Strażnicy Xobos - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Strażnicy Xobos - pytania o zasady

Post autor: vinnichi »

Na rozgrzewkę nowego wątku garść pytań.

Na filmiku autora z Wookiem jest sytuacja kiedy strażnik Łukasza nie podejmuje kontrataku i wycofuje się. Strażnik autora, który atakował ponieważ się nie ruszał w tej turze przechodzi na zwolnione pole. Ale za nim podąża strażnik który jest z nim połączony – w fazie walki, już po ruchach. Czy to błąd czy jest jakaś niepisana zasada :D że połączeni strażnicy poruszają się jak złączeni łańcuchem.

Mamy sytuację z wieżyczką. Strażnik podchodzi pod zasięg wieżyczki, wieżyczka deklaruje strzał – zadaje obrażenia, koniec rundy. W fazie rozwoju gracz uzupełnia wieżyczkę nowymi kryształami. Co się stanie na początku następnej rundy. Bez względu na kolejność strażnik który jest w zasięgu oberwie z wieżyczki, czy kładę znacznik ataku wieżyczki a strażnik może uciec?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Imagine Realm
Posty: 299
Rejestracja: 30 sie 2016, 18:01
Lokalizacja: Opole

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: Imagine Realm »

Sytuacja z strażnikiem podążającym za innym w turze przeciwnika to rozgrywka wg starych zasad. Normalnie (w wersji wydanej) możesz tylko ruszyć tym strażnikiem, który deklarował atak.

Strażnik wchodzi na pole w zasięgu - możesz oddać strzał
Jeśli na początku rundy chcesz zaatakować załadowaną wieżyczką, deklarujesz atak.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

Ok dzięki za odpowiedź czyli taki atak ze Strażnicy zawsze wchodzi, nie ma przed nim uciekczki jak przed atakiem Strażnika. Powodzenia na KS!
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

Jeszcze pytania :)

Czy można zacząć budowę strażnicy ale jej nie skończyć, nie dokładać pierwszej kosteczki? Chciałbym np. kogoś zwabić budowlą i w kolejnej rundzie postawić strażnicę już załadowaną.

Leczenie, w instrukcji jest napisane że leczenie służy do zmniejszenia zadawwanych obrażeń albo odzyskiwania utraconych punktów życia

Jak to odzyskiwania? Jeśli mam więcej leczenia niż obrażeń to nadmiar mi leczy strażnika? Edit: na drugie pytanie znalazłem odpowiedź w instrukcji więc poproszę o pomoc że strażnica
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: BrigadeGeneral »

Ale Strażnica wymaga 1 Budulca, więc natychmiast ją stawiasz na planszę pod Strażnika.

Odzyskiwanie działa w następujący sposób:

Twój Strażnik X posiada 4 punkty życia i podpięte leczenie o sile 3. Przeciwnik atakuje Twojego strażnika z siłą 2. W tej sytuacji niwelujesz jego obrażenia, ale dodatkowo odzyskujesz +1 punkt życia dla uszkodzonego strażnika, który jest atakowany.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

ok dzięki
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
bunny
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2018, 17:35

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: bunny »

Imagine Realm pisze: 19 mar 2019, 16:19 Sytuacja z strażnikiem podążającym za innym w turze przeciwnika to rozgrywka wg starych zasad. Normalnie (w wersji wydanej) możesz tylko ruszyć tym strażnikiem, który deklarował atak.
Znalazłam gdzieś informację, że można podążyć za uciekającym strażnikiem przeciwnika, jeśli w fazie ruchu mój atakujący strażnik nie wykonał ruchu, a zadeklarował atak.... to już nie wiem jak powinno się grać :?: Jeśli moje rozumowanie jest błędne to znaczy, że w fazie ruchu mogę się przemieścić strażnikiem o jedno pole ...i mogę przemieścić bonusowo o dodatkowe jedno pole jeśli zadecyduję się na podążanie za strażnikiem ( ofc. jeśli mój strażnik zadeklarował atak, a przeciwnik swoim strażnikiem ucieka) :?:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

Ten dodatkowy ruch jest w fazie ruchu przeciwnika który zdecydował się uciec. Jeśli Twój atakujący strażnik nie ruszał się w swojej turze to może przeskoczyć na zwolnione miejsce. Także tutaj dobrze rozumiesz, ja widziałem na filmiku że strażnik połączony z atakującym też się ruszył, stąd odpowiedź wydawcy że tak było w starych zasadach.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
bunny
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2018, 17:35

