51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY I KOSZULKI!
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
Tutaj należy pytać o kwestie związane z malowaniem figurek.
TUTAJ NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TUTAJ NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Largo
Użytkownik wspierający
Has thanked: 31 times
Been thanked: 16 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: Largo » 19 paź 2017, 20:20

Szybkie i krótkie pytanko. Cały czas rozważam zakup Osadników NI, ale trafiła się okazja zakupu 51. Stan MS w stanie idealnym (tylko rozpakowane) za 80 zł. Warto w tych pieniążkach?

Wrotek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Wrotek » 19 paź 2017, 20:57

Też miałem ten dylemat. Osadnicy mi się spodobali, bo są nawiązaniem do settlersów, których lubię. Ale klimat postapo i te grafiki i trochę więcej kombinowania z zasobami w 51 stanie... Tak - zdecydowanie warto za te pieniądze kupić Master Seta. Nie pożałujesz :-)

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka

michcic
Użytkownik wspierający
Has thanked: 3 times

Post autor: michcic » 19 paź 2017, 21:09

To bardzo podobne gry, wszystko zależy czego oczekujesz.

Za Osadnikami przemawia dużo większa różnorodność frakcji i ciekawsze działania kart, ale wydaje mi się, że to jednak większy pasjans przez to, że nie można plądrować lokacji frakcyjnych. 51. Stan Master Set jest trochę bardziej wymagający, ale też bardziej dynamiczny, bo tury są krótsze i gra się najczęściej 4 zamiast 5 rund.

Do grania solo lub we dwóję polecam Osadników, w gronie 2-4 lepszy będzie Master Set.

Edit: Oczywiście, 80 zł to dobra cena dla obu tych gier. :)
Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron

Sprzedam: W Roku Smoka, Patchwork: Doodle.

Awatar użytkownika
Pastorkris
Użytkownik wspierający
Been thanked: 1 time

Post autor: Pastorkris » 23 sty 2018, 14:32

Pytanie odnośnie balansu kart.

Przy ostatniej partii znów odniosłem wrażenie, że karty (w podstawce) są niezbalansowane. Co mam na myśli? Głównie korzyści jakie płyną z kart o dystansie 1 lub 2 w kontrze do 3-jek. Początkowa ręka składająca się głównie z 3, całkowicie bez 1 praktycznie ustawiła partię, gdzie druga osoba otrzymała 4 jedynki i 2 dwójki :D.
Głównym problemem jaki zauważam nie jest różnica w koszcie, tylko w sile kart, nawet o mocy jeden. Powinno to być w miarę zbalansowane: jedynki słabsze, trójki mocniejsze. Tymczasem wśród jedynek znajduje się masa świetnych kart, m.in chyba najlepsza w całej grze czyli "Sharash", co dają uniwersalną strzałkę. Serio? za dystans jeden?!
Każda karta, którą zbudujemy daje punkt na koniec gry. Umowy za 1 i za 3 dystansu dają dokładnie to samo - jeden dany surowiec/punkt. Różnica zwykle wychodzi w umiejętnościach budynków i możliwości generowania punktów, ale jeśli chodzi o podwaliny ekonomii naszego poletka to Jedynki są o wiele lepsze, bo zwykle generują to samo za 3 razy mniej. Wiadomo, że jeśli o chodzi fazę wypatrywania, to mamy walkę w kolejności, ale już podczas dociągu kart z talii może to być bardzo krzywdzące.

Opiszcie swoje zdanie na ten temat. Czy też was to drażni? Czy znaleźliście sposób na to, lub nie zauważyliście takiego problemu? Jak radzicie sobie z pechowym dociągiem - Jakieś modyfikacje zasad typu Mulligan?

ko2a
Użytkownik wspierający
Been thanked: 3 times

Post autor: ko2a » 12 lut 2018, 22:54

Pytanie do wyjadaczy. Czy udało się komuś zakończyć grę w drugiej rundzie? Jest to możliwe?

