Planszowa Gra Roku 2019

Tutaj rozmawiamy o przyznawaniu Nagrody Gra Roku dla najlepszej gry planszowej wydanej w Polsce.
Awatar użytkownika
Tycjan
Moderator
Kontakt:

Planszowa Gra Roku 2019

Post autor: Tycjan » 29 gru 2018, 11:31

W tym roku w odpowiedzi na głosy, które docierały do nas z dwóch stron zainteresowanych konkursem, czyli zarówno od graczy, jak i od wydawców, postanowiliśmy wprowadzić kilka zmian związanych z regulaminem.

Zachęcam do zaznajomienia się z całym regulaminem (https://planszowagraroku.pl/regulamin-2019/), bo praktycznie każda jego część została poddana analizie, co zaowocowało bardzo dużą liczbą mniejszych lub większych poprawek (dziękujemy tutaj bardzo za merytoryczną pomoc Krzysztofowi Kopciowi, Bartoszowi Chlebickiemu, Wiktorowi Szafranowiczowi oraz Edycie Warmińskiej), ale tutaj chciałbym napisać o tych najważniejszych:
- do konkursu można zgłaszać również gry dla jednego gracza,
- do konkursu wydawcy mogą zgłosić maksymalnie 20 gier (15 do kategorii nagród i 5 do wyróżnienia "Najlepszy dodatek"),
- jedną grę można zgłosić tylko do jednej kategorii,
- nowe wyróżnienie "Gra dla Dwóch Osób",
- nowe wyróżnienie "Gra imprezowa",
- nowe wyróżnienie "Najlepszy dodatek",
- specjalna Kapituła do wyboru nagrody "Gra Roku dla Dzieci",
- zmiany w sposobie wybierania gier do poszczególnych etapów, nagród i wyróżnień.

Jak widać zmiany są istotne, ale też i konsekwentne z celami, które sobie swego czasu wyznaczyliśmy, czyli stworzenia z nagrody "Planszowa Gra Roku" silnej marki w branży jaką są szeroko pojęte gry planszowe. Marki, która będzie wyznacznikiem jakości nie tylko dla osób grających, ale również dla wydawnictw. Każda z tych stron jest bardzo ważna dla naszego hobby, dlatego chcemy, aby ta nagroda była nie tylko symbolem jakości, ale również swego rodzaju ich łącznikiem.

Właśnie trwa etap zgłaszania gier do konkursu przez wydawnictwa, a od stycznia rozpoczyna się praca obu Kapituł. W tym roku mamy rekordową liczbę członków, bo w sumie jest ich aż 48. Przyznacie, że liczba ta robi wrażenie.

Kapituła: https://planszowagraroku.pl/kapitula-2019/
Kapituła "Gry dla Dzieci": https://planszowagraroku.pl/kapitula-gr ... ieci-2019/

Szczegółowy harmonogram możecie znaleźć tutaj: https://planszowagraroku.pl/harmonogram/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl

probbi
Użytkownik wspierający
Been thanked: 1 time

Re: Planszowa Gra Roku 2019

Post autor: probbi » 03 sty 2019, 10:35

Przemyślane zmiany na plus .Czekam na listę zgłoszonych gier przez wydawnictwa

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Post autor: FortArt » 18 kwie 2019, 18:21

Jeszcze więcej kategorii?
Rozumiem, że docelowo wszystkie nowowydane gry będą otrzymywać nagrodę Gra Roku.

SdJ ma trzy kategorie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Palmer
Użytkownik wspierający
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Palmer » 29 kwie 2019, 21:08

Czy pojawi się jakieś uzasadnienie wyborów, wyniki głosowania, cokolwiek ?

W Pulsara to może gra 5 zapaleńców, od pół roku w temacie o niej raczej cisza, a tu nagle nagroda. Rebel ostatnio wyprzedawal egzemplarze za pół darmo, czyli o dodruk edycji z nalepka "gra roku" może być ciężko.

probbi
Użytkownik wspierający

Post autor: probbi » 30 kwie 2019, 23:55

Jakie chcesz uzasadnienie? Kapituła za pośrednictwem głosowania wybrało Pulsara na zaawansowaną grę roku. Z czego się mają tłumaczyć? Żaden z członków nie wiedział jakiego wyboru dokonał innny członek(chyba, ze sobie zdradzili, ale przy kilkudziesięciu członkach i tak nic by to nie dało) a z średniej padło na Pulsar.
TO, że w temacie o Pulsarze cisza, nie znaczy wcale, że nikt w niego nie gra. Może po prostu wolą GRAĆ zamiast pisać na forum i szukać sensacji tam, gdzie ich nie ma.

