Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Czy GMT postąpiło właściwie, nie należy wydawać gier o kontrowersyjnej tematyce?

GMT postąpiło właściwe
32
26%
GMT postąpiło niewłaściwe
79
64%
Mam mieszane uczucia
12
10%
 
Liczba głosów: 123

Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: bogas »

A w temacie, to ja bym w taką grę zagrał, bo jak już poprzednicy zauważyli jest to temat zbyt odległy dla mnie. Drugiej strony uważam, że GMT postąpiło słusznie, bo komuś innemu temat ten może być znacznie bliższy.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: raj »

Dodałem trzecią opcję do Ankiety, niestety nie wiedziałam, że skasuje to dotychczasowe wyniki (było 53 do 13 na korzyść oceny, że to niewłaściwe zachowanie).
Zapraszam do odnowienia swojego głosu, przepraszam za zamieszanie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
vder
Posty: 717
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: vder »

Halloween pisze: 07 kwie 2019, 12:00 Ja głosuje, że postąpiło właściwie. Kolonizacja Afryki była zbrodnią przeciwko ludzkości a jej ekonomiczne i społeczne skutki trwają do dziś.
Raczej nikt by nie był zdziwiony wycofaniem się wydawnictwa z produkcji jakby ktoś zaprojektował grę o Holokauście gdzie gra się zarządzającymi obozem Niemcami. To jest dokładnie to samo.
Ja zagłosowałem, że postąpiło źle. A to ze względu na fakt, że imho statystyczny mieszkaniec kultury zachodniej niewiele wie o okresie i nie wie co się wtedy działo. I mamy tutaj mechanizm bardzo podobny do sytuacji, że za II WŚ czy holokaust odpowiadają naziści a nie Niemcy. Kolonizacja Afryki natomiast pierwsze skojarzenie to Belgowie, a w sumie to nawet już nie Belgowie, a w zasadzie sam król Belgów i 'jego prywatne interesy'. A w procederze brało udział (albo chciało wziąć) każde mocarstwo z epoki i imho niewielu o tym pamięta.
O grze wiem niewiele, ale czy da się zrobić z takiego tematu grę, imho da wystarczy spojrzeć na serię "First Nations" Joela Toppena.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: raj »

Przyjrzałem się bliżej kwestii historycznej i trochę się zdziwiłem.
Gra tematycznie obejmuje okres intensywnej eksploracji wnętrza Afryki, to jest druga połowa XIXw (od 1850 do 1900).
Tak się składa, że w tym okresie, państwa europejskie już zwalczały niewolnictwo i handel niewolnikami.
Po roku 1807 Brytyjczycy podjęli starania dyplomatyczne zmierzające do ograniczenia handlu niewolnikami również i w innych państwach europejskich. Na mocy rozejmu portugalsko-brytyjskiego z 1810 roku Portugalia zobowiązała się do ograniczenia importu niewolników do jej kolonii. W 1813 roku Szwedzi w wyniku traktatu z Wielką Brytanią zakazali handlu niewolnikami, zaś w 1814 roku w podobnych okolicznościach uczynili to Holendrzy. Pokój paryski z 1814 roku nałożył natomiast na Francuzów zobowiązanie do zniesienia handlu niewolnikami w ciągu pięciu lat[48][61]. W 1808 roku Brytyjczycy utworzyli także Eskadrę Zachodnioafrykańską(ang.), której zadaniem było przeciwdziałanie transatlantyckiemu handlowi niewolnikami. W 1850 roku eskadra ta składała się z ok. 25 statków, na których służyło ok. 2000 ludzi[62]. Wspierało ją kilka jednostek amerykańskich i żeglarze rekrutowani na terenie obecnej Liberii. W latach 1807-1860 eskadra wykryła ok. 1600 statków używanych do transportu niewolników oraz oswobodziła ok. 150 tys. przewożonych do Ameryki ludzi[63]. Uwolnieni byli przewożeni do brytyjskiej kolonii Sierra Leone, gdzie pracowali jako „praktykanci” dopóki niewolnictwo nie zostało zniesione na mocy Aktu Zniesienia Niewolnictwa z 1833 roku[64].

