On Mars (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

_leigam_ pisze: 18 kwie 2019, 17:38 na hobbity będzie dostępne do końca kickstartera? przy okazji - vinhos deluxe z tego sklepu jest z instrukcja pl?
Skoro to wydawca to będzie miał zapewne dostępne do wyczerpania nakładu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: konrad.rymczak »

Przedsprzedaż jest do końca KS
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Trochę nie jarzę. Jak przedsprzedaż do końca KS skoro gra wychodzi w X. Przecież jak zamówię w IX to nie dostanę jej później.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: konrad.rymczak »

detrytusek pisze: 18 kwie 2019, 19:09 Trochę nie jarzę. Jak przedsprzedaż do końca KS skoro gra wychodzi w X. Przecież jak zamówię w IX to nie dostanę jej później.
Może cena wzrośnie. Obecna przedsprzedaż (wg FB Hobittów ) jest do końca kampanii.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

konrad.rymczak pisze: 18 kwie 2019, 19:15
detrytusek pisze: 18 kwie 2019, 19:09 Trochę nie jarzę. Jak przedsprzedaż do końca KS skoro gra wychodzi w X. Przecież jak zamówię w IX to nie dostanę jej później.
Może cena wzrośnie. Obecna przedsprzedaż (wg FB Hobittów ) jest do końca kampanii.
No może u nich tak ale przecież są jeszcze sklepy...nie wierzę, żeby nie zeszli poniżej 360.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: rafaelus »

Planszostrefa 399.99 zł PL i 389.99 zł ENG przed rabatami
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Czyli 356...no nic mnie się śpieszy, zobaczymy co 3trolle powiedzą i inni. Nie sądzę by w Pl. cena potem podskoczyła.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Zniwiarz86
Posty: 212
Rejestracja: 06 kwie 2016, 11:17
Has thanked: 2 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Zniwiarz86 »

Jak się nie mylę, to cena teraz jest taka, ponieważ to będzie z KS exclusive, po kampanii ma być już do kupienia tylko wersja sklepowa - chyba gdzieś tak kiedyś pisali.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Zawsze tak jest z grami Lacerdy. Po kampanii wyższa cena i brak KS upgrade pack w zestawie. Chociaż tu Hobbity pewnie zamówia coś na górkę.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Tyle tylko, że exclusivy z EGG bywały słabiutkie (Gallerist, Lisboa).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: AkitaInu »

Czy ktoś wgryzał się w filmiki i instrukcję?

Niestety ostatnio dotarła do mnie troche smutna prawda, a może dopiero ją do siebie dopuściłem ;)

Gry Lacerdy, mimo że świetne, wszystkie opierają się na tym samym schemacie. Ciężko mi to wytłumaczyć ale grając w lisbonę, gallerista czy vinhosa wiem że gram w grę jednego autora bo "budowa" gry jest podobona.

Podobnie działają akcje i bonusy z nimi związane
złożoność zależności jest też podobna
ciężar też jest podobny

Czy ktoś ma podobne odczucia?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Chyba, aż tak odważnie bym nie poszedł ale pewne podobieństwa widać. Oglądając filmik o Marsie zobaczyłem malutki wycinek Kanbana, taki sam Lizbony. W Lizbonie całkiem sporo jest Gallerista. Jednak w każdej jest coś nowego też. Nie mam absolutnie odczucia, że gram w tę samą grę w wersji 2.0.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Ja grając w gry Lacerdy czuję jego "rękę" ale każda z gier jest dla mnie różna. Absolutnie to nie są kalki. Wracając do KS On Mars. Myslę, że cena Hobbitów jest bardzo dobra i nie sądzę, że sklepy będą sprzedawać taniej wersję KS. Wszystkie ostatnie gry Lacerdy które kupiłem w przedsprzedaży (KS) były później droższe.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

AkitaInu pisze: 19 kwie 2019, 08:57 Czy ktoś wgryzał się w filmiki i instrukcję?

Niestety ostatnio dotarła do mnie troche smutna prawda, a może dopiero ją do siebie dopuściłem ;)

Gry Lacerdy, mimo że świetne, wszystkie opierają się na tym samym schemacie. Ciężko mi to wytłumaczyć ale grając w lisbonę, gallerista czy vinhosa wiem że gram w grę jednego autora bo "budowa" gry jest podobona.

