Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gizmoo »

Gambit pisze: 20 mar 2019, 11:13 wrzucę tu swoją "krótką" recenzję.
Tomek, jak zwykle recenzja na propsie i nie dłużyła mi się ani przez moment, dlatego usunąłbym cudzysłów! ;)

I choć pokrywają się w 100% Twoje spostrzeżenia do tego, co mnie w AH3 uwierało, to jednak ocenę przyznał bym (ciut) wyższą. No, ale na razie grałem tylko raz, więc może to jeszcze kwestia kilku podejść. Na pewno chciałbym do AH3 wrócić, bo jak pisałem wcześniej - dla mnie, obok Posiadłości Szaleństwa 2nd ED, to najlepsza gra w uniwersum Cthulhu ze stajni FFG.
Spoiler:
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Pamiętajmy że to wciąż cały czas tylko podstawka (tylko w porównaniu do 8 dodatków w EH/AH2). EH/AH2 bez dodatków też wyglądały zupełnie inaczej.
Przyszłość AH3 dużo zależy od tego co będzie w dodatkach. Ciekawi mnie jak podejdą do tematu np. samej planszy i scenariuszy (kodeksu).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: pan_satyros »

Gizmoo pisze: 20 mar 2019, 12:34
Gambit pisze: 20 mar 2019, 11:13 wrzucę tu swoją "krótką" recenzję.
Tomek, jak zwykle recenzja na propsie i nie dłużyła mi się ani przez moment, dlatego usunąłbym cudzysłów! ;)

I choć pokrywają się w 100% Twoje spostrzeżenia do tego, co mnie w AH3 uwierało, to jednak ocenę przyznał bym (ciut) wyższą. No, ale na razie grałem tylko raz, więc może to jeszcze kwestia kilku podejść. Na pewno chciałbym do AH3 wrócić, bo jak pisałem wcześniej - dla mnie, obok Posiadłości Szaleństwa 2nd ED, to najlepsza gra w uniwersum Cthulhu ze stajni FFG.
Spoiler:
Również polecam posłuchać recenzji Gambita, trafnie wskazuje cechy, które mogą uwierać, ale mimo wszytko nie torpedują rozgrywki.
Gdzieś pewnie bym polemizował w szczegółach, ale z grubsza się zgadzam, co pozwoliłem sobie na YT opisać.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Morsereg »

Gambit pisze: 20 mar 2019, 11:13 Pewnie już każdy ma wyrobione zdanie o grze, ale i tak wrzucę tu swoją "krótką" recenzję.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
dobra recenzja, z jedna tylko rzecza nie moge sie zgodzic - scenariusze.
zgadza sie, za pierwszym razem jest niespodzianka, za drugim juz wiemy co sie bedzie dzialo. i przez to mozna sie w jakis sposob przygotowac.
ale i tak jest lepiej niz normalna gra przygodowac, gdzie od samego poczatku wiesz co bedzie za chwile. wezmy tego nieszczesnego AH2ed. tam od samego poczatku masz to samo, i przygotowujesz sie na to samo. tutaj masz pewna zmiane ktora sprawia, ze gra nie jest jednolita. w pewnym momencie trzeba zaczac robic cos innego.
do tego, znajomosc co bedzie dalej, nijak nie wplywa na regrywalnosc. nie jest to konkretnie "w punkcie A bedziesz mial brame ktora musisz zamknac", wiec odpowiednia osoba juz sobie tam pojdzie i przygotuje a cala reszta doprowadzi do momentu kiedy trzeba brame zamknac. nie, trzeba ja jeszcze wczesniej znalezc wsrod znacznikow.
co do matematycznych wyliczen, no coz, tego sie nie przeskoczy. nie raz w jakims dungeon crawlerze, czy innej grze przygodowej mielismy taka sytuacje. wyliczylismy, ze cokolwiek nie zrobimy to i tak nam sie nie uda. wiec po prostu konczylismy wczesniej. by zagrac kolejny scenariusz czy tez inna gre :D
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: pan_satyros »

Morsereg, my również tak do tego podchodzimy, ale rozumiem sposób argumentacji Gambita, który oczekuje, że każda partia gry przygodowej, będzie w pełni przygodowa. Tutaj mimo oczywistych zysków względem edycji 2, jednak ponowne partie przesuwają nieco środek ciężkości w kierunku optymalizacji.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: xtomashx »

