(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: czeczot »

Dobra czas postawić fundamentalne pytanie! Gdzie gramy i w co?

Co do krolma, ok kawa jest jeden rodzaj :) Ale chyba nie chcecie tego porównywać do Sztuki wyboru gdzie jest cola, fritz cola, John Lemon itp, 10 rodzajów herbat do wyboru, kilku rodzai kaw, całej gabloty serników, kanapeczek itd :) No i nie ma w okolicy po drodze czegoś na obiad !!
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: hancza123 »

Dzis gramy na pewno w Sztuce.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: czeczot »

A ktoś zarezerwował stolik ?
Najlepiej fragment tego długiego szerokiego a nie wąskiego pod oknem
KROLM
Posty: 107
Rejestracja: 02 paź 2016, 21:24
Been thanked: 4 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: KROLM »

czeczot pisze: 03 maja 2019, 11:47 Dobra czas postawić fundamentalne pytanie! Gdzie gramy i w co?

Co do krolma, ok kawa jest jeden rodzaj :) Ale chyba nie chcecie tego porównywać do Sztuki wyboru gdzie jest cola, fritz cola, John Lemon itp, 10 rodzajów herbat do wyboru, kilku rodzai kaw, całej gabloty serników, kanapeczek itd :) No i nie ma w okolicy po drodze czegoś na obiad !!
Masz absolutną rację :) Tak wygląda różnica między kawiarnią a gralnią i nigdy nie będziemy porównywać się na tej płaszczyźnie ;)

U nas ludzie przychodzą tylko by pograć w planszówki, a ewentualne zaprowiantowanie przynoszą ze sobą. Stąd relatywnie niższe koszty w porównaniu z kawiarnią.

Stoły, oświetlenie, wyposażenie i klimat robiony pod graczy i przez graczy (obsługa zamiast patrzeć krzywym okiem, że klient za długo siedzi, to czasem sama się przysiada i w coś zagra jak brakuje gracza 8) )

Aczkolwiek rozumiem również, że granie w pubie i kawiarni ma swoje unikalne plusy, dlatego cieszę się, że jest wybór w 3-city, którego ja nie miałem, jak dawno temu planszówki raczkowały :)

Gdybyście kiedyś szukali stabilnej miejscówki to wrota otwarte :D
Gralnia/Wypożyczalnia/Sklep
www.krolm.pl
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: czeczot »

Ale chyba wprowadzenie do sprzedaży herbaty, kawy tj kilku różnych rodzai, coli i chociaż ciastek czy paluszków nie stanowi aż takiego problemu?
Brutalnie mówiąc to wam się opłaca :)
KROLM
Posty: 107
Rejestracja: 02 paź 2016, 21:24
Been thanked: 4 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: KROLM »

czeczot pisze: 03 maja 2019, 12:35 Ale chyba wprowadzenie do sprzedaży herbaty, kawy tj kilku różnych rodzai, coli i chociaż ciastek czy paluszków nie stanowi aż takiego problemu?
Brutalnie mówiąc to wam się opłaca :)
W zasadzie to nie. Odkąd na przeciwko nas jest Lidl, to ludzie w przerwie między swoją turą tam podskakują i kupują co tylko chcą. Ceny niższe niż ja byłbym w stanie kupić w hurcie (takie prawa wielkich megakorporacji), a przecież trzeba narzucić marżę = po co kupić za x+y jak można na przeciwko za x-y? Zdecydowanie wolimy mieć te miejsce na gry planszowe (bo gdzieś te artykuły musiałyby stać) i mieć co raz większy ich wybór.
Kawa, herbata (mamy różne rodzaje) i woda zostały, bo łatwo je magazynować, oraz w Lidlu nie kupisz na ciepło nic do picia. Stąd takie a nie inne decyzje. I wiadomym jest, że nie każdemu się dogodzi, ale w zamian za pełne półki przekąsek, inwestujemy w zaplecze planszówkowe i inne dogodności dla graczy, bo oni stanowią 100% naszej klienteli :)
Gralnia/Wypożyczalnia/Sklep
www.krolm.pl
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: Wolf »