Traktat Webstera-Ashburtona z 1842 r. ustalał współdziałanie USA z Wielką Brytanią w sprawie zwalczania tego handlu.

W I połowie XIX wieku państwa amerykańskie stopniowo zakazywały importu niewolników. Ostatnim z nich była Brazylia, gdzie sprowadzania niewolników zakazano w roku 1831. W kolejnych dziesięcioleciach nadal praktykowano jednak handel niewolnikami, choć tym razem już nielegalnie. Transatlantycki handel niewolnikami wygasł dopiero w latach 60. XIX wieku[65]. Ostatnim statkiem, który przewiózł niewolników do Stanów Zjednoczonych był szkuner Clotilde. Jego załoga wylądowała w 1859 roku w okolicach miasta Mobile, w Alabamie[66].
Pozyskiwanie niewolników w Afryce

Główne regiony pozyskiwania niewolników w Afryce w XVI-XIX wieku
Europejczycy pozyskiwali niewolników w Afryce, lecz rzadko czynili to bezpośrednio. Zazwyczaj nie zapuszczali się w głąb kontynentu z obawy przed chorobami tropikalnymi i oporem ze strony rdzennych mieszkańców[67]. Dlatego też od samego początku istotną rolę w handlu niewolnikami odgrywała ludność tubylcza. Niewolnicy pochodzili najczęściej z plemion sąsiadujących z tymi, które współpracowały z europejskimi handlarzami[68]. Byli to przede wszystkim jeńcy wojenni oraz ofiary porwań. Zdarzały się także przypadki sprzedawania schwytanych przestępców.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: citmod »

kelvar pisze: 07 kwie 2019, 08:33 Dla mnie to trochę "patologiczne". Zwłaszcza w kontekście gry na motywach*1 historycznych.
Jeśli gra nie ma na celu obrażania jakiejś grupy, nie ma wzbudzać nienawiści, nie ma być manifestem - to mi nie przeszkadza.
Jakbym usłyszał, że jest gra opowiadająca o rozbiorach Polski (wciekamy się w jednego z zaborców) to pewnie bym nie miał ochoty grać (tudzież nie kupiłbym jej), ale nie paliłbym stosów.
Lepiej tego ując się nie dało.

Nie ogarniam jak to, że komuś coś może przeszkadzać powinno mieć wpływ na to, czy dana gra powstanie. Zawsze komuś coś nie będzie pasować. A tak jak kelvar napisał powyżej, czemu ja mam zabraniać komuś grać w cokolwiek? Nawet niech to będą te wspomniane przez kogoś tutaj obozy koncentracyjne. Czy gardziłbym firmą która coś takiego zrobi i ludźmi którzy w coś takiego grają? Oczywiście. Ale czy pisałbym do firmy i nakłaniał do zaprzestania tego i nawoływał innych ludzi do robienia tego samego? Oczywiście że nie. Co innego jakbym nakłaniał osobę do grania w taką grę która go uraża. Było by to delikatnie mówiąc chamskie i nietaktowne.

A teraz kontynuując przykład z obozem koncentracyjnym. Czy skoro gardziłbym firmą która planuje coś takiego wydać, a ona tylko i wyłącznie pod naciskiem ludzi by tego jednak nie wydała, to czy nagle uważałbym, że firma jest w porządku? Oczywiście, że nie. Skoro chciała to wydać to znaczy, że nie widziała w tym problemu a zmieniła zdanie z pobudek czysto ekonomicznych.

