Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Ja zastanawiałem sie nad ziemistymi pastami od Vallejo, ale jak zerknąłem na ceny, to stwierdziłem, że opcja wikol+drobny piasek+ rozcieńczona farba w dowolnym pasującym kolorze zalatwia robotę :-P szaro-zielone lub brązowe piaskowe podłoże w połączeniu z kilkoma kamulcami z korka i kępkami trawy jak na moje pasuje do sporej części kafli w Władcy.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Phate »

Drobny piasek jakiś kupny czy taki zwykły ?
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Ja korzystam z przemytego i osuszonego piasku podebranego zimą od konserwatorów w robocie :wink: uzywaja go do posypywania chodników. Jest na tyle drobny, że tworzy ładne chropowate powierzchnie, a jednocześnie ma grubsze elementy, ktore fajnie imitują kamyki na drodze czy innym brzegu rzeki.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

Polecam piasek morski, który dostarcza kamyczków o niemal pełnym spektrum wielkości. Jeśli samemu się nie jedzie nad morze, można poprosić znajomych lub kupić kilo piasku do akwarium na Allegro.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Phate »

Dobra wiem już coś więcej. A teraz sprawa kroków trawy. Jaki rozmiar umieszczacie na podstawkach ?
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Używam 6 mm kępek trawy od Paint Forge. Maja tez u siebie 12 mm ale te wydawaly mi sie za wysokie. Mam trzy rodzaje: bagienne, wyżynne i stepowe. Sprawdzaja sie super i w sumie w cenie ok 18 ziko za 120 szt. jak dla.mnie to nie na tyle dużo by sie bawić trawkami elektrostatycznymi czy samemu tufty robić- robię podstawki a nie dioramy :)

A tu przyklady użycia i jak takie trawki wygladają przy Wygłodniałych Wargach:
"Leśny" Warg
Spoiler:
"Stepowy" Warg
Spoiler:
"Pastwiskowy" Warg:
Spoiler:
Półmetek WP: PpŚ za mną :D
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Phate »

Super wyglądają. Powiedz mi tylko jeszcze co to za podsypka na podstawce dla pastwiskowego warga ?

Tak właściwie to po obejrzeniu tutoriala Sorasta dotyczącego malowania figurek do WP:PpŚ nasuwa mi się pytanie.
Jakich farb (albo dodatków) autor filmu używa, że malując jego farby bazowe wglądają jakby były bardzo rozwodnione i zachowują się trochę jak Shade'y zostawiając wystające elementy jakby mniej pomalowane i prześwitujące jakby już tam były hightlight'y. Tak działa ten Lahmian medium ?
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Na pastwiskowym to taka drobna jasno zielona gąbka. Też do dostania w sklepach modelarskich w róznych kolorach zieleni- ja swoją dostałem w spadku, także nie wiem konkretnie co to za firma. Fajnie sie sprawdza wlasnie jako podstawa do trawiastych biomów albo mech w leśnych.

Co do mediów u Sorastro to on używa flow improver albo jakiś dziwny thinner. Ja do malowania daję nieco glaze medium i wlaśnie thinnera.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: zioombel »

Phate pisze: 07 maja 2019, 19:57 Super wyglądają. Powiedz mi tylko jeszcze co to za podsypka na podstawce dla pastwiskowego warga ?

Tak właściwie to po obejrzeniu tutoriala Sorasta dotyczącego malowania figurek do WP:PpŚ nasuwa mi się pytanie.
Jakich farb (albo dodatków) autor filmu używa, że malując jego farby bazowe wglądają jakby były bardzo rozwodnione i zachowują się trochę jak Shade'y zostawiając wystające elementy jakby mniej pomalowane i prześwitujące jakby już tam były hightlight'y. Tak działa ten Lahmian medium ?
Tak działa to co omawiał na początku czyli preshading. A później dodatkowo jeszcze zrobił suchy pędzel białym kolorem. Sam podkład był już "pocieniowany" i zostały wydobyte wystające elementy. Później jak malujesz cienkie warstwy to będzie różnica między miejscem gdzie jest ciemniejszy podkład a tym gdzie jaśniejszy.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Phate »

