El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Acownik »

A ta dwustronna plansza jest w jakim celu? Bo to mi gdzieś umknęło.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: dave8 »

Podstawka jedna strona. Jak grasz z dodatkami to druga.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: monika5593 »

Ktoś może wie jak El Grande ma się do Dominant Species? Czy gry są bardzo do siebie podobne?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: cezner »

Poza tym że i to i to jest territory control to nie mają ze sobą te gry nic wspólnego.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

cezner pisze: 17 kwie 2019, 13:26 Poza tym że i to i to jest territory control to nie mają ze sobą te gry nic wspólnego.
No jak nie mają ze sobą nic wspólnego - Dominant Species jest dużo bardziej wielopłaszczyznowe, ale totalnie czerpie z El Grande i to czuć. W obu grach punktowanie kafli/terytoriów wygląda podobnie i polega na tym samym (wpółdzielimy kafle i dostajemy punkty za kolejne miejsca, w zależności od tego, kto ma więcej kostek) i w obu grach walczymy o dostęp do "rynku" z mega przegiętymi zdolnościami kart, które zmieniają status planszy. Dominant Species ma ZNACZNIE więcej różnych systemów i podsystemów, inny jest wybór akcji, ale dla mnie to wygląda tak, że El Grande "mieści się" w Dominant Species, a przynajmniej duża jego część.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: cezner »

No OK. Tylko karty w El Grande to przecież podstawa mechaniki - za ich pomocą możemy cokolwiek zrobić ze swoimi kostkami na planszy. W Dominancie za ten element odpowiada mechanika worker placement. Karty w Dominancie to tylko jeden z elementów mechaniki.
Gier z punktowaniem za kafle na przewagi jest mnóstwo. El Grande jest jedną z chyba pierwszych tego typu gier i w ten sposób to można powiedzieć, że El Grande mieści się w 90% tego typu gier.
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 167
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Kmet »

Gier z punktowaniem za kafle na przewagi jest mnóstwo. El Grande jest jedną z chyba pierwszych tego typu gier i w ten sposób to można powiedzieć, że El Grande mieści się w 90% tego typu gier.
...albo w drugą stronę. Inne gry są rozszerzeniem El Grande, tej jednej z pierwszych, dodając inne mechaniki i dodając więcej wymiarów (..albo figurek). Co nie zmienia faktu, że El Grande jest grą genialną w swej prostocie (mechanice). Bez figurek, dodatkowych mechanik, rozszedzeń (łącznie z własnymi dodatkami) doskonale sobie radzi do dzisiaj.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: piton »

El Grande jest protoplastą tego wszysztkiego...
każda gra Area/territory control (teraz modne "dudes on map") praktycznie wygląda tak samo, bo się punktuje cośtam w obszarze. Mechanika stawiania czegośtam w obszarze wyróżnia te gry. Kiedyś drewno, teraz plastik (czasem drogi jak Chaos :P ).
W Grandzie jest mechanika licytacji - power cards, które pozwalają potem wybierać karty akcji. Karty akcji są zmienne. W dominancie jest worker placement i pola akcji są zawsze takie same (zmienne są karty dominacji i elementy)
Obie gry są genialne - Dominant to rozwinięcie El Grande i chyba na pewno najlepsza gra z tego gatunku, zaraz po El Grande ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

Generalnie Dominant Species to takie dziecko El Grande i Age of Empires III karmione kreatyną i ryżem od maleńkości :D.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: monika5593 »

Dobra, przekonaliście mnie do zagrania :D
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: bardopondo »

to ciekawe, bo niedawno graliśmy z ekipą w dominant species i porównywaliśmy obie gry do siebie.
Dominant species to gra nieporównywalnie cięższa, dodająca do El Grande jeszcze elementy caylusowego worker placement.
El Grande jest prostsza w swojej policzalności, ale i tak potrafi czasem przytłoczyć.
W DS podwójnie liczy się przewagi - zwykłe kostki i stożki czyli najlepsza adaptacja do środowiska, pogubić się w tym łatwo, przeliczania na bieżąco jest ogrom, po 4 godzinnej partii mózg sublimuje. Zaplanowanie całej rundy z marszu, poziom chaosu, nieprzewidywalność zagrań przeciwników czyni z Dominant Species grę ciężką jak 3 tony. W pewnym momencie jest już po prostu tylko naparzanka, gdy każdy stwierdza, że odpuszcza żmudną matematykę i idzie po prostu na kły i pazury.
Jeżeli nie spodoba Ci się El Grande , jest duże prawdopodobieństwo, że grając w DS będziesz się męczyła. W drugą stronę ta analogia już nie zadziała.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: monika5593 »

bardopondo pisze: 17 kwie 2019, 16:13 Jeżeli nie spodoba Ci się El Grande , jest duże prawdopodobieństwo, że grając w DS będziesz się męczyła. W drugą stronę ta analogia już nie zadziała.
Dominant Species uwielbam, więc myślę, że El Grande też podejdzie - jako powiedzmy - lżejsza alternatywa.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: vincentblack »

Odkopię stary wątek bo nabyłem właśnie Big Box w wersji niemieckiej tego klasyka, a w związku z tym, że w niemieckiej, mam pytania:

- czy istniała kiedykolwiek polska instrukcja do dodatków (na BGG znalazłem tylko polską wersję instrukcji gry podstawowej)?

- czy istnieją spolszczenia dodatków "King and Intrigue" (oraz Player's Edition i Special Cards)? Na BGG również spolszczenia tylko kart gry podstawowej oraz dodatków "Grand Inquisitor and Colonies" i "Grandissimo"?

