(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 15 maja 2019, 12:03 W skrócie: Maciek narzekał i na mechanikę, i na jej powiązanie z tematem. Dla mnie sama mechanika jest w miarę ok, ale o powiązaniu z tematem chętnie napisałbym elaborat.
Trzeba było w 3 zagrać w sprawdzoną Kryśkę a nie męczyć się z prototypem :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ale wiesz, że temat jest mi bliski, i dla mnie - abstrahując od samej gry - spędzenie czasu w walce o Europę Środkową i Kaukaz to zawsze przyjemność? :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Ale wiesz, że temat jest mi bliski, i dla mnie - abstrahując od samej gry - spędzenie czasu w walce o Europę Środkową i Kaukaz to zawsze przyjemność? :)
Tuś mi Bratem :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Będę we wtorek - ktoś chętny na Europe Divided? :) Janek?
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Griszaq będziesz? Może BoB?
Highlander będziesz? Może QG1914?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Dzisiaj ponownie wielogodzinne zmagania w Next War: India-Pakistan (pełne zasady zaawansowane, scenariusz niezakończony, ale jest potencjał, żeby dokończyć rozgrywkę, bo odtworzymy sytuację na bazie zdjęć satelitarnych ;))

Pewne naturalne wady heksówek czy pomniejsze problemy systemowe opisałem ostatnio. Natomiast po ich zaakceptowaniu, można skupić się na grze, a ta ostatecznie daje całkiem sporo frajdy. Mnie tutaj bawi w dużej mierze ten aspekt symulacyjny, odtwarzamy nowoczesny konflikt, a jak on się potoczy w szczegółach to na swój sposób rzecz drugorzędna, liczy się pewne doświadczenie wyciągnięte z rozgrywki. Spędziliśmy nad planszą sporo czasu, ale właściwie czuję się całkiem rześko, ogólnie czas zleciał bardzo szybko. Wiadomo: zarządzanie, sprawdzanie pomniejszych rzeczy, rzuty, porównania, tabelki - na to wszystko gdzieś tam tego czasu schodzi, ale w gruncie rzeczy, nie licząc ilości czasu potrzebnego na pełny scenariusz, to nie jest tytuł jakoś specjalnie nieprzystępny.

Wnioski z dzisiaj: lotniska to najbardziej niebezpieczne miejsce podczas wojny ;)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Jedyny samolot, który utrzymał się w powietrzy po napaści Pakistańsko-Chińskiej:
Spoiler:
Zaawansowane zasady lotnicze tak na prawdę wiele czasu nam nie zajęły, a jak wspólnie rozliczaliśmy walki to to była chwila. Oprócz przerywnika (1h? czy półtorej) w postaci testowania i opinii prototypu nowych gości w Krolmie to w sumie długo nie graliśmy - patrząc z perspektywy wcześniejszych gier. Najwięcej czasu zajmuje pierwsza tura inicjatywna, gdzie sporo się dzieje i zasoby obu strony są rozkładane. Im dalej tym więcej narzędzi zaczyna brakować i gra zaczyna przyśpieszać chociaż nadal dostajemy 'zabawki' od swoich sojuszników. W moim przypadku (Indie) Rosjanie podjęli inicjatywę (chociaż im się nie spieszy) a Amerykanie gdzieś indziej na świecie hulają (hm Polska?).

