Gry w cenie do 200 zł

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Gry w cenie do 200 zł

Post autor: jrz8888 »

Cześć. Jestem ciekaw jakie propozycje inni użytkownicy są w stanie mi zapodać z własnych doświadczeń.
Wymagania?
- polska wersja,
- świetna skalowalność na 2 osoby,
- cena do 200 zł,
- rozsądny czas gry (m.in. Cywilizacja: Poprzez Wieki i Zimna Wojna nie wchodzą w grę),
- obejdzie się bez dodatków i ładowania w nie nieustannie hajsu,
- ma wciągać.
I to na tyle. Jestem otwarty na tematykę,
mechanikę, klimat bądź suche euro, kooperację bądź negatywną interakcję. Przeanalizuję każdą pozycję.

Z gier spełniających powyższe oczekiwania posiadam już:
Agricola, Concordia, Inis, Troyes, Terraformacja Marsa, Robinson Crusoe, Osadnicy: NI, 7 Cudów Świata: Pojedynek, Zamki Burgundii.

Na liście zakupów znajdują się już trzy pewniaki, po które na 100% sięgnę:
Aeon’s End, Projekt Gaja, Great Western Trail.

A co poza tym? Istnieje jeszcze jakieś must have? :roll:
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 14:01 przez jrz8888, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: Szamano »

Bierz Gaje - świetna gra, dobrze się skaluje.

Fajny wariant solo.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: japanczyk »

Aeon's End dobry wybór
Poleciłbym jeszcze Hero Realms jako moje małe ostatnie odkrycie.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: jrz8888 »

japanczyk pisze: 28 maja 2019, 13:27 Aeon's End dobry wybór
Poleciłbym jeszcze Hero Realms jako moje małe ostatnie odkrycie.
Rozważałem HR.
Ale nie chcę dwóch gier o mechanice deck building, a przynajmniej nie na początek. Przy AE to będzie moje pierwsze doświadczenie. Może kiedyś :wink:
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: KurikDeVolay »

Zwróć uwagę, że AE to stały rynek przez całą rozgrywkę, gdzie od początku do końca możesz sobie "uszyć" talię pod siebie, a Hero Realms to 6 losowych kart, poprzez draft których musisz zmontować jak najbardziej optymalną improwizację. Moim zdaniem to 2 całkiem różne odsłony deckbuildingu.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: jrz8888 »

KurikDeVolay pisze: 28 maja 2019, 14:00 Zwróć uwagę, że AE to stały rynek przez całą rozgrywkę, gdzie od początku do końca możesz sobie "uszyć" talię pod siebie, a Hero Realms to 6 losowych kart, poprzez draft których musisz zmontować jak najbardziej optymalną improwizację. Moim zdaniem to 2 całkiem różne odsłony deckbuildingu.
Nie wątpię, że gry całkiem się różnią od siebie. Dzięki za informację, bo takie detale mi umknęły.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: ariser »

Rzuć okiem na Lincolna. Przyjemna, dwuosobowa gra wojenna od Phalanxów. Karty można wykorzystać do różnych akcji, a same decki uszczuplają się w trakcie gry, coś jak odwrotny deckbuilding, gdzie pozbywasz się najlepszych kart. Fajnie oddany konflikt asymetrycznych frakcji, z których jedna staje słabnie w miarę trwania konfliktu, a druga się wzmacnia.
Czas gry około godzinki do półtorej.
Muszę powiedzieć, że fajnie nam się meta zmieniała w tej grze i teraz po 6 partiach gramy zupełnie inaczej niż na początku. ;)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: japanczyk »

jrz8888 pisze: 28 maja 2019, 13:56
japanczyk pisze: 28 maja 2019, 13:27 Aeon's End dobry wybór
Poleciłbym jeszcze Hero Realms jako moje małe ostatnie odkrycie.
Rozważałem HR.
Ale nie chcę dwóch gier o mechanice deck building, a przynajmniej nie na początek. Przy AE to będzie moje pierwsze doświadczenie. Może kiedyś :wink:
Hero Realms jest prostsze, szybsze, tansze i lepsze na 2 osoby. AE to co-op, aspect deckbuildingu jest tutaj jednak ograniczony
Może Brzdęk?
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: jrz8888 »