Jak komuś przeszkadzają homoseksualiści publicznie ukazujący swoją seksualność, bo go to uraża i godzi w jego uczucia religijne to jest krzyk, że jest to zaściankowość religii i ograniczanie wolności tychże osób. Jak ktoś chce wydać grę o dowolnym temacie, to już nie jest ograniczanie wolności tego podmiotu tylko brak uwzględnienia tego, że kogoś może to urazić. Wybiórczość "politycznej poprawności" nie przestaje mnie zaskakiwać...
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Furan »

raj pisze: 07 kwie 2019, 15:05 Przyjrzałem się bliżej kwestii historycznej i trochę się zdziwiłem.
Gra tematycznie obejmuje okres intensywnej eksploracji wnętrza Afryki, to jest druga połowa XIXw (od 1850 do 1900).
Tak się składa, że w tym okresie, państwa europejskie już zwalczały niewolnictwo i handel niewolnikami.
Vide 2. karta tej grafiki: Obrazek
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Goldberg »

Ahhhh polityczna poprawnosc srodowisk lewicowych....sami faszysci naokoło...
Zaraz dojdzie do tego , że na grach historycznych nie bedzie swastyk (bo to propagowanie faszyzmu...ale juz sierp i mlot albo cze sa juz ok...), bo nie mozna (przypadek z turnieju bitewniaka Bolt Action, koles gral wczesna rozpiska niemiecka i i mial ladny model panzer III z flaga rozlozona z tyłu) nie pozwolono mu zagrac, tak samo widziałem nieprzyjmowanie modeli na konkursy modelarskie bo ktos wstawił flage ze swastyka (bo taka była)
Od dawna juz powszechnie bredzi sie, że wojne wywołali nazisci...no bo przeciez nie Niemcy prawda?
Szkoda , że juz wchodzi to do gier planszowych....ehhh
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Vester »

Znak czasów, a będzie jeszcze gorzej. Jak? Pomyślmy.

1. Feministki mogą się wkurzyć na wszystkie gry o mariażach, gdzie męskie szowinistyczne świnie zmuszają córki do ożenków.
2. Ekolodzy mogą się wpienić na grę Lignum o wyrębie lasów. Czemu nie?
3. Strażnicy moralności powinni bojkotować gry o mafiach, bandziorach, przemytnikach. After Pablo, Narcos itd.
4. Chrześcijanie powinni bojkotować gry o czarach, new age'u, runach, o szatanach nie wspomnę.
5. Pacyfiści i wrogowie posiadania broni - ci to mają co torpedować...
6. Wyzysk niewolników i imigrantów? Zbojkotujmy kolejówki, bo Ameryki nie zbudowali bynajmniej Bobowie Budowniczy.

ITD. Wszystkie te przykłady są na siłę i z przymróżeniem oka, ale dam sobie rękę uciąć, że jeśli wpuścimy sobie do głów autocenzurę, to za 10-20 lat nie będzie już tak wesoło.
Historia jest bardzo subiektywna, to kwestia bycia zwycięzcą czy przegranym. Biali kolonizowali? A Inkowie to co robili? Przesiedlali podbitych z takim zapałem, że Stalin mógłby się uczyć. Afrykańczycy też przez tysiące lat nie trzymali się za łapki. Może zbojkotujemy wszystkie gry o budowaniu piramid?

GMT ma prawo wydawać, co chce, ale niechcący skrzywili branżowe drzewo, a kozy już się rozgrzewają.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Goldberg »

Amen
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: citmod »

Vester pisze: 07 kwie 2019, 15:22 ...
4. Chrześcijanie powinni bojkotować gry o czarach, new age'u, runach, o szatanach nie wspomnę.
...
Tu jesteś w błędzie. Zapomniałeś, że jeśli co najmniej jedna z następujących cech do Ciebie pasuje, to nie masz prawa krytykować czegokolwiek tj. biały heteroseksualny mężczyzna chrześcijanin. :D
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Haloon »

