Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Halloween »

Poprzez oszukiwanie rozumiem pociagniecie innej karty, powtorzenie rzutu kostka,wybranie mniej skomplikowanej komnaty czy podmiana potwora na innego slabszego - gdy byly rozne opcje a pechowo sie trafila trudniejsza. Czynnosci nie lamiace wprost mechaniki gry ale pozwalajace nam sterowac losowoscia na nasza korzysc.

Ciekawi mnie jak czesto sami tak robicie? Czy uwazacie, ze scenariusze do solo czy coopa sa nadmiernie utrudnione zeby "zwiekszac regrywalnosc"?
Czy takie ponowne losowanie to dla was wypaczenie gry i zamyslu autora(mogl przeciez chciec zeby bylo trudno i nerwowo) czy to bardziej dostosowywanie gry do wlasnych upodoban bez zmiany samego ducha gry? Czy moze jeszcze cos innego np.znuzenie danym tytulem?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: maciejo »

Halloween pisze: 03 maja 2019, 18:37 Poprzez oszukiwanie rozumiem pociagniecie innej karty, powtorzenie rzutu kostka,wybranie mniej skomplikowanej komnaty czy podmiana potwora na innego slabszego - gdy byly rozne opcje a pechowo sie trafila trudniejsza. Czynnosci nie lamiace wprost mechaniki gry ale pozwalajace nam sterowac losowoscia na nasza korzysc.
Jeśli bym miał tak robić jak napisałeś to po co wogóle grać :|
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: seki »

Najważniejsze byś dobrze się bawił. Jeśli do dobrej jest ci to potrzebne to oszukuj los do woli. Ja nie oszukuje choć nie był bym całkiem szczery, gdybym nie przyznał się do jednego wyjątku. Robinson mnie już strasznie irytował swoją losowością i chciałem go jak najszybciej sprzedać więc ostatnie dwa scenariusze oszukiwałem, nie po to by zaliczyć sobie zwycięstwo a raczej po to by chwilę w nie pograć, poznać i pozbyć się czym prędzej. Takich gier nie lubię gdy sukces w tak dużej mierze zależy od szczęścia a niewiele od decyzji gracza. Oprócz tego przypadku, zły los przyjmuje na klatę, zwykle zwiększa od trudność, dodaje regrywalności. Nie zdążyło mi się naginać zasad w innych tytułach.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: wirusman »

No żeby już siebie oszukiwać.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Halloween »

maciejo pisze: 03 maja 2019, 19:05
Halloween pisze: 03 maja 2019, 18:37 Poprzez oszukiwanie rozumiem pociagniecie innej karty, powtorzenie rzutu kostka,wybranie mniej skomplikowanej komnaty czy podmiana potwora na innego slabszego - gdy byly rozne opcje a pechowo sie trafila trudniejsza. Czynnosci nie lamiace wprost mechaniki gry ale pozwalajace nam sterowac losowoscia na nasza korzysc.
Jeśli bym miał tak robić jak napisałeś to po co wogóle grać :|
Bo chcesz sobie pograc czy poznac dobrze tytul, ale nie podchodzisz do tego ambicjonalnie i np.nie masz czasu czy checi zeby bylo trudno czy zeby musiec powtorzyc misje od poczatku.
Tak jest w moim wypadku.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: EVOCATVS »

Halloween pisze: 03 maja 2019, 19:19 Bo chcesz sobie pograc czy poznac dobrze tytul, ale nie podchodzisz do tego ambicjonalnie i np.nie masz czasu czy checi zeby bylo trudno czy zeby musiec powtorzyc misje od poczatku.
Tak jest w moim wypadku.
To równie dobrze można sobie wszystko ułożyć na początku, nie rzucać kostką wcale i po prostu sobie "przejść" grę wedle swoich zasad, zamiast udawać, że się gra.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: maciejo »

Halloween pisze: 03 maja 2019, 19:19
maciejo pisze: 03 maja 2019, 19:05
Halloween pisze: 03 maja 2019, 18:37 Poprzez oszukiwanie rozumiem pociagniecie innej karty, powtorzenie rzutu kostka,wybranie mniej skomplikowanej komnaty czy podmiana potwora na innego slabszego - gdy byly rozne opcje a pechowo sie trafila trudniejsza. Czynnosci nie lamiace wprost mechaniki gry ale pozwalajace nam sterowac losowoscia na nasza korzysc.
Jeśli bym miał tak robić jak napisałeś to po co wogóle grać :|
Bo chcesz sobie pograc czy poznac dobrze tytul, ale nie podchodzisz do tego ambicjonalnie i np.nie masz czasu czy checi zeby bylo trudno czy zeby musiec powtorzyc misje od poczatku.
Tak jest w moim wypadku.
W dalszym ciągu Twój sposób kombinowania nie przekonał mnie.Ja nie oszukuję i gram według zasad.Dalsza polemika na ten temat nie ma sensu.
Jeśli sam oszukujesz w grze i szukasz tu usprawiedliwienia dla swoich niecnych poczynań, może uda ci się znaleźć dobrą duszę na forum która cię rozgrzeszy :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: kamron6 »

