Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Rigidigi »

Rigidigi pisze: 05 kwie 2019, 18:08
vinnichi pisze: 05 kwie 2019, 17:55 Ja dziś zamówiłem złoty wiek ;) na allegro są sztuki za 74zł
są po 76,14zł.. Tzn już nie ma.. :mrgreen:
Dzisiaj pierwsza rozgrywka w mix podstawki IIed plus Złoty wiek. Więcej kasy i karta kolonii warta 10pkt spowodowało, że przegrałem partie ze swoją 9letnią córką 92 do 67. Oba wyniki dużo wyższe niż te, które osiągaliśmy grając w samą podstawkę. Ogólnie jestem zadowolony, fajne odświeżenie gry.

W pudełku miałem metalowe monety i tarcze z punktami. W instrukcji jest mowa o zwykłych żetonach. Trafiłem jakąś wersję specjalną, czy to standard w tym dodatku?

Najgorsze jest to, że nabrałem ochoty na kolejne dodatki..
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

W "Złotym wieku" żetony są metalowe w standardzie.

To w "Imperium" w niektórych europejskich wersjach są kartonowe żetony (w oryginale są metalowe) - to po to, aby obniżyć koszty produkcji. W czasie kampanii na wspieram.to można było jako dodatek dokupić metalowe żetony, potem jeszcze chyba jakiś sklep miał te żetony w swojej ofercie.

EDIT: AM76 ciągle ma te żetony w sprzedaży: https://am76.pl/produkt,dominion-imperi ... monet:3557
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2019, 08:46 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Polska wersja uzbierała na wspieram metalowe monety i żetony.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: elayeth »

Może to pytnie już było wcześniej, ale nie przekopywałem forum.

W Dominiona grałem pewnie kilkadziesiąt razy. Sam nie wiem, czemu przez lata nie kupowałem dodatków, może dlatego, że podstawka wydawała mi się wystarczająco regrywalna. Karty mam tak zjechane, że aż włącza się sentyment. Grę kupiłem w 2008 roku. ;)

W każdym razie - zagrałem, trochę przypadkowo u kolegi w Intrygę i właśnie pojawiło się ... to pytanie. Dlaczego nie mam dodatków? I teraz pytanie do was... jaką drogę obrać. Kupić Intrygę + np: Przystań i Złoty wiek by mieć grywalne dodatki (przecież nie połączę zjechanych kart skarbu z dodatkiem)... Czy może wymienić podstawkę na 2ed? Które dodatki są najlepsze? Od razu mówię, że nie chcę kupować "na ilość"... wystarczą 2-3 nowe pudełka Dominiona.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Najlepszy "bang for the buck" to Imperium - masz przekrojówkę wszystkich rodzajów kart z pozostałych polskich dodatków, a dodatkowo karty krajobrazów i zdarzeń (modyfikujących końcową punktację i pozwalających robić akcje za kasę). Znakomity dodatek. Najbardziej skomplikowany ze wszystkich dostępnych w naszym języku, ale jeśli Dominiona znasz na wylot, to warto go odświeżyć właśnie za sprawą Imperium.

Ale najlepszym doradcą będzie sam designer, który w tym roku napisał "poradnik zakupowicza" - https://dominionstrategy.com/2019/02/22 ... xpansions/
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: vinnichi »

Nie jestem znawcą ale mi polecono żeby kupić przede wszystkim Imperium i to dało super kopa rozgrywkom, dzięki wydarzeniom i krajobrazom a same karty Królestwa też fajne. Mam wrażenie, że większość ludzi którzy odpuszczają Dominiona grała tylko w podstawkę, a sama goła podstawka jest "taka se".
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: elayeth »

Dzięki. :) Nawet nie brałem Imperium pod uwagę, a nawet widze na BGG, że ma najwyższe noty użytkowników. Teraz trafia na listę. :)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Poza Imperium to chyba Złoty Wiek bym brał, które nie wprowadza aż tylu nowych rzeczy, a daje nowe możliwości np. poprzez nowe karty skarbu i zwycięstwa. Ten dodatek znajdował się na BGG jeszcze niedawno w top 20 gier jeśli uwzględniac podstawki i dodatki.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ENDryu »

Miszon pisze: 12 kwie 2019, 15:59 Poza Imperium to chyba Złoty Wiek bym brał, które nie wprowadza aż tylu nowych rzeczy, a daje nowe możliwości np. poprzez nowe karty skarbu i zwycięstwa. Ten dodatek znajdował się na BGG jeszcze niedawno w top 20 gier jeśli uwzględniac podstawki i dodatki.
A jak to można sprawdzić na BGG?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Wchodzisz na pierwszą stronę rankingu i wciskasz Geek Rating, żeby od najlepszego sortowało. Wtedy uwzględnia wszystko, nie tylko podstawki:
https://boardgamegeek.com/browse/boardg ... rtdir=desc

i Złoty Wiek jest w tej chwili między miejscem 16, a 17. Kolejne dodatki widoczne przed miejscem 50 to:
Lords of Waterdeep: Scoundrels of Skullport
Twilight Imperium (Third Edition): Shattered Empire
Pandemic: On the Brink
Mage Knight Board Game: The Lost Legion Expansion
Dominion: Przystań
Scythe: Invaders from Afar
Race for the Galaxy: The Gathering Storm
Terraforming Mars: Prelude
Ticket to Ride: USA 1910
Tuscany Essential Edition
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ENDryu »

dzięki! jakis czas temu to odkryłem przypadkiem i zapomniałem jak to się robiło. wówczas Złoty Wiek był chyba 8 czy 9.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Tak, całkiem niedawno wypadł z 10-ki, a ostatnio doszło sporo nowych kobył, które go wypchnęły jeszcze kilka miejsc niżej.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

