Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: michcic »

Czy ktoś jeszcze grywa w Piętaszka? Jakie wyniki osiągacie na poszczególnych poziomach?

Ja dzisiaj rozegrałem swoją czwartą partię na 1 poziomie i dopiero pierwszy raz udało mi się wygrać. Tym razem wygrana przyszła zaskakująco łatwo, a wynik jaki udało mi się osiągnąć to 110 punktów. To dużo/mało? Gdyby ktoś był zainteresowany przebiegiem partii, dajcie znać, mogę opisać w kilku zdaniach. ;)

Gra generalnie bardzo mi się podoba i polecam każdemu kto lubi pograć solo. Niestety, z tego co widziałem jest dość trudno dostępna i raczej wątpliwe żeby doczekała się dodruku.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Coen »

Mam i grywam, i zazwyczaj przegrywam :(
Ale pewnie jest to spowodowane tym, iż wyciągam Piętaszka raz na jakiś długi czas i nie ma mowy tutaj o optymalizacji z gry na grę.
Nie próbowałem nawet opuszczać 1 poziomu, a na kilkanaście gier mam 1 wygraną :oops: 138pkt. osiągniętą również zaskakująco łatwo.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: cezarr »

Świetna gra! Poznalem niedawno. Raz nagrałem bodajże 108 pkt. Wydaje mi się, że wasze rekordy są bardzo dobre.

Ale już nie gram na 1, tylko próbuje na 4, którą w trakcie gry zamieniam w 3 (dodając sobie odlozone wcześniej 2 życia, gdy miałbym zginąć). Raz prawie się udało wygrać: ostatnia karta wyszła nie ta, co trzeba, ech... :)
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Acownik »

Na ok. 20-30 partii chyba tylko raz udało mi się wygrać - na pierwszym poziomie trudności, wyższych nawet nie spróbowałem. Tyle że zwykle gram z córką i ona czasem upiera się, żebyśmy zrobili coś, o czym wiem, że nie będzie dla nas dobre :) Ale zgadzam się i wtedy dostajemy największe baty. Nie notuję punktów, bo mi się zwyczajnie nie chce, zresztą to punktowanie na koniec jest tu nad wyraz skomplikowane.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Kin@a »

tomuch pisze: 31 sty 2013, 01:06
charlie pisze:Korzystając z okazji, co to jest za dziwny rozmiar kart? Są na nie jakieś koszulki?
z tego, co wiem, to nie :evil: chyba samemu trzeba sobie zrobić...
Mam Piętaszka ale teraz nie chce mi się go wyciągać więc nie pamiętam owego rozmiaru kart. Ostatnimi czasy zdaje się, że Swan Panasia miał nietypowe rozmiary. Może uda się coś dopasować?

Gra świetna ale trudna, zwłaszcza na wyższych poziomach.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Acownik »

Coen pisze: 06 mar 2019, 11:25 Nie próbowałem nawet opuszczać 1 poziomu, a na kilkanaście gier mam 1 wygraną :oops: 138pkt. osiągniętą również zaskakująco łatwo.
cezarr pisze: 06 mar 2019, 12:41 Raz nagrałem bodajże 108 pkt. Wydaje mi się, że wasze rekordy są bardzo dobre.
michcic pisze: 06 mar 2019, 11:09 JaTym razem wygrana przyszła zaskakująco łatwo, a wynik jaki udało mi się osiągnąć to 110 punktów. To dużo/mało?
Zastanawiam się, jak to możliwe, że nabijacie tak wysokie wyniki. O ile się nie mylę suma siły kart Robinsona to 47 pkt. (licząc ze startowymi). Gdyby do tego dodać 30 pkt. za dwóch pokonanych piratów, to mamy w sumie tylko 77 pkt. Do tego należy odjąć po 3 punkty za niepokonane karty zagrożeń - tylko jeden z piratów nakazuje walczyć z pozostałymi w grze zagrożeniami i wyeliminować je wszystkie. Przy każdym innym piracie jakieś karty zagrożeń na koniec muszą nam zostać, a więc należy odjąć trochę punktów.

Ponadto należy odjąć po 5 pkt. za niewyrzucone z gry karty starzenia się - tu zgadzam się, że można pozbyć się ich wszystkich z talii, ale trzeba mieć sporo szczęścia. No i na koniec można ewentualnie dodać po 5 pkt. za zachowane punkty życia, ale ich może zostać na koniec? Zero, jeden, dwa? Pięć to byłby już jakiś fenomenalny i niezwykle szczęśliwy wynik.

Podsumowując: Gdybyśmy pokonali pirata, który każe nam walczyć z pozostałymi w grze zagrożeniami, nie mieli ani jednej karty starzenia, do tego zebrali wszystkie karty Robinsona, które dają nam choć 1 pkt. siły, a przy tym zostało nam na koniec aż 5 punktów żyć uzbieralibyśmy: 47 + 30 + 25 = 102 pkt.