W grach video już się od pewnego czasu zaczęło. Nie będę podawał konkretnych przykładów ale tylko gier, które to m. in. dotyczy Call of Duty, Wiedźmin, Cyberpunk. Można już powiedzieć że jest stały zestaw postaci które muszą być i postaci których nie może być w grze. Do tej pory wystarczył zdrowy rozsądek i poczucie smaku, teraz wszyscy się na wszystko obrażają, chcą zapisów prawnych. Skończy się tak że znowu wrócimy do bierek, nie szachów. A wiecie dlaczego szachy będą zle? Po pierwsze, są zrobione z drewna lub plastyku (minus u ekologów), jest król i królowa (minus u lgbt), figury się biją nawzajem (minus u pacyfistow), na rogach są cyfry arabskie (minus od Izraela), białe zaczynaja (minus od stowarzyszeń ds. segregacji rasowej), robione są w fabrykach w Chinach (minus u walczących z wyzyskiem)... Na świecie szerzy się paranoja.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: MichalStajszczak »

Dwie uwagi na marginesie tej dyskusji:
1. Niedawno na bgg była dyskusja na temat rasizmu i kolonializmu.
2. Niespełna dwa lata temu, w trakcie XX Board Game Studies Colloquium dr Mikael Jakobsson z MIT wygłosił referat "Stories of Colonialism Retold Somewhat Lovingly".
Spoiler:

Przedstawił w nim kilkanaście gier, mających mniejszy lub większy związek z kolonializmem, wydanych na przestrzeni ostatnich stu kilkudziesięciu lat. Rzeczywiście niektóre gry wydane pod koniec XIX wieku mogą dziś szokować, poprzez ewidentną apoteozę kolonializmu.
Ale ciekawa była jedna informacja. W zespole, którym kierował doktor Jakobssen była jedna Portorykanka, której wygląd wskazywał, że jej przodkami mogli być "koloniści". Okazało się, że Puerto Rico było jedną z jej ulubionych gier, a kolor znaczników kolonistów wcale jej nie przeszkadzał.

Niedawno dowiedziałem się, ze zespół doktora Jakobssena stworzył nawet antykolonialną grę
MsbS
Posty: 881
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 72 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: MsbS »

A ja zdecydowanie popieram tego typu 'cenzurę' w przypadku przemyslu rozrywkowego. To nie są publikacje naukowe, książki czy artykuły - tam jest miejsce na różne punkty widzenia i polemiki, tam cenzury być nie może.
Natomiast robienie gry (służącej przede wszystkim zabawie) z kolonizacji to kompletne spłycenie, strywializowanie tematu. I nie kupuję argumentu, że służy to edukacji i podniesieniu świadomości, bo w podlinkowanym artykule o prototypie gry nie było o tym ani słowa, raczej przeważały określienia typu 'it is a fun game'.
A że II poł. XIX wieku to niby ten świadomy okres i zamykanie targów niewolników? Wypadałoby pamiętać, że to te same mocarstwa te targi otwierały kilkaset lat wcześniej, i przez cały ten czas czerpały z niewolnictwa profity - nie udawajmy teraz, że to 'ci dobrzy'. No i 10+ milionów ofiar w Kongo Belgijskim to dokładnie ten okres.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: MichalStajszczak »

Haloon pisze: 07 kwie 2019, 15:41 Skończy się tak że znowu wrócimy do bierek
Bierek? Przecież w bierkach jest harpun - minus od zwolenników zakazu polowań na wieloryby
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Vester »

Msbs - niewolnictwo istniało od zawsze, istnieje do dzisiaj i z perspektywy tysięcy lat historii nie jest zdominowane przez białego człowieka. Co powiesz o telenoweli 'Niewolnica Izaura'? Wyrządziła więcej szkód czy korzyści? Przyszło Ci to do głowy? Że rozrywka 'o czymś' nie musi być od razu agitką? Że może nakłaniać do refleksji? Chcesz skasować tak potężne narzędzie oddziaływania? Czyli film „Pasja” jest promocją sadyzmu? Z góry zakładasz, że człowiek jest debilem i jak tylko zagra w grę o niewolnictwie, to od razu pobiegnie do sklepu i kupi sobie jednego Filipińczyka?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Munchhausen »

