Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: sin »

michalp pisze: 01 kwie 2019, 12:49 I zapowiedz nowej "Robinsonowatej" gry: https://portalgames.pl/pl/zaginiona-tas ... d-portalu/ ciekawe co z tego wyjdzie. W sumie mogl by to byc dodatek a nie samodzielna gra.
Nie brałbym tego zbyt poważnie. ;-)
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Banan2 »

sin pisze: 01 kwie 2019, 12:53
michalp pisze: 01 kwie 2019, 12:49 I zapowiedz nowej "Robinsonowatej" gry: https://portalgames.pl/pl/zaginiona-tas ... d-portalu/ ciekawe co z tego wyjdzie. W sumie mogl by to byc dodatek a nie samodzielna gra.
Nie brałbym tego zbyt poważnie. ;-)
Dokładnie tak :wink: Spójrzcie w kalendarz a potem się podniecajcie :wink:
Pozdrawiam
P.S. Chociaż sam pomysł nie jest taki całkiem niedorzeczny.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

W ogóle nie jest niedorzeczny. Generalnie system RC ma spory potencjał. Portal, poza przeklętą wyspą, wykorzystał go tylko na Marsie. A miejsc, gdzie mógłby się odnaleźć, jest od groma. :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Furan »

Tak szczerze, to Robinson w świecie Neuro jest rzeczą tak oczywistą i pięknie pociągającą (i zjadającą na śniadanie Fallouta planszowego), że to aż przykre, że jeszcze nie ma go w planach. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: YoYo »

Tak, powinni wydać takie kostki nawet osobno za powiedzmy te 15 zł. Naklejki udające potem puste miejsca to jest z lekka pomyłka .
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: TOMI »

Przeglądałem instrukcje i mnie trochę to przytłoczyło.
Też myśleniem, że nowe elementy wzbogacą starą grę ale ...... tak naprawdę to zupełnie nowy tytuł. Wykorzystujemy tylko planszę a reszta to zupełna nowość (łącznie z elementami mechaniki). Bardzo dużo zmian jak na dodatek ( przynajmniej dla mnie) To chyba raczej dla totalnych fanów Robinsona.
Tu trzeba wszystkiego uczyć się od nowa.

P.S. Mam wrażenie, że autor miał pomysł na nową grę ale nie chcąc wydawać podobnego tytułu co Robinson, stworzył coś na wzór dodatku - który dodatkiem chyba jednak nie jest .
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Yuri »

Pierwsze newsy i widea Prezesa o tej grze opisywały ją jako dodatek do RC w klimacie...Cthulhu. Podejrzewam, że od tego czasu "morfowała" wiele razy i ma to pewne odbicie w nieprzejrzystości zasad. Również byłem na nia mocno napalony, jako fan RC, ale po lekturze instrukcji...z przykrością ją odpuszczę jak i Ty.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

A potem Trzewik będzie się dziwił czemu nie chwyciło. Cthulhu w ogóle mnie nie interesowało, ale na szczęście zmienił nieco klimat. Co z tego jeśli przed rozgrywką mam się bawić w usuwanie kart z innych dodatków i jeszcze te nieszczęsne naklejki na kości. Mimo uwielbienia dla RC, podziękuję.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Sarseth »

Co do instrukcji, to mnie nie dziwi jej nie przejrzystosc, szkoda ze jest to stala u Portalu..
Robinsona musialem uczyc sie z edycji angielskiej, Mars z zasad fanowskich.. pytanie do Portalu, czy Wy dajecie moze instrukcje do gry komus do testow? Bo to by moglo pomoc, tylko nie wtryniajcie sie w nauke tej osoby i zobaczcie czy nauczyla sie ona grac w gre bez pytan.. bo dawanie instrukcji do przeczytania komus i wyjasnianie tego byloby jak kula w plot, bo nie o to chodzi by po czytaniu instrukcji wchodzic w internet i szukac odpowiedzi..
Ja pewno dodatek kupie ale za kilka dobrych miesiecy, jak wyjda wszelkie faq, moze edycja z poprawiona instrukcja.. jak sie nagram we wszystkie dodatkowe scenariusze do robinsona i beagla ;)
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

Ale marudzicie. :) Czego oczekiwaliście w takim razie? Sześciu nowych scenariuszy, gdzie się po prostu wtasowuje nowe karty do tych z podstawki? Założę się, że wtedy byłoby marudzenie, że Trzewik poszedł na łatwiznę, bo niewiele nowego wprowadził do standardowych zasad. Krótko mówiąc: Opowieści niesamowite = skok na kasę. ;)