Ten pre shading też zrobiłem. Sorasto jednak ma te farbki na palecie takie bardziej "płynne". Ja jak dodam kroplę wodę to mam taką konsystencję średnio gęstej śmietany. Czy dodanie Lahmian medium pomoże uzyskać taką konstyntencję farby ? A jak nie to co kupić za thinner ?
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Z tego co w sprawie rozcieńczalników dokopałem to ponoć dobrze działa wódka, alkohol izopropylowy, a z pozostałych flow improverów czy thinnerów to chyba bez większej różnicy, byle był do akryli. Jako że farby mam valejki to właściwie póki co bajery, dodatki i media na start wolałem brać tego samego producenta co farbki. Na szalone eksperymenty jeszcze przyjdzie czas :lol:
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

Phate pisze: 07 maja 2019, 22:28 Ja jak dodam kroplę wodę to mam taką konsystencję średnio gęstej śmietany.
To banalnie proste... dodaj więcej wody. :)
Wszystko zależy od początkowej konsystencji farbki.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: RUNner »

Źli się naradzają, jakby tu dokopać dobrym ;)
Obrazek
Fajnie się malowało figurki do WP:PpŚ. Figurki świetnie odlane, szczegółowe. Czas na kampanię!
edit: I jeszcze kilka ujęć...
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 maja 2019, 09:15 przez RUNner, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Fajnie ! Ten troll w szarościach wyglada kanonicznie, ale zastanawiam sie czy nie dalo sie go jakos bardziej ożywić dokladajac wiecej kontrastu do łusek na grzbiecie?

No i pochwal sie jeszcze bohaterami :-)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: RUNner »

Matiel pisze: 08 maja 2019, 17:32 Fajnie ! Ten troll w szarościach wyglada kanonicznie, ale zastanawiam sie czy nie dalo sie go jakos bardziej ożywić dokladajac wiecej kontrastu do łusek na grzbiecie?

No i pochwal sie jeszcze bohaterami :-)
A wiesz, nie pomyślałem o tych łuskach na plecach. Faktycznie można zrobić lekki drybrush innym kolorem. Tylko jakim? Przemyślę temat. Bohaterów gdzieś wstawiłem, chyba w wątku z grą.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Ja u siebie na łuski planuje ciemnozielony przybrudzony brązem. Albo bardziej brąz z nutą zielonego. Musze popróbować jak to będzie wyglądało.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: mmag »

Ok... odwracając nieco zadawane wcześniej pytania: Czy istnieje jakiś środek, pozwalający nam zwiększyć przeźroczystość farbki, nie zmieniając jednak jej gęstości/nie rozwadniający jej? Dodanie do farby czy to większej ilości wody, czy to lahmian medium powoduje często, że farbka zaczyna zachowywać się bardziej jak wash - spływa do wgłębień, zamiast zostać tam, gdzie byśmy sobie życzyli. W domyśle potrzebne by więc było coś w rodzaju gęstego lahmian medium...

Oczywiście możliwe jest też, że kombinuję na siłę i po prostu muszę nauczyć się lepiej malować i regulować gęstością/płynnością farbek zamiast szukać magicznych specyfików :D
zorro555
Posty: 43
Rejestracja: 01 lis 2016, 19:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 41 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: zorro555 »

Macie jakiś sposób na obcięcie figurek od podstawek?
Chcę wymienić podstawki w badaczach z posiadłości szalenstwa na przezroczyste i nie wiem czy przy obcinaniu obcinaczkami się nie uszkodzą.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