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: bunny »

ok, dzięki ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

Znowu pytania:)
Taka sytuacja.
Stoi sobie niebieski strażnik lider i powiedzmy atakuje źródło, jest wspierany leczeniem przez innego strażnika. Co w sytuacji gdy zostanie zatakowany? Nie może odpowiedzieć atakiem ale czy leczenie działa? Czy leczy się sam i działa leczenie wspierającego go strażnika? Czy w takiej sytuacji nie działa żadne leczenie bo jest już związany z innym atakiem. Czy działa tylko leczenie lidera?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
piter555
Posty: 88
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: piter555 »

Jeżeli atakuje źródło to nie może być wspierany przez innego strażnika a jego leczenie działa.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

ok masz rację bo jest napromieniwane ale przepuścmy że atakuje już innego strażnika, czy leczenie działa kiedy jest związany atakiem? No i chcę się upewnić leczenie "zużywa się" podczas wszystkich ataków w fazie ataku, to znaczy jeśli ochroni przed pierwszymi 2 atakami to już przed 3 nie?

I jeszcze jedno: technologia leczenie, mam na strażniku żeton leczenie +1, to znaczy że mogę przekazać to innemu strażnikowi tak żeby miał +1 za technologię +1 podstawowego leczenia? Czy te leczenie +1 działa tylko na strażnika który je ma (tak jak u lidera)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: BrigadeGeneral »

vinnichi pisze: 02 kwie 2019, 10:26 Taka sytuacja.
Stoi sobie niebieski strażnik lider i powiedzmy atakuje źródło, jest wspierany leczeniem przez innego strażnika. Co w sytuacji gdy zostanie zatakowany? Nie może odpowiedzieć atakiem ale czy leczenie działa? Czy leczy się sam i działa leczenie wspierającego go strażnika? Czy w takiej sytuacji nie działa żadne leczenie bo jest już związany z innym atakiem. Czy działa tylko leczenie lidera?
Jeśli Lider stoi na polu napromieniowanym, to nie otrzyma wsparcia (połączenia). Jego leczenie natomiast działa normalnie.
vinnichi pisze: 02 kwie 2019, 10:35 No i chcę się upewnić leczenie "zużywa się" podczas wszystkich ataków w fazie ataku, to znaczy jeśli ochroni przed pierwszymi 2 atakami to już przed 3 nie?

I jeszcze jedno: technologia leczenie, mam na strażniku żeton leczenie +1, to znaczy że mogę przekazać to innemu strażnikowi tak żeby miał +1 za technologię +1 podstawowego leczenia? Czy te leczenie +1 działa tylko na strażnika który je ma (tak jak u lidera)
Ad leczenia - zawsze w danej turze działa tylko raz w jednym przeliczeniu.

Jak masz upgrade to wychodzi 1 z podstawy +1 z ulepszenia:
- Na lidera to działa samodzielnie +2
- W trakcie połączenia przekazujesz 2 leczenia podłączonemu strażnikowi
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

o bardzo Ci dziękuję, czyli jeśli jest związany walką z kimś innym i nie może odpowiedzieć na kolejny atak to mimo wszystko leczenie działa i leczy
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
piter555
Posty: 88
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: piter555 »

Jeżeli jest sytuacja że ten sam kolor atakuje z kilku stron to sumujesz wszystkie ataki jak by pochodziły z jednego miejsca (ale najpierw rozstrzygasz bitwę czyli tam gdzie jest kontratak).
Walka może składać się z bitwy i ataków jeżeli Strażnik jest atakowany z dwóch stron. Jeżeli strażnik jest atakowany z drugiej strony już nie wykorzystuje ani kafli technologicznych ani swoich żetonów ulepszeń. Przy kolejnej walce innego strażnika w tej samej fazie ruchu kafle (Ochrona strażnika, Leczenie przeciwnika) znowu się liczą -tak mi się wydaje
Żetony Ulepszenia (moc) zawsze są używane raz) ze względu na atak, który wychodzi ze strażnika. Podobnie z kaflami technologicznymi. Ale technologia działa na innego Straznika w danej rundzie.

