Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: KonradT »

prokul pisze: 05 maja 2019, 18:34 1. Czy w ramach jednej akcji, można zwiększyć poziom broni, np o 3, zużywając 3 drewna? Czy tylko jeden poziom na akcję. Podobnie z budowaniem dachu czy palisady.
Nie można.
2. Czy jeśli na polu akcji, np. zbierana, jest jeden żeton " dodatkowy pion akcji" (postać z minusem), i dodatkowo na kaflu wyspy jest ten sam żeton, to podczas akcji zbierania na tym kaflu, muszę użyć dodatkowo dwóch pionów więcej ?
Tak.
thorgal83

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: thorgal83 »

Witam,

zastanowiły mnie Karty Tajemnic. Na niektórych z nich w dolnym rogu widnieje rysunek skrzyżowanych piszczeli. Czy to coś oznacza? Czy jest to po prostu ilustracja?
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

A to nie są karty z dodatku?
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: maclis »

W scenariuszu Polowanie na Skazańców: czy należy pilnować jeńców nawet jeśli żadnego nie pojmaliśmy, albo wszyscy dotychczasowi nie żyją?
Thyrfing
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2019, 11:02

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Thyrfing »

Witam : scenariusz 6 Rodzina Robinsonów: rosiłbym o wyjaśnienie " Marnych plonów"
Kiedy pojawia się "księga na karcie" - to rozumiem ze w tej rundzie jest to rozpatrywane ale wtedy....:
Czy:
a) w fazie produkcji muszę np. zdobyć dwa surowce i by otrzymać jedno ( czyli dwa razy akcja np. zebrania drewna)
a w przypadku gdy kafelek z obozem produkuje np tylko jeden surowiec to nie dostaje wcale go

b) czy zbieram wszystkie surowce jakie mi się należą i dziele je przez pól np: ( dwa drewna i jedno pożywienie = 3 szt. -> 1/2 daje nam 1.5 i zaokraglam w dół czyli dostaje jeden surowiec i tu wybieram jaki chce)
jak to działa?

prosiłbym o jakis przykład na liczbach :)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Według twojej opcji numer dwa - podsumowujesz wszystkie surowce uzyskiwane w fazie Produkcji i dzielisz ich liczbę przez 2 zaokrąglajac w dół.

Przykład 1:

Produkujesz 1 drewno i 1 jedzenie z kafelka obozu, dodatkowo masz Siekierę (+1 drewna). Łącznie produkujesz 3 surowce. Połowa zaokrąglając w dół to 1 - wybierasz czy chcesz 1 jedzenie czy 1 drewno.

Przykład 2:

Produkujesz 1 drewno i 1 jedzenie z kafelka, do tego produkujesz 2 jedzenia (powiedzmy Wnyki+Zagroda). Łącznie produkujesz 4 surowce. Połowa to 2. Możesz wziąć dwa surowce - 2 jedzenia albo 1 jedzenie i 1 drewno. NIE możesz jednak wziąć 2 drewna (bo aż tyle go nie produkujesz)
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: polsyn24 »

Chciałbym się upewnić co do dwóch rzeczy:
1. Czy jeśli stracę życie i przekroczę strzałkę (stracę moralę), potem się uleczę i znów stracę życie to czy ponownie następuje strata morali? W instrukcji nie jest to jednoznacznie powiedziane.
2. Czy jeśli nie spełniam wymogu dachu np. potrzebuję na 2 poziomie, a jest na 0 (nie mam dachu) to czy w sytuacji gdy nie mamy ani pożywienia, ani drewna to tracimy po 4 życia?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

polsyn24 pisze: 25 maja 2019, 14:29 Chciałbym się upewnić co do dwóch rzeczy:
1. Czy jeśli stracę życie i przekroczę strzałkę (stracę moralę), potem się uleczę i znów stracę życie to czy ponownie następuje strata morali? W instrukcji nie jest to jednoznacznie powiedziane.
2. Czy jeśli nie spełniam wymogu dachu np. potrzebuję na 2 poziomie, a jest na 0 (nie mam dachu) to czy w sytuacji gdy nie mamy ani pożywienia, ani drewna to tracimy po 4 życia?
1. Stracisz ponownie morale.
2. Tak. Powinniście stracić po 4 pkt życia (po jednym punkcie za każde z niespełnionych wymagań 2x za drewno i 2x za jedzenie.
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: dawid »

Czy otrzymanie dwóch żetonów determinacji za zrealizowanie pomysłu przypisanego do gracza możemy traktować jako efekt ?