W pełni rozumiem wydawcę, bo w dzisiejszych czasach zwyczajnie bezpieczniej jest unikać wszelkich kontrowersji, ale niemniej decyzja GMT mnie smuci. ZAWSZE ktoś poczuje się czymś dotknięty - nie tak dawno rozpętała się niezła gównoburza o to, że Kleopatra na okładce nowej edycji "Cleopatra and the Society of Architects" ma zbyt duży dekolt. Także tego... Nawet profile historyczne zajmujące się drugą wojną światową mają niezłe kłopoty, bo wystarczy wrzucić na facebooka zdjęcie ze swastyką lub niemieckimi żołnierzami i już portal kasuje treści za propagowanie nazizmu.

Idąc tym tokiem rozumowania, nie powinno się wydawać takiej "Zimnej Wojny" - w końcu ZSRR na ponad pół wieku zajęło Europę Wschodnią, czego skutki ekonomiczne i polityczne odczuwamy do dzisiaj, a tutaj twórcy każą nam wcielać się w oprawcę. Temat w mojej opinii jest nawet drażliwszy, bo przecież nadal żyją osoby, które doświadczyły terroru i prześladowań na własnej skórze.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Odi »

Nikt tu nic o faszystach i faszyzmie nie mówił.
Niestety, dożyliśmy czasów, w których takt, empatia, nastawienie na dialog, szacunek wobec odmiennosci i ogólna otwartość - czyli wartości i postawy jak się wydaje całkowicie normalne i neutralne - są od razu postrzegane przez niektórych jako właściwe dla "środowisk lewicowych". Ok, jeśli ludzie prawicy wola chamstwo, pochwałę głupoty, trybalizm i ksenofobię, to owszem - chętnie zostanę lewakiem. Ostatecznie myślę, że tym gorzej dla prawicy, ale to już jej wybór.

Zabawne są też próby wyolbrzymiania problemu, że oto zaraz przyjdą feministki i zakażą gier z kobietami. Proszę wybaczyć, ale to nie jest poważny argument. Mamy konkretną sprawę i dyskutujmy o niej, zamiast bawić się w puste dywagacje kto przyjdzie i czego zażąda.

Co do mombasy i innych gier: no to jest właśnie ta płynna granica. Mombasa nikogo nie bulwersowała - i ok. Gra GMT już bulwersuje - i też ok.
Raju, nie chodzi tylko o kwestię niewolnictwa, ale właśnie eksploatacji zasobów kontynentu, dowolnosc podziału ziemi i degeneracja naturalnej struktury społecznej i plemiennej na kontynencie. I to jest żywe do dzisiaj. Przypomnę też niektórym, że niemieckie działania w Namibii są uważane są za pierwsze ludobójstwo XX wieku.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: rastula »

Ten wspaniały moment kiedy gry planszowe czy dzieła sztuki oburzają podczas gdy eksploatacja i wyzysk Afryki trwa w najlepsze...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Trolliszcze »

rastula pisze: 07 kwie 2019, 16:33 Ten wspaniały moment kiedy gry planszowe czy dzieła sztuki oburzają podczas gdy eksploatacja i wyzysk Afryki trwa w najlepsze...
Czyt. "Po co mam podnosić papierek z chodnika, skoro złe korporacje zaśmiecają oceany?"
A może jedno nie wyklucza drugiego? Może da się podnieść ten papierek i jednocześnie walczyć (na miarę swoich możliwości) z zaśmiecaniem oceanów?
Tak sobie tylko dumam...