Użyj nożyka modelarskiego, a przy większym kalibrze, dobrego noża segmentowego (polecam Olfę). Oczywiście musisz to robić ostrożnie i umiejętnie, by nie uszkodzić figurki i przy okazji siebie. Nie warto się spieszyć. ;)
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Work in progress :wink:
Jakieś podpowiedzi co do podstawki? Waham sie nad mocno kamienistą w stylu górskiego/jaskiniowego trolla, a bardziej uniwersalną z jakimś kawalkiem drewienka, nieco trawki, może jakaś mała błotnista kałuża...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Ok... odwracając nieco zadawane wcześniej pytania: Czy istnieje jakiś środek, pozwalający nam zwiększyć przeźroczystość farbki, nie zmieniając jednak jej gęstości/nie rozwadniający jej? Dodanie do farby czy to większej ilości wody, czy to lahmian medium powoduje często, że farbka zaczyna zachowywać się bardziej jak wash - spływa do wgłębień, zamiast zostać tam, gdzie byśmy sobie życzyli. W domyśle potrzebne by więc było coś w rodzaju gęstego lahmian medium...
Tak są takie media. Mam matt medium od Vallejo, które jest chyba nawet gęstsze od farby i można używać do rozcieńczania. Są też dedykowane Glaze medium, które teoretycznie pozwalają na rozcieńczenie farby bez utraty jej konsystencji. W praktyce nie ma to większego znaczenia bo gęste mieszanki wcale nie są dobre (zostawiają smugi). Tak naprawdę wszystkie łągodne przejścia kolorów można spokojnie zrobić mieszając farby z wodą. Medium pomaga ale nie ma bata - jak się chce robić ładne przejścia pędzelkiem to trzeba robić cienkie mieszanki i większość odsączać. Lahmian medium natomist działa tak jak powinien, bo jest medium które ma pozwalać z normalnych farbek robić washe.

Jak ktoś nie lubi się z glaze-ami to polecam poszukać jeszcze techniki - stipling. Maluje się farbami praktycznie bez rozcieńczania a daje całkiem fajnie efekty łagodnych przejść kolorów. Tylko... no cóż... to też wymaga ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia :D
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: 13thSON »

zorro555 pisze: 08 maja 2019, 20:08 Macie jakiś sposób na obcięcie figurek od podstawek?
Chcę wymienić podstawki w badaczach z posiadłości szalenstwa na przezroczyste i nie wiem czy przy obcinaniu obcinaczkami się nie uszkodzą.
Sprawdź sobie na Sorasto odcinek o malowaniu Dartha Vadera do SW: IA. W tym odcinku pokazuje jak odcina podstawkę po kawałeczku.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: donmakaron »

zorro555 pisze: 08 maja 2019, 20:08 Macie jakiś sposób na obcięcie figurek od podstawek?
Chcę wymienić podstawki w badaczach z posiadłości szalenstwa na przezroczyste i nie wiem czy przy obcinaniu obcinaczkami się nie uszkodzą.
Trzeba pociąć podstawkę na kawałki pionowymi cięciami, tak żeby odizolować samą figurkę z resztą podstawki tylko pod samymi stopami (czy tam elementami dotykającymi podstawki), potem poziome cięcia tam gdzie jeszcze została podstawka. Przy miękkim plastiku trzeba uważać, boprzy poziomym cięciu mogą się pojawić wklęsłości. Ewentualne ubytki uzupełnić green stuffem i gotowe.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: arian »

Pierwsze podejście do malowania figurek. Na razie same kolory bazowe, ale już jestem zadowolony z efektu. Zależało mi na tym, żeby wyglądało naturalnie, bez przesadnego cieniowania. Prawdę mówiąc bałem się, że zniszczę sobie figurki, ale jak już zacząłęm, to wessało i zaczęło mi sprawiać ogromną przyjemność.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Docelowo figurki wylądują oczywiście na akrylowych podstawkach. :)
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: miszczu666 »

W końcu zabrałem się za malowanie Star Wars Rebelia z dodatkiem.
Skończyłem szturmowców Imperium i jestem w trakcie malowania piechoty Rebelii. Następne w kolejce będą Tie Fighter'y.
Łącznie 189 figurek, więc trochę mi zejdzie.
Ale już się nie mogę doczekać aż zagram w to po malowaniu.
Spoiler:
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
ODPOWIEDZ