Na dniach kupują grę i mam pytanie jak wyglądają karty pod względem jakościowym? Ogólnie jestem fanem koszulkowania gier jednak tutaj za koszulki trzeba wydać prawie połowę ceny gdy i się zastanawiam czy jest sens.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: pan_satyros »

xtomashx pisze: 28 mar 2019, 08:44 Na dniach kupują grę i mam pytanie jak wyglądają karty pod względem jakościowym? Ogólnie jestem fanem koszulkowania gier jednak tutaj za koszulki trzeba wydać prawie połowę ceny gdy i się zastanawiam czy jest sens.
Karty to standard ffg. Niestety sporo się tu tasuje, więc co najmniej karty wskazówek i dzielnic warto zakoszulkować. No i potwory bo tymi przestawiamy po mapie.
Reszta po wzięciu leży na stole, więc nie jest konieczne ich częste tasowanie. Ewentualnie karty postaci możesz bo to dość delikatna tektura. Koszulki jak te z Talismana.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

xtomashx pisze: 28 mar 2019, 08:44 Na dniach kupują grę i mam pytanie jak wyglądają karty pod względem jakościowym? Ogólnie jestem fanem koszulkowania gier jednak tutaj za koszulki trzeba wydać prawie połowę ceny gdy i się zastanawiam czy jest sens.
Jaka połowa ceny? Masz 460 kart, to jest 5 paczek koszulek (np Rebela) co daje ok. 60-70 zł. Wciąż sporo, fakt, ale jest to gra oparta na kartach które do tego się często tasuje.

Karty są bardzo wysokiej jakości (coś jak Eldritch czy reszta produktów FFG, ten sam wysoki poziom).
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: xtomashx »

Hmm coś pomieszałem przy obliczeniach :) ma ktoś dokładny spis kart wg wielkości?
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gatherey »

xtomashx pisze: 28 mar 2019, 10:18 Hmm coś pomieszałem przy obliczeniach :) ma ktoś dokładny spis kart wg wielkości?
BGG sleeves
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: xtomashx »

Dziękuję bardzo. Szkoda, że koszulki Rebela zeszły na psy.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zabezpieczenia gry. Gdzieś widziałem pomysł z użyciem kapsli numizmatycznych. Ktoś stosuje? :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: pan_satyros »

xtomashx pisze: 28 mar 2019, 18:30 Dziękuję bardzo. Szkoda, że koszulki Rebela zeszły na psy.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zabezpieczenia gry. Gdzieś widziałem pomysł z użyciem kapsli numizmatycznych. Ktoś stosuje? :)
tak ja stosuję, zdecydowanie warto na żetony mitów i tury.Rozmiar ten sam co do AH LCG
https://allegro.pl/oferta/kapsle-do-mon ... 5158946865
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: xtomashx »

pan_satyros pisze: 28 mar 2019, 20:01
xtomashx pisze: 28 mar 2019, 18:30 Dziękuję bardzo. Szkoda, że koszulki Rebela zeszły na psy.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zabezpieczenia gry. Gdzieś widziałem pomysł z użyciem kapsli numizmatycznych. Ktoś stosuje? :)
tak ja stosuję, zdecydowanie warto na żetony mitów i tury.Rozmiar ten sam co do AH LCG
https://allegro.pl/oferta/kapsle-do-mon ... 5158946865
18 żetonów mitów oraz 6 znaczników tury chyba jest? A koszulki jakie polecasz? :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 632 times
Been thanked: 506 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: pan_satyros »

xtomashx pisze: 28 mar 2019, 20:09
pan_satyros pisze: 28 mar 2019, 20:01
xtomashx pisze: 28 mar 2019, 18:30 Dziękuję bardzo. Szkoda, że koszulki Rebela zeszły na psy.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zabezpieczenia gry. Gdzieś widziałem pomysł z użyciem kapsli numizmatycznych. Ktoś stosuje? :)
tak ja stosuję, zdecydowanie warto na żetony mitów i tury.Rozmiar ten sam co do AH LCG
https://allegro.pl/oferta/kapsle-do-mon ... 5158946865
18 żetonów mitów oraz 6 znaczników tury chyba jest? A koszulki jakie polecasz? :)
tak chyba właśnie tyle tego tam jest. Co do koszulek - nie pomogę chyba, bo dla mnie ich jakość nie gra wielkiej roli.
Mają chronić karty przed ścieraniem i palcami, a nie robić z nich cegły ;)
Dlatego kupuję zwykłe szmaciaki jak rebel czy kiedyś mayday i nigdy nie czułem potrzeby by mieć coś lepszego.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: xtomashx »

Widzieliście jakieś wzmianki o dodatkach? Poprzednie gry z serii już miały jakieś po takim czasie od premiery, a o tej edycji cicho.
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: marioosh »

xtomashx pisze: 19 kwie 2019, 10:38 Widzieliście jakieś wzmianki o dodatkach? Poprzednie gry z serii już miały jakieś po takim czasie od premiery, a o tej edycji cicho.
Pewinie pojawi się w sprzedaży w okolicach Arkham Nights, pytanie tylko kiedy to ogłoszą.. :)
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Azriel »