Szczerze mówiąc Przystań też jest świetna i sprawiła, że się zachwyciłem Dominionem. Również nie wywraca gry do góry nogami a dodaje fajne karty następstw i embargo. Wychodzi na to, że Imperium, Przystań i Złoty wiek to wszystko świetne dodatki i warto nabyć póki są.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Nie ma bata, tak to wychodzi :-P .
A Intryga w sumie też może być, ewentualnie zamiennie zamiast podstawki.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1388 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leser »

Wielka szkoda, że ta seria ma takiego pecha w naszym kraju. Brak Adventures i Dark Ages, to spora strata dla polskich graczy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

A wydawało się że juz niedługo będą, instrukcje 2 edycji podstawek wskazują że robili już tłumaczenia.
Hinterlands też szkoda, niby same karty, ale fajne.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Nie, instrukcje wskazują jedynie, że razem z tłumaczem mamy już "opracowane" wszystkie polskie nazwy kart i dodatków (ja na swoje potrzeby mam przetłumaczone wszystkie karty i prawie wszystkie dodatki) i tyle. O ile mi wiadomo, to nie było prac nad kolejnymi dodatkami (chyba że tłumacz zrobił to sobie na zaś, żeby mieć gotowe w razie jakby co).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Skoro mieli nazwy kart i dodatków, to znaczy że jednak coś tam mieli przetłumaczone;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Powiem tak - "oni" mieli przetłumaczone tylko te *nazwy* kart z innych dodatków, które znalazły się w polecanych zestawach kart Królestwa (czyli nie wszystkie nazwy kart). Jeśli zaś idzie o przetłumaczone instrukcje oraz *treści* kart z pozostałych dodatków, to "oni" nie mieli żadnych. Niby dodatek "Adventures" miał się ukazać jako następny - ale wszyscy wiem, jak to się skończyło.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Jasne, aczkolwiek nie twierdziłem, że wszystko było przetłumaczone, tylko że na pewno coś ruszyli, nie napisałem że już były tłumaczenia gotowe, tylko że je robili (czy może zaczęli przygotowywać).
Swoją drogą - nie jest przypadkiem tak, że w polecanych zestawach tak czy inaczej znajdują się wszystkie karty jakie są do wyboru, jak by podsumować?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Istnieje *wysokie prawdopodobieństwo*, że coś bym o tym wiedział, gdyby "oni" mieli coś zrobione w tym kierunku.
Oczywiście najbardziej zorientowaną osobą jest tłumacz, który, jeśli zechce, to się na ten temat wypowie.

EDIT: Nie, w polecanych zestawach nie ma wszystkich kart.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Cóż, wg mojej definicji "coś"=nazwy dodatków i niektórych kart ;-)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: polsyn24 »

Przymierzam się do zakupu podstawki Dominiona. Pytanie do Was jaką wersję gry kupić, bo np na allegro już widzę dwie wersje - tańsza z podpisem "edycja 2018" oraz droższa na której pudełku jest "II edycja". Czy to wgl ma znaczenie? I kolejna kwestia to co po takiej podstawce? Jaka jest polecana kolejność dodatków?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

"Edycja 2018" to właśnie jest "II edycja" i tę powinieneś kupić - zresztą upewnij się, co jest faktycznie na pudełku (w sensie tam powinno być napisane "II edycja").

Co do rozszerzeń to nie potrafię doradzić. Najprostsze byłoby kupienie Intrygi, ale chyba już się skończył nakład. Róg obfitości był w miarę prosty, ale tego to już od dawna nie ma. Przystań ma karty Następstwa, co może być konsternujące dla nowych graczy (Imperium to samo, plus Zdarzenia, Krajobrazy, Dług itp.), a z kolei w Złotym wieku dochodzą żetony, które chyba mogą być dość proste do ogarnięcia, i karty Skarbu, które mają dodatkowe działanie - co też może lekko konsternować nowych graczy. Niech wypowiedzą się eksperci.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: polsyn24 »

morris pisze: 17 kwie 2019, 19:26 "Edycja 2018" to właśnie jest "II edycja" i tę powinieneś kupić - zresztą upewnij się, co jest faktycznie na pudełku (w sensie tam powinno być napisane "II edycja").

Co do rozszerzeń to nie potrafię doradzić. Najprostsze byłoby kupienie Intrygi, ale chyba już się skończył nakład. Róg obfitości był w miarę prosty, ale tego to już od dawna nie ma. Przystań ma karty Następstwa, co może być konsternujące dla nowych graczy (Imperium to samo, plus Zdarzenia, Krajobrazy, Dług itp.), a z kolei w Złotym wieku dochodzą żetony, które chyba mogą być dość proste do ogarnięcia, i karty Skarbu, które mają dodatkowe działanie - co też może lekko konsternować nowych graczy. Niech wypowiedzą się eksperci.
Chodziło mi tutaj bardziej o to jaka jest kolejność kupowania dodatków dla doświadczonych graczy, nie mam zamiaru kupować gry z jakimś dodatkiem od razu, tylko ograć podstawkę i potem coś ewentualnie dokupić. Chciałbym wiedzieć już na przyszłość
ODPOWIEDZ