Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: imrowai »

Witam
O ile z wyborem gier dla 4ech nie ma problemu, to z 5cioma graczami zaczynają się problemy.
Towarzystwo ma średnio ograne i długie gry o skomplikowanej mechanice nie wchodzą w grę:
- Próbowaliśmy TM - na początkowych korporacjach, bez kart kroporajci w talii - towarzystwo było wykończone czasem gry.
- Ostatnio ograłem Godfathera w 5ciu - mimo,że było to towarzystwo ograne to też się to ciągnęło,
- Carcasone - to jest fajne czasowo, prosta mechanika - ale nie ukrywam - chciałbym coś bardziej wymagającego
- wsiąść do pociągu Europa - również jest trochę za prostą grą

Wiem, że dla 5ciu graczy gra zawsze musi trochę potrwać - ale potrzebuję czegoś niezbyt skomplikowanego co nie będzie się ciągnąc ponad 80 min i fajnie jeśli było by z planszą
- Pierwsze co chciałem to osadnicy z catanu - ale to do 4ech max
- Jest jeszcze 7 cudów/smallworld - tylko pytanie co do czasu gry w 5ciu i wiem że wybrzydzam ale mimo,że obie te pozycje to sprawdzone pozycje to coś czuję, że towarzysko nie siądą,
Możecie podrzucić jeszcze jakieś tytuły, które mógłbym sprawdzić?
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: alpha »

imrowai pisze: 14 maja 2019, 16:27 - Pierwsze co chciałem to osadnicy z catanu - ale to do 4ech max
To zobacz tutaj: m.in. spis dodatków dla 5-6 graczy
Tylko przewiń w dół :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Nidav »

Może Istanbul? Nie jest tak prosta jak Wsiąść Do Pociągu czy Osadnicy z Catanu (chociaż do poziomu Terraformacji Marsa sporo brakuje), stawia przed graczami dużo ciekawych decyzji do podjęcia, wyścig po rubiny czuć i są emocje, a mechanika działa sprawnie oraz jest całkiem oryginalna.

Najwięcej grałem w 4 osoby, ale działało to wtedy bardzo fajnie i trwało mniej więcej godzinkę. Zatem podejrzewam, że na 5 osób będzie trochę więcej interakcji, ścisku na planszy i w 80 minut powinniście się zamknąć. Do tego potem można kupić jeszcze dwa dodatki - sam mam Kawę i Bakszysz i wyjątkowo dobry dodatek, bez którego już teraz wolałbym nie grać, chociaż podstawka sama w sobie jest super ;)
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: EVOCATVS »

K2. Nigdy czasu gry nie kontrolowałem, ale dosyć szybko i sprawnie leci. Zasady proste, ale w grze jest trochę kombinowania i możliwość ustawienia poziomu trudności.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: gregos »

Charterstone, Architects of the West Kingdom, Roll for the Galaxy, Cyklady, Whistle Stop, Tokaido, Szeryf z Nottingham, Formula D, Ewolucja, Wyspa Skye, Lords of Waterdeep.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: warlock »

Lancaster - świetna gra na 5 osób, dużo interakcji, czas rozgrywki między 60-90 minut (!). Worker placement z pewną dawką negocjacji i licytacją. Bardzo niedoceniona gra ;). W zasadzie na 5 osób wyciągam zawsze Lancastera albo El Grande ;).
Cyel
Posty: 2554
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Cyel »

Concordia, Age of Discovery, Puerto Rico
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: WieszKto »

Concordia +1
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: trance-atlantic »

Nie ma innej opcji - tylko Feld. :) On tworzy takie gry, przez które trzeba się trochę "przegryźć", tzn. zasady są proste, ale powiązania między niektórymi elementami wychodzą dopiero w trakcie kolejnych rozgrywek.

W roku smoka - moja (wciąż) jego ulubiona gra, do wykonania dwie akcje na rundę, których w sumie jest dwanaście. Tutaj na pewno nie uzbieramy wszystkiego co nam jest potrzebne, więc w czasie gry trzeba z czegoś świadomie rezygnować.
Rialto - wybierasz rząd kart i wykonujesz przy ich pomocy akcje, dodatkowo w z góry ustalonej kolejności. Walka na przewagi w dzielnicach plus budowanie małego silniczka w miłej dla oka oprawie.
Jorvik - stajesz w kolejce po karty, kupujesz je... i tak w kółko. Pod płaszczykiem prostej licytacji kryje się spora dawka emocji, bo pieniędzy mało a karty chciałoby się zgarnąć wszystkie.
(wymieniłem te, które powinny być jeszcze dostępne)

Jeśli nie przeszkadza wam kooperacja, to Pandemic Lekartwo lub Upadek Rzymu, są do 5 graczy.

Z gier prostszych, ale niegłupich poleciłbym Bolidy, dynamiczna rozgrywka dla całej rodziny - sprawdzone na tzw. niedzielnych graczach, którzy nie zawsze pojmują po co jakieś licytacje aut, ale bawią się świetnie przesuwając je po planszy. Nie ma tutaj jakiegoś wielkiego grania, że mózg paruje, raczej fajne wchodzenie sobie nawzajem w drogę, do tego gra absorbuje uwagę wszystkich nie tylko w ich turze.

Na 5 osób warto też sprawdzić Wysokie Napięcie, chociaż tutaj rozgrywka może sięgać 2h.

