On Mars (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: gregos »

lotheg pisze: 20 kwie 2019, 10:26 Najczęściej gram w pełnym składzie i przy graczach znających grę, ale jednocześnie znających dobrze, przez co myślących nad strategią i taktyką, czas gry wynosi:
Vinhos - 4,5-5 h
Kanban - 3-3,5 h
Gallerist - 3,5-4 h
CO2 - 2,5-3,5 h

Więc raczej trochę dłużej. Ale to podkreślam, że przy 4 osobach.
To niezłych zamulaczy masz w ekipie. Te gry, przy pełnym składzie, spokojnie można zrobić w przedziale 2 do 2,5 godziny. A ok. cztery godziny to potrzebne raczej do rozgrywki Dominant Species (oczywiście na 4 osoby).
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

Żebyśmy się dobrze zrozumieli: mówię o samej rozgrywce, bez setupu, rozkładania i składania :) Nie chodzi o zamulaczy, ale raczej o przemyślane strategie, gramy dużo ze sobą i żeby neutralizować zagrożenia od innych graczy i walczyć o wygraną sporo analizujemy. Ale przy fajnej ekipie ten czas nie boli i nam się gra dobrze.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

gregos pisze: 20 kwie 2019, 10:42
lotheg pisze: 20 kwie 2019, 10:26 Najczęściej gram w pełnym składzie i przy graczach znających grę, ale jednocześnie znających dobrze, przez co myślących nad strategią i taktyką, czas gry wynosi:
Vinhos - 4,5-5 h
Kanban - 3-3,5 h
Gallerist - 3,5-4 h
CO2 - 2,5-3,5 h

Więc raczej trochę dłużej. Ale to podkreślam, że przy 4 osobach.
To niezłych zamulaczy masz w ekipie. Te gry, przy pełnym składzie, spokojnie można zrobić w przedziale 2 do 2,5 godziny. A ok. cztery godziny to potrzebne raczej do rozgrywki Dominant Species (oczywiście na 4 osoby).
Wszystko zalezy jak ktoś chce podejść do tych gier. Jak ktoś chce mieć przemyślane akcje na kilka ruchów do przodu i wszystko wliczone to tyle to zajmie. Jak grasz szybko wykonując tylko szybkie szacunki i trochę improwizujesz to można te 60-90min odjąć.

W trollach jest On Mars i teraz powstaje pytanie:
Polska za 350zl czy angielska za 330? Czy warto płacić 20zl tylko za instrukcje? Z drugiej strony wrazie co łatwiej sprzedać z PL instrukcja.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Harwas
Posty: 225
Rejestracja: 04 lip 2016, 14:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Harwas »

brazylianwisnia pisze: 20 kwie 2019, 11:40
W trollach jest On Mars i teraz powstaje pytanie:
Polska za 350zl czy angielska za 330? Czy warto płacić 20zl tylko za instrukcje? Z drugiej strony wrazie co łatwiej sprzedać z PL instrukcja.
To jest info z ostatniego updates z kampanii

We also know that Italian, Polish, and Czech rules will be thoroughly translated and, at the least, will be available digitally.
Więc na chwilę obecną można brać wersję angielską.

Jak ktoś może podzielić się zniżką u Trolli to z chęcią skorzystam ale dopiero pod koniec kampanii.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

brazylianwisnia pisze: 20 kwie 2019, 11:40
Wszystko zalezy jak ktoś chce podejść do tych gier. Jak ktoś chce mieć przemyślane akcje na kilka ruchów do przodu i wszystko wliczone to tyle to zajmie. Jak grasz szybko wykonując tylko szybkie szacunki i trochę improwizujesz to można te 60-90min odjąć.
Tyle tylko, że przy grze w pełnym składzie nie da się mieć przemyślanych kilka ruchów na przód w żadnej z jego gier. Można sobie przyjąć ogólnie co chcemy robić ale jest tam tak wiele zmiennych, że reagować trzeba na bieżąco.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: jax »

ghostdog pisze: 19 kwie 2019, 19:01 https://www.youtube.com/watch?v=zqxwzgb4xME
Gdyby kogoś interesował playthrough.
Obejrzałem z niejakim rozbawieniem :)
Super-efektywnie tłumaczący (i znający bardzo dobrze zasady) Paul Grogan (+brak pytań od graczy) wyrobił się z tłumaczeniem w 55 min. Możemy to spokojnie pomnożyć przez dwa przy 'zwyklym' tłumaczu (i pytaniach od graczy), czyli wychodzi 1h 40min na wytłumaczenie zasad plus 20 min na rozłożenie komponentów. Dwie godziny zużyte przed grą. Nieźle :)

Z tego powodu gra wyłącznie dla stałego grona graczy. Zresztą tłumaczenie każdej gry Lacerdy to czasowy koszmar.