EDIT: Zupełnym zbiegiem okoliczności taki oto artykuł o jednym ze skutków kolonializmu.
Awatar użytkownika
Katia
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2018, 15:48
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Katia »

rastula pisze: 07 kwie 2019, 16:33 Ten wspaniały moment kiedy gry planszowe czy dzieła sztuki oburzają podczas gdy eksploatacja i wyzysk Afryki trwa w najlepsze...
A może właśnie dlatego ta gra oburza?
3trolle - 6%
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: raj »

Odi pisze: 07 kwie 2019, 16:21 Raju, nie chodzi tylko o kwestię niewolnictwa, ale właśnie eksploatacji zasobów kontynentu, dowolnosc podziału ziemi i degeneracja naturalnej struktury społecznej i plemiennej na kontynencie. I to jest żywe do dzisiaj. Przypomnę też niektórym, że niemieckie działania w Namibii są uważane są za pierwsze ludobójstwo XX wieku.
Może przede wszystkim nie chodzi o niewolnictwo a własnie o te działania. Szczególnie Belgowie "zasłynęli" z swoich dokonań.
Choć może zasłynęli to złe słowo, gdyż starają się dbać o to, żeby temat był przemilczany.

Zacząłem się zastanawiać czy jednak nie kopiemy zbyt głęboko.
Może najzwyczajniej w świecie problemem jest to, ze Europejczycy dostają punkty zwycięstwa za podbijanie Afryki.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: MichalStajszczak »

Odi pisze:Forum na którym 99/100% użytkowników to biali, do tego obywatele kraju, który nie był nigdy krajem kolonialnym, dyskutuje o tym, czy Afrykanie mają prawo poczuć się dotknięci grą wprost opowiadająca o wyzysku Afryki przez potęgi kolonialne
Bruno555 pisze:Np. w Kongo 2 mln ludzi zginęło w czasach panowania Belgów. Można to nazwać holokaustem XIX wieku.
vder pisze: 07 kwie 2019, 14:54 Kolonizacja Afryki natomiast pierwsze skojarzenie to Belgowie, a w sumie to nawet już nie Belgowie, a w zasadzie sam król Belgów i 'jego prywatne interesy'.
Mieszkańcy Konga mogą mieć do Polaków żal. Bo gdyby nie to, że kierowana przez Piotra Wysockiego grupa wichrzycieli wywołała Powstanie Listopadowe, wojska Królestwa Polskiego, pod wodzą Wielkiego Księcia Konstantego udzieliłyby bratniej pomocy Królestwu Niderlandów i w ten sposób dynastia koburska, z której wywodził się król Leopold II, nie doszłaby do władzy w Belgii i Kongo nie stałoby się prywatną posiadłością króla Belgów.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Gizmoo »

Przeczytałem temat, przeczytałem posty forumowiczów, przeczytałem dyskusję na BGG, a następnie zerknąłem na swojego Kallaxa. Czytam tytuły ustawione na półkach:

Najeźdźcy z Północy - Grabieże, morderstwa, gwałty, podbój, pochwała śmierci.
Robin Hood & the Merry Men - Kradzież, morderstwo, oszustwa, tortury.
51 Stan MS - Kradzieże, morderstwa, podbój, anihilacja, wojna.
Deadwood - Napady na bank, morderstwa, strzelaniny, podbój terytorialny.
Survive Escape from Atlantis - Morderstwa, utonięcia, pożarcie przez rekiny, zagłada.
Gugong - Łapówki, korupcja, ksenofobia i budowanie muru zanim to było modne dzięki Trumpowi.
Słup Ognia - wojny religijne, pogromy ludności, nielegalny handel, przekupstwo, kontrola ekonomiczna.
Zamki Szalonego Króla Ludwika - Wyzysk, rozrzutność, szaleństwo, fuszerka.
Race for the Galaxy - Dominacja militarna i ekonomiczna, KOLONIZACJA, śmierć, wojna, eksploatacja.
Via Nebula - Najazd i eksploatacja baśniowej krainy, industrializacja.
Lobotomy - tytuł mówi za siebie.
Szachy - bicie konia.
Scrabble - wulgaryzmy.
etc...

Nie ma więc gier świętych. Jeszcze trochę i zamiast palić na stosie Harrego Pottera, księża będą palili Pandemic: Czas Cthulhu, a za granie w Zamki Szalonego Króla Ludwika - będą zamykali w Tworkach.