Udało nam się w końcu zagrać w Arkham Horror i to od razu 3 dni z rzędu. Bez większych problemów ukończyliśmy za pierwszym podejściem każdy z 3 grancyh scenariuszy (graliśmy 2 badaczami). Wydaje mi się, że zdobywa się zbyt dużo przedmiotów, które bardzo ułatwiają rozgrywkę. Potwory w ogóle nie były wyzwaniem, testy oprócz kilku przypadków również nie sprawiały problemów - zwłaszcza, gdy zdobyliśmy błogosławieństwo (może to nasze szczęście, ale w każdej grze przynajmniej jeden z badaczy zostawał błogosławiony w początkowych rundach). Czy u Was też tak to wyglądało?
W kazdym razie gra nam się podoba i czekamy na dodatki ;)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Azriel pisze: 06 maja 2019, 07:52 Udało nam się w końcu zagrać w Arkham Horror i to od razu 3 dni z rzędu. Bez większych problemów ukończyliśmy za pierwszym podejściem każdy z 3 grancyh scenariuszy (graliśmy 2 badaczami). Wydaje mi się, że zdobywa się zbyt dużo przedmiotów, które bardzo ułatwiają rozgrywkę. Potwory w ogóle nie były wyzwaniem, testy oprócz kilku przypadków również nie sprawiały problemów - zwłaszcza, gdy zdobyliśmy błogosławieństwo (może to nasze szczęście, ale w każdej grze przynajmniej jeden z badaczy zostawał błogosławiony w początkowych rundach). Czy u Was też tak to wyglądało?
W kazdym razie gra nam się podoba i czekamy na dodatki ;)
U nas wpie***ol 4 razy z rzędu na różnych scenariuszach (2-3 badaczy). Dopiero ten bez anomalii nam poszedł gładko (bo nie miał anomalii).
Co do przedmiotów to gra staje się prawie auto-winem gdy dobierzesz przedmiot co daje +1 akcje (za 6$).
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Azriel »

Może ktoś z nas źle gra? ;P U nas nawet po pojawieniu się anomalii, nie było raczej problemu z jej likwidacją. Podczas tury graczy udawało się zazwyczaj zdjąć 1-2 doom tokeny / gracza (akcja ward). Do tego encounter'y z talii anomalii zazwyczaj zdjemowały dodatkowe tokeny, więc zdarzało się, że w 1 rundzie pozbywaliśmy się anomalii.
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Alwirin »

Azriel pisze: 06 maja 2019, 07:52 Udało nam się w końcu zagrać w Arkham Horror i to od razu 3 dni z rzędu. Bez większych problemów ukończyliśmy za pierwszym podejściem każdy z 3 grancyh scenariuszy (graliśmy 2 badaczami).
Dziwne, bo u nas Azatoth został pokonany dopiero za 4 lub 5 razem . Cthulhu też nie jest łatwy. Pamiętaliście w swoich grach o:
- niewrzucaniu wylosowanych żetonów z powrotem do Czary dopóki wszystkie żetony z niej nie wyjdą?
- potworach wchodzących w zwarcie od razu po pojawieniu się na polu z badaczem?

A może mieliście po prostu szczęście z wyciąganiem spotkań wskazówek :wink: ?
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Azriel »

Pamiętaliśmy o tych zasadach. Przeczytałem rulebook i oglądałem tutoriale na youtube przed rozgrywką, a w razie wątpliwości w trakcie gry sprawdzałem jeszcze bgg i wydaje mi się, że nic mi nie umknęło. Z Cthulhu jeszcze się nie mierzyliśmy. Graliśmy 2 razy w składzie Jenny Barns + Tommy Muldoon i 1 raz Jenny Barns + Dexter Drake.

Może faktycznie mieliśmy szczęście. Po rozegraniu scenariusza z Cthulhu, wrócimy do poprzednich i zobaczymy, jak pójdzie.
Awatar użytkownika
Oxytocine
Posty: 45
Rejestracja: 27 mar 2019, 15:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Oxytocine »

Jakie koszulki kupić? Na www.koszulki.rebel.pl brakuje tego tytułu :(
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

Oxytocine pisze: 06 maja 2019, 12:54 Jakie koszulki kupić? Na www.koszulki.rebel.pl brakuje tego tytułu :(
57,5x89
41x63
Tylko premium
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

@Azriel
Wyciągacie po 2 żetony na każdego badacza za rundę?
Poruszacie potwory co rundę?
Wchodzicie w zwarcie za każdym razem gdy potwór jest na tym samym polu co badacz?
Awatar użytkownika
Oxytocine
Posty: 45
Rejestracja: 27 mar 2019, 15:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Oxytocine »

Jools pisze: 06 maja 2019, 16:13
Oxytocine pisze: 06 maja 2019, 12:54 Jakie koszulki kupić? Na www.koszulki.rebel.pl brakuje tego tytułu :(
57,5x89
41x63
Tylko premium
Czyli standard american i mini american :) Ile z każdego rodzaju ich potrzebuję i dlaczego premium?
ODPOWIEDZ