Lider nie przekazuje swojego samoleczenia tak jak inni strażnicy przekazuje 1 leczenie.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2019, 21:45 przez piter555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

Ok to jeśli dobrze rozumiem, strażnik który już przetrwał bitwe kolejne ataki przyjmuje bez żadnych dodatkowych leczeń itp. Po prostu zbiera pełne obrażenia?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: BrigadeGeneral »

vinnichi pisze: 02 kwie 2019, 16:19 Ok to jeśli dobrze rozumiem, strażnik który już przetrwał bitwe kolejne ataki przyjmuje bez żadnych dodatkowych leczeń itp. Po prostu zbiera pełne obrażenia?
dokładnie tak.

piter555 ujął to bardzo dobrze. Albo używasz leczenia/kafli w kontrataku albo atakujesz źródło i wszystkie ataki na Twojego strażnika rozpatrujesz jak jedną bitwę, w której nie atakujesz. Więc używasz też 1x leczenia/kafli.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

Witam jeszcze dwa pytania mam :)

Taka sytuacja gracz aktywny atakuje strażnika, strażnik ucieka ale na to pole wchodzi inny. Czy oberwie atak czy znacznik ataku znika po ucieczce?

Drugie pytanie to sytuacja kiedy strażnik jest atakowany przez innego strażnika z jednej strony i z innej leci Quark. Strażnik atakujący zabija swojego przeciwnika (najpierw rozpatrywane są kontrataki) i co się dzieje z Quarkiem? Zadaje ten atak i ginie czy już nie skoro Strażnik został zabity?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: BrigadeGeneral »

vinnichi pisze: 25 maja 2019, 00:44 Taka sytuacja gracz aktywny atakuje strażnika, strażnik ucieka ale na to pole wchodzi inny. Czy oberwie atak czy znacznik ataku znika po ucieczce?

Drugie pytanie to sytuacja kiedy strażnik jest atakowany przez innego strażnika z jednej strony i z innej leci Quark. Strażnik atakujący zabija swojego przeciwnika (najpierw rozpatrywane są kontrataki) i co się dzieje z Quarkiem? Zadaje ten atak i ginie czy już nie skoro Strażnik został zabity?
ad1. Znacznik zostaje, jest walka pomiędzy polami (ale już inny strażnik znajduje się na polu).

ad2. Nic nie dzieje się z Quarkiem (co najwyżej możesz zająć nim wolne pole). Nie brał udziału w potyczce podczas pierwszego przeliczenia, a drugiego nie ma, bo strażnik atakowany padł.
piter555
Posty: 88
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: piter555 »

jeszcze dodam że jeżeli będzie taka sytuacja gdy strażnik nie zginął w walce z kontratakiem a jest atakowany z paru innych pól jednego przeciwnika to sumuje się te wszystkie ataki i wszyscy wypuszczają atak (nie ważne że wystarczy atak z jednego pola)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

BrigadeGeneral pisze: 27 maja 2019, 10:53

ad1. Znacznik zostaje, jest walka pomiędzy polami (ale już inny strażnik znajduje się na polu).

ad2. Nic nie dzieje się z Quarkiem (co najwyżej możesz zająć nim wolne pole). Nie brał udziału w potyczce podczas pierwszego przeliczenia, a drugiego nie ma, bo strażnik atakowany padł.
Dziękuję,
widzę że też źle graliśmy z jedną rzeczą, myślałem że dodtkowe przesunięcie jest możliwe tylko podczas fazy ruchu, a tutaj z tego co rozumiem w fazie ataku też można się przesunąć jeśli Strażnik/Quark się nie ruszał.

Czy żetony Leczenie/Moc +1 mogą oddziaływać na innych Strażników czy działają tylko jak umiejętność lidera na Strażnika który posiada taki żeton
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
piter555
Posty: 88
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: piter555 »

jak najbardziej można przekazywać
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

Dzięki, czy jest to gdzieś w instrukcji napisane czy po prostu dopytywałeś wydawcę?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
piter555
Posty: 88
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: piter555 »

to drugie :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Strażnicy Xobos

Post autor: vinnichi »

To może na to będziesz znał odpowiedź :-) jest ograniczenie 3 quarków na pole ale na filmiku autor w polu bazy podczas rekrutacji miał ich więcej. Czy to stare zasady przeoczenie czy po prostu w bazie na jednym polu może być ich nieograniczona ilość.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
ODPOWIEDZ