Wasza liczba graniczna

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Wasza liczba graniczna

Post autor: Pisarka »

Czy macie jakąś liczbę, która wyznacza dla Was limit kolekcji? Np. 30 gier, a jeśli chcę jakąś nową, to jakiejś muszę się pozbyć. A jeśli tak, to dlaczego akurat taka liczba a nie inna?
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: kisiel365 »

Pojemność dwóch ikeowych regałów Billy z nadbudówką, współdzielone z pojemnikami na podstawowe domowe narzędzia.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: vinnichi »

10. Po latach zbierania, kupowania i sprzedawania tyle na moje możliwości czasowe to zupełny maks. Lubię raczej długie gry więc i tak rotacja ogrywania jest mała bo jeszcze dochodzą gry innych graczy.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: TuReK »

Fafnaście to mój absolutny limit.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1105 times
Been thanked: 1268 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: seki »

Nie. Gry trzymam w 3 pokojach, gdzieś się da zawsze upchnąć. Bardziej kieruję się kwestią czy w grę będę chciał jeszcze zagrać niż czy gra zmieści się na regale.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Scamander »

Na małe/średnie tytuły limitu nie mam ale tych kupuję coraz mniej. Po prostu niewiele tytułów jest jeszcze w stanie zaskoczyć/przebić to co się dobrze zadomowiło.

Na duże tytuły limitem jest czas. Wątpię, że kiedyś przekroczę liczbę 10 pudełek (jestem przede wszystkim graczem a nie kolekcjonerem).
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8719
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Curiosity »

Pisarka pisze: 09 maja 2019, 19:59 Czy macie jakąś liczbę, która wyznacza dla Was limit kolekcji?
Nie mam żadnego limitu, bo to nie ma sensu.
Dziękuję za uwagę.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Halloween »

Nie mam. Ale około 20-30 wydaje się rozsądne a pozwalające zachować znaczne zróżnicowanie.
Miszon
Posty: 2490
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Miszon »

Dwie półki w jednym pokoju i kawałek w drugim, małe karcianki gdzieś wciśnięte między książki. Chcę więcej, to sprzedaje coś co mam.
Obecnie mam jeszcze miejsca na 2-3 gry, ale cały czas sobie tę rezerwę zostawiam na jakiś wypaśny tytuł.
Względnie sprzeda się pewną serię książek i zrobi się miejsce na jeszcze jednej półce :-P .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 320
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 194 times
Been thanked: 234 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: BasiekD »

Nawet nie próbuję wprowadzać limitu... Na razie liczba gier jeszcze jest ok, choć w ciągu roku skoczyła drastycznie, pierwszy raz odkąd gramy o kilkanaście tytułów. Paradoksalnie przez małe dziecko gramy też drastycznie mniej niż kiedyś.

Planszówki to styl życia. Styl życia nie zna liczby granicznej.

Czasem kupuję gry na zapas bo promocja, albo bo się boję, że nie będą dostępne. Nie sprzedaję też póki co gier. Nie mam w kolekcji gry której nie lubię (moja tolerancja jest duża). Wychodzę z założenia, że jak nie teraz to kiedyś będę grać. Jak nie w tym składzie to w innym (na przestrzeni lat zmieniały się składy, więc pewnie w przyszłości też będą). Rodzina się rozszerza i liczę na to, że z dzieciakami też będziemy w przyszłości grać - taki jest plan.

Nasze relacje towarzyskie budujemy w dużej mierze o planszówki, więc gry, które chwilowo się kurzą kiedyś wrócą.
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Rykas »

Początkowo było to 10 gier. Później tyle ile się zmieści w małych regałach, które już miałem. Później jak przedmówca kopiłem regał billy. A teraz leżą wszędzie gdzie się da. Rozum mówi nie kupuj zanim nie sprzedaż a człowiek i tak robi swoje.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Halloween »

Osoby, które piszą, że np. 10 czy 15 to absolutny max troche przesadzają. Do 30 tytułów spokojnie da się to nadzorowac. O ile nie są to jakies telenowele typu np. LCG - te by się liczyły potrójnie albo nawet poczwórnie.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Pisarka »

BasiekD pisze: 09 maja 2019, 20:35 Wychodzę z założenia, że jak nie teraz to kiedyś będę grać.
20 lat temu pomyślałam tak o grze "Obcy". :wink:
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Gizmoo »

Starałem się ograniczyć do jednego Kallaxa z czterema przegródkami...
Starałem się ograniczyć do dwóch Kallaxów z czterema przegródkami...
Starałem się ograniczyć do trzech Kallaxów z czterema przegródkami...
Starałem się ograniczyć do czterech Kallaxów z czterema przegródkami...

Teraz stwierdziłem, że mogę wyjść nieco ponad ten limit... :lol:
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Amenhotep »

Limitu brak , po prostu o tym nie myślę. Jak się zacznę przewracać o pudełka to może pomyślę , ale raczej nad tym gdzie je upchnąć niż żeby się czegoś pozbyć. Kurde jak będzie trzeba to barak jakiś gdzieś wynajmę :lol:
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 320
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 194 times
Been thanked: 234 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: BasiekD »

Pisarka pisze: 09 maja 2019, 20:45
20 lat temu pomyślałam tak o grze "Obcy". :wink:
Nie wiem ile lat miałaś 20 lat temu, ale proces zmiany gustu i percepcji u mnie z wiekiem wyhamowuje. Mam obecnie podobny gust co 5 lat temu (30 lat do 25), a zmiana gustu pomiędzy 10, a 20 rokiem życia po prostu szalała.

