Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: garg »

To jest dość stary dodatek, zrobiony jeszcze do wersji drewnianej, choć oczywiście pasuje też do tej nowej.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Hawki
Posty: 33
Rejestracja: 23 lis 2015, 14:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Hawki »

Catan: Narodziny Państwa Inków.
Czy wymiar kart pozostał bez zmian w stosunku do poprzednich części gry? Jaki rozmiar koszulek?
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Cezary1916 »

Tak wymiar pozostał bez zmian ja mam w koszulkach mini european od rebela 45×68mm
Awatar użytkownika
Hawki
Posty: 33
Rejestracja: 23 lis 2015, 14:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Hawki »

Cezary1916 pisze: 04 kwie 2019, 09:16 Tak wymiar pozostał bez zmian ja mam w koszulkach mini european od rebela 45×68mm
Dziękuję 😁
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: krzyss »

Odkopie trochę.

Dzieciaki dostaly Catan ale w obcej wersji językowej.
Instrukcja PL jest dostępna w necie.
Natomiast mam do Was prośbę o zdjecia kart i kafelków na których są napisy. Oczywiście z polskiej gry. Zrobię dzieciakom ściągę.
Da się ogarnąć? Miałby które chwilę?
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4438
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Hardkor »

krzyss pisze: 05 gru 2020, 14:21 Odkopie trochę.

Dzieciaki dostaly Catan ale w obcej wersji językowej.
Instrukcja PL jest dostępna w necie.
Natomiast mam do Was prośbę o zdjecia kart i kafelków na których są napisy. Oczywiście z polskiej gry. Zrobię dzieciakom ściągę.
Da się ogarnąć? Miałby które chwilę?
Z góry dziękuję.
google -> "catan karty rozwoju". Dwie pierwsze grafiki i masz wszystko. Kafelki nie mają napisów.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: bdm »

Jeszcze dwie bonusowe karty (władza rycerska i droga handlowa) mają napisy ale też wystarczy google.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Grellenort »

Czy komukolwiek coś wiadomo o stanowisku Galakty względem wydania poniższego dodatku?

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... conquerors

Za Wielką Wodą już dostępny, tymczasem u nas wciąż cisza. Czyżby szanse na nową kampanię były żadne?
Torquemada666
Posty: 780
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Torquemada666 »

Mam chyba pierwszą wersję PL Osadników (16 lat temu kupiona), teraz w prezencie dostałem nowy dodatek Kupcy i Barbarzyńcy. Czy to będzie kompatybilne? Jeśli tak to czy zużycie kart (duże) z podstawki nie wpłynie na rozgrywkę?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Grellenort »

Zgaduję, że jest to wersja z drawnianymi domkami?

Ten akurat dodatek będzie kompatybilny (ale inne już nie). Jest to w zasadzie zbiór mniejszych dodatków. Do talii surowców/rozwoju nic się nie wtasowuje, więc nic nie będzie się wyróżniać. Pozostanie jedynie dysonans wizualny (inne ilustracje, miks plastikowych i drewnianych elementów itp.)
simon999x
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2022, 13:52
Has thanked: 6 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: simon999x »

Witam,
czy ktoś coś wie na temat dodruku Zestawu osadnika? Tudzież czemu nagle zniknął wszędzie?
Perfin
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2024, 20:24

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Perfin »

Hejka, a ja mam pytanie z innej beczki. Osadników w kolekcji mam bardzo długo (pewnie z 10 lat), ale jeszcze nawet nie otworzyliśmy :) Wynika to z tego że z żoną zawsze byliśmy w dwójkę, a na zebraniach ze znajomymi zawsze były inne tytuły pod ręką, gdzie znaliśmy reguły i łatwiej było wytłumaczyć pozostałym gre / zacząć grać. Potem pojawił się brzdąc na świecie i sobie rósł i dorastał do gier planszowych.

Młody jest na tym niewygodnym etapie rozwoju, gdzie już zaczyna ogarniać gry ale nie umie jeszcze czytać :D poziom ogrania: bardzo dobrze ogarnia np. Stone Age :)

Obejrzałem sobie tutoriale jak grać w osadników i zastanawia mnie jedna kwestia: czy sens ma gra bez kart rozwoju? Bo teoretycznie powinny być tajemnicą gracza, więc lipnie byłoby je młodemu czytać. Poza tym pewnie i tak by ich nie kupował skoro nie mógłby ich przeczytać... co sądzicie? Dobrze się będzie bez nich grało? Resztę zasad jestem pewien że mlody ogarnie w kilka minut :)
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: MaciekK5454 »

Perfin pisze: 22 sty 2024, 20:36 Poza tym pewnie i tak by ich nie kupował skoro nie mógłby ich przeczytać... co sądzicie? Dobrze się będzie bez nich grało? Resztę zasad jestem pewien że mlody ogarnie w kilka minut :
Tam.jest chyba tylko 5 czy 6 typów tych kart rozwoju. Ich działanie jest bardzo proste. Wytłumaczysz co one robią i dziecko bardzo szybko zalapie o co chodzi patrząc na sam obrazek, bez czytania tekstu. Tym bardziej jak ogarnia grę typu Epoka Kamienia, którą jednak jest bardziej skomplikowana od Osadników. Sam zresztą przejrzyj te karty i zobaczysz.

Powiesz tak:
Wielka jedynka - zdobywasz jeden punkt
Rycerz - przesuwasz Rycerza i kradniesz komuś kartę
Dźwig - bierzesz dwa dowolne surowce
Droga - budujesz dwie drogi
Kartka z surowcami - każdy z graczy musi ci oddać surowiec.

I tyle wystarczy.
Perfin
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2024, 20:24

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Perfin »

Dzięki, jutro rozpakuje i obejrzę :)
K@mil
Posty: 276
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 67 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: K@mil »

Perfin pisze: 22 sty 2024, 20:36 Bo teoretycznie powinny być tajemnicą gracza, więc lipnie byłoby je młodemu czytać. Poza tym pewnie i tak by ich nie kupował skoro nie mógłby ich przeczytać... co sądzicie?
Z doświadczenia wiem, że dzieci mają fenomenalną pamięć i wystarczy im kilka razy przeczytać karty i potem pamiętają, co one oznaczają i jakie mają działanie, poza tym szybciej uczą się czytać, kiedy daje się im gry z tekstem do oswojenia.
Piszę o tym, bo wielu rodziców unika gier z opisami na kartach właśnie z tego powodu, że "dziecko nie umie jeszcze czytać". Niepotrzebnie, będzie miało okazję się nauczyć :wink: Im wcześniej, tym lepiej i to jeszcze łącząc przyjemne z pożytecznym.
Znam dzieciaki pięcioletnie grające w Potwory w Tokio z wszystkimi kartami, również z doładowania.
ODPOWIEDZ