Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Largo »

Obstawiałbym War Eternal pod choinkę. Dodatki podobno w przedsprzedaży schodzą całkiem ładnie, także tak jak mówisz trzeba kuć żelazo póki gorące. Fajnie jakby w przyszłym roku Portal wypuścił Legacy :P
Ushi
Posty: 60
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:53
Has thanked: 288 times
Been thanked: 16 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Ushi »

Który z drewnianych insertów pasuje do polskiej wersji tej gry ?
Strud
Posty: 308
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 36 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Strud »

Warbox
Mam i sprawdza się bardzo dobrze, jest sporo miejsca na dodatki (karty mam w koszulkach).
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: jrz8888 »

A czy jest sens kupować grę, jeśli nie planujesz dodatków i chcesz ogrywać tylko i wyłącznie podstawkę? Podkreślam, że nie będę do niej wracał na bieżąco, przyjmijmy że ze dwa razy w miesiącu na stole wyląduje.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Largo »

jrz8888 pisze: 01 kwie 2019, 17:39 A czy jest sens kupować grę, jeśli nie planujesz dodatków i chcesz ogrywać tylko i wyłącznie podstawkę? Podkreślam, że nie będę do niej wracał na bieżąco, przyjmijmy że ze dwa razy w miesiącu na stole wyląduje.
Sens jest na pewno, choć wątpię żebyś nie zagrał chociaż dwa razy z rzędu, jak do niej usiądziesz i dostaniesz wycisk :) Sama podstawka to 4 Nemezis do pokonania na poziomie normal plus każdy ma hard. Do tego dochodzą przeróżne kombinacje magów i zasobów. Dodatki to tak naprawdę więcej tego samego, a więc nie jest to mus. Osobiście gorąco polecam. Udało mi się pokonać Gnieworodnego na obu poziomach, reszta Nemezis na normal, oprócz Księcia Pożeraczy. Gość jest nie do za... ekhem zabicia. Market zawsze mamy losowy w różnych proporcjach. Magów raz wybieramy, a raz losujemy. Najlepiej się gra we dwie osoby.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: bartekb8 »

@jrz8888, podstawka jest samowystarczalna, ale z karciankami tak już jest że szybko chce się więcej nawet jeśli czasu jest mało na granie...A Aeon's End wciąga, wierz mi :wink:
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Melafir »

Wciąga wciąga. Jedyna rzecz która mnie aktualnie drażni, to mała ilość podstawowych kart nemesis. Posiadam tylko podstawkę i tier3 biorę wszystkie 8, więc co grę już wiem czego się można spodziewać.

Po cichu mam nadzieję że dodatki czeluscie i bezimienni wprowadza jakieś nowe podstawowe.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Z tego co wiem (mogę się mylić) to puli podstawowych kart nemezis dodatki do pierwszej podstawki nie rozszerzają. Możesz kupić sobie promkę na stronie Portalu z poplecznikiem pierwszego poziomu Glifem i chyba tyle. Do tego mieszanie podstawowych kart nemezis z tymi z kolejnych podstawek jest niewskazane.
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Melafir »

No to mnie zmartwiles... czyli talia nemesis tier 3 zawsze wygląda tak samo, tylko testujemy kolejności (nie że narzekam, po prostu widzę pewne pole do popisu dla twórców).
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: bartekb8 »

@Melafir, nie ma się co martwić, z War Eternal przyjdą dodatkowe karty jeśli planujesz taki zakup. Tak naprawdę to różnorodność kart marketu i magów jest tu najważniejsza i decyduje o wyjątkowości każdej gry.
Poza tym karty podstawowe nemezis mają to do siebie, że i tak nie będziesz chciał mieć ich za dużo w każdym z tierów, bo ucierpi na tym sama rozgrywka: im większa różnorodność podst. kart nemezis, tym większa szansa na zaburzenie równowagi w talii nemezis, a więc i całej grze. Aczkolwiek zawsze dobrze jest mieć wybór.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: birdm »

