nich bardziej. Nie dziwi mnie, że fan Race dwa razy się zastanowi nad kupnem Rivalry i sensownością tego zakupu.

Wracając do gier rejsopodobnych... czyli Roll się nie utrzymał u mnie, ale czy reszta rodziny wygląda zachęcająco? Nie bardzo... Jump Drive? bleee... kastracja świetnej gry. New Frontiers? nie przekonuje. Czyli dla mnie tylko Race! - i mogę spokojnie łykać kolejne dodatki (mam wszystkie), a co najmniej jeszcze jeden będzie, bo Arc3 (ten z Xeno) dostanie drugi dodatek. Przy czym myślę, że dla Rio Grande to żaden problem, że ja kręcę nosem na resztę ich wymysłów, bo one nie są dla mnie i niekoniecznie są też dla innych fanatyków karcianego RFTG. Idea jest taka, żeby mieć coś dla różnych graczy: jeden ma karciankę zaawansowaną (i w niej też dodatkowe zróżnicowanie), jeden karciankę uprosczoną, jeden turlankę, jeden planszówkę. Czyli większe pokrycie rynku produktami, które trafią w różny target, a jak ktoś kupi jednocześnie więcej niż jeden z nich, no to tym lepiej. I myślę, że to jest główny cel. Dodatkowo, poszczególne gry korzystają ze znanej marki i jak coś wychodzi do jednej z nich to po części podbudowuje całość serii, aczkolwiek z minusów takiego rozwiązania mamy np. recykling grafik, przy czym większość pewnie tego i tak nie zauważy, bo wybierze jeden produkt, a wydawca oszczędza.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Muad'Dib »

Taka ciekawostka odnośnie insertu. Skusiłem się na ten od Folded Space i niestety nędza. Tzn jakość może i niektórym będzie odpowiadała ale problemem jest co innego. Kubeczki i planszetki w wersji GFP nie pasują do niego. Także jeśli ktoś ma polską edycją od GFP to omijać szerokim łukiem.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Post autor: Wroobel »

Też kupiłem ten insert i rzeczywiście jest słaby. Jakoś wszystko upchnąłem ale wyszło tak sobie.
BTW tego do 51 Stanu MS od nich też nie polecam.
ODPOWIEDZ