Polecam też zapoznać się z regulaminem wyłaniania zwyciezcy dostępnym na stronie planszowagraroku.pl
poniżej mały wyciąg:
Liczenie głosów podczas wszystkich (oprócz I etapu) głosowań Kapituły odbywa się tzw. systemem IRV (instant-runoff voting), to znaczy:
-najpierw głosy zostają policzone według pierwszego miejsca na kartach do głosowania;
-kandydat, który w pierwszym liczeniu otrzymał najmniej głosów, zostaje wyeliminowany, a głosy zostają ponownie policzone po uwzględnieniu przesunięć na poszczególnych listach preferencji poszczególnych członków Kapituły wynikających z usunięcia z nich wyeliminowanego kandydata;
-W przypadku głosowania przez Kapitułę w II etapie w kategoriach, eliminowanie kolejnych kandydatów następuje do momentu, aż zostanie tylko 5 kandydatów przechodzących do III etapu.
-W przypadku głosowania przez Kapitułę w III etapie w kategoriach i Nagrodzie Głównej, eliminowanie kolejnych kandydatów następuje do momentu uzyskania przez któregoś z kandydatów większości głosów;

Awatar użytkownika
Tomzaq
Użytkownik wspierający
Been thanked: 4 times

Post autor: Tomzaq » 01 maja 2019, 08:16

Palmer pisze:
29 kwie 2019, 21:08
Czy pojawi się jakieś uzasadnienie wyborów, wyniki głosowania, cokolwiek ?

W Pulsara to może gra 5 zapaleńców, od pół roku w temacie o niej raczej cisza, a tu nagle nagroda. Rebel ostatnio wyprzedawal egzemplarze za pół darmo, czyli o dodruk edycji z nalepka "gra roku" może być ciężko.
Coś w tyn jest. Wg mnie gra jest wyśmienita, ale od roku kurzy się na półce bo nikt w to nie chce grać. Nawet żona😕
Who is John Galt?
Posiadam

Awatar użytkownika
kaszkiet
Użytkownik wspierający

Post autor: kaszkiet » 01 maja 2019, 09:32

Ale to głosujący mają się pytać Twojej żony o zdanie?
W mojej grupie kilkunastu osób Pulsar jest regularnie grany.

Palmer
Użytkownik wspierający

Post autor: Palmer » 01 maja 2019, 09:51

W takim razie rozumiem, że w swojej grupie masz też takie rodziny, które mając do wyboru Brzdek, Azula i Sagrade wybiorą to pierwsze. Nie wiem czy to nie jest bardziej absurdalny wybór niż zaawansowana. Temat, wyglad, rozgrywka, nic z tego nie przemawia za Brzdekiem jeśli chodzi o grę w kategorii rodzinnej. Więc chętnie bym przeczytał uzasadnienie, bo sformuowanie go może być nie lada wyczynem.

KrzysiekL
Użytkownik wspierający
Been thanked: 2 times

Post autor: KrzysiekL » 01 maja 2019, 10:02

Palmer pisze:
01 maja 2019, 09:51
W takim razie rozumiem, że w swojej grupie masz też takie rodziny, które mając do wyboru Brzdek, Azula i Sagrade wybiorą to pierwsze. Nie wiem czy to nie jest bardziej absurdalny wybór niż zaawansowana. Temat, wyglad, rozgrywka, nic z tego nie przemawia za Brzdekiem jeśli chodzi o grę w kategorii rodzinnej. Więc chętnie bym przeczytał uzasadnienie, bo sformuowanie go może być nie lada wyczynem.
No sorry, ale nie każda rodzina musi grać w abstrakty i sadzenie marchewki. ;)

Palmer
Użytkownik wspierający

Post autor: Palmer » 01 maja 2019, 10:06

Tylko z tego co rozumiem, to idea nagrody, zwłaszcza rodzinnej, jest taka żeby właśnie trafić do tej każdej rodziny.

Owszem, spowoduje to że trzeba wybrać Tyskie, ale krafty można sobie wybierać w drugiej kategorii.

Awatar użytkownika
rastula
Użytkownik wspierający
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Post autor: rastula » 01 maja 2019, 11:53

Dla mnie ideał... PGR na wyprzce za 80 PLN. Tak powinno być zawsze :). Gra u mnie w ogóle nie weszła na radar przy premierze (ach ta oprawa), ale przy tej cenie i rekomendacji szacownej kapituły nie spróbować byłoby grzechem... BTW w cdp już zdrożało... Tylko w muve wciąż < 80.

Awatar użytkownika
Lothrain
Użytkownik wspierający
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Post autor: Lothrain » 01 maja 2019, 22:56

Palmer pisze:
01 maja 2019, 10:06
Tylko z tego co rozumiem, to idea nagrody, zwłaszcza rodzinnej, jest taka żeby właśnie trafić do tej każdej rodziny.
Wszystko zależy od tego jak zdefiniujesz rodzinę. Do grania z dziadkami, czy rodzicami 60+ bardziej nada się Azul, ale do zagrania z młodzieżą, czy nastolatkami zdecydowanie Brzdęk. I może w tym rozumieniu rodziny pies jest pogrzebany.