Jedynie cofam ruchy o ile nie ma to znaczenia w grze bo o czymś nie pomyślałem - jeśli zapomniałem sobie dodać punktu ale już teoretycznie minął moment kiedy to mogłem zrobić to i tak to robię.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Haloon »

Każdy ma swój punkt widzenia, a mój wygląda tak, że czy to solo czy multi nie ma oszukiwania, najwyżej przegram i odegram się następnym razem.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: litk »

A mnie to właśnie denerwuje w grach, że jak zapomnę czegoś w grze zrobić, czy to w swojej turze, czy na planszy i nie pamiętam co żeby nadgonić... i nie rzadko gram od nowa przez to :(
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: KubaP »

Ja myślę, że to kiepskie, ale ja się ze sobą nie zgadzam, chociaż ja mam wrażenie, że wszyscy trzej możemy mieć rację.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Ayaram »

Oszukiwanie w stylu "to dobiorę inną karta, bo ta mnie zabije" to raczej nie, ale home rulsy ustalone przed rozpoczęciem gry to jak najbardziej. I to działa w dwie strony: i ułatwiać sobie, ale i utrudniać sobie jak trzeba, no bo czemu nie? Gry solo dobrze działają, jak są wymagające, ale możliwe do przejścia.

Przykład: sławny 3ci scenariusz podstawki LOTRa, który jest piekielnie trudny dla gracza solo. Scenariusz nakazuje, żeby jednego z naszych 3ch bohaterów uznać jako "porwanego", a ja zawsze grałem normalnie 3 bohaterami i dodawałem 4tego bohatera jako porwanego - i się robi już bardzo znośna i całkiem fajna przygoda. Efekt? 1 scenariusz do gry więcej. Worth it.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: arian »

Na razie jedyne dwa przypadki gdzie "oszukiwałem" i naginałem zasady, to:
- Arkham LCG, gdy przegrałem scenariusz już w drugiej turze ciągnąc z talii tajemnic, a później od razu żeton automatycznej porażki i po prostu go powtórzyłem w ramach kampanii, bo to było zbyt wredne nawet jak na tę grę. Nie odkryłem żadnej lokacji, nawet się nie zdążyłem ruszyć;
- Posiadłość Szaleństwa 2 ed. w ramach łamigłówki mastermind, gdy grając późnym wieczorem po prostu rozwiązałem ją pomijając liczbę ruchów wynikająca z umiejętności. A wynika to z tego, że główkowanie nad rozwiązaniem zajmuje mi tam często bardzo dużo czasu i mając 8 prób plus wskazówki pewne by mi się to udało w ramach tury badacza, ale straciłbym z 20-30 minut i większość klimatu gry. Moim zdaniem jeden z gorszych elementów tej gry, bo zupełnie wybija z rozgrywki i robi się z tego gra na tablet. Pozostałe łamigłówki są fajne, ta wymaga za dużo analizowania.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: pavel »

Ayaram pisze: 03 maja 2019, 20:40 Oszukiwanie w stylu "to dobiorę inną karta, bo ta mnie zabije" to raczej nie, ale home rulsy ustalone przed rozpoczęciem gry to jak najbardziej. I to działa w dwie strony: i ułatwiać sobie, ale i utrudniać sobie jak trzeba, no bo czemu nie? Gry solo dobrze działają, jak są wymagające, ale możliwe do przejścia.