Póki co Pakistańczycy mają przewagę i powoli zaczynam się martwić o Kaszmir. Tak jak sobie myślę teraz, to ta burza to najbardziej mnie uratowała :) ale to jeszcze nie koniec walk.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 19 maja 2019, 18:59 Będę we wtorek - ktoś chętny na Europe Divided? :) Janek?
Doceniam że już mi nie proponujesz :)
hancza123 pisze: 19 maja 2019, 19:41 Highlander będziesz? Może QG1914?
Chyba za żadną inną grą nie tęsknię tak jak za QG1914.
Ale ciężko mi będzie się wyrwać bo wtorek-czwartek jestem sam z dzieciakami. Zastanawiam się alternatywnie nad poniedziałkiem.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Meteo Pakistan dało ciała, niemniej element pogodowy jest trochę kontrowersyjny. Pierwsza runda odbywa się w sprzyjających warunkach atmosferycznych (logiczne założenie, że jak się planuje ofensywę to pewnie nie podczas tajfunu), ale 3 dni później (1 runda), jesteśmy na łasce kostki-pogodynki, a ta ma twardą tabelkę na cały świat i 8-9 to burza, która równo pokrywa teren ok. 1/3 powierzchni Polski i nie ma panie zmiłuj, lotnictwo albo nie lata, albo nie trafia w cel - nam akurat tak się złożyło, że mieliśmy burzowy tydzień. No i pogoda zawiodła bardziej niż pakistańskie dywizje pancerne. Po miażdżącej bitwie o panowanie w powietrzu połączonej z ostrzelaniem rakietowym indyjskich lotnisk wszystkim co akurat było pod ręką łącznie z chińskimi pociskami manewrującymi okazuje się, że... tydzień przerwy, bo burza stulecia... pewnie ciule pakistańskie zaatakowały w lipcu, a to w tym regionie pora monsunowa. No nic... ponownie jest co wspominać ;). Za to pakistańscy hakerzy zasłynęli w zabójczo skutecznym wykrywaniu sztabów :P

Swoją drogą śmigłowce to trochę nielegalnie latały w tej burzy:
4.1.3 Storm
• Attack Helicopters may not perform missions.
Przy okazji śmigłowców:

Śmigłowce na zasadach podstawowych:
- skuteczne wsparcie wojsk lądowych

Śmigłowce na zasadach zaawansowanych:
- gdzie jest kur.. jakieś niezniszczone lotnisko? :lol:
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Sprawdzaliście zasady lotnicze z dodatku?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Mam dodatek jednak zdecydowaliśmy się na oryginalne zasady. Lotnictwo względnie nie zabiera dużo czasu a dodatek poniekąd splaszcza lotnictwo. Teraz widać np. Specyfikę lotnictwa każdej ze stron i ich sojuszników co uważam że jest dość ważne
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Co zabiera najwięcej czasu i/lub jest najbardziej upierdliwe.
Oraz czy dałoby się tego sensownie pozbyć?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Wolf na pewno napisałby, że burze można usunąć :p

Hmm na pewno przygotowanie gry, ale w samej walce to ciężko mi powiedzieć. Ochrona przeciw lotnicza jest do ogarnięcia jak się zrozumie jej mechanizm. Nie mieliśmy jeszcze w sumie sytuacji gdzie strona robi nalot z eskorta, czyli 2+2 i zostaje przechwycona. Chociaż to też jest chwila moment, nie jak w przypadku walk na ziemi.

Mógłbym jedynie powiedzieć, że dla niektórych będzie więcej decyzji do podjęcia ze wzgledu na różnorodność maszyn jednak to kwestia indywidualna - u nas nie ma tego problemu. Jak ktoś zastanawia sie nad ruchem, symulacje sobie robi i wylicza wszystko przed decyzją to to i tak nie jest gra dla niego. Bo moim zdaniem Next War nie jest do przeliczenia przed walką jak to większość lubi robić tylko do podejmowania decyzji mając podstawowe informacje
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Zgadzam się, że zarządzanie lotnictwem poszło o wiele sprawniej niż się można tego było spodziewać, sądziłem że będzie w tym więcej dłubaniny, ale nie jest wcale tak źle. No i tak jak pisał Muad, na oryginalnych zasadach masz to lotnictwo bardziej zróżnicowane, co daje więcej frajdy, więc nawet jak zajmuje trochę dłużej to uważam, że warto mieć oddaną jego specyfikę, czujemy się wtedy bardziej zżyci z prowadzoną stroną (jak tak dalej pójdzie to wystąpię o obywatelstwo Pakistanu :P) oraz bardziej namacalnie widzimy rozwój walki powietrznej, np. co zostało zestrzelone, mamy mikro-decyzje kogo wysłać na misje i z jaką eskortą itd. - to jest po prostu fajne i wzmacnia czynnik symulacyjny.