Palmer
Użytkownik wspierający

Post autor: Palmer » 01 maja 2019, 23:09

Cytat z regulaminu: "Nagroda “Gra Roku dla Całej Rodziny” – gra, która zbliża rodziny i pozwala na zabawę osobom w różnym wieku. Nie wymaga długiego tłumaczenia ani rozkładania, może bardzo dobrze sprawdzić się jako pierwszy tytuł dla osób nieznających nowoczesnych planszówek".

Czy powyższy opis definiuje lepiej Brzdeka czy Azula to juz każdy sobie odpowie :wink:

Żeby była też jasność, nie jestem jakimś entuzjastą czy zapalonym obrońcą Azula. W sumie wszystkie pięć nominowanych jest mi obojętnych, po prostu decyzja o takich, a nie innych wyborach jest dla mnie zaskakująca, dlatego chciałem poznać jakieś argumenty, które by mnie przekonały do wyższości zwycięzców nad konkurencją.

Awatar użytkownika
seki
Użytkownik wspierający
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Post autor: seki » 02 maja 2019, 00:14

Wszystko to gusta i guściki. Ja bez wątpienia wybrał bym na zaawansowaną Projekt Gaja a na rodzinną Brzdęka ale jakie to ma znaczenie skoro garstka ludzi akurat ceni bardziej Pulsara. Kapituła liczy czterdzieści parę osób. To niewiele. Wynik zawsze będzie zależał od gustu TEJ wąskiej grupy osób. Ja już wiem od lat, że mój gust i gust kapituły się mija. A już wybór takich hitów jak Kolejka jako najlepsza gra w latach ubiegłych kompletnie nie jest dla mnie zrozumiały. O gustach się nie dyskutuje. Każda z gier, które przeszły do finału w tym roku to dobre gry i ktoś ma prawo uznać każdą z nich za najlepszą grę roku. Sam jestem ciekaw jaką ilością głosów wygrał Pulsar i które miejsce zajął mój typ czyli Projekt Gaja choć nie jestem pewien ale chyba nawet nie dotarł do finałowego etapu? Też chętnie zobaczył bym ilości głosów na każdy tytuł.

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 02 maja 2019, 09:37

seki pisze:
02 maja 2019, 00:14
Kapituła liczy czterdzieści parę osób. To niewiele. Wynik zawsze będzie zależał od gustu TEJ wąskiej grupy osób.
To w takim razie ile osób powinno wybierać Grę Roku? 40 tysięcy? 40 milionów? Czy uważasz, że im więcej osób wybiera, tym lepiej?

Awatar użytkownika
rastula
Użytkownik wspierający
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Post autor: rastula » 02 maja 2019, 11:18

Kapituła jest jawna, nie są to nonejmy w branży. Odbiorca może łatwo ocenić czy ich wybór jest dla niego rekomendacją. Duża kapituła to rozmycie gustów - chcesz głosu anonimowego tłumu... Masz to na na bgg.

Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Has thanked: 19 times
Been thanked: 31 times

Post autor: BartP » 02 maja 2019, 11:31

Z Brzdękiem mamy wg mnie taką sytuację, że rzeczywiście nie jest to idealna gra jako pierwszy tytuł dla rodzin. Niestety trochę za trudna. Jednakże nie jest to też gra zaawansowana, "dla graczy". Takie to bardziej rodzina+ (o oł, powiedziałem plus). Może definicja nagrody dla gry rodzinnej została sformułowana zbyt restrykcyjnie, bo brakuje w niej miejsca dla takiego Brzdęka.
Sprzedam Ganges + promo, Brew Crafters, duck! duck! Go!
Kupię Riverboat, Lowlands, Verona Twist, Saint Petersburg 2. edycja, Kerala i inne

krecony1
Użytkownik wspierający

Post autor: krecony1 » 02 maja 2019, 12:47

W Polsce gra-laureat PGR dla gry rodzinnej zbyt trudna, gry - zwycięzcy Kennerspiel des Jahres zbyt proste. Ciężka dola jurora :lol:

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 02 maja 2019, 13:19

BartP pisze:
02 maja 2019, 11:31
Takie to bardziej rodzina+ (o oł, powiedziałem plus). Może definicja nagrody dla gry rodzinnej została sformułowana zbyt restrykcyjnie, bo brakuje w niej miejsca dla takiego Brzdęka.
Sugestia dla Kapituły - od przyszłego roku wprowadzić dodatkowo nową kategorię "Gra rodzinna +" :wink:

ODPOWIEDZ