My wczoraj usiedliśmy z żoną po raz 2 do gry. Było zupełnie inaczej niż podczas 1 rozgrywki. Wszystko cacy, laluś mieliśmy Gnieworodnego na widelcu. Nasze miasto miało ok 20HP. Nemesis miał 19HP, my po połowie, więc luz, był już nasz. Do tej pory się dziwie w jak wielkim błędzie byliśmy:) Dopadł nas gdy zostało mu 4 HP.... Aż żal. Niemniej druga rozgrywka była już zupełnie inna. Dużo bardziej świadomie dobieraliśmy karty, część decyzji podejmowana była już z zupełnie innym nastawieniem, niektóre czary czekały na poplecznika, itd. Strategii było dużo więcej niż w 1 grze. Co do samej gry - dla mnie miodność wzrosła, a i żonka z mniejszym dystansem podeszłą tym razem. Myślę, że następnym razem Gnieworodny oberwie i ta myśl aż ciągnie do stołu:)
Freshus
Posty: 292
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 49 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Ja jednak skłoniłem się do całkowitego mieszania kart nemesis (na razie podstawka + WE). Przekonała mnie do tego ostatnia rozgrywka na królową roju, gdzie tak naprawdę w momencie, gdzie zostały 4 karty nemesis w talii dokładnie wiedziałem czego się spodziewać. Miasto miało 5HP, magowie po +6. Wiedząc, że w talii zostały: atak, który zadaje 4 obrażenia w miasto, atak każący niszczyć 4 karty z wierzchu talii, moc każąca odrzucić wszystkie ładunki i zadająca 4 obrażenia w maga + ten duży golem z podwójnym wyzwoleniem, zamiast atakować w królową ile fabryka dała to trzymałem mocne zaklęcia (na dwóch magach gdzieś około +20 dmg), bo wiedziałem, że jeżeli w następnej wyskoczy golem przez 3 kolejki jego podwójne wyzwolenia wbiją karaczany i oberwie ostatni punkt życia miasta.

Summa summarum wyszedł ostatni, więc nic to nie zmieniło, co nie zmienia faktu tego, że trzymałem zaklęcia od 4 kolejek nemesis, bo wiedziałem co nadciąga, zamiast próbować ścigać się z królową i ją ubijać, a w tym momencie miała koło 45 hp, bo całą grę czyściłem karaczany i miniony. Ta sytuacja tak naprawdę zabiła cały fun z tej rozgrywki, gdzie ledwo się trzymałem pól gry czyszcząc małe robaki i wszystko inne. Gdyby w tym momencie karty nemesis były zmieszane, to nie mógłbym być pewny zwycięstwa na 4 kolejki przed końcem gry i na pewno szedłbym wszystkim w nemesis, bojąc się, że jednak w tych ostatnich 4 kartach jest to 5 obrażeń w miasto... Wyścig wtedy byłby pełen emocji.

Reasumując powyższa rozgrywka upewniła mnie w tym, że chce mieszać karty nemesis nie zważając na teoretyczne dysproporcje. Jak na razie dwie rozgrywki za mną w takim układzie, obie satysfakcjonujące, gdzie nie odczułem znaczących różnic, ale i same karty się dość fajnie ułożyły jeżeli chodzi o proporcje. Muszę poczekać na rozgrywkę z samymi atakami :D. Możliwe, że przy dwóch dużych boxach rzadkością będzie taka sytuacja i mieszanie np. przy 3 boxach to już będzie samobójstwo, ale na razie dobrze się bawię.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: ShapooBah »

Freshus pisze: 02 kwie 2019, 08:58 .........
Mówiąc w skrócie zacząłeś chłodno kalkulować zamiast iść za ciosem. Gdybyś w te 4 tury odpalił wszystkie zaklęcia w królową pewnie byś wygrał. Niby wiedziałeś co będzie, a jednak nie wiedziałeś. Mogłeś szacować i ponieważ zbyt zachowawczo do tego podszedłeś to gra nie sprawiła Ci frajdy.
Freshus
Posty: 292
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 49 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Co do szacowania to trochę prawda. Takie skrzywienie zawodowe :D. Ale z drugiej strony jak się xx-nasty raz z tymi samymi kartami to jednak (przynajmniej w moim wypadku) pamięta się możliwości bez szczególnego zwracania uwagi. Czy po odpaleniu bym wygrał? Pewnie tak, ale to i tak dlatego, że pozostałe karty by mi za bardzo nie zaszkodziły. Czy bym ubił Królową? Różnie mogło być, nie pamiętam jak się tury później układały, ale talie magów były dość grube, bo nie miałem nic do skracania, więc możliwe żebym nie zrobił pełnego kółka i brakło by paru obrażeń.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Być może przyszedł dla mnie czas na kolejną karciankę i Aeon's prezentuje się nie najgorzej : ) Pierwsze i jak dla mnie najważniejsze pytanie: czy gra dobrze chodzi solo? Czy da się w nią grać "jedną ręką" (gdzieniegdzie już natrafiłem na komentarz, że najlepiej się gra na dwie ręce).
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2019, 16:51 przez c08mk, łącznie zmieniany 2 razy.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: bartekb8 »