Przykład: sławny 3ci scenariusz podstawki LOTRa, który jest piekielnie trudny dla gracza solo. Scenariusz nakazuje, żeby jednego z naszych 3ch bohaterów uznać jako "porwanego", a ja zawsze grałem normalnie 3 bohaterami i dodawałem 4tego bohatera jako porwanego - i się robi już bardzo znośna i całkiem fajna przygoda. Efekt? 1 scenariusz do gry więcej. Worth it.
Jeżeli przeszedłeś według zasad ten scenariusz chociaż raz, to według mnie i nie tylko, 4 gracz jako ten "uwięziony "to modyfikacja scenariusza, a nie oszustwo. Co innego założyć coś przed rozpoczęciem gry, a co innego interpretować zasadę, dostosowywać pod siebie w trakcie rozgrywki. Także tak samo rozumiem modyfikację a oszustwo i tak samo poziom gry dla solo musi mieć jakieś "widelki" żeby mieć możliwość manipulowania chociażby poziomem trudności i dostosować pod własny poziom czy pod własne oczekiwania.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2019, 20:58 przez pavel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: cezarr »

Ja wolę zmieniać zasady przed grą, jeśli oryginalne powodują, że gra mi się nieprzyjemnie. I tak np. w Terraformacji Marsa gram ze zmienioną jedną zasadą: co rundę wybieram z 6 kart zamiast 4 (wg oryginalnych zasad zbyt często zdarzało mi się w ogóle nie losować potrzebnych mi kart, co odbierało mi całą radość z gry; a ja uwielbiam tę grę! tylko bardzo mnie denerwowało, gdy na koniec zostawałem z 20 jednostkami tytanu, bo w ostatnich 6 rundach nie trafiłem żadnej karty, na którą mógłbym go wydać).

Jeśli chodzi o moje doświadczenie z "poprawianiem" jakichś losowych rzutów/dociągów, to rzeczywiście, zdarzają (zdarzały?) mi się takie rzeczy, ale bardzo rzadko i to na zasadzie takiej, że:
1. Uznaję, że właśnie przegrałem grę,
2. Po czym drugi raz rzucam kośćmi (dociągam kartę czy co tam jeszcze...), już w drugiej, innej rozgrywce, która jak do tej pory toczyła się tak samo jak poprzednia. Bo przecież jeśli dostatecznie wiele razy zagrać w daną grę, to trafiłaby się druga taka sama partia, więc w zasadzie to nie naginam zasad, tylko wykonuję prywatną podróż w czasie. ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Tomzaq »

Fajny wątek :lol: Oszukiwanie siebie wydaje mi się bardzo zabawne. Niestety nie mam doswiadczenia w tym temacie bo solo nie grywam :oops:
Ale przy okazji przypomniał mi się wątek, w którym ktoś prosił o polecenie jakiejś fajnej gry imprezowej na Sylwestra z dobrym wariantem solo. :lol:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 196 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Furan »

O tak Obrazek
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Micorazon
Posty: 21
Rejestracja: 04 sty 2018, 20:09
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Micorazon »

Tomzaq pisze: 03 maja 2019, 21:05 Ale przy okazji przypomniał mi się wątek, w którym ktoś prosił o polecenie jakiejś fajnej gry imprezowej na Sylwestra z dobrym wariantem solo. :lol:
O tak :D viewtopic.php?f=43&t=32566

A w temacie - "oszukiwałem" przy przechodzeniu komiksu "Łzy Bogini Nuwy". Przez złe zrozumienie jednej zasady nie byłem w stanie wyjść ponad zebranie dwóch pędów. Po bardzo wielu próbach różnymi ścieżkami, po zginięciu zamiast zaczynać od początku, cofałem się do określonego punktu, żeby kolejny raz nie przechodzić dokładnie takiej samej ścieżki - byłoby to bezsensowne.
https://dzotczi.pl/ - sklep z Kaszub - folk, handmade & planszówki - sprzedaż zawieszona:(
Wyprzedaż resztek gier - klik:)
Kobex
Posty: 8
Rejestracja: 12 kwie 2019, 17:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Kobex »

Ja tam osobiście lubię przegrywać. Dzięki temu nie oszukuję. Gdybym w grze ciągle wygrywał to nie miałbym chęci po nią sięgnąć.
My recenzujemy, Wy oceniacie : http://czestogramy.com.pl/, - Zapraszamy recenzje i pojedynki gier, w których ostateczny werdykt wydają czytelnicy.
Facebook CzęstoGramy
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Casiliasplp »

Nope
Nope Nope
Nope Nope Nope
Nope Nope Nope Nope
Nope Nope Nope Nope Nope
Nope Nope Nope Nope Nope Nope !!!!!!
Hala Madrid
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Halloween »

Ja rozumiem, ze gry solo sa dla osob co maja duzo czasu i sa gotowe powtarzac ta sama przygode. Dlatego jestem ciekaw waszej opinii i postepowania. Ale jest to dla mnie strata czasu i ROZRYWKI jezeli mam przegrac misje bo pociagnalem cos przez co przegrywam i mam grac od poczatku . A przy 80%innych wynikow bym wygral.