Podejście zaprezentowane w Krolmie z punktu widzenia miejsca dedykowanego na planszówki, to właściwie jedyna słuszna opcja. Praktycznie każde inne miejsce, w którym grywam to nie są lokale pod planszówki i możliwość zagrania w nich jest pewnego rodzaju bonusem, który wynika z faktu, że lokal jest nastawiony na inną grupę klientów, a jednocześnie nie jest obsadzony w pełni i miejsce dla grupy planszówkowej się znajdzie i wszyscy żyją w synergii dzięki temu, ale gdyby miało być tam więcej takich grup, to by z kolei nie grało, bo za dużo miejsca zostałoby zjedzone, a klient częściej rotujący musiałby pójść gdzie indziej. Dlatego połączenie lokalu nastawionego na sprzedaż piwa, kawy itd. z dedykowanym miejscem planszówkowym jest przeważnie przeciwskuteczne.

Co za tym idzie w Krolmie jest prosta sytuacja: wchodzisz i płacisz za granie, więc nie musisz skonsumować określonej ilości produktów z baru, żeby twoja egzystencja w tym miejscu miała dla właściciela rację bytu. Jednocześnie kawa i herbata jest, a resztę ogarnia się we własnym zakresie. Co akurat jest niezłą gratką, bo w ten sposób mogę np. konsumować piwo własnej produkcji. Z punktu widzenia gracza miejsce jest świetne. Do grania warunki są komfortowe, stoły na tyle duże, że można rozłożyć nawet największe kobyły, a mniej miejscożerne gry zmieszczą się na jednym stole obok siebie.

Na koniec najważniejsze: lokal zdobył certyfikat Markusa! To niesamowite wyróżnienie jest przyznawane jedynie nielicznym miejscom spełniającym najbardziej rygorystyczne warunki. Hotele 5-gwiazdkowe i wykwintne restauracje to przy tym mordownie i speluny. To ostateczny argument, który niepodważalnie kwalifikuje Krolm do światowej ekstraklasy lokali.
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: hancza123 »

Zgadzam się że tylko koncept Krolma jest zgodny z naturą. W świecie nie ma nic za darmo i za każde dobro z jakiego korzystasz musisz zapłacić. To nasze granie po różnych pubach gdzie lokal nastawiony jest i zresztą zwyczajnie tego potrzebuje aby ktoś kto przesiaduje 4-5h zostawił w barze przynajmniej 20-40zł a zamawiamy średnio za 10zł, a wielu siedzi "na krzywy ryj" i w ogóle nic nie zamawia bo przecież przyszło grać a nie konsumować, to takie rozwiązanie jest słabe, niezgodne z zen i kłóci się ze mną bo nie lubię sępienia i niepłacenia za coś za co zwyczajnie trzeba płacić. Koncept Krolma jest zgodny z zen.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 03 maja 2019, 15:55 Koncept Krolma jest zgodny z zen.
Przy najbliższej wizycie wystaw Krolmowi certyfikat zgodności :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2453
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: Markus »

Highlander pisze: 03 maja 2019, 19:21
hancza123 pisze: 03 maja 2019, 15:55 Koncept Krolma jest zgodny z zen.
Przy najbliższej wizycie wystaw Krolmowi certyfikat zgodności :)
Nie za dużo tych certyfikatów?
Certyfikat Markusa (Wolf pisał o nim), certyfikat Hańczy ... no no ... znaczy dobry lokal
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: hancza123 »

Ostatecznie trafiliśmy do Graciarni bo hancza spier... i nie zarezerwował stolika w Sztuce Wyboru. A tam dużo czytelników było z książkami i laptopami i nawet biały owczarek! To znaczy że ta czytelnia jednak jest nie po drodze, panuje tam złe feng shui no i widać karma taka :wink: :lol:

Trafiliśmy do pustej Graciarni i rozegraliśmy we 3-ch Blood Rage. O kurczę, co za świetna gra!! Dlaczego ja tą grę dotąd ignorowałem?! Dlaczego przegapiłem tyle rozgrywek mimo waszych opinii że dobra? BR jest nawet lepszy od RS! Jestem pod wrażeniem. Cała rozrywka trzyma w napięciu i jest bardzo decyzyjna. Nie ma kimania i grzebania w telefonie. Tylko raz sprawdziłem wynik Arki.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: czeczot »