Tylko karty tajemnic z podstawki miesza się z kartami tajemnic z ON (awersy są zresztą bardzo wyraźnie oznaczone, nie sposób pomylić); pozostałych typów kart z podstawki albo się nie miesza, albo w ogóle nie używa. Podobnie jest z żetonami odkryć. Jeśli ktoś ma minidodatek (ten z czarną sakiewką), to powinien je rozdzielić, by zachować balans (jeśli nie rozdzieli, to sobie utrudnia grę - też tak można). Jest spis żetonów odkryć - nie ma problemu, żeby je oddzielić przed rozpoczęciem kampanii ON. Wszystko jest kwestią utrzymania porządku w pudełku. Ja korzystam z plastikowego organizera wędkarskiego. Sprawdza się świetnie. :D Dajcie GRZE szansę!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Yuri »

Po prostu mamy inne podejście to nic złego. Ty akceptujesz dodatek, który bardziej jest nową grą używającą mechaniki RC, ja czekałem na ten dodatek oczekując że rozwinie grę podstawową, a nie będzie bardziej "sam dla siebie". Po prostu jesteśmy z innych grup docelowych chyba :)

Jest taka masa gier na rynku, że raczej nie ma obecnie konieczności zmuszania się do grania w cokolwiek. Te kilka pozycji, które nieograne czekają na swoją kolej na półce - a które po filmach i instrukcji, wiem raczej, że przypadną mi do gustu - bedą mi mocno wdzięczne za ten ruch :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: suchy1982 »

JimmyPL pisze: 31 mar 2019, 18:28 Tak czytalem instrukcje i naklejki na kości... Serio za tą cenę nie dałoby się dołożyć kości? Trochę szkoda bo potem grając w podstawkę naklejka już będzie... Ale to takie małe marudzenie ostatnio Portal mnie rozpiescil za bardzo jakością hehe

pisałem do portalu czy można dokupić kości bo też mi nie pasuje grać w podstawkę z oklejonymi kośćmi. Powiedzieli że nie ma możliwości zakupu kości, ale jak większość osób będzie miało takie uwagi to coś pomyślą nad tym.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

A zatem zbierajcie podpisy, męczcie Prezesa, a na pewno nie pozostawi tego bez odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1533
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 184 times
Been thanked: 564 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Ayaram »

Chyba niepotrzebnie panikujecie ;) Już Portal takie pierdoły sprzedawał, a to chyba z wszystkich gadżetów do gier Portalu jak do tej pory - pierdoła która najbardziej się prosi o pojawienie się, jestem prawie pewny, że już o tym myślą, a jak nie to będę w dużym szoku.

Zresztą... w naszym środowisku mamy i takie pedantyczne przypadki, że nie zdziwiłbym się, jakby ktoś zrezygnował z zakupu dodatku tylko przez te naklejki na kości :lol:

Co do samego pomysłu na dodatek... Od początek mechanika Robinsona wyglądała trochę jak system, który ma ogromny potencjał i masę niewykorzystanych możliwości. Wystarczy popatrzeć jak pojechane są niektóre fanowskie scenariusze, więc chęć zrobienia "trochę innego Robinsona" raczej nie dziwi. Ja tam się cieszę, że przynajmniej Legacy z tego nie zrobili :mrgreen: Chyba jednak wolę taką "pseudo nową grę", od zupełnie nowej gry z podobną mechaniką.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Marx »

O co chodzi z tymi naklejkami na kości?

"Przed pierwszą rozgrywką z użyciem tego dodatku, znajdź w pudełku załączone naklejki. Wszystkie naklejki z ikoną należy przykleić na dowolne puste ścianki kości Ran - kolor naklejki musi pasować do ko-loru kości. Naklejkę zachowaj w pudełku do momentu, kiedy efekt gry nakaże Ci nakleić ją na pustą ściankę kości Wygłodniałych Zwierząt (więcej na stronie 12).W przyszłości, jeżeli zdecydujecie się na rozgrywkę bez użycia tego do-datku, zgodnie z podstawowymi zasadami, traktujcie ściankę z naklejką tak, jakby była pusta"

heh, gra za 160zł w
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Mixthoor »

Słaba prowokacja i ironia na temat Sugerowanej Ceny Detalicznej. Bardzo słaba. W grze podstawowej efekt tych naklejek nie jest brany pod uwagę. W momencie pojawienia się na kości, jest po prostu ignorowany. Czy tak trudno to zrozumieć?