Morgon
Użytkownik wspierający
Has thanked: 10 times
Been thanked: 23 times

Post autor: Morgon » 13 lut 2018, 00:09

PECHOWA RĘKA STARTOWA: nie zdarzyło mi się nigdy zaczynać z samymi trójkami. Zdarza się za to niestety zaczynać z ręką, która nie generuje żadnych surowców za wystawienie lokacji. Umiejętne wykorzystanie umów/plądrowania pomaga zażegnać kryzys, ale jeśli przeciwnik ma dobrą rękę może być ciężko wygrać taką partię. W zasadzie problem ten dotyczy generalnie karcianek. Nawet w LCG czy CCG muligan może nie tylko nie poprawić sytuacji a wręcz ją pogorszyć. Na to chyba nie ma rozwiązania. Z drugiej strony zaczynałem z ręką pełną lokacji produkcyjnych, zadowolony, a potem nie mogłem dobrać karty generującej punkty zwycięstwa... Na szczęście takie rzeczy zdarzają się sporadycznie, ale jest to wpisane w naturę losowego dociągu kart.

SZYBKIE ZWYCIĘSTWO: nie udało mi się nigdy wygrać w drugiej rundzie. Jak masz dobre karty wygrywasz w trzeciej. W innym przypadku w czwartej. Nie przypominam sobie żadnej partii, która trwałaby pięć rund (może jakieś początki jak się człowiek dopiero uczył grać).

Awatar użytkownika
RUNner
Użytkownik wspierający
Has thanked: 28 times
Been thanked: 52 times

Post autor: RUNner » 13 lut 2018, 14:01

Pastorkris pisze: Opiszcie swoje zdanie na ten temat. Czy też was to drażni? Czy znaleźliście sposób na to, lub nie zauważyliście takiego problemu? Jak radzicie sobie z pechowym dociągiem - Jakieś modyfikacje zasad typu Mulligan?
Ja akceptuję fakt, że jest to gra karciana i jako taka będzie ona podatna na dociąg. Ręka startowa w każdej karciance ma kluczowe znaczenie dla partii i przestałem nawet korzystać z mulligana w WP LCG. W 51 też przyjąłem, że warunki startowe nie zawsze będą równe dla graczy. W domowym graniu mi to nie wadzi, ale gdybym miał grać turniejowo, to pewnie bym się trochę gryzł z tematem.

gotji

Post autor: gotji » 16 mar 2018, 13:53

Ktoś się orientuje czy jest planowany dodruk?

koczkodan
Użytkownik wspierający
Has thanked: 3 times

Post autor: koczkodan » 26 mar 2018, 13:45

gdzies na stronie portalu chyba byla wzmianka na ten temat

gotji

Post autor: gotji » 28 mar 2018, 14:46

koczkodan pisze:
26 mar 2018, 13:45
gdzies na stronie portalu chyba byla wzmianka na ten temat
Dziękuję za wskazówkę. Nie mogłem znaleźć żadnego info na ich stronie na ten temat, ale napisałem do nich zapytanie i dostałem odpowiedź: Będzie dodruk w drugiej połowie tego roku.

Awatar użytkownika
Asia - On Table
Użytkownik wspierający
Been thanked: 21 times

Post autor: Asia - On Table » 02 kwie 2018, 15:22

W te świąteczne dni znalazłam troszkę czasu i zrobiłam recenzję tej gry. Gra troszkę leciwa ,ale warta uwagi.
Zapraszam i DZIĘKUJĘ.

https://www.youtube.com/watch?v=dij0Cygxxbg

Obrazek
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube

Awatar użytkownika
Marx
Użytkownik wspierający
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Marx » 25 sty 2019, 12:03

Kurcze, teraz właśnie zauważyłem na BGG:
Spoiler:
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać

Awatar użytkownika
Portal Games
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Post autor: Portal Games » 27 sty 2019, 10:52

Tak jest, potwierdzamy, że pojawi się zarówno dodruk gry, jak i wydamy w 2019 roku nowy dodatek: Sojusznicy. Więcej szczegółów na jego temat poniżej:

51. Stan: Sojusznicy

Obrazek

Sojusznicy sprawią, że zyskasz nowych przyjaciół i sposoby na wykorzystanie sił innych frakcji. Karty zawierać będą nową mechanikę sojuszy, która zapewni ci nowe, unikatowe bonusy i zdolności. Jak wykorzystać nowe możliwości? Wolisz zjednoczyć frakcje 51. Stanu, czy będziesz raczej samotnym wilkiem? Stworzysz potężne kombinacje sojuszniczych kart? W jaki sposób powitasz trzy nowe frakcje, które pokonały bezmiar pustkowi i wkraczają do gry? Sojusznicy wprowadzają do gry frakcje Iron Gang, Uranopolis i Sharrash! Z ich pomocą odkryjesz nowe sposoby walki o dominację nad 51. Stanem!