Podobnie działają akcje i bonusy z nimi związane
złożoność zależności jest też podobna
ciężar też jest podobny

Czy ktoś ma podobne odczucia?
Powiedzlabym że taka sama jest budowa akcji - one - two
Robisz akcje główna i dodatkowa przy okazji uruchamiając różne bonusy. To jest podobne ale wokół tego są na tyle różne mechaniki że są to dla mnie różne gry. Czuć w nich rękę autora ale tylko tyle
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

buhaj pisze: 19 kwie 2019, 09:26 Ja grając w gry Lacerdy czuję jego "rękę" ale każda z gier jest dla mnie różna. Absolutnie to nie są kalki. Wracając do KS On Mars. Myslę, że cena Hobbitów jest bardzo dobra i nie sądzę, że sklepy będą sprzedawać taniej wersję KS. Wszystkie ostatnie gry Lacerdy które kupiłem w przedsprzedaży (KS) były później droższe.
Taka jest filozofia EGG żeby gry w sprzedaży były droższe niż na KS więc to niemal pewnik że trzeba kupić teraz albo wcale. Może trolle będą miec za 350zl po znizkach.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
pan_slaw
Posty: 218
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 18 times
Been thanked: 1 time

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: pan_slaw »

buhaj pisze: 19 kwie 2019, 09:26 Ja grając w gry Lacerdy czuję jego "rękę" ale każda z gier jest dla mnie różna. Absolutnie to nie są kalki. Wracając do KS On Mars. Myslę, że cena Hobbitów jest bardzo dobra i nie sądzę, że sklepy będą sprzedawać taniej wersję KS. Wszystkie ostatnie gry Lacerdy które kupiłem w przedsprzedaży (KS) były później droższe.
Czyli kupiłeś też Escape Plan pewnie. Przepraszam, że w wątku On Mars, ale co sądzisz o Escape Plan? To jedyna gra Lacerdy poza CO2 której nie mam, ale mocno się waham czy ją kupić. W Hobbitach cena 450 zł.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

pan_slaw pisze: 19 kwie 2019, 09:41
buhaj pisze: 19 kwie 2019, 09:26 Ja grając w gry Lacerdy czuję jego "rękę" ale każda z gier jest dla mnie różna. Absolutnie to nie są kalki. Wracając do KS On Mars. Myslę, że cena Hobbitów jest bardzo dobra i nie sądzę, że sklepy będą sprzedawać taniej wersję KS. Wszystkie ostatnie gry Lacerdy które kupiłem w przedsprzedaży (KS) były później droższe.
Czyli kupiłeś też Escape Plan pewnie. Przepraszam, że w wątku On Mars, ale co sądzisz o Escape Plan? To jedyna gra Lacerdy poza CO2 której nie mam, ale mocno się waham czy ją kupić. W Hobbitach cena 450 zł.
Może poczekaj, aż gra dotrze do ludzi. Mało kto już w nią grał. A w Polsce chyba jeszcze nikt - ze zwykłych śmiertelników przynajmniej.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

Obejrzałem filmik rahdo, w 30 minut moim zdaniem pokazał tylko mini wycinek tej gry.

Co mi się spodobało:
- świetna mechanika z dostępem do akcji w zależności od tego gdzie się znajdujemy,
- większa interakcja między graczami -> używanie technologii innych graczy,
- w końcu nie są to pastele, gra prezentuje się bardzo klimatycznie,
- możliwość wielekrotnego odpalenia jednej akcji w jednym ruchu,
- ogrom możliwości, ale jesteśmy nakierowywani na konkretną taktykę/obszar (brakowało mi tego w lisboa, gdzie nie było takiego wyznacznika)
- zapowiedziany dodatek coop na 2020 (szkoda, że nie od razu)

A co nie:
- piaskownica potrafi przytłoczyć (Lisboa),
- wykorzystanie znanych mechanik(executive actions),
- na półce nie mam miejsca :(

Nie wiele tego, jeszcze nie miałem czasu przeczytać zasad, czy też obejrzeć pełnej partii. Święta sie przydadzą :D

Dodatki z KS ogólnie całkowicie zbędne. Ot ulepszone meple, wystawki na karty i inne graficzne zmiany. Brak dodatków wpływajacych na sam gameplay.

Na razie najlepsza oferta jest w planszostrefie, wersja ENG.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