japanczyk pisze: 28 maja 2019, 14:19
jrz8888 pisze: 28 maja 2019, 13:56
japanczyk pisze: 28 maja 2019, 13:27 Aeon's End dobry wybór
Poleciłbym jeszcze Hero Realms jako moje małe ostatnie odkrycie.
Rozważałem HR.
Ale nie chcę dwóch gier o mechanice deck building, a przynajmniej nie na początek. Przy AE to będzie moje pierwsze doświadczenie. Może kiedyś :wink:
Hero Realms jest prostsze, szybsze, tansze i lepsze na 2 osoby. AE to co-op, aspect deckbuildingu jest tutaj jednak ograniczony
Może Brzdęk?
Już mam gorącą głowę.
Miało być Aeon’s End, a teraz wkraczają Hero Realms i Brzdęk. Powiedzmy, że wolę trochę kooperacji ze swoją drugą połową, dlatego postawiłem na AE.
A gdyby HR zestawić z Brzdękiem? Jakie zalety i wady?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: japanczyk »

jrz8888 pisze: 28 maja 2019, 14:53 Już mam gorącą głowę.
Miało być Aeon’s End, a teraz wkraczają Hero Realms i Brzdęk. Powiedzmy, że wolę trochę kooperacji ze swoją drugą połową, dlatego postawiłem na AE.
A gdyby HR zestawić z Brzdękiem? Jakie zalety i wady?
Oba są lepszymi deckbuilderami niż Aeon;s End ze względu na to, ze talia nie jest ograniczona do startowej reki i 9 rynkowych kart. W AE tez mozesz dokladnie poukladac karty i zaplanowac w maire ich kolejnosc - HR i Brzdek sa bardziej losowe, tasujesz talie kiedy skoncza Ci sie karty do dobierania

Brzdęk
- lepiej się skaluje na kilka osób (do 4, ale to prywatne odczucie)
- zabawniejszy ;-)
- niższa regrywalnosc ze wzgledu na tylko dwie strony mapy i zawsze takie same miejsce dla artefaktów
- ładniejsza, lepsza jako gateway
- liczenie pkt jest upierdliwe
- poza deckbuildingiem poruszasz sie po planszy

HR
- szybsze
- tańsze
- dynamiczniejsze i bardziej stawia na rywalizacje, chociaz jest tez wariant co-op 2v2

Z HR jestem na świeżo, ale to chyba gra do której moja partnerka się najszybciej przekonała, później był Brzdęk, na końcu Aeon's End
HR ma te przewage, ze podstawke kupiłem za 40 zł, a cały zestaw dodatków rozszerzający talie to 105 zł
Aeon's End/Wieczna Wojna to 105 zł w przedsprzedazy, dodatki dodajace Nemesis (w podstawkach jest po 4) i magów kosztują 50 zł
Brzdęk to 130 zł w przedsprzedazy, ale fajnie bedzie miec dodatki pewnie zeby zwiekszyc regrywalnosc
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: rastula »

W cywilizację poprzez wieki gramy we dwóch szybciej niż w Teraformację Marsa ...
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: KurikDeVolay »

Nie, nie, nie, nie. Aeon's End jest najlepsze z trójki AE, Brzdęk, HR. To świetny coop modułowy. W HR zauważysz po pewnym czasie pewne prawidłowości, w Brzdęku bywa różnie bo jest ciut losowy - czasem się uda, czasem nie. Nie mówię, że któraś z tych gier jest zła, posiadam wszystkie trzy, uwielbiam deckuilding w każdej postaci (poza LCG, bo to padaka).
Hero Realms to świetny, szybki tytuł do pojedynków, z potencjałem do rozbudowy o przygody i walki kooperacyjne, ale nadal będzie to moim zdaniem tylko gra "taka o". Strzelić raz, drugi, trzeci, zamknąć w pudełku, do następnego razu. Ale nadal świetna!
Brzdęk daje masę radochy, pozwala wprowadzać nowe osoby, czuć lekki dreszczyk dobierając kostki z woreczka. Czasami ręka pozwoli się ruszyć, czasami nie. Trzeba do gry podejść ze świadomością że to tytuł familiny i po pierwsze dobra zabawa, wynik to rzecz drugorzędna. Zabawa ze znajomymi, z kuzynami. O, to jest Brzdęk. Czasem w gamerskiej ekipie, ale na pełnym luzie, bo spinając się ta gra doprowadzi do szału. No i Brzdęk jako jedyny poza budową talii pozwala wędrować po planszy!
A Aeon's End... To tytuł czysto kooperacyjny, stworzony do nieskończonej regrywalności. 1. Wybierasz Nemesis. 2. Wybierasz magów. 3. Wybierasz rynek. Wydaje się proste jak konstrukcja cepa, ale przy użyciu randomizera dostajesz NAJLEPSZĄ znaną mi łamigłówkę w tej cenie. Musisz zoptymalizować talię, często nie mając do tego narzędzi w kartach, zagospodarować swoimi zasobami eteru, zwykle mając więcej wydatków niż przychodów, ogarnąć nie tylko siebie ale i współgracza tak, żeby postaci się nawzajem uzupełniały. Potężny tytuł, a każdy dodatek podnosi i tak wspaniałą regrywalność do potęgi.
Z tej trójki bez mrugnięcia okiem wziąłbym Aeon's End. Mając ciut większy budżet brałbym wszystkie trzy, bo każdy tytuł reprezentuje coś innego.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: Pisarka »