Może ktoś ma i mógłby udostępnić powyższe? (ew. może ktoś ma skany kart w wersji angielskiej?)
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: fahrad »

Miałbym tę samą prośbę.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Palmer »

Swego czasu podjąłem próbę tłumaczenia wraz z naniesieniem tego na karty żeby wyglądało jak to tłumaczenie podstawki, które jest na bgg. Robiłem to z doskoku i jeszcze nie ma tam całości, tylko część dodatków. Jakby był ktoś chętny w domknięciu tematu mogę udostępnic pliki psd. Może też zmobilizuje mnie to żeby samemu też do tego przysiąść :wink:
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: E2MD »

Czy ktoś posiada pdf z zasadami gry - wersja: edycja jubileuszowa od wydawnictwa Bard?
(mam ksero kopii kopii i ledwo co widać, ale wiadomo że istnieje :-) )

vincentblack Ta instrukcja ma polski opis dodatków.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Michito »

Hej, zwracam się do starych wyjadaczy. Na BGG pod linkiem z tłumaczeniem kart widnieje taki komentarz:
Niestety niektóre karty maja nieprecyzyjne lub błędne tłumaczenie. external image
Np. "Przesuń wszystkich swoich szlachciców na wolne pola".
Wolne? Czyli tylko te puste? Wszystkich szlachciców? Czy Wszystkich z jednego pola?
"Przesuń dwóch szlachciców z dworu na dowolne pole" Z obrazka wnioskuję że powinno być na "dowolne pola". itp
Czy ktoś z Was podziela te uwagi czy wynikają one z nieznajomości instrukcji? Chciałbym w końcu wydrukować i wyciąć spolszczenie, żeby ograć swój egzemplarz, ale chciałbym mieć 100% pewności, że nie ma błędów :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

Tłumaczenie w kwadratowym formacie jest słabe, polecam znakomite tłumaczenie z Big Boxa (w formacie Standard European) - https://boardgamegeek.com/filepage/1727 ... w-polskiej
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Michito »

Rzeczywiście, różnica jest widoczna gołym okiem. Tylko jak tu pogodzić różne formaty kart?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

Olej oryginalne kwadratowe karty, kup koszulki z kolorowym tyłem i po prostu włóż w nie wycięty wydruk (zanim kupiłem Big Boxa włożyłem te karty w kolorowe koszulki w formacie standard CCG, były za szerokie ale to w niczym nie przeszkadzało). Jak dasz radę to wydrukuj je na sztywniejszym papierze, ale zwykły papier też spokojnie daje radę, tego się nie miętosi w rękach ;). Jak znajdziesz kolorowe koszulki w formacie standard european to nawet lepiej (nie wiem czy takie robią) ;).
Torquemada666
Posty: 770
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 247 times
Been thanked: 126 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Torquemada666 »

Ktoś dysponuje pdf instrukcji po polsku plus dodatki (chyba też było jakieś tłumaczenie)? Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: eveni »

Torquemada666 pisze: 01 kwie 2022, 19:09 Ktoś dysponuje pdf instrukcji po polsku plus dodatki (chyba też było jakieś tłumaczenie)? Z góry dziękuję :)
Nie wiem czy o to Ci chodzi:
Instrukcja
https://boardgamegeek.com/filepage/37451/polish-rules
Karty
https://boardgamegeek.com/filepage/2740 ... lish-cards
Torquemada666
Posty: 770
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 247 times
Been thanked: 126 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Torquemada666 »

Dziękuję. Tłumaczenie kart znalazłem, instrukcja mi umknęła.
Jeszcze gdyby ktoś miał tłumaczenie dodatków, kilka stron wcześniej o tym było pisane ale nie znalazłem.
Rafal1970
Posty: 200
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 22 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Rafal1970 »

Kupiłem EL Grande Big Box w wersji niemieckiej i robię spolszczenie. Temat ten był już poruszany przez innych forumowiczów. Ponawiam więc pytanie:

- czy istniała kiedykolwiek polska instrukcja do dodatków (na BGG znalazłem tylko polską wersję instrukcji gry podstawowej bez dodatków)?

- czy istnieją spolszczenia kart z dodatków "King and Intrigue" (oraz Player's Edition i Special Cards)? Na BGG również spolszczenia tylko kart gry podstawowej oraz dodatków "Grand Inquisitor and Colonies" i "Grandissimo".

Może ktoś ma i mógłby udostępnić powyższe? (ew. może ktoś ma skany kart w wersji angielskiej bo niemieckiego nie znam?)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Gambit »

Rafal1970 pisze: 05 lip 2022, 14:20 Kupiłem EL Grande Big Box w wersji niemieckiej i robię spolszczenie. Temat ten był już poruszany przez innych forumowiczów. Ponawiam więc pytanie:

- czy istniała kiedykolwiek polska instrukcja do dodatków (na BGG znalazłem tylko polską wersję instrukcji gry podstawowej bez dodatków)?

- czy istnieją spolszczenia kart z dodatków "King and Intrigue" (oraz Player's Edition i Special Cards)? Na BGG również spolszczenia tylko kart gry podstawowej oraz dodatków "Grand Inquisitor and Colonies" i "Grandissimo".

Może ktoś ma i mógłby udostępnić powyższe? (ew. może ktoś ma skany kart w wersji angielskiej bo niemieckiego nie znam?)
Spolszczenie kart KI można zrobić na bazie excela z angielskimi "wklejkami". Ostatnio widziałem na BGG. Sam też szukam takiej "polonizacji" albo angielskich skanów, bo też niedawno zaopatrzyłem się w niemieckiego Big Boxa :)
ODPOWIEDZ