Odbyliśmy epicką bitwę w Blood Rage z Mikim i Hańczą w nie certyfikowanym lokalu ale za to z dużym wyborem picia i tostami. Mimo tego że ogłosiłem się zwycięzcą w połowie 3 ostatniej rundy to wygrałem, nie dopadł mnie casus Hańczy z Zakazanych Gwiazd. Doprowadziłem zwycięstwo do końca :)

Gra przez 2 rundy była zaskakująca równa. Na koniec 2 rundy przed fazą realizacji celów i ragnaroku w 3 mieliśmy tyle samo punktów!

W dalszym ciągu jednak Blood Rage stawiam wyżej od Rising Sun ale tylko tak trochę.

PS. Po co ci wynik Arki, oni i tak polecą z ligi :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: Wolf »

Nie wiem czy Krolm jest zgodny z zen, bo przez 6 godzin toczyliśmy dzisiaj walki graniczne w Next War: Indie-Pakistan + godzina rozmowy o geopolityce. Więc z medytacją to miało niewiele wspólnego, ale to prawdopodobnie jedyne miejsce gdzie można byłoby taką operację przeprowadzić. Więc wszyscy polegli w bitwie o Lahaur Pakistańczycy bardzo dziękują, że mogli z honorem bronić ojczyzny przez induskim okupantem.
hancza123 pisze: 03 maja 2019, 15:55To nasze granie po różnych pubach gdzie lokal nastawiony jest i zresztą zwyczajnie tego potrzebuje aby ktoś kto przesiaduje 4-5h zostawił w barze przynajmniej 20-40zł a zamawiamy średnio za 10zł, a wielu siedzi "na krzywy ryj"
Eee... nigdzie nie pisałem o siedzeniu na krzywy ryj, więc proszę pisać za siebie :P. Jako pasjonat piwa zdarzało mi się za 50 zł zamawiać jedno piwo (możecie zgadywać gatunek), a standardowo ciężko żebym nie zostawił kilkudziesięciu zł w dobrym pubie (czytaj: multitapie). Ogólnie jak w danym miejscu jest co zamawiać to znacznie rzadziej się zdarza, żeby klient (jakikolwiek) tego nie robił. Ja natomiast pisałem o rotacji, bo w takich miejscach rotacja jest duża, więc w tym czasie przeważnie jest szansa na lepszy zwrot inwestycji z miejsca, ale w tygodniu praktycznie nigdy nie ma problemu z miejscem, więc ta zasada nie ma zastosowania i grupa planszówkowa to wartość dodana, bo nie ma takiego obłożenia, żeby komuś zajmowała miejsce. Problem by się pojawił jakby takich grup było więcej i blokowały innych klientów, wtedy to się lokalowi zaczyna mniej opłacać, bo jest niższa rotacja.
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: hancza123 »

Zastanawiam się nad porównaniem BR i RS bo gry choć są różne i warto mieć je obie to mają dużo wspólnego i widać że wyszły z pracowni jednego autora.

Co mi się najbardziej podoba w RS:

- przede wszystkim całkowicie unikalna mechanika rozgrywania wojen z obstawianiem pieniędzmi różnych funkcji, napięcie jest tu jak w pokerze! tu niekoniecznie zwycięzca bitwy musi zarobić najwięcej PZ! liczy się spryt i przebiegłość, możesz korzystnie przegrać 6 bitew i obłowić się w punkty
- mechanika zawierania i zrywania sojuszy, jest gra nad stołem i może to być perfidnie i cynicznie wykorzystane. Jak w polityce.
- ta gra jest jak judo, bardziej stawia na spryt i zręczność niż na siłę militarną

Z kolei Blood Rage ma inne zalety:

- draft kart! ty sam decydujesz jakie karty wydraftujesz co determinuje sposób grania, tu jest duży dylemat jak przy obstawianiu kasy w RS
- duża elastyczność gry, masz wpływ na to ile ruchów w rundzie wykonasz (nabijasz sobie szał), masz wpływ które prowincje są dla ciebie wartościowe, ile pkt zdobywasz za wygrywanie bitwy, ile jednostek możesz mieć na planszy, sam rzeźbisz sobie swoje zdolności, określasz cele i strategię. Jest "fog of war" bo przeciwnik nie wie jakie karty i cele masz w ręku.
- gra jest bardziej militarna, mniej cwaniacka i chytra niż RS, to zaleta dla tego kto lubi czystą walkę

Obie gry są świetne i chyba jednak nie wskażę lepszej.
AnnaBeee
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2017, 12:16
Been thanked: 3 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: AnnaBeee »

Uwielbiam BR, nawet jak mi szal kradna. A ile tam jest mozliwosci grania i strategii:) i do tego prostota i elegancja Langa
AnnaBeee
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2017, 12:16
Been thanked: 3 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: AnnaBeee »

Ale powiem wam, ze ja bym chetnie w martwa zimę jeszcze pograla:) tam tez jest wesoło, jak sie zdrajcy szuka
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: hancza123 »

Często słyszę zachwyty nad Eklundem a mi wychodzi że to Lang jest moim ulubionym projektantem gier hybrydowych: Godfather, Rising Sun, Blood Rage. W kategorii eurosy najwyżej cenię Wallace'a (dzieła wybitne: Brass, Age of Steam, Studium w Szmaragdzie, solidne średniaki: Automobile, Mythotopia).

Natomiast gry hybrydowe (euro+ameri) są chyba najbardziej praktyczne i grywalne. Potrafią przy jednym stole skupić fanów euro i ameri ponad podziałami. W takim BR masz mechaniki euro w połączeniu z figurkami, klimatem fantasy i bitwami. Rozwiązanie do przyjęcia chyba dla każdego z naszego grona. Mi równie daleko to czystych sucharów tupu Zamki Burgundii jak i do mokrych od krwi i pozbawionych myślenia analitycznego ameri. Hybrydy to jest to! hej ho!
AnnaBeee
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2017, 12:16
Been thanked: 3 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: AnnaBeee »

Oj tam, ja bym czystego ameri nie skreslala, klimat i krew wynagradzaja losowosc w rzutach, ale to tez trzeba wziac pod uwage i jednak bez zupełnego myslenia sie nie da. I zombicide i the others wymagaja strategii. Poza tym Hancza The Others to tez Lange:)
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: hancza123 »

No nie wiem o co Langowi z tym The Others chodziło? :wink:

Zombicide, The Others, Martwa Zima czy Posiadłość Szaleństwa to dla mnie już o most za daleko. Za dużo klimatu za mało analizy.

Gry z kulaniem 10 kośćmi na ilość sukcesów narazie wciąż tylko toleruję i zagram od biedy.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: czeczot »

Ja w The Others mogę zagrać.
AnnaBeee
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2017, 12:16
Been thanked: 3 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: AnnaBeee »

czeczot pisze: 04 maja 2019, 14:43 Ja w The Others mogę zagrać.
A będziesz złym????
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: czeczot »

Tak!! Ta rola mi zdecydowanie pasuje!!!m
Martwa zima tez chętnie
vini
Posty: 150
Rejestracja: 06 maja 2018, 21:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: vini »

Będę jutro. Czy Rada Starszych ustaliła gdzie tym razem się spotykany?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: czeczot »

Zostajemy w polufce czy coś innego ?
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia)

Post autor: hancza123 »

- Graciarnia ale w inny dzień tygodnia (wto/śro/czw)
- Polufka ale z własnymi żarówkami
- Krolm ale z własną lodówką
- Sztuka Wyrobu i do 22.00
- Przejście do konspiracji do czasu zakończenia tego bałaganu, granie na spontanie

Miki ty jesteś tutaj Ojcem Dyrektorem, Fidelem, Mieszkiem I, Asterixem czy też Georgem Washingtonem i założycielem. Okręt stoi na mieliźnie, dokąd dalej?
ODPOWIEDZ