Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: Spartacus1312 »

Czołem :)
Moja mini kolekcja powoli rośnie. Ostatnio udało mi się wyskrobać 400 zł na nowe tytuły i zwracam się o pomoc do was jako ekspertów w temacie :)
Otóż chciałbym zakupić tytuł, który naprawdę warto mieć w kolekcji, coś co wg was jest grą absolutnie must have :D
Wymagań nie mam jakiś szczególnie dużych. Dobrze żeby zamknąć się w tym budżecie. Rozgrywka nie ma limitu czasowego. Raczej preferowałbym rywalizację aniżeli koop, ale w ostateczności jeżeli będzie warto to i na to się skuszę. Grałbym najczęściej we dwie osoby z żoną, czasami w większym gronie. Może to być jedna gra lub kilka. Najchętniej wersja polska, ale ang też nie byłby zły.
Osobiście uwielbiam mechanikę worker placement i variable player powers. Średnio przepadam za deckbuildingiem. Bardzo lubię też area control. Zagrywamy się jak dotąd w:
7 CŚ: Pojedynek
Na skrzydłach
Lords of Waterdeep
Zamki Burgundii
Azul
Sagrada
51 Stan
Wsiąść do Pociągu
Cyklady w większym gronie

Super jakby gra miała jakiś spoko wygląd, a i trochę plastiku nie zaszkodzi :P Mam kilka pomysłów, ale nie będę niczego sugerował :D
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: Pisarka »

To ja podpowiem klasyki: Pandemic, San Juan, Jaipur.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: EVOCATVS »

Jeśli chodzi o worker placementy, Wojowników Midgardu możesz sprawdzić, z bardziej zaawansowanych Teotihuacan polecam.
Co do dobrze skalującego się area control to Pan Lodowego Ogrodu jest fajny.
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: moocker »

Worker Placement: Anachrony. Nie każdemu pasuje, ale u mnie szybko wspięła się do top3. Aż wydałem kasę na dodatek na kickstarterze ;) No i ładne toto. I konfigurowalne (różne strony planszetek graczy, dodatkowe moduły itd). Grywalne w każdej konfiguracji od 1 do 4.

Area Control: Większość (przynajmniej tych, w które grałem) moim zdaniem kiepsko skaluje się do 2 osób, ale Inis całkiem nam podpasował nawet w wersji 2-osobowej. (Chociaż w 4 mimo wszystko gra się lepiej)
Ewentualnie, nieco niestandardowo: Cerebria. Gra drużynowa 2vs2, więc na 2 osoby też działa dobrze. Jest opcjonalny deckbuilding, ale w instrukcji są "standardowe" zestawy kart.
A jeśli nie musi działać dobrze na 2, to Blood Rage lub Lords of Hellas.
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: Spartacus1312 »

Na chwilę obecną kusi mni najbardziej Blood Rage z dodatkami oraz Viticulture :-)
Viticulture Essential Edition ma w sobie już wszystko, czy trzeba coś do tego dokupić?
BR można grać w dwie osoby, czy unikać jak ognia takiego składu?
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: ariser »

Spartacus1312 pisze: 09 maja 2019, 07:11 BR można grać w dwie osoby, czy unikać jak ognia takiego składu?
Bez takich ekstremów, można zagrać, ale działa raczej słabo. Nie ma co ukrywać, że to jest grą raczej na 4 graczy.
A sam polecę Cry Havoc - słabo w Polsce przyjęta, ale ciekawa gra i działa na 2 osoby.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: Spartacus1312 »

Jeszcze jedno pytanko odnośnie Wojowników Midgardu, których poleciliście. Prawie wszędzie mówią, że trzeba mieć dodatki, żeby gra była naprawdę świetna, jednak słyszałem, że w polskiej wersji wydawca coś skopał i dodatki mają inne odcienie/kształty czy co tam jeszcze? Sytuacja jest rzeczywiście na tyle zła, że nie warto kupować polskiej wersji?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: Koziełło »

Spartacus1312 pisze: 09 maja 2019, 07:11 Na chwilę obecną kusi mni najbardziej Blood Rage z dodatkami oraz Viticulture :-)
Viticulture Essential Edition ma w sobie już wszystko, czy trzeba coś do tego dokupić?
Viticulture na pewno się nie zawiedziesz i zdecydowanie warto. Możesz rozważyć dodatkowo zakup Tuscany EE - pozostałe dodatki nie są aż tak przełomowe, acz u mnie apetyt znacznie wzrósł w miarę jedzenia.
Sama podstawka jest grą w pełni kompletną i dość szybką. Dość dobrze się skaluje, aczkolwiek grając nieparzystą liczbą graczy (3, 5) będzie nieco luźniej na planszy. Rozgrywka jest płynna i przy samej podstawce dość szybka. Przy pewnej wprawie w 2-3 osoby myślę, że spokojnie zmieścicie się w godzinie. Odnoszę wrażenie, że grając samą podstawką w 2 osoby jest chyba najtrudniej, bo pola bonusowe (ułatwiające i przyspieszające rozgrywkę) włączają się dopiero przy 3 graczach.
Dokupienie Tuscany z jednej strony wydłuża rozgrywkę, z drugiej daje większe możliwości (dodatkowe budynki, specialni workerzy, inny tor pierwszeństwa). Sugerowałbym kupić najpierw podstawkę, a jak gra siądzie - sami zdecydujecie czy chcecie wydać kolejne 100 peelenów (no dobra, da się trochę mniej).
Jedna uwaga - gra jest dość mocno losowa i czasem niewiele da się z tym zrobić - szczególnie jeśli chodzi o dociąg winorośli :D Jeśli jesteś graczem, który musi wszystko przeliczyć i ważniejsze jest wyśrubowanie wyniku niż sama przyjemność z rozgrywki - może nie siąść. Z drugiej strony, widząc w co gracie - z dużą dozą pewności jestem w stanie stwierdzić, że siądzie. Szczególnie płci piękniejszej ;)
Acha - u graczy wskazane podstawy angielskiego. Ewentualnie drukujesz tłumaczenie kart i wkładasz w koszulki.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: EVOCATVS »

Mam wersję PL Wojowników i faktycznie wydanie ma trochę wad ale da się grać. Największym problemem są kafelki, z których losujemy dodatkowe pola na planszy. Te z dodatków mają lekko inny odcień i materiał, jednak przeszkadza to tylko na początku przy ich wybieraniu. Niektórzy pisali też, że karty z rozszerzeń mają inny odcień, u mnie już w podstawce rewersy są lekko różne więc te z dodatku się nie wyróżniają :D Także wydanie nie jest może najlepsze ale nie uniemożliwia gry.
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Powiększenie kolekcji. Co warto kupić?

Post autor: polsyn24 »

To ja dorzuce:

-Alchemicy, masz i work and placement i ładną grę, cena też śmiesznie niska,

-Kawerna, chwalone, wielkie work and placement, sam nie mam, ale przymierzam sie do kupna

-Robinson Crusoe, tego tytulu chyba nie trzeba przedstawiać, go trzeba mieć
ODPOWIEDZ