Co do samej gry: wcale nie tak klimatyczna jakby mogło się wydawać. Mnóstwo reguł i regułek nie ma ŻADNEGO uzasadnienia tematycznego.
Do tego cała masa reguł jest dorzucona na zasadzie 'co by tu jeszcze bardziej skomplikować dla samego skomplikowania?' (częste u Lacerdy).

Ogólnie, jak zaczęli grać, wszystko zaczęło się jakoś kleić a i sama gra nie jest trudna jak już się zacznie. Problem w tym, że to mocny optymalizacyjny abstrakt (i kolonizacji Marsa tam nie czuć), ale najważniejsze, że w ogóle nie było widać żadnych skomplikowanych planów, szachów między graczami itd. W ogóle zero napięcia.
Po dłuższym czasie zostaje męcząca i żmudna optymalizacja bez poczucia jakiejś radości z rozgrywki.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Palmer »

jax pisze: 20 kwie 2019, 16:00 Do tego cała masa reguł jest dorzucona na zasadzie 'co by tu jeszcze bardziej skomplikować dla samego skomplikowania?' (częste u Lacerdy).
Po dłuższym czasie zostaje męcząca i żmudna optymalizacja bez poczucia jakiejś radości z rozgrywki.
Idealna, dwuzdaniowa recenzja ostatnich gier Lacerdy :wink:
Zniwiarz86
Posty: 212
Rejestracja: 06 kwie 2016, 11:17
Has thanked: 2 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Zniwiarz86 »

Grałem podczas testów gry i nie jest ona bardziej skomplikowana niż np. Galleriest. Tłumaczenie zasad zajęło ok 45 minut plus pytania podczas rozgrywki. Gra wydaje się być bardziej skomplikowana niż faktycznie jest.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Gizmoo »

Zniwiarz86 pisze: 20 kwie 2019, 20:10 Tłumaczenie zasad zajęło ok 45 minut plus pytania podczas rozgrywki.
Ok. Dzięki za tą informację! Teraz przynajmniej już wiem, że to nie dla mnie. :) Tak co najmniej o 20 minut za dużo powyżej mojego progu akceptacji. :lol:
Zniwiarz86
Posty: 212
Rejestracja: 06 kwie 2016, 11:17
Has thanked: 2 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Zniwiarz86 »

Ewidentnie, nie jest to gra dla wszystkich :-). Ale może nawet przesadziłem z tym czasem... Poszło w każdym razie szybko :-). I grało się przyjemnie.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

Gizmoo pisze: 20 kwie 2019, 21:39
Zniwiarz86 pisze: 20 kwie 2019, 20:10 Tłumaczenie zasad zajęło ok 45 minut plus pytania podczas rozgrywki.
Ok. Dzięki za tą informację! Teraz przynajmniej już wiem, że to nie dla mnie. :) Tak co najmniej o 20 minut za dużo powyżej mojego progu akceptacji. :lol:
A jakakolwiek gra Lacerdy jest do wytłumaczenia w 25 minut? Gram z partnerką, ale nawet wytłumaczenie nowego C02 (graliśmy w pierwszą edycję), zajęło ponad 20 minut. Gry Lacerdy są skomplikowane, posiadają zależności i potrafią zmiażdzyć nowych graczy. Z takim podejściem to mogę w wielu wątkach wypisywać podobne tezy ala, łooo nie mieści się rozgrywka w 2h, to gra nie dla mnie, wypada z listy zainteresowania.