pan_slaw pisze: 19 kwie 2019, 09:41
buhaj pisze: 19 kwie 2019, 09:26 Ja grając w gry Lacerdy czuję jego "rękę" ale każda z gier jest dla mnie różna. Absolutnie to nie są kalki. Wracając do KS On Mars. Myslę, że cena Hobbitów jest bardzo dobra i nie sądzę, że sklepy będą sprzedawać taniej wersję KS. Wszystkie ostatnie gry Lacerdy które kupiłem w przedsprzedaży (KS) były później droższe.
Czyli kupiłeś też Escape Plan pewnie. Przepraszam, że w wątku On Mars, ale co sądzisz o Escape Plan? To jedyna gra Lacerdy poza CO2 której nie mam, ale mocno się waham czy ją kupić. W Hobbitach cena 450 zł.
Jeszcze do mnie nie dotarła. Znam jednak instrukcję i obejrzałem dwie relacje z rozgrywek. Jest to moim zdaniem średnio- ciężka gra. Bardzo klimatyczna jak na euro. Mnie się będzie podobac ale kilka reguł wzbudza kontrowersje a podejrzewam może nawet frustrować. Otóż aby w ogóle być "liczonym" (nie przegrać) należy opuścić z łupem miasto (taki cel gry). Sęk w tym, ze pierwsza osoba opuszcza za darmo a każda następna musi za to zapłacić wcale nie małe pieniądze (z ręki). Plus każdy kto jeszcze chce zrobic jakies akcje w mieście musi za to też płacić. Już widzę oczami wyobraźni jak ktoś kto gra 2,5 godziny nie ucieka z miasta bo braknie mu 5 kasy (albo jeszcze mniej) :). Są tacy co tego nie zdzierżą.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: elayeth »

AkitaInu pisze: 19 kwie 2019, 08:57 Gry Lacerdy, mimo że świetne, wszystkie opierają się na tym samym schemacie. Ciężko mi to wytłumaczyć ale grając w lisbonę, gallerista czy vinhosa wiem że gram w grę jednego autora bo "budowa" gry jest podobona.

Podobnie działają akcje i bonusy z nimi związane
złożoność zależności jest też podobna
ciężar też jest podobny

Czy ktoś ma podobne odczucia?
Też mam takie odczucia. Moim zdaniem Vitala wyróżnia kilka cech, ale te mi przychodzą pierwsze na myśl:
1. Duże przywiązanie do tematu. Vital kiedyś opowiadał, że najpierw wymyśla temat, a później dokleja mechaniki. Te mechaniki muszą być tematyczne. Mam wrażenie, że to wymusza pewien typ gier.... gier złożonych, nie do końca eleganckich. Jednak dzięki pieczołowicie przeprowadzonemu procesowi testowania, mechaniki zgrabnie się przeplatają.
2. Duża sandbox'owość. W jego grach mamy sporo opcji (akcji) do wyboru i możliwości obrania różnych strategii... choć pod koniec gry, gracze często walczą o te same bonusy, by zdobyć jak najwięcej punktów.
3. Względnie niska interakcja, co mi odpowiada. Bardzo dobrze wyważona (imo) interakcja między graczami i w każdej grze nieco inaczej zaimplementowana. Gracze sobie coś tam podbierają, coś blokują, w czymś przeszkadzają. Jednak Vital daje nam dużo możliwości pocieszenia, które są często niewiele gorsze niż podebrana akcja/meeple czy coś tam. Lubię to, bo nie cierpię tz. "swingy" gier, w których podebrana akcja/kafel potrafi mocno namieszać, jak np: w Keyflower. Jego gry przypominają mi to trochę gry typu: Uczta dla Odyna lub Le Havre.
5. Duża złożoność. Wynika moim zdaniem z dużej ilości unikatowych akcji, a ta unikatowość z chęci zachowania tematyczności tych akcji. Widać to w każdej jego grze (to co piszecie wyżej o akcjach głównych i dodatkowych). Dla mnie to w sumie zaleta bo lubię grać intuicyjnie. Paradoksalnie im trudniejsza gra tym trudniej zaplanować kilka tur do przodu.
6. Świetnie napisane instrukcje.

On Mars zamówiony. ;)
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: ghostdog »

https://www.youtube.com/watch?v=zqxwzgb4xME
Gdyby kogoś interesował playthrough.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: wirusman »

Czy mi się wydaje, że ta gra jest tak samo długa jak teraformacja marsa?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Pewnie tak. Jest dużo bardziej skomplikowana i rozbudowana od TM przez co dojdą jeszcze przestoje na analize.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

ale za to jak to u V. kołderka jest króciutka co skraca rozgrywkę. Wszystkie jego dotychczasowe gry to standardowe 1,5h na 2-3 graczy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

detrytusek pisze: 19 kwie 2019, 22:58 ale za to jak to u V. kołderka jest króciutka co skraca rozgrywkę. Wszystkie jego dotychczasowe gry to standardowe 1,5h na 2-3 graczy.
Najczęściej gram w pełnym składzie i przy graczach znających grę, ale jednocześnie znających dobrze, przez co myślących nad strategią i taktyką, czas gry wynosi:
Vinhos - 4,5-5 h
Kanban - 3-3,5 h
Gallerist - 3,5-4 h
CO2 - 2,5-3,5 h

Więc raczej trochę dłużej. Ale to podkreślam, że przy 4 osobach.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
ODPOWIEDZ