W instrukcji przy utracaniu przedmiotu widnieje:

Kod: Zaznacz cały

Jeśli do Przedmiotu przypisany był dodatkowy efekt, należy go anulować, jeśli
jest to możliwe.
Czy jeśli stracę przedmiot związany z graczem to muszę odłożyć 2 punkty determinacji ? (oczywiście mamy "jeśli to możliwe", czyli z założeniem, że je mam)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

dawid pisze: 27 maja 2019, 11:39 Czy otrzymanie dwóch żetonów determinacji za zrealizowanie pomysłu przypisanego do gracza możemy traktować jako efekt ?

W instrukcji przy utracaniu przedmiotu widnieje:

Kod: Zaznacz cały

Jeśli do Przedmiotu przypisany był dodatkowy efekt, należy go anulować, jeśli
jest to możliwe.
Czy jeśli stracę przedmiot związany z graczem to muszę odłożyć 2 punkty determinacji ? (oczywiście mamy "jeśli to możliwe", czyli z założeniem, że je mam)
Nie. Te punkty determinacji to zdecydowanie nie jest efekt zbudowania przedmiotu przypisanego do postaci. Efektem może być np. +1 do poziomu broni po "zbudowaniu" noża.
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: dawid »

Kolejne pytanko na które nie widzę odpowiedzi.

Chodzi o kucharza i bimberek:
Samogon
Odrzuć 3 żetony Determinacji, aby w fazie Pogody zignorować 1 Deszczową
chmurę lub zamienić 1 Zimową chmurę w 1 Deszczową chmurę.
Jeśli zimową kostką wyrzuciłem 2 zimowe chmury, mogę jedną z nich zamienić na deszczową czy kostka musi wskazywać jedną ?
Czyli 2 śnieg -> wydane 3 determinacji -> 1 śnieg i 1 deszcz
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: vikingowa »

Dokładnie tak :D
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rylik »

Jeśli przenoszę obóz tracę wnyki ?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

rylik pisze: 19 cze 2019, 04:13 Jeśli przenoszę obóz tracę wnyki ?
Tak i skrót też
EDIT:
Skrót robimy od nowa, wnyki zabieramy ze sobą
Ostatnio zmieniony 19 cze 2019, 15:14 przez Wrotek, łącznie zmieniany 1 raz.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Cezary1916 »

Wrotek pisze: 19 cze 2019, 10:13
rylik pisze: 19 cze 2019, 04:13 Jeśli przenoszę obóz tracę wnyki ?
Tak i skrót też
Zgodzę się że podczas przenoszenia obozu traci się skrót (instrukcja strona 20) ale nic nie znalazłem o tym że również i przedmioty wytworzone przez gracza w tym wypadku była mowa o wnykach.
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Przepraszam, mój błąd. Zajrzałem teraz do FAQ i faktycznie jest, że wnyki są przenoszone.
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rylik »

Czy mogę przenieść skrót na inne źródło kiedy mi się podoba ? Czy jak to działa ? Chodzi mi o to ze mam skrót na żywności, a chce go przenieść do drewna. Co się dzieje wtedy ?

2.str 18. Wszystko co gracz zdobywa w trakcie swojej akcji jest dla niego dostępne do rozpatrzenia tej akcji, czyli jeśli mamy 1 drewna w obozie i wysyłamy cieśle po 2 drewno na sąsiedni kafelek możemy odrazu w tej rundzie Zbudowac schronienie cieśla ?
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: KonradT »

Skrót jest do kafelka a nie do konkretnego źródła na nim. Miejsce skrótu można zmienić tylko po straceniu go i zbudowaniu na nowo. Dobrowolnie stracić skrót można tylko przy przenoszeniu obozowiska.

Nie. Akcje rozpatrujemy po kolei ale trzeba mieć na uwadze, że dzieją się one równocześnie. W momencie deklaracji akcji musisz mieć wszystkie wymagane zasoby do jej wykonania. Zasoby zebrane w ramach akcji lądują w skrzynce na przyszłe zasoby, które stają się dostępne dopiero po zakończeniu fazy akcji.
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rylik »

Mam morale na -3 i tracę kolejne co się dzieje ?

Losuje kartę wydarzeń gdzie mam wziac 3 karty bestii wybrać najmocniejsza z nich i ułożyć ja na górę tali, tak ze bd z nią walczył. Efekt zagrożenia jest taki ze jeśli go nie wypełnię walczę z pierwsza bestia.
Jeśli walczę z bestia z przymusu bo efekt był taki to tracę 2 pionki postaci? 2 sprawa, odkrywam kafelek przykrywa ona mocna bestie czyli oznacza to ze walczę z 1 czyli wylosowana chwile temu? Kolejne kiedy rozpatruje walkę ? Podczas rozpatrywania akcji ? Czy odrazu jak karta spada z planszy ?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

rylik pisze: 21 cze 2019, 10:25 Mam morale na -3 i tracę kolejne co się dzieje ?