Nawet porównując do TM, gdzie zasady spokojnie zjedzą 30 minut, to na co liczyć u Lacerdy?
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1166
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 263 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: siepu »

Na nic, po prostu kiedy jest tyle świetnych gier dostępnych na rynku to wielu graczy (w tym ja) wybierze grę gdzie próg wejścia jest dużo niższy. W dobrej ciężkiej grze ciężar wynika z trudności decyzji, nie potrzeba do tego przepisów tłumaczonych przez 45 minut. Te 30 minut w TM to dalej sporo mniej niż przeciętna gra Lacerdy.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: mczlonka »

Czy wie ktoś może na czym będzie polegać polska edycja? Czy dostaniemy wydrukowane instrukcje (rulebook, reference book) i karty graczy w języku polskim?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Instrukcje i karty pomocy. Będą dolozone do angielskiej wersji.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: _leigam_ »

Poland -- The pre-orders were all sent from the Netherlands to Hobbity Games this morning (Dec. 19). Please contact Marek at Hobbity for further information.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: koloX »

_leigam_ pisze: 21 gru 2019, 17:39 Poland -- The pre-orders were all sent from the Netherlands to Hobbity Games this morning (Dec. 19). Please contact Marek at Hobbity for further information.
Oni naprawdę nazywają się tak wsiowato Hobbity Games? :wink: Czy tylko piszący po angielsku z rozpędu dołożył Games?
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 33 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Wojtek.k »

Dodał z rozpędu, tak naprawdę są Hobbity.eu.
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: pegzi »

Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

pegzi pisze: 02 sty 2020, 15:31 Nasza recenzja gry: https://dicelandblog.pl/recenzja-269-on-mars/
Dzięki za recenzję. Drobna uwaga: gra jest dla 1-4 graczy, a nie 2-4.
No i mam pytanie: skąd masz grę? Już rozsyłają? Bo ma zamówioną i jestem ciekaw, kiedy dotrze...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 95
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Lomik »

Pan_K pisze: 02 sty 2020, 16:21 No i mam pytanie: skąd masz grę? Już rozsyłają? Bo ma zamówioną i jestem ciekaw, kiedy dotrze...
Poland -- The pre-orders were all sent from the Netherlands to Hobbity Games this morning (Dec. 19). Please contact Marek at Hobbity for further information.
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: _leigam_ »

No dziwne bo hobbity na zadade przez kogos pytanie na fb i cytat z ks napisali tylko bez wyjasnien ze zaczna rozsylac w polowie stycznia. Ich kontakt z klientami pierwsza klasa (przesmiewczo).
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 474
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 897 times
Been thanked: 191 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

_leigam_ pisze: 02 sty 2020, 20:10 No dziwne bo hobbity na zadade przez kogos pytanie na fb i cytat z ks napisali tylko bez wyjasnien ze zaczna rozsylac w polowie stycznia. Ich kontakt z klientami pierwsza klasa (przesmiewczo).
Może Polska instrukcja jeszcze nie jest gotowa? Jeśli ta połowa stycznia zostanie dotrzymana to też dobrze.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

ZygfrydDeLowe pisze: 03 sty 2020, 11:21
_leigam_ pisze: 02 sty 2020, 20:10 No dziwne bo hobbity na zadade przez kogos pytanie na fb i cytat z ks napisali tylko bez wyjasnien ze zaczna rozsylac w polowie stycznia. Ich kontakt z klientami pierwsza klasa (przesmiewczo).
Może Polska instrukcja jeszcze nie jest gotowa? Jeśli ta połowa stycznia zostanie dotrzymana to też dobrze.
A jak wybrałem angielską wersję to niby na co czekam? Na spóźnialską wersję PL?

Co do recenzji to zaostrzyła apetyt na grę. Oby okazała się lepsza od Lisboa :D
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 474
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 897 times
Been thanked: 191 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Z oficjalnego kickstarterowego update:


"Poland

Hobbity Games is closed until January 7 but Marek has assured me this morning that they will start packing and delivering On Mars and other orders by the end of next week. So once again I would say that you need to give them up to 2 weeks to be delivered to you. Please write to us at kickstarter@eagle-gryphon.com (and/or Marek at Hobbity) if you have not received your games in Poland by January 24."

Po cichu liczyłem, że może uda się zagrać na najbliższych Markowych.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z Hobbitów, że wysyłka rusza w połowie miesiąca.
ODPOWIEDZ