Jasne, że przekraczanie granic jest niekiedy niesmaczne, ale ryzyko jest po stronie wydawcy. Albo to będzie nietrafiona inwestycja, albo zwykły trolling, a jeżeli przegną pałkę - to zwyczajnie spotka ich ostracyzm. Wydawca ma prawo, wydawać (bądź nie) co tylko mu się podoba. Tak samo jak klient może wyrażać swoje oburzenie brakiem chęci zakupu, bądź postami na forum. Ale... Nie dajmy się w tym wszystkim zwariować, bo idąc tym tropem i drążąc głębiej - można przyczepić się do wszystkiego. (na wyjeździe bawiliśmy się w kalambury, które zarumieniłyby niejednego forumowicza ;) )

Czy dobrze, że pod wpływem głosów oburzenie GMT zrezygnowało z wydania tytułu?

Odpowiedź jest prosta:

Jeżeli gra była słaba, jej wydanie nieopłacalne, a marketingowo mocno zaszkodziłoby to wizerunkowi firmy (nie sądzę, żeby były tam aż takie treści) - to TAK.
Jeżeli wystraszyli się internetowej gównoburzy, choć mieli wydawniczego asa w rękawie - to NIE.

Świat podobno należy do odważnych... A nie, czekaj... To też podbój i kolonizacja. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Fingus »

Gdyby ugięli się pod wpływem polityków, byłoby to niepokojące, ale jeśli posłuchali eurograczy, to decyzja była z pewnością słuszna. Wszak my, eurogracze, mamy niebagatelne pojęcie o kierowaniu przedsiębiorstwami, zarządzaniu zasobami, maksymalizacji zysków i długofalowych strategiach. Nie wspominając o terraformowaniu Marsa czy wznoszeniu bazylik. ;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Pod wpływem eurograczy GMT zrezygnowało z gry

Post autor: Wolf »

Odi pisze: 07 kwie 2019, 12:32Forum na którym 99/100% użytkowników to biali, do tego obywatele kraju, który nie był nigdy krajem kolonialnym, dyskutuje o tym, czy Afrykanie mają prawo poczuć się dotknięci grą wprost opowiadająca o wyzysku Afryki przez potęgi kolonialne ;)
Faktycznie, u nas zawsze był lajcik, w obozach zagłady sprzedawali watę cukrową, więc nie czujemy tematu, że ktoś kogoś wyzyskiwał :wink:

A może po prostu wystarczy spojrzeć na temat najprościej jak się da: nie podoba się, obraża kogoś - ten ktoś nie musi kupować, ale ta sama osoba nie musi ograniczać wolności innym do zakupu. Proste. W tej chwili stajemy na głowie, ktoś się poczuł urażony, więc najlepiej wycofać z rynku i rozstrzelać autora. Bardzo zła reakcja wydawnictwa, które podkula ogon, bo komuś się coś nie podoba. Tyrania urażonej mniejszości. Nikt nikogo nie zmusza do zakupu i nie ogranicza niczyjej wolności samym faktem wydania gry.
Odi pisze: 07 kwie 2019, 16:21Niestety, dożyliśmy czasów, w których takt, empatia, nastawienie na dialog, szacunek wobec odmiennosci i ogólna otwartość - czyli wartości i postawy jak się wydaje całkowicie normalne i neutralne - są od razu postrzegane przez niektórych jako właściwe dla "środowisk lewicowych"
Nietrafione. Dożyliśmy czasów, w których wszystko wszystkich obraża. Każdy jest urażony i czuje się prześladowany oraz dyskryminowany z byle powodu. Jest to trywializacja i umysłowa degrengolada, dawniej mieliśmy do czynienia z faktycznym prześladowaniem (i wciąż mamy w różnych częściach świata), ale dzisiaj najwyraźniej jest za dobrze i wielu ludziom brakuje powodów do użalania się nad sobą, więc muszą sobie wymyślać nowe. Teraz są prześladowani przez gry planszowe.
Zablokowany