Aby osiągnąć taki wynik trzeba jednak kilku niewiarygodnych wręcz zbiegów okoliczności i ogromnych pokładów szczęścia w trakcie całej rozgrywki. Powiedzcie mi: to ja coś źle liczę czy Wy?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Coen »

Acownik pisze: 19 maja 2019, 23:23
Coen pisze: 06 mar 2019, 11:25 Nie próbowałem nawet opuszczać 1 poziomu, a na kilkanaście gier mam 1 wygraną :oops: 138pkt. osiągniętą również zaskakująco łatwo.
Aby osiągnąć taki wynik trzeba jednak kilku niewiarygodnych wręcz zbiegów okoliczności i ogromnych pokładów szczęścia w trakcie całej rozgrywki. Powiedzcie mi: to ja coś źle liczę czy Wy?
Ja swój rekordowy wynik dokładnie rozpisałem :)
Tak to wyglądało u mnie:
(39-5) + 2*15 + 19*5 - 7*3 = 138
Pierwszy człon to siła kart Robinsona minus karta starzenia.
Drugi to piraci.
Trzeci to zachowane punkty życia i tutaj masz swoje niedoszacowanie ;) jak już idzie dobrze, to i punkty życia zostają.
Ostatni to niepokonane karty zagrożeń.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Acownik »

Coen pisze: 20 maja 2019, 00:55
Acownik pisze: 19 maja 2019, 23:23
Coen pisze: 06 mar 2019, 11:25 Nie próbowałem nawet opuszczać 1 poziomu, a na kilkanaście gier mam 1 wygraną :oops: 138pkt. osiągniętą również zaskakująco łatwo.
Aby osiągnąć taki wynik trzeba jednak kilku niewiarygodnych wręcz zbiegów okoliczności i ogromnych pokładów szczęścia w trakcie całej rozgrywki. Powiedzcie mi: to ja coś źle liczę czy Wy?
Ja swój rekordowy wynik dokładnie rozpisałem :)
Tak to wyglądało u mnie:
(39-5) + 2*15 + 19*5 - 7*3 = 138
Pierwszy człon to siła kart Robinsona minus karta starzenia.
Drugi to piraci.
Trzeci to zachowane punkty życia i tutaj masz swoje niedoszacowanie ;) jak już idzie dobrze, to i punkty życia zostają.
Ostatni to niepokonane karty zagrożeń.
Wybacz, ale trudno mi w to uwierzyć. Jakim cudem mogłeś zachować na koniec 19 z 22 punktów życia? Masz jakiś zapis z tej rozgrywki, co dokładnie robiłeś, jakie karty przychodziły Ci na rękę itd.?

EDIT: Ok, teraz widzę, że niektórzy poszli jeszcze dalej: https://boardgamegeek.com/thread/180831 ... ann-friese
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: kucyk »

Jak gram w wariancie z karta "+2 zycia" to bardzo czesto na koniec mam 22 - jakby mozna bylo miec wiecej to podkoksowalbym jeszcze wyzej.
Robie to zwykle tak, ze staram sie miec maly stos, dobieram +2 zycia, kopiuje ile sie da, potem wrzucam te karte z powrotem na dol stosu, i jak sie uda to znowu ja dobieram.
Zwykle da sie to zrobic na kartach, na ktorych ciagniesz wiecej darmowych kart - jak kanibale, albo wrecz na piratach dopiero.
Ale w calej rozgrywce rowniez trzeba ten trik robic jak najczesciej, zeby zrownowazyc strate zycia na dobranie kart za zycie.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: Acownik »

Zagrałem wczoraj po raz pierwszy inaczej niż zwykle - wcześniej grałem zazwyczaj z córką i nie myślałem specjalnie o wygrywającej strategii. Skupiłem się na tym, by jak najczęściej "przewijać" deck. I choć punktów życia na koniec zachowałem tylko bodaj 5, to do piratów doszedłem z palcem w t... i pokonałem ich bez żadnego problemu. Po raz pierwszy usunąłem wszystkie karty starzenia z gry. Ale mój wynik końcowy i tak był jeszcze daleki od najlepszych - 75. Trochę jednak szkoda, że są triki, które pozwalają wygrać właściwie za każdym razem... Plus taki, że sam do nich nie doszedłem.