Sądzę, że ciężko wymienić jakiś jeden konkretny element, który sprawia że gra zabiera dużo czasu przy pełnym scenariuszu. To raczej kwestia sumy wszystkich elementów w zasadach zaawansowanych oraz typowych dla heksówek problemów z zarządzaniem, a także szczegółowej znajomości zasad, żeby nie trzeba było za wiele doprecyzowywać oraz żeby obaj gracze mieli już pewne rzeczy w głowach. Wraz z lepszym ograniem można to wszystko skrócić, ale... nie należy oczekiwać cudów, to dalej będzie długa gra przy pełnym scenariuszu, którą w jeden dzień będzie ciężko dograć.

Jak chcesz, żeby to znacząco skrócić to trzeba by napisać implementację komputerową z pełnym wsparciem zasad i automatyzacją. Wtedy dałoby radę, ale na stole to niestety zawsze będzie zajmować swoje.
Muad pisze: 20 maja 2019, 09:09Wolf na pewno napisałby, że burze można usunąć :p
Burze są OP, tak jak Tapir w prototypie gry, który testowaliśmy :P, ale jeszcze się przydadzą jak Indyjskie Siły Powietrzne dostaną uzupełnienia ;).

Prostą zmianą w pogodzie mogłoby być bardziej progresywne zmiany, to znaczy, że pogoda może zmienić się o 1, czyli np. z Clear na Overcast (nawet przy 8-9) i analogicznie w drugą stronę ze Storm na Overcast nawet przy niskim rzucie zamiast od razu do Clear, ale to szczegół. Ewentualnie trzeba rzucać lepiej :P
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Maćku, jak najbardziej zapraszam do rozgrywki w ED także Ciebie.
Choć przyznam też, że dla odmiany zagrałbym teraz nie z hejterem, tylko z fanbojem :D ;)

Są tu jacyś fanboje? :P


Ale poważnie, to np gdyby Janek wpadł, moglibyście pobrusić we dwójkę, a ja będę poczywać... znaczy się: wy grać, ja obserwować i notować ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Coś słychać w sprawie COIN Syria? Coś mi świta, że kiedyś tam miało być.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Podobno w Czarnobylu zaraz po wybuchu promieniowanie dochodziło 23 kiloRentgenów na godzinę.

Gra ED dostała w pierwszych godzinach w Krolmie raptem kilka Markusów ale i tak jest dość mocno napromieniowana!

Dobra ja więcej nie hejtuję.

Highlander w QG1914 możemy tež ustawić się prywatnie o ile dźwigniemy granie po 2-3 talie. Chyba tak ale powoli.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Czy może jutro ToC z dodatkiem?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Mnie we wtorek nie będzie. Ale odezwę się w spr ED prywatnie, może się ustawimy przy weekendzie :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Panowie, ja dziś odpadam.

Chwilowo skupiam się na Europe Divided, więc jeśli jest szansa zagrać w to w inny dzień tygodnia (z Jankiem), mój "bilet wyjściowy" wolę przeznaczyć na tę rozgrywkę.
Ogram ED jeszcze raz czy dwa i znów będę do dyspozycji :)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Kto dzisiaj wpada?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Bartek, odpuść już z tymi grami Phalanxów.
Czemu nas tak pokarało. :D
Nowa kryśka czeka a ty nic.

Mnie dziś nie ma.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Ja będę. W co gramy?
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Hm Next War? Pax?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Brzmi dobrze.
ODPOWIEDZ