Czy wiecznie narzekający również wchodzą np. na forum Mercedesa i wypowiadają się a analogiczny sposób na temat nowych samochodów, reasumując stwierdzeniem: "I tak nie kupię. Jest tyle równych samochodów, którymi mogę jeździć."?
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Sarseth »

A pytanie.. ktos moglby przeprowadzic eksperyment, wykonac w warunkach laboratoryjnych milion rzutow bez naklejki i z naklejka, czy nie zmienia to w jakims stopniu prawdopodobieniestwa? ;) Jakby nie patrzec, waga jednej strony sie zwieksza... <ikonka profesora klakiera>
Ban na naklejki na kosci ;)
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Pastorkris »

Mixthoor A może nam się takie rozwiązanie zwyczajnie nie podobać? Czy musimy brać wszystko od wydawców bez realnego wytykania błędów? Fajnie, że tobie pewne rzeczy nie przeszkadzają, natomiast nie możesz zakładać, że wszyscy są na tyle elastyczni by dostosowywać się do cech (by nie pisać od razu WAD) produktu.
Mnie np. nie podoba się fakt naklejania niczego na kostki z powodów takich jak balans, estetyka, wytrzymałość. Fakt, że to ta sama kość z RC, którą będę później używał do podstawki już w ogóle wyklucza dla mnie takie zastosowanie!

Fakt, że wiele z elementów miało być dodatkiem do podstawki, a jest trochę takim "na w pół standalone'm" też mi się nie podoba. Podobną sytuację miałem z dodatkiem Laboratorium do Pandemica - gra też mi kazała sortować karty, zabraniała pewnych używać, te zamienić, tamte potargać... Kończyło się tym, że zwyczajnie nie chciało mi się tego rozkładać :D a dodatek poszedł w odstawkę. Jednak wolę gry gdzie dodatki są w pełni kompatybilne z podstawką i ładnie się zazębiają. Tutaj mam taką powtórkę z Pandemica i chyba muszę przemyśleć jednak zakup pomimo, że wydawało mi się, że to będzie mój "must have".
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Strud »

Takie czasy, że przy tej ilości dobrych gier dostępnych na rynku i wylewie nowości, o klienta trzeba walczyć i o nie go dbać. Zresztą sami o tym niedawno mówili na planszowki.tv.
A teraz robią dokładnie na odwrót - naklejki na kostki i brak naklejek na piony gracza (dają tylko jako promki do zamówień w ich sklepie). Wg mnie to strzał w stopę, szczególnie przy takiej cenie tego dodatku. Specjalnie pomijam ocenę zawartości - komuś nowy twist się spodoba, inni (jak ja) oczekiwali by więcej tego samego - kwestia gustu.

Osobiście pasuję - mam jeszcze nieograne scenariusze do podstawki (kupiłem wszystkie dodatki z ich sklepu), a pieniądze wydam na coś innego.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Marx »

Mixthoor pisze: 05 kwie 2019, 10:14 Słaba prowokacja i ironia na temat Sugerowanej Ceny Detalicznej.
Ironia i prowokacja tylko w Twojej głowie najwyraźniej.

Tak jak Pastorkris slusznie wspomniał, cześci się po prostu to rozwiązanie nie podoba, a przy okazji przedsprzedazy, z której wiele osób jednaj korzysta z tytułu rożnych dodatków, dyskusja SCD/nie-SCD trochę schodzi na drugi plan. Część graczy, w tym ja, nie lubimy bawić się w naklejanie, dopisywanie, usuwanie czy darcie kart. Co w tym ciężkiego do zrozumienia?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

Prezes poinformował, że będą osobne kości do ON w sklepiq Portalu.
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: YoYo »

vojtas pisze: 05 kwie 2019, 14:51 Prezes poinformował, że będą osobne kości do ON w sklepiq Portalu.
To jest dobra wiadomość!

Mogliby też dodać kostki podstawowe dla tych co już naklejki maja na kostkach z podstawki.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

YoYo pisze: 05 kwie 2019, 17:29 Mogliby też dodać kostki podstawowe dla tych co już naklejki maja na kostkach z podstawki.
Eee? Ale przecież wystarczy zdjąć naklejki wtedy...
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Ktoś używa kart plaży albo tych cech (zwykłych i ukrytych)? Jestem ciekaw waszej opinii o nich :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: hipcio_stg »

Zawsze możecie napisać do wydawcy, że w waszym egzemplarzu nie ma kości... szybko doślą drugą. jedną sobie okleicie do dodatku, a druga będzie nówka sztuka do podstawki.
ODPOWIEDZ