EDIT: Nagle gra straciła dla mnie cały swój urok. Dziś poszło mi najlepiej jak do tej pory: Poziom najłatwiejszy, 147 pkt. = 42 z kart Robinsona + 30 za piratów + 90 za pozostałe punkty życia (aż 18) - 15 za niepokonane zagrożenia. Nie zostało mi ani jedna karta starzenia. Po co grać dalej? :)
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: Pisarka »

tomb pisze: 23 cze 2017, 14:14
matten pisze:Pozwolę sobie odświeżyć temat i zapytać - czy to normalne, że po rozegraniu około 15 gier nadal nie udało mi się wygrać (tj. pokonać piratów)? To ma być takie trudne, czy grać nie umiem?:P
Piętaszek wymaga odkrycia sposobu na wygrywanie, potem staje się dość prosta (wręcz banalna na łatwiejszych poziomach).
Mnie dopiero czeka zagranie, ale notuję sobie właśnie, że zmieniono zasady: https://boardgamegeek.com/thread/180831 ... ese/page/1
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Piętaszek opinie

Post autor: tomb »

Pisarka pisze: 14 sty 2020, 11:55
tomb pisze: 23 cze 2017, 14:14
matten pisze:Pozwolę sobie odświeżyć temat i zapytać - czy to normalne, że po rozegraniu około 15 gier nadal nie udało mi się wygrać (tj. pokonać piratów)? To ma być takie trudne, czy grać nie umiem?:P
Piętaszek wymaga odkrycia sposobu na wygrywanie, potem staje się dość prosta (wręcz banalna na łatwiejszych poziomach).
Mnie dopiero czeka zagranie, ale notuję sobie właśnie, że zmieniono zasady: https://boardgamegeek.com/thread/180831 ... ese/page/1

Nigdy nie grałem podobnie ekstremalnym stylem, jaki przedstawiono w podlinkowanym poście, nie wpadłem na tak mechanistyczne rozwiązanie. Swoje partie rozgrywałem jednak w oparciu o wyszczególnione tam karty i zaręczam, że nie trzeba wyczerpywać stosu kart starzenia, by regularnie wygrywać na nawet najtrudniejszym poziomie. Nie jestem jedyny w tym przekonaniu, analizując wątki na BGG oraz zapisy wyników rozgrywek widać, że gracze często podejmują grę na jeszcze wyższych poziomach trudności, niż przewiduje to instrukcja, zwiększając liczbę kart starzenia w początkowej talii.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: polwac »

Czy wie ktoś gdzie można w Polsce dostać Piętaszka? Po polsku pewnie nie ma szans, tak że pewnie w grę wchodziłaby wersja angielska.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: playerator »

polwac pisze: 18 lip 2020, 13:45 Czy wie ktoś gdzie można w Polsce dostać Piętaszka? Po polsku pewnie nie ma szans, tak że pewnie w grę wchodziłaby wersja angielska.
Oż jasna cholera! Od roku nie widziałem, żeby ktoś napisał to poprawnie! Wyrazy wdzięczności, polwac :D


Co do Piętaszka, to faktycznie trudna rada. Ja kupowałem używki, pierwszą po niemiecku (nie rób sobie tego), drugą już od Lacerty.
Nie mogę się nadziwić, że przez tyle lat nikt nie zrobił oficjalnego reskina tej całkiem fajnej, ale pokalanej bardzo specyficzną kreską gry.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: polwac »

playerator pisze: 18 lip 2020, 14:24
polwac pisze: 18 lip 2020, 13:45 Czy wie ktoś gdzie można w Polsce dostać Piętaszka? Po polsku pewnie nie ma szans, tak że pewnie w grę wchodziłaby wersja angielska.
Oż jasna cholera! Od roku nie widziałem, żeby ktoś napisał to poprawnie! Wyrazy wdzięczności, polwac :D
Masz w tym swój udział ;)
Co do Piętaszka, to faktycznie trudna rada. Ja kupowałem używki, pierwszą po niemiecku (nie rób sobie tego), drugą już od Lacerty.
Nie mogę się nadziwić, że przez tyle lat nikt nie zrobił oficjalnego reskina tej całkiem fajnej, ale pokalanej bardzo specyficzną kreską gry.
No dokładnie. Wygląda na bardzo przyjemną "sologierkę" i ubolewam, że tak trudno ją teraz dostać :(
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: vikingowa »

Ja zgarnęłam angielską jakieś 3 tyg temu na Planszostrefie za 80zł bo wiem jaki to rarytas. Niestety już jest niedostępna.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 758
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 660 times
Been thanked: 771 times
Kontakt:

Re: Piętaszek / Friday (Friedemann Friese)

Post autor: anitroche »

Piętaszka mam w kolekcji już od jakiegoś czasu i czasem lubię sobie wyciągnąć te małe pudełeczko na szybką partyjkę solo. No i w końcu zabrałam się też za nagranie rozgrywki. Wiem, że gra trudno dostępna, ale może ktoś chciałby sprawdzić, z czym to się je przed zakupem:

Friday / Piętaszek - zasady i pełna rozgrywka solo

Dodatkowo, jak ktoś szuka czegoś z podobną mechaniką, to polecam Bohaterów Tenefyru. Mi oni wyparli Piętaszka z półki. Główna mechanika kart prawie taka sama, a więcej różnorodności mam w Bohaterach. Nagrałam w związku z tym materiał z porównaniem obu gier - może kogoś zainteresuje:

Bohaterowie Tenefyru vs Piętaszek - co wybieram?
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
ODPOWIEDZ