Stąd wyciągam wniosek, że Puerto Rico za 20 lat dalej będzie dla mnie dobrą grą. Trochę pewnie oldschoolową... ale dobrą.


Zresztą, jeśli sie mylę i moja kolekcja gier będzie za 20 lat będzie trąciła myszką i nikt nie będzie chciał w to grać to wtedy jakiś szczęściarz na targu staroci będzie mógł kupić ogromną kolekcję staromodnych gier planszowych, takich z pionkami, kartami i bez hologramów ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: MichalStajszczak »

Gdybym miał ułożyć wszystkie posiadane gry jedna na drugiej, to oczywiście "sky is the limit" :wink:
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Wolf »

Moja kolekcja w ciągu ostatniego roku po raz pierwszy w historii (po ok. 8 latach) przekroczyła 10 tytułów.

Limitem jest dla mnie przede wszystkim częstotliwość z jaką będzie grany dany tytuł. Jeżeli gra nie jest grana lub uważam, że nie rokuje na przyszłość i nie będzie dostatecznie często lądować na stole, to idzie na sprzedaż. Mogą być pewne okoliczności łagodzące, mogę też uznać, że na dany tytuł jeszcze przyjdzie pora, ale ogólna zasada jest w mocy.

W związku z tym nie wyznaczam sztywnych limitów. Niemniej można powiedzieć, że wyznaczają się one automatycznie. Lubię przede wszystkim tytuły o pewnym poziomie skomplikowania, niekoniecznie musi dotyczyć to zasad, ale na pewno głębi i możliwości jakie daje rozgrywka. Co za tym idzie nie ma fizycznie możliwości ogrywać wielu takich tytułów, bo by trzeba było grać na pełen etat.

Jest na pewno nie mała grupa osób, która lubi w mniejszym lub większym stopniu kolekcjonować gry, ale raczej do nich nie należę. Wręcz przeciwnie, gra która zalega na półce przeważnie mnie denerwuje swoją obecnością, chociaż są wyjątki. Dla mnie największy sens ma solidniejsze wejście w dany tytuł, to prowadzi do analiz strategicznych i ciekawych dyskusji. Do tego nie wszystko musimy posiadać sami, może nam spokojnie wystarczyć granie w dany tytuł u znajomych lub w grupie planszówkowej.

Podsumowując sądzę, że ok. 20 gier to na prawdę dużo i więcej niż można sensownie ogrywać choćby się grało sporo (jeżeli mówimy o bardziej skomplikowanych tytułach). W tej chwili mam 14 gier (w tym: 1 ewidentnie na sprzedaż, 3 których przyszłość jest niepewna i 1 miejsce na gateway, który bywa grany raz na rok, no ale na te rzadkie okoliczności bywa jednak przydatny). Zamówionych na ten rok mam 4 tytuły (3 to reprint / nowa edycja istniejących już gier), możliwe że 1-2 jeszcze rozważę, czyli po otrzymaniu nowości i sprzedażach spodziewam się ok. 15 gier. To się może dalej zmieniać, coś dojść, coś wylecieć, ale jedno jest pewne - regularne ogrywanie tych kilkunastu gier to wielkie wyzwanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: rastula »

Hmmm
\/
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Casiliasplp »

Hmm staram się kupować jedną grę dziennie ale też czasem nie wychodzi... więc chyba nie mam :D
Hala Madrid
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Kin@a »

Jeszcze nigdy nie kupiłam więcej, aniżeli 12 nowych tytułów rocznie więc to chyba jest jakimś wyznacznikiem. Liczba ta nie zawiera dodatków do nich (które zresztą staram się upychać w pudła podstawek).
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Szewa »

15 + gry z KS. (3 na chwilę obecną)
Posiadanie dużej ilości gier jest spoko, ale tak na prawdę nigdy nie znajdzie się czasu, aby w nie regularnie grac. A 15 to idealna liczba do tego, aby kolekcja wyglądała ładnie oraz żeby ją odgrywać :)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Nesmeer

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Nesmeer »

Dla mnie magiczna liczba, której po latach w tej zabawie nie przekroczę to 50 (48pudeł obecnie). Taka ilość gier sprawia, że znajdzie się tytuł na każdą okazję. Wszystko też ładnie się mieści w regale Nornas (chociaż są też trzy drewniane skrzynki -trochę oszukuję) więc i dla oka nie jest to przytłaczające.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: Lukić »

Moja żona nie gra w planszówki, więc u mnie nie ma liczby granicznej. Jest limit rozwodowy ;-)
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 245
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: Wasza liczba graniczna

Post autor: upadly_bankowiec »

Aktualnie mam 33 podstawki i trochę dodatków do nich. Powoli pojawia się problem z ogrywaniem tego wszystkiego. Czasem przejdzie mi przez myśl że może już starczy, że trzeba zacząć zastanawiać się nad górnym limitem. Tylko co wtedy mam zrobić z grami w które mniej gram? Przecież ich nie sprzedam, to byłoby jak pozbycie się mniej kochanego dziecka.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
ODPOWIEDZ