Ja odbieralbym jako oszukiwanie siebie (ze dobrze sie bawie) powtarzanie jakiejs misji jak mam ochote isc dalej. Jak ogladanie jeszcze raz filmu, ktory uwazam za przyzwoity bo nie wszystko z niego pamietam.

Dla mnie cofniecie losowania to jak save w grze komputerowej. Wylosowalo cos losowego nie po mojej mysli? To od save'a, na kompie i w planszowce solo (bo nie ma oponenta, ktory cos traci) to jest możliwe.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: Sebs »

maciejo pisze: 03 maja 2019, 19:05
Halloween pisze: 03 maja 2019, 18:37 Poprzez oszukiwanie rozumiem pociagniecie innej karty, powtorzenie rzutu kostka,wybranie mniej skomplikowanej komnaty czy podmiana potwora na innego slabszego - gdy byly rozne opcje a pechowo sie trafila trudniejsza. Czynnosci nie lamiace wprost mechaniki gry ale pozwalajace nam sterowac losowoscia na nasza korzysc.
Jeśli bym miał tak robić jak napisałeś to po co wogóle grać :|
To teraz powiedz czy kiedykolwiek w zyciu uzyles jakiegos kodu w grach komputerowych.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: arian »

Może to warto jeszcze rozróżnić oszustwa w grach fabularnych/scenariuszowych i takich, gdzie nie ma żadnej tajemnicy. W pierwszych oszukiwanie ma sens, jeśli grasz dla historii, a brakuje ci czasu i przegrana oznacza, że nie dowiesz się, co było dalej, bez powtarzania tego, co już doskonale znasz. W tych pozbawionych scenariusza oszukiwanie nie ma sensu moim zdaniem, bo co można przez to osiągnąć? Przegrałem według zasad, więc cała reszta rozgrywki nie ma znaczenia, punktowanie końcowe nie na sensu, a gdy jedyna nagroda nie jest odkrycie tajemnicy, tylko wygranie gry, to żadna z tego satysfakcja. Chyba, że jak we wspomnianym WP LCG zmieniamy sobie warunki zwycięstwa przed rozpoczęciem gry.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: ponika »

Mi się zdarzylo oszukiwać w sytuacjach w których gra zamiast bawić zaczela mnie frustrować. Uznaje grę za przegraną (= nie zaczynam np kolejnego scenariusza), ale żeby uratować swoje samopoczucie naginam zasady. Chociaż zdarza mi się również przegrywać w dobrym humorze, to czasem kumulacja złego losu (i prawdopodobnie humoru sprzed rozrywki) zmusza do "zrobienia z tym pechem czegoś", żeby nie wyrzucić gry za okno. Raz po prostu przerwałam rozrywkę i zaczęłam od nowa w środku gry, bo nie widziałam sensu grać dalej. Chociaż od pewnego czasu gdy mam ochotę na lajtową zabawę po prostu z góry wprowadzam "home rule" typu np "dziś Robinson znalazł pierwszego dnia na plaży kuferek z tym i tym i tym", albo dobieram dwie korporacje w Marsie (a co, kto mi zabroni!) Dzięki temu mam łatwa i przyjemną rozrywkę, bawię się jak małe dziecko pławiąc się w obfitości surowców i kart zamiast się biczować :)

PS. O ile mogę zrozumieć pryncypialne podejście niektórych do własnych rozgrywek, tak nie rozumiem nieskrywanej pogardy wyzierajacej z niektórych wypowiedzi. No ludzie, żeby gardzić kimś kto gra SOLO na własnych zasadach? To w końcu coś jak poziom "łatwy" w grach komputerowych, po prostu pozwala bawić się grą, poznać ja i może sprobowac potem hardzie, zamiast wywalić za okno bo za trudne...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Jak podchodzicie do "oszukiwania" w rozgrywkach solo?

Post autor: maciejo »

Sebs pisze: 04 maja 2019, 00:43
maciejo pisze: 03 maja 2019, 19:05
Halloween pisze: 03 maja 2019, 18:37 Poprzez oszukiwanie rozumiem pociagniecie innej karty, powtorzenie rzutu kostka,wybranie mniej skomplikowanej komnaty czy podmiana potwora na innego slabszego - gdy byly rozne opcje a pechowo sie trafila trudniejsza. Czynnosci nie lamiace wprost mechaniki gry ale pozwalajace nam sterowac losowoscia na nasza korzysc.
Jeśli bym miał tak robić jak napisałeś to po co wogóle grać :|
To teraz powiedz czy kiedykolwiek w zyciu uzyles jakiegos kodu w grach komputerowych.
Ty pierwszy.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