Powrót do karcianek, pomoc.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Midarktemp
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 17:03
Been thanked: 1 time

Powrót do karcianek, pomoc.

Post autor: Midarktemp »

Witam. Na wstępie zaznaczę, że mam 35 lat jednak mając ich poniżej 20 grałem w papierowe D&D z kumplami więc coś tam o grach karcianych, planszowych i fabularnych wiem. Jak to życiu bywa z powodu pracy i innych obowiązków, tego typu zainteresowania poszły w odstawkę. Jakiś czas temu na youtube zobaczyłem film z przebiegu gry planszowej Nemesis i po prostu byłem zachwycony. Wykonie, poziom rozgrywki, klimat noo cudo. Przypomniałem sobie w tedy, że w szafie kurzy mi się Władca Pierścieni - gra karciana LCG która zakupiłem sobie dobrych 7 lat temu i nie będę ukrywał, że ponownie wciągnęło mnie w tego typu formę spędzania wolnego czasu. I tu się zaczyna problem bo z jednej strony gram z dziewczyną w tego Władcę pierścieni i ona jest również jak najbardziej otwarta na nowe wyzwania i doświadczenia związane z grami planszowymi, z drugiej raczej nie damy rady znaleźć większej ilości osób do zabawy (może jeszcze brat by dał radę) ale jednak są to max trzy osoby w najbliższym czasie więc tu rodzi się pytanie, co jest godne zakupu? Przeszukałem trochę internet i pozycję które mnie zachwyciły (np. Nemesis, Zobicide Czarna Plaga, Posiadłość Szaleństwa) są zdecydowanie za drogie, z drugiej strony znów trochę tańsze pozycje, średnio wpasowują się w moje gusta (gry raczej fabularne, co-op z rozbudowanym światem). Wiele gier których znów mechanika i cena by mi odpowiadały nie są w wersji polskiej. Szukałem dalej i w końcu znalazłem dwie gry, Horror w Arkham (edycja druga) która wydaje mi się idealnie skomplikowaną i długą grą jak na mój gust która pozwoliłaby cieszyć się nią przez długi czas po zakupie oraz Warhammer Inwazja która również zbiera sporo pozytywów, której rozgrywka jest szybsza i nastawiona na rywalizację ale znów osadzona w dobrze mi znanym świecie. Może bardziej doświadczone osoby poleciłby mi jeszcze inne gry w cenach do tych 250 zł które stawiają na scenariusze, co-op bądź ciekawą rywalizację?
Golfang
Posty: 1980
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Powrót do karcianek, pomoc.

Post autor: Golfang »

Mogę polecić:
1. Gears of War - coop z możliwością grania solo
2. Robinson Cruzoe przygoda na przeklętej wyspie - coop w sumie też da się grać solo
3. Detektyw - bardzo fajna gra detektywistyczna - coś właśnie w stylu rozgrywania przygody tylko bez DungeonMastera
4. Władca Pierścieni - podróże przez śródziemie - wiem ta gra jest niestety droga 300+ ale gorąco polecam - ja kupiłem i teraz wciągnęła mnie na maksa... kumpel z pracy też gra z synek i mówi że grają codziennie po 1 albo nawet 2 przygody...
5. Runebound 2 edycja - gra jest bardzo fajna i dostępna w bardzo dobrej cenie - bo jest już nowsza edycja

no to tyle co mi na szybko przyszło do głowy
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Powrót do karcianek, pomoc.

Post autor: ShapooBah »

Z tych średniocenowych może Aeonsend? Karciane, kooperacyjne ubijanie bossa, przy pomocy losowo generowanego zasobu zaklęć, ataków i ekwipunku?
Moja dziewczyna jest „największą fanką” a i ja mam super zabawę, nawet jak przegrywamy.

Ogarnij tez może karciane KeyForge to takie unowocześnione, przeorany i wymyślone na nowo magic the gathering z stworzonymi odgórnie, choć losowo, taliami. Otwierasz paczkę i grasz.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Powrót do karcianek, pomoc.

Post autor: c08mk »

Też polecę Aeon's End. Moim znajomym (ten sam przedział wiekowy), którzy grali w DnD gra się podoba. Postawa polska nie jest droga. Można ją rozwinąć o dwa dodatki, a niedługo wyjdzie druga podstawka, którą też można mieszać z poprzednimi elementami. Jeżeli chodzi o karcianki to ta gra ma unikatowe mechanizmy, które nie były do tej pory stosowane w deckbuildingach np. nie tasuje się talii gracza. Co więcej mogę z doświadczenia powiedzieć to, że co prawda fajnie się miesza kolejne dodatki i podstawki ale gra podstawowa z dwoma dodatkami sprawia wrażenie kompletnej i jeżeli się nie chce nadmiernie inwestować to można w tym momencie zastopować bez żalu. Gra jest zrobiona pod kooperację, część kart ma efekt, który wpływa na sojusznika i trzeba ze sobą współpracować, żeby wygrywać starcia. Jeżeli Władca Pierścieni LCG jest dla was grą wciągającą to Aeon's End jest grą wartą sprawdzenia.

Jeżeli chodzi o Horror w Arkham 2 Edycja to aktualnie wychodzi Edycja 3 i raczej lepiej inwestować w nową grę. Alternatywnie do Horroru w Arkham mogę polecić Eldrith Horror, który jest co prawda zamkniętą linią ale gra jest ciągle żywa.
Jeżeli chodzi o Horror Arkham LCG, to czasami bywa mylone z planoszowym Arkhamem, to jest gra podobna do Władcy Pierścieni LCG z rozbudowaną mechniką przygodowo-fabularną. W WP LCG gra każda rozgrywka jest osobnym epizodem, w AH LCG kolejne rozgrywki się ze sobą łączą.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Powrót do karcianek, pomoc.

Post autor: Rafalm »

Wprawdzie nie jest to karcianka, ale zerknij na Lords of Waterdeep. Warto powrócić do największego miasta Zachodniego Wybrzeża z D&D Forgotten Realms. Sama gra to 'worker placement' z prostymi zasadami i bardzo dynamiczną rozgrywką. Moja rodzina chętnie do niej siada.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Powrót do karcianek, pomoc.

Post autor: birdm »

Zgodzę się z przedmówcami - z tego co opisałeś Aeon's End powinno trafić w Twoje gusta. Są karty, budowanie talii, regrywalność(co ciekawe w Coopach), Ubijanie bossa, świat fantasy. To połączenie przygodówki, rpg'a i strategii. Do tego podstawka kosztuje ok 100 więc można od razu dodatki dokupić:) Szkoda tylko, że moja żonka średnio ją lubi...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Powrót do karcianek, pomoc.

Post autor: donmakaron »

Z mniejszych rzeczywiście Keyforge może być ciekawą opcją. Szybko tanio i łatwo rozszerzyć, a gra całkiem przyjemna.
Podstawka do Inwazji spokojnie starczy na kilkadziesiąt partii, ale dalej bez dodatków się nie obejdzie. Wtedy też gracze powinni poświęcić trochę więcej czasu na budowanie talii. Z większych ale zamkniętych karcianek polecam również Seasons (Pory Roku) - wszystko co najlepsze w karciance z flowem gry planszowej.

Z większych coopów na granicy budżetu masz Descenta. Z aplikacją Road to Legend to rewelacyjna zabawa w pełnym coopie.

Arkham Horror to również dobra opcja. Zarówno edycja 2 jak i (zapewne) 3, ale także gra karciana (LCG). Warto się zainteresować każdą wersją.
ODPOWIEDZ