La Granja.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: jrz8888 »

rastula pisze: 28 maja 2019, 15:10 W cywilizację poprzez wieki gramy we dwóch szybciej niż w Teraformację Marsa ...
Serio? Ja w którejś z recenzji czytałem o partii trwającej nawet 8 godzin...
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: gogovsky »

jrz8888 pisze: 28 maja 2019, 21:38
rastula pisze: 28 maja 2019, 15:10 W cywilizację poprzez wieki gramy we dwóch szybciej niż w Teraformację Marsa ...
Serio? Ja w którejś z recenzji czytałem o partii trwającej nawet 8 godzin...
to chyba starcraft albo twilight imperium:D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: rastula »

Serio. U nas draft kart w kazdej grze to mordęga...
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: jrz8888 »

Cywilizacja już długi czas temu wzbudziła moje zainteresowanie. Niestety, nieświadom, zawsze ją odrzucałem jako potencjalnego kandydata przez wzgląd na czas gry. Byłem pewien, że rozgrywka ciągnie się dłużej niż w takiej TF (na 2 os.). Dla mnie taki optymalny czas gry przy stole powinien trwać do 2 h.

- Cywilizacja: Poprzez Wieki,
- Brzdęk,
- Hero Realms.

Utworzyła się pierwsza trójka nowej listy zakupów. Powinienem mieć wątpliwości?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: gregos »

Trajan lub Tzolk'in koniecznie z dodatkiem Plemiona i Przepowiednie. Ewentualnie weź pod uwagę jeszcze Yokohama - co prawda nie ma wersji polskiej, ale sama gra jest niezależna językowo.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: jrz8888 »

A znacie jakąś naprawdę solidną produkcję, która będzie świetnie chodzić na dwóch graczy, przygodowa w świecie fantasy, z klimatem. Podkreślam, że cena do 200, max do 250 zł za nową, polskojęzyczną wersję. Wątpię, że jest coś godnego uwagi, bo sam nie znalazłem, ale postanowiłem dopytać.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: KurikDeVolay »

Do końca roku ma wyjść po polsku Sword & Sorcery, to powinno się wpasować. Mam nadzieję, że cena zmieści się w budżecie.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: KrzysiekL »

Godfather, Welcome to..., Crisis
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: MiXB »

Wikingowie 878 i cała reszta gier na tym module (1775, 1754, 1812).
Podstawka Memoir '44 to wciąż spoko gra.
Z opcji abstrakcyjnych Tash-Kalar możesz w tej cenie mieć ze wszystkimi dodatkami, jest też War Chest.
Skoro masz Inis to Kemet i Cyklady są ci pewnie zbędne, ale to też opcja. Z tym, że to nie skaluje się tak dobrze na 2...
Mexica i Ethnos razem koło tej ceny możesz kupić, te są z tych "lżejszych" gier (chociaż Mexica nie jest aż tak lekka).
No i może jeszcze Stronghold jeśli to twoja para kaloszy.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry w cenie do 200 zł

Post autor: Halloween »

Karcianek niekolekcjonerskich jest dużo poniżej 100zł grywalnych. W to uderzaj - generalnie szybszy czas rozgrywki, mniej zobowiązujące i niższa cena niż planszówki.

Must have w tej kategorii nie ma - to nie filmy-książki-komiksy - które bywają dziełami sztuki. Broń się przed tym myśleniem, ze ktoś twierdzi, że sa gry must have. Każda gra na więcej niż 1 gracza może być zastąpiona inną. Zwłaszcza taką, która lepiej podchodzi oponentowi i czas będzie milej spędzony nawet jeżeli gra trochę mniej Ci się podoba.

Ale podam dwa mocne przykłady, które spełanija Twoje wymagania i podobają się dziesiątkom tysięcy ludzi :

Anioł Śmierci (są dodatki ale to druk na życzenie = można olać)
Zaginione Miasta
ODPOWIEDZ