---

Więcej naszych planów wydawniczych na 2019 rok znajdziecie tutaj: https://portalgames.pl/pl/plany-wydawni ... -2019-rok/

Awatar użytkownika
Stary Madry Elf
Has thanked: 2 times

Post autor: Stary Madry Elf » 27 sty 2019, 11:34

Wspaniała wiadomość.

Awatar użytkownika
lukkk
Użytkownik wspierający
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: lukkk » 08 mar 2019, 15:51

Co według was jest lepsze?

State 51 Master Set czy state 51 + Nowa Era?

Awatar użytkownika
carlos
Użytkownik wspierający
Has thanked: 6 times

Post autor: carlos » 08 mar 2019, 15:53

lukkk pisze:
08 mar 2019, 15:51
Co według was jest lepsze?

State 51 Master Set czy state 51 + Nowa Era?
(Stara) Nowa Era + Zima

Awatar użytkownika
TOMI
Użytkownik wspierający
Been thanked: 4 times

Post autor: TOMI » 24 mar 2019, 11:27

Witam
Zagraliśmy wczoraj w tą grę i super chwyciło.
Teraz planuję kupić swój egzemplarz ale .... podobno są jakieś dwa wydania - gra 51 stan i jakiś master set - to te same gry ?? W który są drewniane, rzeźbione elementy (karnistry, trybiki itd. )??
Dziękuję

Awatar użytkownika
cezner
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post autor: cezner » 24 mar 2019, 11:55

Ale w co zagraliście? 51 stan czy 51 stan Master Set?
Bo to tak naprawdę są niestety inne gry. Niby na tej samej mechanice, jednak rozgrywka wygląda inaczej.
51 stan to gra wydana wiele lat temu. Master set to miało być nowe wydanie z nowymi grafikami i powiedzmy doszlifowanymi regułami. Niestety szlifowanie polegało na wyrąbaniu pewnych reguł co spowodowało uproszczenie i spłycenie rozgrywki. I w ten sposób powstał 51 stan MS.
Drewniane elementy są w MS.

norkbes
Użytkownik wspierający
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times

Post autor: norkbes » 24 mar 2019, 13:03

Z postu wynika że zagrali pierwszy raz i gra 'zaskoczyła'. Jednoznacznie wyklucza to oryginalny 51 stan.

ko2a
Użytkownik wspierający
Been thanked: 3 times

Post autor: ko2a » 24 mar 2019, 13:30

Tak czy siak próbuj 51 master set. Świetna gra. U nas top1. Z wypiekami czekamy na kolejny dodatek.

Awatar użytkownika
Gizmoo
Użytkownik wspierający
Has thanked: 114 times
Been thanked: 151 times

Post autor: Gizmoo » 24 mar 2019, 13:46

TOMI pisze:
24 mar 2019, 11:27
W który są drewniane, rzeźbione elementy (karnistry, trybiki itd. )??
cezner pisze:
24 mar 2019, 11:55
Drewniane elementy są w MS.
Gwoli ścisłości, to są dwa rodzaje drewnianych znaczników, w zależności od wydania Master Setu. Te ładniejsze, "rzeźbione" elementy, dodatkowo pomalowane, były wyłącznie w wersji preorderowej. Link:

https://boardgamegeek.com/image/2973219 ... master-set
https://boardgamegeek.com/image/3074582 ... master-set

Czyli w wersji sklepowej są np. meeple są całe czarne, a w wersji preorderowej - meeple mają namalowaną buźkę w masce przeciwgazowej.