A jako odskocznię Milionerzy i Bakruci (w oryginale High Society) poczciwego doktora K.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Kin@a »

imrowai pisze: 14 maja 2019, 16:27 Witam

- Carcasone - to jest fajne czasowo, prosta mechanika - ale nie ukrywam - chciałbym coś bardziej wymagającego

Możecie podrzucić jeszcze jakieś tytuły, które mógłbym sprawdzić?
Jakie Carcassonne? Sama podstawka? Warto dokupić Smoka i Wieżę wtedy zrobi się negatywna interakcja.
Polecam Puerto Rico.
Feld będzie za trudny i zbyt abstrakcyjny.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: gregos »

imrowai pisze: 14 maja 2019, 16:27 potrzebuję czegoś niezbyt skomplikowanego co nie będzie się ciągnąc ponad 80 min i fajnie jeśli było by z planszą
Tego właśnie autor wątku oczekuje, więc starajcie się dopasować proponowane tytuły do wymagań.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Miszon »

7 cudów nawet godziny nie zajmie ;)
Pasują też Bolidy. Z wyścigowych lepsze Flamme Rouge, ale na 5 to zdaje się konieczny dodatek.
Puerto Rico na 5 mało realne 80 minut, tyle minimum wychodziło nam na 4. Wysokie Napięcie to już w ogóle: 2h minimum na 5.
Obecność czasowo będzie OK.
Ewolucja też się nada.
Fasolki ;) , 6 bierze, ale to raczej imprezówki.
Colt Express, ale jak wyżej.
Lords of Xidit noo taak na styk, powiedzmy 90 minut.
Ale Cyklady już większa szansa na zmieszczenie się .
Z karcianek polecam Intryganci.
Martwa Zima ma scenariusze, część jest do 80-90 minut.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Koziełło »

Myślę, że Concordia (już proponowana) oraz bardzo niedoceniane Notre Dame powinny dać radę
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Golfang »

Ja polecę (jak ktoś powyżej już to zrobił) Colt Express - świetna gierka, jak się kupi dodatek szeryfa - to nawet w 7 można pograć.
Dodam także Kragmortha - można grać chyba od 2 do 8 graczy. jednak tytuł ten ciężko dostać bo dawno temu się wyczerpał nakład. Mnie ostatnio udało się tutaj na forum wyhaczyć za rozsądną cenę, a wcześniej grałem w kumpla egzemplarz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Palmer »

Na tyle osób, w moim odczuciu, zawsze dobrze sie sprawdza licytacja, bo jesteśmy aktywni nawet nie w swojej kolejce. W miarę szybka, nieskomplikowana propozycja z licytacja ode mnie to Chicago Express. Ładny, używki niedrogie, a regrywalnosci w pudle tez sporo.

A jeśli byś szukał czegoś bardziej specyficznego, z pogranicza spekulacji i negocjacji to szczerze polecam Ponzi Scheme. Tylko polecam najpierw zobaczyc choć 1 gameplay, bo gra jest na tyle oryginalna, że albo się ja kocha, albo nienawidzi.
imrowai
Posty: 149
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: imrowai »

Dzięki za wszelkie propozycje - mam co analizować i co sprawdzać :)
Bolidy widziałem - atrakcyjnie wizualnie produkt, ale nie wiem czy nie za prosty.
Colt express - wygląda intrygująco
Reszty jeszcze nie kojarzę ale sprawdzę dogłębnie!
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: dawid »

Również polecam Colt Express.
Zawsze jak się zjawi kilka osób w domu w tym większość to początkujące gracze to na stół wchodzi Colt Express (albo Dixit).
Zazwyczaj wszyscy są zachwyceni i domagają się kolejnej rozgrywki(tylko jednemu z moich znajomych nie podeszła, ale on woli dużo trudniejsze tytułu).

Mimo wszystko trzeba mieć na uwadze, że jest to bardziej imprezówka. Jak się pojawiają zakryte kart to szlag trafia całe planowanie, ale to właśnie jest fajne w tej grze. Realizacja ruchów sprawia wiele zabawy.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: shod »

+1 Colt Express, 7 Cudów Świata, Cyklady, Ewolucja, Bolidy... dodam jeszcze kilka do sprawdzenia ;)
Ethnos - jest plansza, jest interakcja, regrywalność i nie trudna... - powinna spełnić wymogi
Hadara - świetnie działa na 5, nie jest skomplikowana i czasowo powinna się sprawdzić.
Century: Golem edition [lub klasyczne Century] - proste...może być za proste...
Odlotowy wyścig - jest trochę chaosu, ale myślę, że powinniście spróbować ;).
Valeria: Wioski - tu karcianka bez planszy,
Cytadela - jak wyżej.
Potwory w Tokyo - dużo interakcji

jeśli czasowo moglibyście się zbliżyć do 120 min. to pewnie coś więcej dałoby się podpowiedzieć.
bookworm
Posty: 32
Rejestracja: 27 paź 2018, 12:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: bookworm »

Gorący Ziemniak - pytania graczy i Pantomima. Lekkie, przyjemne i spokojnie można grać 5 osób.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Gra dla 5 graczy rozsądna czasowo

Post autor: Gromb »

Wsiąść do pociągu: Europa. Ale na pięciu ta gra śmiga. Super sprawa polecam. Ciasno i chamsko.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
ODPOWIEDZ