Losuje kartę wydarzeń gdzie mam wziac 3 karty bestii wybrać najmocniejsza z nich i ułożyć ja na górę tali, tak ze bd z nią walczył. Efekt zagrożenia jest taki ze jeśli go nie wypełnię walczę z pierwsza bestia.
Jeśli walczę z bestia z przymusu bo efekt był taki to tracę 2 pionki postaci? 2 sprawa, odkrywam kafelek przykrywa ona mocna bestie czyli oznacza to ze walczę z 1 czyli wylosowana chwile temu? Kolejne kiedy rozpatruje walkę ? Podczas rozpatrywania akcji ? Czy odrazu jak karta spada z planszy ?
Morali niżej niż - 3 mieć nie możesz, wiec nic się nie dzieje.
Jeżeli efekt zagrożenia mówi, że masz walczyć z pierwszą bestią z talii polowania to nie tracisz pionów. Walczysz z nią normalnie, ale nie jest to akcja polowania. Tylko pierwszy gracz traci ewentualne życie.
Jeżeli w międzyczasie coś doszło do talii polowań to wiadomo, że karta z tamtego wydarzenia będzie niżej.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Nidhogg »

Nie mam instrukcji przy sobie ale czy nie jest tak że jak nie możesz spełnić jakiegoś wymagania to traci się życie?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Nidhogg pisze: 22 cze 2019, 09:05 Nie mam instrukcji przy sobie ale czy nie jest tak że jak nie możesz spełnić jakiegoś wymagania to traci się życie?
Chodzi o morale? Nispełniony warunek będzie wtedy jak nie będziemy mieć żetonów determinacji do odrzucenia.
ZUBRZYCKI Maciej
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ZUBRZYCKI Maciej »

Mam nietypową prośbę
W najnowszym dodatku "Opowieści Niesamowite" są 4 plansze gracza - potrzebuję ich wymiary.
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Nidhogg pisze: 22 cze 2019, 09:05 Nie mam instrukcji przy sobie ale czy nie jest tak że jak nie możesz spełnić jakiegoś wymagania to traci się życie?
Mylisz dwie kwestie.
Gdy mamy obniżyć poziom morale a wskaźnik jest już na "-3" to nic się nie dzieje bo nie może być niższy. Czymś innym jest sytucja gdy gracz musi odrzucić żetony determinacji a ich nie ma, to wtedy za każdy brakujący żeton -1punkt życia.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Trampon »

Po pierwszych 2 rozgrywkach (wiem, wszyscy grają w Nemesis a tu ktoś gra pierwszy raz w grę z 2012 roku...) - nasunęły mi się takie oto pytania.

1) Przedmioty na karcie 1 scenariusza "Rozbitkowie" - Siekiera i Maszt. Nie mają cyferki przy surowcach
Czy brak cyferki przy drewnie i skórze to błąd (czyli muszę odrzucić 1 drewno aby móc wyprodukować siekierę i zacząć korzystać z jej bonusu)? Czy też może brak cyfry oznacza że traktujesz drewno i skórę jako wymóg (tak jak linę do masztu) ale ich nie odrzucasz.

2) Skrót - a dokładniej jego utrata i ponowne wymyślenie.
Jeśli przenoszę obóz to tracę skrót. Mogę go "wyprodukować" ponownie. Czy za ponowne wyprodukowanie skrótu Odkrywca dostanie (ponownie) 2 żetony determinacji? Nie znalazłem w instrukcji żeby miał nie dostać.

3) Karty tajemnic.
Podczas przygotowania do gry całą talię tajemnic tasujemy razem (bez podziału na pułapki, potwory, skarby). W trakcie gry ze Znaleziska mamy pociągnąć 1 kartę Skarbu (z talii tajemnic). Czy odkrywamy karty z tej talii tak długo jak nie natrafimy na skarb? Czy też może dociągamy 1 kartę z talii tajemnic, jeśli to skarb to OK, jeśli pułapka lub potwór - ignorujemy ale nie ciągniemy dalej?

4) Scenariusz "Rozbitkowie i 1 z 4 żetonów specjalnych - zioła.
W scenariuszu jest podane że dociągnięcie tego żetonu leczy 1 ranę. W instrukcji (str. 28) jest powiedziane że Zioła (fakt, z innego żetonu odkryć) działają tylko z naczyniem (dają lek). Zakładam że to zbieżność nazw i przewagę ma opis ze scenariusza (leczy ranę bez naczyń itp) - ale cień wątpliwości zostaje, bo jak gdzieś czytałem - w Robinsonie wszystkie wątpliwości co do zasad rozstrzygaj na swoją niekorzyść :)

Z góry dziękuję za wyjaśnienia.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
ODPOWIEDZ