Awatar użytkownika
noowy
Użytkownik wspierający
Has thanked: 8 times

Post autor: noowy » 24 mar 2019, 13:56

51 Stan to pierwsza, wydana zbyt szybko i mocno niedorobiona wersja gry - problemy liderami, przebudowami, nieopłacalnością umów, nieprzydatnością wielu kart itd.
Rok później wydano 51 Stan: New Era czyli nową podstawkę. Naprawiono tam wszystko łącznie z ikonografią, gra zaczęło bardzo fajnie śmigać.
Następnie wydano dodatek Winter, który mimo, że bdb to imho zbyt mocno wydłużał grę.
Na koniec wypuszczono 51 Stan: Master Set przy okazji którego autor stwierdził, że kolejny raz przerobi grę i moim zdaniem słusznie. Uproszczono reguły, ale rozgrywka wcale nie stała się dużo płytsza jak wielu sugeruje. Wywalono ograniczenia do trzech, wygładzono kilka innych rzeczy, dołożono kart umożliwiających szybszy start i budowę silniczków - gra się płynniej i przyjemniej, ale nadal jest masa fajnego kombinowania. No i dobrze też przemyślano mieszanie obecnych i przyszłych dodatków, nie to co w Osadnicy: NI.

Awatar użytkownika
TOMI
Użytkownik wspierający
Been thanked: 4 times

Post autor: TOMI » 24 mar 2019, 21:03

Dzięki wszystkim za pomoc
Graliśmy oczywiście w nową wersję gry.
Myślałem, że w nowym wydaniu są jeszcze jakieś różnice a to po prostu kolejne wydania. To naprawdę kawał dobrej gry. Dzięki

Xardas123
Użytkownik wspierający

Post autor: Xardas123 » 28 mar 2019, 17:11

Jestem po przeczytaniu instrukcji od 51 stanu i zastanawiam się w którym elemencie jest to trudniejsza i bardziej agresywna gra od osadników;)
W osadników grałem kilka razy, również z dodatkami i różnice między 51 a ONI są kosmetyczne, poziom skomplikowania podobny o ile nie trudniejszy w Oni. Jeżeli mylę się to naprowdźcie mnie na dobre tory;), bo stałem się właśnie właścicielem dodruku 51+zgliszcz i zastanawiam się czy będę szczęśliwym właścicielem, bo póki co po instrukcji jakoś mam mieszane uczucia.

Largo
Użytkownik wspierający
Been thanked: 16 times

Post autor: Largo » 28 mar 2019, 17:25

Do tej pory grałem tylko kilka razy w Osadników, których sprzedałem na rzecz 51. Stanu. Krótko mówiąc bardzo dobry deal, ale do rzeczy.
Grając w Osadników i budując silnik to było takie meh.. tzn. dostawałem kartę i budowałem coś tam, ale nie czułem totalnie tej gry. Klimatu nie było za grosz, ale nawet ten silniczek nie był w żadnym stopniu satysfakcjonujący. Po prostu kończyłem partię i miałem wrażenie, że mógłbym ten czas spędzić trochę lepiej. Mowa o samej wersji podstawowej.
51. Stan dla mnie to inna bajka. Klimat jest wyczuwalny bardzo wyraźnie. Samo to, że wykładasz kartę z rusznikarzem i wiesz od razu po nazwie, że da Ci on broń, a stacja paliw daje paliwo już jest dla mnie ciekawsze. Żetony kontaktu, czy jak je tam zwał na pierwszy rzut oka wydawały się przekombinowaniem mechaniki i niepotrzebnie wprowadzonym elementem komplikującym. Okazało się zgoła inaczej. Daje to multum fajnej decyzyjności i kombinowania. Zwoje w mózgu się prostują nieraz :) Duża różnica w porównaniu z Osadnikami to też większa ilość plądrowania i mimo wszystko większa interakcja, w szczególności z dodatkiem Zgliszcza, który jest świetny.
Reasumując. Choć instrukcja może nie porywa i styl jej napisania jest hmmm 'inny' (mi się podoba) to sama gra to miód. Dla mnie Master Set z dodatkiem Zgliszcza to 10/10. Każda rozgrywka jest mega satysfakcjonująca. Polecam :)

ODPOWIEDZ