Solo da się grać, jak najbardziej. Czy jednym magiem nie wiem, bo jeszcze nie udało mi się tak wygrać, i to pomimo ułatwiania sobie gry😁 Muszę jednak spróbować wariantu solo na 2 magów, myślę że może być ok, jako że AE jest grą szybką i płynną.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: omas »

Ja wyrabiam sie w ok 40 minut z dwoma magami.
Freshus
Posty: 292
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 49 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Tak jak już wspominałem, połowa moich rozegranych partii jest solo. Próbowałem wariantów na jednego/dwóch magów i w przypadku Aeon's end o wiele przyjemniej gra mi się na dwoje magów. Gra jest bardzo płynna, nie trzeba się za dużo zastanawiać nad tym co było kupowane itp. Wszystko chodzi bardzo intuicyjnie, a i "mechanika" sprzyja grze dwoma magami. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie graniu true solo, ale jest to "trudniejsze doświadczenie" i nadal będę się upierał przy tym, że gra sporo na tym traci, zwłaszcza na niektórych ustawieniach rynku.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Dzięki. : )
Część dodatków jest oznaczona jako "druga edycja", a część nie. Jeżeli dobrze rozumiem to 2ed. jest poprawiona i kolejne dodatki są już wydawane tym samym formacie co druga edycja?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Damon22 »

Freshus pisze: 02 kwie 2019, 19:12 ...true solo, ale jest to "trudniejsze doświadczenie" i nadal będę się upierał przy tym, że gra sporo na tym traci, zwłaszcza na niektórych ustawieniach rynku.
Nie do końca, wg instrukcji wszystkie efekty na innych graczy/sojuszników przechodzą na Ciebie.
Gram solo tylko na jednego maga i jest super. Masz to poczucie bycie jednym vs Bestia, skupiasz się na swojej talii, na każdym ruchu! Lecę akurat wszystkich magów (plan taki, dodatki zaraz go trochę popsują/przesuną) przeciwko każdemu Nemesis. Adelheim i Xaxos dali radę, Jian następna w kolejce.
Aha, 4 karty tury. 3 to hard mode wg mnie. Kiedyś przetestuję czy trudniejszy od wariantów hard Nemesis.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: bartekb8 »

c08mk pisze: 02 kwie 2019, 19:44 Dzięki. : )
Część dodatków jest oznaczona jako "druga edycja", a część nie. Jeżeli dobrze rozumiem to 2ed. jest poprawiona i kolejne dodatki są już wydawane tym samym formacie co druga edycja?
Raczej tak, inaczej nie miałoby to sensu. Podstawka pierwszego AE z dodatkami została tak przerobiona żeby pasować designem kart do kontynuacji, czyli War Eternal. Dlatego powstała druga, odświeżona edycja pierwszego AE.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Banan2 »

bartekb8 pisze: 02 kwie 2019, 23:09
c08mk pisze: 02 kwie 2019, 19:44 Dzięki. : )
Część dodatków jest oznaczona jako "druga edycja", a część nie. Jeżeli dobrze rozumiem to 2ed. jest poprawiona i kolejne dodatki są już wydawane tym samym formacie co druga edycja?
Raczej tak, inaczej nie miałoby to sensu. Podstawka pierwszego AE z dodatkami została tak przerobiona żeby pasować designem kart do kontynuacji, czyli War Eternal. Dlatego powstała druga, odświeżona edycja pierwszego AE.
A to co wydał i wyda (2 dodatki) Portal to jaka jest wersja?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mythil »

Portal wydał drugą edycję.
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Melafir »

'oficjalnie' zapowiedziano w tym wątku info odnośnie war eternal, a poza tym nie mogę znaleźć żadnych informacji. Ile przeciętnie się czeka na wyprodukowanie gry? Mamy w tym wypadku przetłumaczenie plus druk (odpada design).
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

O takie rzeczy najlepiej pytać w wątku wydawniczym Portalu albo bezpośrednio Trzewiczka na streamie w piątek.
ODPOWIEDZ